Anthropoid - atentát na Heydricha

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
181-200 z 1036
<< 7 8 9 10 11 12 13 >>
Po
Honza M. 10.11.2011 11:07 - č. 968
Honza M. Dne 28. října byla odhalena pamětní deska na domě, kde Moravcovo oddělení plánovalo operaci Anthropoid: www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/141173-operac...
Twiggy 14.10.2011 18:59 - č. 967
Twiggy To je pravda a s návštěvností bych to poté také neviděl zrovna růžově.
Honza M. 14.10.2011 09:44 - č. 966
Honza M. Evidetně mají pocit, že vybudováním památníku v Reslovce bylo památce hrdinů učiněno zadost.
Já mám ale spíš pocit, že paní starostka má trochu velké oči, co se podoby muzea týče - neznám v okolí jediné venkovské muzeum, kde by měli toalety nebo zázemí pro obsluhu - průvodce většinou dělá člověk, který bydlí hned vedle a příjde na telefonické zavolání nebo na předem domluvenou hodinu (v případě exkurzí). Na záchod se chodí do hospody. Tak to funguje i v památkách na seznamu UNESCO a nevidím důvod, proč by Dol.Vilémovice měli dostat něco víc.
Polata 13.10.2011 10:51 - č. 965
www.lidovky.cz/zabil-heydricha-stat-na-hrdin...
Vrcholná ostuda státu a MO ČR v roce 70. výročí operace A. MO hradí desítky milard za Pandury, CASY atd. (a desítky a stovky miliónů bokem) a nenajde se pitomých 4 mil. na opravu rodného domku Kubiše !
Mnou pár set vložených do kasičky v kryptě Cyrila a Metoděje asi nikoho nevytrhne.
Twiggy 29.8.2011 00:08 - č. 964
Twiggy www.tyden.cz/rubriky/media/televize-a-radia/...

43 dílů, snad to bude dobré. ČT 2 je opravdu jediná stanice hodná větší pozornosti
študent 17.6.2011 10:37 - č. 962
študent
Algernon napsal v č. 956:
"Tak nějak. :) "
Správně by se mělo uvádět množství na jednotku hmotnosti, ale to si nějak nejsem sto zapamatovat.
Honza M. napsal v č. 945:
"Jako relativista a postmodernista mám výhrady k používání tzv. "absolutních výrazů" "
Algernon napsal v č. 946:
"To je… Pomalu, kupříkladu, se vnucuje otázka, existuje-li třeba nějaká „svým způsobem mrtvola“ (myšlena mrtvola), jiným (opět svým) způsobem ještě třeba živá?"
Algernon napsal v č. 956:
"Jednak je otázka, zda-li by jim mrtvola na přístrojích (ale - dnešních) k něčemu byla. Jednak by se asi vyplatilo koukat nato skrze tehdejší „postupy určení mrtvoly“ a taky „tehdejší postupy, jak udržet při životě“, ne, co je možné dnes. "
Já si nevšim že by se to nějak vztahovalo k Heydrichovi - myslel z kontextu jsem že stále jde o obecnou úvahu k relativismu, takže jsem upozornil na to, že díky pokroku lékařské vědy a přístrojů jsme dnes v situaci kdy se mnoha mrtvolám daří relativně slušně vegetovat i po smrti mozku (což je standard mrtvosti za který už jen těžko jít někam dál), některým z nich se dokonce podaří získat celkem širokou politickou podporu veřejnosti.
Algernon napsal v č. 956:
"Nemluvě o tom, má-li význam kvůli 2-10 příspěvkům zakládat (po chvíli další „mrtvé“) nové diskusní téma? "
Možná lepší to někam kanalizovat jinam než to nechávat v tématu které navzdory názvu Anthropoid nemá s humánní medicínou obecně nic společného.
študent 17.6.2011 10:33 - č. 961
študent
Algernon napsal v č. 956:
"Naskýtá se hned několik otázek. "
študent napsal v č. 953:
" www.wikiskripta.eu/index.php/Sulfonamidy
Kromě toho že sulfonamidy obecně vypadaj' jako pořádný dryjáky s celým spektrem negativních vedlejších účinků - nechcete diskusi k farmakům obecně přemístit
"
Vedlejší účinky asi bude mít cokoliv, ale mně šlo spíš o takový subtilní hint - a úvod návrhu k možnýmu přesunutí čistě farmakologický diskuze jinam.

Jinak za WWII patrně byly vedlejší účinky sulfonamidů mnohem akceptovatelnější než dnes (kdy to skutečně nebude medikace první volby) - zejména když ještě neměli antibiotika.

At his 1947 trial, Gebhardt testified that he did not prescribe sulfonamides for Heydrich because of his medical training in Munich and his 1940 experience as a frontline surgeon had convinced him of their futility in gunshot wounds.
Mě by na celý tý věci spíš zajímalo, proč si vlastně Gebhardt myslel, že v případě střelnejch zranění nejsou účinná.
študent 17.6.2011 10:10 - č. 960
študent
Algernon napsal v č. 956:
"Nejspíš? "
študent napsal v č. 952:
"k tomu (strana 5) "
The claim that Heydrich received sulfonamides at Bulovka is unsubstantiated and probably incorrect.
Možná jsem to měl formulovat přesněj' - v tom smyslu že tvrzení o podání sulfonamidů na Bulovce se sice vyskytují, ale dle seriózních medicínských pramenů nejsou vůbec ověřená.

