Konec války v Čechách a na Moravě 1945

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte

Nalezené příspěvky

Honza M. 12.3.2007 11:35 - č. 213
Honza M. Takže, pokud jsem to správně pochopil, proti mému příspěvku na téma "Mýtus o plánu šetrného osvobození Ostravska" je především namítáno, že (zkráceně) záchrana ostravska skutečně byla jednou z priorit generálního štábu RA.
K tomu bych měl několik poznámek a dotazů: 1) Proč tedy původní plán přímého útoku na Ostravsko vznikl a proč byla učiněna snaha o jeho realizaci?

2) Znamená-li to tedy, že se "místo hladkého úderu v oblasti českého prostředí se silnou podporou obyvatelstva" konala "obchvatová operace přes německé fanatické obránce (...) a hlavně českých předválečných opevnění", 2a) Proč při tomto "hladkém úderu" realizovaném ve dnech 10.-17.3. postoupila vojska 4.UF o méně než 30 km? 2b) Proč generálové Grečko a Moskalenko zde hovoří o silném odporu nepřítel a nikoliv o silné "podpoře obyvatelstva"? 2c) Jak moc "české" (procentuálně) bylo prostředí na Karvinsku a Těšínsku? 2d) Mám tomu rozumět tak, že ve směru původně plánovaného "hladkého úderu" se žádné předválečné opevnění nenacházelo?

3) "je nutno připomenout prioritu vlády k gottwalda" - přestože si nedělám iluze o politickém profilu Z. Fierlingera, je nutné připomenout, že v r. 1945 žádná vláda K. Gottwalda nebyla.

4) "kapitán šrámek upřesnoval místo úderu v obcích Kozmice a Hoštice mimo postavené pevnosti" To mluvíme o poslední fázi operace 15.-30.4. Rád bych připomenul, že operace začala už 10.3. a že býv. čs. opevnění tvořilo teprve jednu z posledních obranných linií německé obrany.

5) Já nepopírám, že Ostravsko bylo osvobozeno šetrně (ve srovnání třeba s dobýváním Wroclawi), jen odmítám dřívější tvrzení, že to byl od počátku záměr, protože - světe div se - velitelé útočících vojsk nevěděli nic o tom, že by "útočícím divizím bylo výslovně uloženo, aby co možná nejvíce šetřily průmyslový potenciál ostravské oblasti", jak se v literatuře z období komunismu píše.