Pevnosti a opevnění

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte

Nalezené příspěvky

Z 13.8.2011 18:13 - č. 344
Z
karaya1 napsal v č. 343:
"(OT o válku vedle: když jsem stál pod i na Ariburnu Cliffs na gallipolském bojišti, absolutně jsem jako aktivní horolezec nechápal, jak někdo mohl čekat, že to člověk s plnou polní v rozumném čase vyleze. Nemluvě o obraně - dnešní lesíky před takřka sto lety neexistovaly, takže krytí prakticky nulové - a nahoře měli Turci poměrně rozsáhlou sestavu zákopů.)"
To snad ani nikdo nečekal, na to se přišlo až po rozednění, a nezbylo než pokračovat kde se vylodili.

Kromě nedostatečného průzkumu sehrál hlavní roli silný proud, který odklonil výsadek o něco přes míli na sever od původně plánované pláže 'Z'. Jakási obdoba případu pláže 'Utah' (na které ale chyběly výraznější geografické markanty, nikoliv viditelnost v hodině H) v Normandii, ale naruby.

(Navíc, dle mě dostupných údajů, mělo to přece jen tu relativní výhodu, že útok v tomto terénu vážně neočekávali ani Turci, a původně tu byla obrana dost slabě obsazená. Ovšem vypadá to, že záložní 19. divise byla schopna přesunu do ohroženého sektoru mnohem rychleji než se Australané, a Novozélanďané, dostali z pláže, navíc ve skupinkách které měly, vzhledem k překonanému terénu, dost daleko k vojensky organisované formaci větší než družstvo.)