Československé četnictvo, policie a finanční stráž

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
41-60 z 675
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po
mbbb 4.12.2012 18:03 - č. 699
mbbb dobrý den, měl bych zájem. O jaký sborník jde?
Ondřej Kolář 4.12.2012 14:17 - č. 698
Vážení, podařilo se mi vydat článek s názvem Problematika četnictva v interpelacích Národního shromáždění. Jelikož se sborník vzhledem k současné nepochopitelné ediční politice patrně nedostane do běžného prodeje v knihkupectvích a patrně bude k mání jen v několika málo knihovnách, zájemcům článek rád zašlu.
Honza M. 7.11.2012 11:23 - č. 697
Honza M.
Ondřej Kolář napsal v č. 696:
"kde by se daly zjistit adresy četnických stanic ve Slezsku z doby kolem roku 1920"
Zkus Batovcův almanach. Ročník XXVIII: politický kalendář republiky Československé na rok 1920. Hodně štěstí při hledání, protože zrovna ročníky 20. let jsou v knihovnách málo dochované.
Ondřej Kolář 7.11.2012 09:46 - č. 696
Vážení,
nenapadá vás prosím, kde by se daly zjistit adresy četnických stanic ve Slezsku z doby kolem roku 1920? Schematismy uvádí pouze výčty stanic v jednotlivých okresech, ale ne konkrétní adresy. I v různých dobových adresářích a telefonních seznamech, které se mi podařilo sehnat, se objevují nanejvýš adresy okresních velitelství. I archivní dokumenty jsou dost mezerovité.
Jde mi konkrétně o četnickou stanici v Šumbarku, která byla během tzv. Těšínského konfliktu přepadena polskou bojůvkou, přičemž padli nejméně tři četníci. (Některé sekundární zdroje uvádějí i vyšší počty.) Před nedávnem se na mě obrátili havířovští policisté, kteří by rádi odhalili pamětní desku padlým a požádali mě o pomoc s lokalizací místa incidentu.
Předem díky za tipy a nápady.
Pavel Šrámek 9.10.2012 19:39 - č. 695
Zkusil bych studii Karla Straky "Pokusy o integraci československého obranného zpravodajství z let 1929-1938 a příčiny jejich nezdaru", jejíž dvě části vyšly v Historii a vojenství 2006/4 a 2007/1. Pokud se nepletu, zmiňoval se tam i o spolupráci s různými bezpečnostními sbory.
Ondřej Kolář 9.10.2012 11:59 - č. 694
Vážení,
můžete mi prosím někdo poradit, jak byla administrativně upravena spolupráce četnictva a FS s vojenskou kontrarozvědkou. Je vcelku známo, že bezpečnostní orgány spolupracovaly se zpravodajci a existuje řada konkrétních dokladů o této součinnosti, ale nikde jsem nenašel nic bližšího k tomu, jakými předpisy či směrnicemi se tato spolupráce řídila, mimo obecných výnosů četnických velitelů, aby četníci vycházeli kontrarozvědce vstříc. Zejména by mě zajímalo, zda v době rostoucí hrozby konfliktu s nacistickým Německem vstoupila v platnost nějaká nová nařízení pro kooperaci s vojenským obranným zpravodajstvím a OZÚS. Díky.
mbbb 26.8.2012 16:29 - č. 693
mbbb V sobotu 22. září se v Lužických horách koná již tradiční vzpomínka na příslušníky finanční stráže a Stráže obrany státu. Všichni jste zváni, pozvánka jest například zde:
csol-mb.net/pozvanka-na-vzpominku-na-prislus...

informace z minulých let jsou dostupné například zde:
www.luzicke-hory.cz/historie/index.php?pg=clopomc

