Organizace jednotek armád 2.sv.v. - schémata, výzbroj, počty

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 39
1 2
Po
Jakub Javorský 16.10.2011 12:53 - č. 41
Jakub Javorský DIKY
Z 11.10.2011 19:26 - č. 40
Z
Jakub Javorský napsal v č. 39:
"Einheitsfeldmütze M 43"
Einheitsfeldmütze = jednotná polní čepice - dá se tudíž předpokládat, že po roce 1943 se už zvláštní čepice pro horské jednotky nevyráběla, a jediný typ který byl nově fasován ve všech jednotkách (mimo tankistů, kteří přece jen měli variantu v černé barvě) byla právě Einheitsfeldmütze.
Jakub Javorský 6.10.2011 20:11 - č. 39
Jakub Javorský Dobry den neviete ci nahodou GEBIRGSJAGERS nepouzivali aj Einheitsfeldmütze M 43 sivej farby ? dakujem
dead man 11.10.2009 21:04 - č. 38
dead man
kálop napsal v č. 36:
"Podle svedku pry byl maly oddil pred koncem valky i u obce Frymburk a u Cerne v Posumavi. "
Jestli někdo u Frymburka viděl kozáky, brzy po objevení skončily nakrouhaný v bramboračce.

U Frymburka přešlo k Američanům mužstvo pomocný brigády ROA, většina z nich viděla kozáka nejvýš v biografu.
www.arcig.cz/projekty/historseminar/svoboda.doc
Dzin 10.10.2009 14:55 - č. 37
Dzin Zkoušel jsi knihu "Kozáctvo" od Stanislava Auského?
kálop 2.10.2009 15:56 - č. 36
Dobry den. Obracim se na vas s dotazem, zda je znamo jake, kde a v jakem poctu se na uzemi CSR nachazelo kozacke vojsko, ktere bojovalo na strane Nemecka?(pod jakou armadou bylo jejich veleni atd. )Podle svedku pry byl maly oddil pred koncem valky i u obce Frymburk a u Cerne v Posumavi. Jsou znama nejaka fakta o tom, zda urcity pocet techto kozaku byl predan z naseho uzemi ang.am. vojsku do Rakouska?(např. do okolí města Lienz)
Děkuji P.Polák

Helmut Šafarčik 14.7.2009 18:52 - č. 35
Kdo poraradí či zodpoví kde púsobila, jak a kolik lidí měla atd, či kde hledat info o: 7.Sih. FL.A. Rgt.62 - sloužil zde i můj otec jež u obce Habscheid přišel o nohu (r.44/ v září. Děkuji

Helmut Š.

mailto:[email protected]
1.pěší divize 6.9.2008 10:38 - č. 34
1.pěší divize jo asi jo tak dík moc...
ja_62 1.9.2008 08:58 - č. 33
ja_62
1.pěší divize napsal v č. 30:
"Potřeboval bych vědět kolik rot měla 1.Pěší divize a hledal jsem na netu anikde jsem toho moc nenašel."
www.fronta.cz/americke-pozemni-sily

www.fronta.cz/dotaz/organizace-jednotek-amer...

Třeba jsi málo hledal.
HARM 30.8.2008 16:24 - č. 31
1.pěší divize napsal v č. 30:
"Zdravím Potřeboval bych vědět kolik rot měla 1.Pěší divize "
US pešia divízia z r. 1944 mala 3 pešie pluky, 4 delostrelecké prápory, ženijný prápor, zdravotný prápor, prieskumný oddiel, spojovaciu rotu, oprávarenskú rotu, tylovú rotu, veliteľstvo, veliteľskú rotu a čatu MP. Celkovo mala pešia divízia 14523 mužov, z toho 687 dôstojníkov, 42 práporčíkov a 12959 poddôstojníkov a vojakov.
1.pěší divize napsal v č. 30:
"A chtel bych se dozvědět jaký byl postum 1.Divize od vylodění na sektoru Fox Red."
Od Omahy v skratke postup Francúzskom - Mása - Aachen - boje v oblasti Siegfriedovej línie - Ardeny a následný protiútok - Rýn - Ruhrská kapsa - čať divízie v západných Čechách, Cheb, Kynšperk.

