Československé četnictvo, policie a finanční stráž

• Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 664
1 2 3 4 >>
Po
egli 16.1.2017 19:32 - č. 728
egli Přesně je to uvedeno ve vládním nařízení č. 389/1940 Sb. z 26. září 1940:

www.epravo.cz/vyhledavani-aspi/?Id=8973&...
egli 16.1.2017 14:00 - č. 727
egli Po odstoupení pohraničí v roce 1938 skončil Jindřichův Hradec v takovém divném výběžku.

Na mapě z roku 1939 je ještě jako samostatný okres:
www.fronta.cz/mapa/protektorat-21-9-1939

Ale na mapě z roku 1942 je už pod okresem Telč:
www.fronta.cz/mapa/protektorat-1-11-1942
Je tam více přesunů z Čech na Moravu: třeba Přibyslav a okolí je tam pod Novým Městem na Moravě nebo Polná a Štoky pod Jihlavou. A pod okres Boskovice spadly části bývalého okresu Polička.

Takže asi stejně to udělali i v rámci policejní organizace...
spelter 16.1.2017 11:42 - č. 726
spelter
Honza M. napsal(a) v č. 725:
"Snad ničemu neuškodí, když sem dám kousek toho dokumentu s dotyčnými zkratkami: "
Dienststelle:
Mähren
.
.
GKP Neuhaus
Může Neuhaus případně být něco jiného (a co?), než Jindřichův Hradec? Nebo je skutečně začleněn na Moravu?
Honza M. 12.1.2017 14:59 - č. 725
Honza M. Pak se ale naskýtá otázka, proč právě ve Zlíně by měl být tento úřad spojen s kriminální policií (a ve Vsetíně, Třebíči, Hodoníně či Přerově nikoli). Asi to bude něco jiného.

Snad ničemu neuškodí, když sem dám kousek toho dokumentu s dotyčnými zkratkami:

Dienststelle:
Böhmen

KD Prag
KA Budweis
KA Kladno
KA Königgrätz
KA Nachod
KA Pilsen
GKP Deutsch Brod
GKP Jitschin
GKP Jungbunzlau
GKP Klattau
GKP Kolin
GKP Pardubitz
GKP Tabor
GKP Strakonitz

Dienststelle:
Mähren

KD Brünn
KA M.[ährisch] Ostrau
KA Olmütz
KA Iglau
GKP-meA-Zlin
GKP Prerau
GKP Göding
GKP Trebitsch
GKP Wsetin
GKP Neuhaus
Autorem dokumentu je Generální velitel neuniformované protektorátní policie, leden 1944.
Pavel Šrámek 12.1.2017 14:25 - č. 724
Ohlašovací úřad souvisel s evidencí obyvatelstva. Ve služebním řádu se píše: "za tím účelem zařízen má obecní ohlašovací úřad podle nařízení ze dne 30. 4. 1941, č. 233 Sb. z. a nař.".
Honza M. 11.1.2017 15:53 - č. 723
Honza M.
Pavel Šrámek napsal(a) v č. 722:
"To meA by snad mohl být Meldeamt, ale je divné, že není MA, ale meA."
Meldeamt Zlín? To by mohlo být ono! Jaká byla jeho funkce, dá se to vyčíst z toho služebního řádu?

Asi jsem mohl napsat rovnou, že to GKP-meA je napsáno pouze u Zlína, u ostatních okresních měst (tedy u těch, kde byla kriminálka) bylo napsáno pouze GKP.
Policejní orgány ve Zlíně, resp. zlínské oblasti, mají dost často jiný název než ve zbytku protektorátu, což zřejmě souvisí s tím, že to byla jediná pohraniční oblast protektorátu. Ale to nechci předjímat, nevím, k čemu tenhle Meldeamt sloužil.
Pavel Šrámek 11.1.2017 14:22 - č. 722
Tak dnes jsem shodou okolností měl v ruce Služební řád pro policii města Zlína z doby okupace, který je česko-německý. Potvrzuje Kriminalabteilung a Gemeindekriminalpolizei (v řádu se píše "Gemeinde-Kriminalpolizei"). To meA by snad mohl být Meldeamt, ale je divné, že není MA, ale meA. Navíc ve Zlíně byl tento ohlašovací úřad součástí obecní správní policie, nikoliv obecní kriminální policie.
Honza M. 9.1.2017 15:41 - č. 721
Honza M. Je to tam. Sice ne tak přehledně a podrobně, jako četnictvo, ale struktura se z toho dá vyčíst - ten prostřední level je Kriminální oddělení. Takže díky za doporučení.

Akorát tu poslední zkratku GKP-meA jsem ani s Dějinami policie nerozluštil.
Pavel Šrámek 4.1.2017 07:15 - č. 720
Zkusil bych Dějiny policie a četnictva III. díl (autoři Pavel Macek a Lubomír Uhlíř), který se týká období 1939-1945. Bohužel mám k dispozici jen I. a II. díl, takže jsem to nemohl prověřit.
Honza M. 3.1.2017 03:07 - č. 719
Honza M. Jak byla organizována kriminální policie za protektorátu?