nebo i zde:
csol-mb.net/vzpominka-na-prislusniky-straze-...
csol-mb.net/vzpominka-na-udalosti-roku-1938-...
Ondřej Kolář 19.8.2012 16:11 - č. 692
Worchester napsal v č. 25:
"Ve Slezské Ostravě nikdy nebylo ZČV."
Je dost nezvyklé reagovat na příspěvek po šesti letech, nicméně nedá mi to, abych se nepodělil o jednu drobnou zajímavost - totiž že ve Slezské (resp. tehdy ještě Polské) Ostravě ZČV krátce (byť neoficiálně) sídlilo, konkrétně pár týdnů v listopadu a prosinci 1918, než čs. armáda zlikvidovala provincii Sudetenland a umožnila tehdejšímu zemskému veliteli mjr. Vyčítalovi přesunout se do Opavy.
Další kuriozitou je, že ve Slezsku v prvních popřevratových týdnech působili tři četničtí velitelé - Karel Vyčítal za ČSR, Friedrich Lackinger za Sudetenland a bývalý rakousko-uherský zemský velitel Oskar Huber, který se počátkem listopadu 1918 vzdal funkce a odcestoval do nově vzniknuvšího Království SHS, odkud pocházel.
Počátky čs. četnictva ve Slezsku jsou celkově dost poutavé, aktuálně na toto téma vzniká slibně vypadající studie, které se snad dočkáme v příštím roce.
mbbb 12.8.2012 10:35 - č. 691
mbbb dávám dohromady seznam padlých financů v období první Slovenské republiky, aktuelní stav jest zde:
mbbb.sweb.cz/mbbb.pdf
kdyby jste k tomu měl někdo náhodou nějaké připomínky, doplňky, nápady, budu rád, když dáte vědět.
Ondřej Kolář 11.8.2012 13:48 - č. 690
Díky, příležitostně po tom zkusím ještě trochu zapátrat.
Worchester 11.8.2012 10:18 - č. 689
Worchester Ondřej Kolář: Také jsem k tomu nic moc nenašel, ale snad by se mělo jednat o důstojníky pražských obvodních velitelství (takže nejspíše velitelé v hodnostích kpt.,škpt.,mjr. a jejich pobočníci). To by mě zajímalo, kolik bylo v PHe obvodních velitelství
mbbb 26.6.2012 20:06 - č. 688
mbbb
Ondřej Kolář napsal v č. 686:
"Vážení, je poměrně známo, že oficiálním důvodem pro demisi části nekomunistických ministrů v roce 1948 byl spor ohledně odvolání 8 nekomunistických důstojníků SNB. Neznáte prosím někdo jména těchto důstojníků, případně nějaký článek, který by se touto kauzou hlouběji zabýval?"
Ota Holub ve své knize "Smrt ze zálohy" věnoval Únoru a SNB jednu kapitolu. Ota Holub zde uvádí několik podrobností vč. citace onoho rozkazu z 9. února 1948, ovšem konkrétní jména žádná.
Kniha je vůbec docela zajímavým kouskem.

Přiznám se, že jsem se doma díval do různých knih a časopisů (i dobových), ale nikde jsem ona jména nenašel.
Ondřej Kolář 23.6.2012 14:05 - č. 686
Vážení, je poměrně známo, že oficiálním důvodem pro demisi části nekomunistických ministrů v roce 1948 byl spor ohledně odvolání 8 nekomunistických důstojníků SNB. Neznáte prosím někdo jména těchto důstojníků, případně nějaký článek, který by se touto kauzou hlouběji zabýval?
Ondřej Kolář 5.6.2012 22:08 - č. 685
Vážení, nemáte někdo bližší informace o Františku Kociánovi, narozeném 1896, který mezi válkami působil jako policista na Opavsku a pokusil se v Opavě založit policejní muzeum, které bohužel nepřečkalo nacistickou okupaci? Byl také autorem několika kriminalistických příruček. Díky.
mbbb 3.6.2012 20:16 - č. 684
mbbb otevření celnického musea v Blavě:
www.financnistraz.estranky.cz/clanky/z-histo...

Já jsem se slavnostního otevření Múzea colníctva v Bratislavě zúčastnil jako člen Spolku histórie colníctva a finančnej správy a na pozvání slovenské celní správy. Pozvání jsem obdržel pro sebe i pro svou paní a dceru jako odměnu za moji badatelskou a publikační práci stran historie finanční stráže a za podporu při výstavbě expozice. Od pátku do neděle jsme byli v Blavě na náklady Slovenského státu, no, nebylo to špatný
Museum v Mytnom domčeku u Starého mostu v Blavě mohu doporučit, je malé, ale udělané se zájmem o věc. Nečekejte nic omračujícího, ale za návštěvu to jistě stojí.
mbbb 3.6.2012 19:48 - č. 683
mbbb
Worchester napsal v č. 682:
"Omlouvám se ze tento offtopic, ale nevíte jesli existuje něco již zpracovaného (alespoň krajně), co by se zabývalo pohřešovanými příslušníky SNB či StB?"
něco obecného ne, částečné seznamy z určitého onbdobí či popis jednotlivých případů existují, já se tomu ale nevěnuji.

Mně spíše vadí, že se dnes sestavují seznamy zabitých narušitelů státních hranic a tito se nekriticky oslavují, zatím co obětmi z řad příslušníků FS, PS či SNB se nikdo nezabývá. Snad ale jednou přijde ten den ...
Worchester 25.5.2012 11:05 - č. 682
Worchester Omlouvám se ze tento offtopic, ale nevíte jesli existuje něco již zpracovaného (alespoň krajně), co by se zabývalo pohřešovanými příslušníky SNB či StB?
Ondřej Kolář 23.5.2012 09:17 - č. 681
Přátelé, nemáte prosím někdo bližší informace o vrchním strážmistru Richardu Hulvovi z Hulína, popraveném za okupace? Díky.
Ondřej Kolář 16.5.2012 15:44 - č. 680
Díky, zájem by rozhodně byl. Doporučuji dořešit přes soukromé zprávy.
Glynwed 16.5.2012 11:46 - č. 679
Glynwed Můj bratr žije se slečnou, jejíž babička měla za manžela četníka na Podk. Rusi, za komančů snad měl být odsouzen za vlastizradu. Babičce už táhne na 90, ale je stále čilá, takže když by byl zájem, dal bych kontakt.
41-60 z 675
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po