zdroj: Jiří Kosina, Americké pozemní síly 1941-1945
1.pěší divize 29.8.2008 18:12 - č. 30
1.pěší divize Zdravím Potřeboval bych vědět kolik rot měla 1.Pěší divize a hledal jsem na netu anikde jsem toho moc nenašel.A chtel bych se dozvědět jaký byl postum 1.Divize od vylodění na sektoru Fox Red.
Morysek 14.3.2008 18:12 - č. 29
Dobrý den všem. Potřebuji zjistit jaká jednotka (či jednotky) se pohybovala na Jižní Moravě v prostoru Znojmo, Jevišovice, Moravské Budějovice, či speciálně jaká to byla jednotka, jejíž štáb byl zakopán v lesích okolo samoty Kyničky u Hostima v dubnu až květnu 1945. Jednotka měla obrněné transportéry, protiletadlové kanóny a asi i samohybná (?útočná) děla, možná i další "stroje". Znak jednotky na transportérech byla bílá hlava koně. Velitelem měl být Hrabě Von Ekkerhart (tak se to přibližně vyslovovalo, ale nevím, jak se to přesně psalo) - nosil zlatý lorňon. Informace jsou ze vzpomínek mého otce (bylo mu tehdy 7 let), který na té samotě tehdy žil. Mohu sdělit mnoho dalších detailů. Jednotka budovala v lesích okolo záchytnou pozici (past), ale bleskově "ustoupila" po průlomu Rusů směrem na Jihlavu (Pražská operace) a zbylo tam po ní mnoho zbraní a jiného materiálu (celé polní kino i s kilometry filmů - krásně hořely, výbušniny z dělostřeleckých nábojů v poškozených transportérech - taky krásně hořely alítaly jako rakejtle, plastické trhaviny - ideální plastelína pro hravé děti - to byl pak nářez....). Zkoušel jsem najít něco konkrétního, ale zatím se i nedaří ani u nás ani v zahraničí na webu. Budu vděčen i za radu., kde a jak hledat.
Hofi 20.3.2007 11:15 - č. 28
Hofi
Simi napsal v č. 15:
"a ještě kolik mužů měla rota,četa a družstvo"


Je to individualne a zalezi to od tej ktorej armady a taktiez od druhu zbrane (pechota, motorizovana pechota, tankisti, vysadkari, zenisti...). Tak napr. v druhej polovici vojny malo pesie druzstvo v rozlicnych armadach tieto tabulkove pocty ludi:

americka a.: 12

britska a.: 10

nemecka a.: 9
ja_62 8.3.2007 20:28 - č. 27
ja_62 Ne, třeba se někde zmínil, že šlo o jednu z nejlepších nebo nejlepší armádu (i když tomu moc nevěřím) aby trochu uvedl čtenáře do obrazu o ztrátu jaké formace se jedná, a nemínil to jako absolutní hodnocení kvalit.
pq58 8.3.2007 20:24 - č. 26
pq58
ja_62 napsal v č. 25:
"A co když to jen tak napsal?"
jako že mu nevychazeli řadky a už nevěděl co ma napsat?? jo to by bylo dobre:)
ja_62 8.3.2007 20:22 - č. 25
ja_62
pq58 napsal v č. 24:
"(no spiše sem jen doufam ...hned mi bylo jasne že řict že nejlepši armada je ta se mi zda poněkud divne...snad autor vychazel z počtu..ale ..)"
A co když to jen tak napsal?
pq58 8.3.2007 20:16 - č. 24
pq58
ja_62 napsal v č. 23:
"Na základě čeho tak autor soudil?"
to pravě nefim.. myslel sem že se to tady dozvim...(no spiše sem jen doufam ...hned mi bylo jasne že řict že nejlepši armada je ta se mi zda poněkud divne...snad autor vychazel z počtu..ale ..)
ja_62 8.3.2007 20:10 - č. 23
ja_62
pq58 napsal v č. 22:
"jo jasně je to strašně subjektivni"
Nejde jen o to, že je to subjektivní, jde i o fakt, že objektivně rozličné armády bojovaly v rozpětí let 1939-1945 za různých podmínk na různých bojištích proti různému nepříteli - jak třeba porovnávat Panzerarmee Afrika, Armee Lapland a třeba 1. armádu?
pq58 napsal v č. 22:
"ale přeci někde sem četl že to byla 6.armada..."
Na základě čeho tak autor soudil?
pq58 8.3.2007 20:04 - č. 22
pq58
PéZet napsal v č. 21:
"O žádné se nedá říct že je nejlepší."
jo jasně je to strašně subjektivni...ale přeci někde sem četl že to byla 6.armada...(stalingrat peklo na volze
PéZet 8.3.2007 12:01 - č. 21
pq58 napsal v č. 20:
"a teď jeden docela subjektivni dotaz : ktera byla nejlepši německa polni armada???(6.??)"
O žádné se nedá říct že je nejlepší.
1-20 z 39
1 2
Po