Hirošima a Nagasaki: nutné zlo?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
741-760 z 941
<< 35 36 37 38 39 40 41 >>
Po
Dzin 20.12.2004 23:49 - č. 218
Dzin GeorgeRolf: (215) Asi to bude jen o názvosloví. Já jsem sice relativně zastánce jaderného bombardování, ale současně se nemyslím, že by šlo o "dobrou" věc. Spíše bych řekl o "prospěšnou", ikdyž asi ani to by nebyl nejpřesnější výraz...
mato 20.12.2004 20:42 - č. 217
mato
Pavelus napsal v č. 216:
"Hnus,to nejhorší co amíci udělali.Dyť tam byli samí civilisti bylo to od nich nefér."
a co Drazdany a ine mesta v Europe?Proste vojna je vojna a vitazom sa vsetko prepaci
Pavelus 20.12.2004 19:01 - č. 216
Hnus,to nejhorší co amíci udělali.Dyť tam byli samí civilisti bylo to od nich nefér.
GeorgRolf 9.8.2004 23:58 - č. 215
Tom, já myslím, že jsme se o tom něco nadiskutovali už na starém "kgb" fóru a nemá smysl to znovu otvírat a vytahovat stejné argumenty. Jde fakticky o postoj...zatímco já si myslím, že šlo o dobrou věc, ty se na to díváš opačně. Těžko bych mohl mít neklidné spaní z toho, že bych se dopustil něčeho co pokládám za správné. Určitě by mě to rozhodilo méně než např. strážní služba v koncentračních táborech a možná bych spal špatně i poté co bych poprvé zakroutil bajonetem v žaludku nepřítele. Letectvo dělá vlastně docela čistou práci. A pokud se zmáčknutím jednoho tlačítka rozhodne válka...
Dzin 9.8.2004 22:44 - č. 214
Dzin Lipton: (211) Jak víš, že by Japonci nekapitulovali i bez A-bomby? Třeba komunističtí historici tvrdili, že by ke kapitulaci císařství přimělo i vstup SSSR do války. A také se to podle nich stalo a sama A-bomba k tomu tak výrazně, jako výše zmíněné, nenapomohla.
Dzin 9.8.2004 22:41 - č. 213
Dzin giro.c: (206) Já osobně si myslím, že by se to takhle počítat nemělo. Ale správně jsi použil slůvko "možná".
Lipton 9.8.2004 17:55 - č. 211
Lipton Môj názor na zhodenia A-bomby:

Z vojenského hľadiska išlo o dobrý krok, ktorý zachránil životy tisícom amerických vojakov a posadil japonského cisára na kapitulačný stolík na USS Missouri.

Z humánneho hľadiska išlo o veľmi zlý krok, ponevadž pripravil o život tisíce nevinných japonských občanov a mal za následok pochyby ľudí o amerických humánných úmysloch.

Ale "znásilnenie" Nankingu, krutosti páchané na vojnových zajatcoch v Barme a pochod smrti na Bataane boli tiež veci, ktoré nemali s humánnosťou nič spoločné! Samozrejme, že čin takého rozsahu ako bombardovanie Hirošimy a Nagasaki nemožno s týmito prípadmi zrovnávať, len vám ich dávam do pozornosti.
Bart S. 9.8.2004 16:35 - č. 210
Bart S. ad johny (205) bezvíhradně souhlasím, člověk musí mít na to co dělá náturu. Horší je, když do armády musi rukovat každý. Pak se ten klidný spánek může vytratit. A špatnej spánek nemusí způsobovat jen to, že jsem někoho zabil. Může to způsobovat i strach z toho, že zejtra už usínat možná nebudu...
Tom 9.8.2004 11:25 - č. 209
Tom
GeorgRolf napsal v č. 207:
"Já bych klidné spaní stopro měl..bez obav, přátelé."
I když se na to umírá ještě dneska?
cinik 9.8.2004 08:00 - č. 208
cinik To Johny:

Klid spánku ovšem prudce klesá v případě, že začne hrozit porážka...
GeorgRolf 8.8.2004 22:53 - č. 207
Já bych klidné spaní stopro měl..bez obav, přátelé.
giro.c 8.8.2004 12:11 - č. 206
Dzin to ne jen jsem zastával názor, že shození pum sice zabilo spoustu lidí, ale možná stále míň než kdyby proběhla invaze.
Johny 8.8.2004 10:57 - č. 205
Johny Souhlasím s Džinem. Klidný spánek absolutně nesouvisí se spáchanými činy. Většina masových a válečných vrahů měla velice dobrý spánek a dobře se bavili i po spáchání těchto činů.

Špatný spánek budeš mít, když omylem přejedeš autem dítě. Když zabiješ člověka v sebeobraně abys uchránil svoje děti budeš spát dobře. Navíc lidská psychika se rychle adaptuje.

Na druhé straně ale můžou třeba média a nebo názor jiných lidí vytvořit uměle pocit viny a psychicky dostatečně neodolného člověka zničit. To se stalo třeba některým členům "enola gay", některým vojákům z vietnamu a pamatuji se na případ u nás, kdy nějaký pán našel na kolejích sto tisíc a ty odevzdal na polici, po té mu všichni tak dlouho tvrdili že je hlupák až se oběsil.
Dzin 7.8.2004 21:57 - č. 204
Dzin Tom: Na klidném spánku to samozřejmě nemění nic. Buď ho budeš mít, nebo ne.

giro.c: Copak, zastával jsi názor, že měli hodit ještě alespoň 2 další?
Bart S. 7.8.2004 16:21 - č. 202
Bart S.
karaya1 napsal v č. 199:
"Čs. letci ve svých vzpomínkách uvádějí, že "nestříleli na člověka, ale na letoun"
To máš jistě pravdu, ale v letadle sedí člověk o čemž věděli. A platí základní pravidlo války: Když nezabiješ nepřítele, tak on zabije tebe.
Tom 7.8.2004 14:41 - č. 201
Tom A co by to měnilo na klidném spaní?
giro.c 7.8.2004 13:07 - č. 200
jo někdo žaludek má a někdo ne. Nebudu svoje názory moc rozvádě, protože s Tomem jsme měli už jednou malou konfrontaci ohledně použití A bomb.
karaya1 7.8.2004 13:01 - č. 199
karaya1 Tom: Letci v podstatě neshazovali pumy na lidi, ale na města, neviděli oběti... Narozdíl od toho třeba voják v zákopu vidí, že někoho zastřelil a může ho to poznamenat daleko více... Čs. letci ve svých vzpomínkách uvádějí, že "nestříleli na člověka, ale na letoun" a až poté (třeba při "příležitosti" prohlídky místa dopadu sestřeleného stroje) si uvědomili, že v něm sedí (seděl...) sice Němec, ale taky člověk...
Jinak souhlasím s Dzinem, záleží na povaze a na svědomí...
Dzin 7.8.2004 12:22 - č. 198
Dzin Tom: Nadruhou stranu, jaký je morální rozdíl mezi zabitím 1 000 000 lidí a 1 člověka? Podle mě to jestli by měl nebo neměl klidné spaní nezáleží na tom, jestli by byl na Enole Gay, nebo by byl za WW2 někde v zákopech, ale na jeho povaze.
Tom 7.8.2004 12:14 - č. 197
Tom V tom případě by jsi asi dneska neměl moc klidné spaní. Přece jen, zabít tolik lidí...
741-760 z 941
<< 35 36 37 38 39 40 41 >>
Po