Narazil jsem na německý dokument, kde jsou jednotlivé složky české kriminálky označeny zkratkami. Ovšem s některými zkratkami si vůbec nevím rady

KD= Kriminaldirection (kriminální ředitelství)
KA = Kriminalabteilung? (oddělení) nebo Kriminalamt? (úřad)
GKP = Gemeindekriminalpolizei (obecní kriminální policie)
GKP-meA = ??
Algernon 16.2.2016 11:02 - č. 718
V rozhlase se objevil pořad o SOS. Ovšem je to od páně Motla (pořad Stopy, fakta, tajemství…), kde kupříkladu díl o Antoine de Saint-Exupérym byl takový… Poněkud zvláštní? (Tohle jsem neslyšel — ale co kdyby to třeba bylo dobré.) Kdyby to snad někoho zajímalo, tak to někde do devětadvacátého ještě bude k poslechu, zde:

Samotný pořad —
hledani.rozhlas.cz/iRadio/?query=&reader=&stanice%5B%5D=%C4%8CRo+Dvojka&porad%5B%5D=S topy%2C+fakta%2C+tajemstv%C3%AD...&offset=0&sort=docdatetime

hledani.rozhlas.cz/iRadio/?query=&reader=&stanice%5B%5D=%C4%8CRo+Dvojka&porad%5B%5D=S topy%2C+fakta%2C+tajemstv%C3%AD

…popř. přehrávač, či možnost tažení:
prehravac.rozhlas.cz/audio/3560091
media.rozhlas.cz/_download/3560091.mp3
Ondřej Kolář 17.9.2015 09:33 - č. 717
Dostala se mi do rukou tato fotka, mělo by jít o družstvo SOS na mostě přes Jizeru v lokalitě "Na Mýtě" u Harrachova v roce 1938. Zaujala mě vyznamenání na uniformě uprostřed sedícího příslušníka finanční stráže. Vzhledem k množství stužek i jeho věku odhaduji, že by se mohlo jednat o legionáře. Dokázal by ho někdo identifikovat?
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Honza M. 13.10.2014 10:52 - č. 716
Honza M. V pražském Muzeu Policie bude od čtvrtka do soboty (16.-18. října) konference policejních historiků.

Některé příspěvky vypadají hodně zajímavě, např. ve čtvrtek: sudetoněmecký Freikorps, bombový útok na Hlučínsku; pátek: četnictvo a špináž na Děčínsku, policisté padlí za povstání, kat MLS v Plzni atd.
mbbb 22.9.2013 18:15 - č. 715
mbbb vyšla nová kniha z historie finanční stráže, včera měla v museu v České Lípě křest:
csol-mb.net/kniha-stripky-z-dejin-financni-s...
Ondřej Kolář 9.6.2013 19:47 - č. 714
Po delší době opět jedna solidní a veřejně dostupná diplomka o četnictvu:
Ondřej Kolář 6.6.2013 11:47 - č. 713
mbbb napsal v č. 712:
"až bude nějaký článek, zajímalo by mě to, díky"
Dám vědět.
mbbb 4.6.2013 20:34 - č. 712
mbbb zajímavé, až bude nějaký článek, zajímalo by mě to, díky
Ondřej Kolář 4.6.2013 07:27 - č. 711
Kromě pár drobných zmínek (např. že se účastnil vyšetřování nějakého případu) je dokumentována velmi zajímavá kauza z roku 1932 nebo 33, kdy se Gavalčík na hranici dostal do potyčky se skupinou Poláků, mezi kterými byli i dva členové polské FS. Ti Gavalčíka zadrželi a eskortovali do Polska, kde byl po krátkém výslechu propuštěn. Za zmínku stojí poznámka bohumínského policejního komisaře, že ti dva polští financové byli údajně zkorumpovaní spolupracovníci pašeráků, což pochopitelně z útržkovitých archivních materiálů asi nikdo neověří.
Jinak tentýž Gavalčík se podle zmínky v Lidových novinách počátkem 20. let zúčastnil několika dosti dramatických přestřelek v okolí Šilheřovic, při jedné příležitosti byl i se svou ženou dokonce unesen pašeráky.
V ostravských policejních spisech se celkově občas najdou poměrně pěkné věci k FS na Těšínsku a Hlučínsku. Momentálně se pokouším stvořit krátký článek o situaci v okolí Bohumína, k tomuto regionu je asi nejvíc materiálů. Navíc jde o dost specifickou oblast, kde se stýkala polská a německá hranice.
mbbb 3.6.2013 22:10 - č. 710
mbbb
Ondřej Kolář napsal v č. 709:
"jednak se k němu dochovalo pár vcelku zajímavých spisů ve fondu ostravského policejního ředitelství"
na jaké thema, mohu-li se optati
Ondřej Kolář 3.6.2013 18:46 - č. 709
mbbb napsal v č. 705:
"Co je na něm zajímacího?"
Jednak to byl strýc mojí kolegyně z práce, jednak se k němu dochovalo pár vcelku zajímavých spisů ve fondu ostravského policejního ředitelství. Díky za info.
1-20 z 664
1 2 3 4 >>
Po

Diskuzní forum