Algernon napsal v č. 956:
"(Něco mezi, čili ani „nejspíš nedostal“, fakt není.) "
To taky neříkám, jen mi výše citovaný přišlo jako zajímavej příspěvek do diskuze, zejména do vaší delší rozohněný diskuze probírající teoretickou dostupnost sulfonamidů a mechanismus jejich účinků, jejich klasifikaci atp.
bush 14.6.2011 23:17 - č. 957
bush
Algernon napsal v č. 956:
"Obávám se, že mi silně uniká pointa této poznámky?"
K věcem mimo téma můžete oba dva používat SZ nebo online okno ...
Z 9.6.2011 18:42 - č. 955
Z
Honza M. napsal v č. 943:
"Nejsem lékař, ale zdá se, že většinu sulfonamidů na vnitřní zranění (např. protrženou slezinu) dost dobře použít nešlo."
[téma č. 232 - přísp. č. 151]

BTW - tu slezinu na Bulovce odoperovali, tý už by to bylo jedno.
bush 8.6.2011 22:20 - č. 954
bush Krucinál! Nechte těch postmodernistů a o bábovičkách se hádejte na pískovišti před domem - ne zde, tj. v domě.
študent 8.6.2011 21:48 - č. 953
študent www.wikiskripta.eu/index.php/Sulfonamidy

Kromě toho že sulfonamidy obecně vypadaj' jako pořádný dryjáky s celým spektrem negativních vedlejších účinků - nechcete diskusi k farmakům obecně přemístit někam do témat jako "Polní první pomoc pro pokročilé" anebo "Vojenská medicína, polní chirurgie a apatyka"? Já bych se rád nechal poučit, ale tady mi to nějak nepřipadá.
Algernon napsal v č. 948:
"Mimochodem - víš, že se můžeš otrávit třeba i cukrem? "
U průměrnýho jedince je smrtící dávka asi tak - dvě kila?
Algernon napsal v č. 946:
"Pomalu, kupříkladu, se vnucuje otázka, existuje-li třeba nějaká „svým způsobem mrtvola“ (myšlena mrtvola), jiným (opět svým) způsobem ještě třeba živá?"
en.wikipedia.org/wiki/Terri_Schiavo_case

V těch jasnějších případech (v tomto veřejně proslulém případu zejména stoupenci jedné politické strany trvali na označení "vážné poškození mozku", což je v případě orgánu ze 3/4 odumřelého a ve zbytku nevykazujícího žádnou aktivitu to, čemu by Angličané řekli understatement) z toho že dnes spousta mrtvol může být ještě i nějakou dobu po smrti mozku udržována v celkem slušný kondici těžej příjemci transplantovanejch orgánů.
študent 8.6.2011 21:36 - č. 952
študent
Algernon napsal v č. 942:
"Jinak ovšem byly (a to už dlouho) k dispozici třeba takové sulfonamidy - do rozšíření antibiotik (resp. v našem případě asi hlavně penicilinu) taky docela rozšířený - a docela dobře účinný - prostředek."
www.anesthesia.wisc.edu/aha/Bulletin/January...

{pdf}

Člověk se dogoogluje k tomu (strana 5), že Heydrich sulfonamidy nejspíš nedostal, a to protože Gebhardt na ně u střelnejch poranění nevěřil (ale ne tedy proto že by jejich použití nebylo možné).
Honza M. 8.6.2011 18:17 - č. 949
Honza M. Algernon: Snaha byla, ale mě tak snadno nevytočíš
Až zas jednou půjdu na prohlídku k obvoďákovi, tak s ním dám na to téma řeč, a pak se uvidí, jestli do Hlodů poputuje příspěvek můj nebo tvůj
Zatím se vraťme k Heydrichovi.
Honza M. 8.6.2011 13:39 - č. 947
Honza M.
Algernon napsal v č. 946:
"Můžeš nějak upřesnit jejich, ehm, toxicitu?"
To se obrať na lékaře. Ale protože u sulfonamidů se občas uvádí riziko poškození ledvin, vyvozuji z toho (možná chybně) určité toxické účinky i na lidský organismus.
Algernon napsal v č. 946:
"Co že si máme - resp. spíše máme - představit pod tím „svým zůsobem“?"
Že se tak mohou dostat dovnitř orgánů.

Mimochodem, když se vrátím k příspěvkům 940-942 (tedy včetně tvého), sulfonamidy nelze počítat mezi antibiotika?
Honza M. 8.6.2011 10:48 - č. 945
Honza M.
Algernon napsal v č. 944:
"Všechny?"
Jako relativista a postmodernista mám výhrady k používání tzv. "absolutních výrazů"

Asi záleží na míře toxicity jednotlivých sulfonamidů - a délce aplikace. Když například nasypu sulfonamid vojákovi na roztržené břicho, svým způsobem je to také vnitřní užití...
Honza M. 6.6.2011 11:54 - č. 943
Honza M. K sulfonamidům viz www.fronta.cz/dotaz/bily-prasek-na-zraneni
Nejsem lékař, ale zdá se, že většinu sulfonamidů na vnitřní zranění (např. protrženou slezinu) dost dobře použít nešlo.
karaya1 5.6.2011 13:17 - č. 941
karaya1 Zjednodušeně řečeno, v době atentátu na Heydricha byli teprve léčeni první pacienti v Americe - až ve druhé polovině války se penicilin dostal ve větším množství na frontu (což mnoha spojeneckým vojákům zachránilo život). Viz třeba history.amedd.army.mil/booksdocs/wwii/medica... (s. 71 a dále) nebo en.wikipedia.org/wiki/Penicillin#Medical_app...
Ero 5.6.2011 13:01 - č. 940
Ero
Arny napsal v č. 939:
"Jak to bylo z antibiotiky v době, kdy Heyndrich ležel v nemocnici?"
Ještě nebyly. Hlavní rozvoj zažily až po druhé světové válce.
Arny 5.6.2011 11:40 - č. 939
Arny Jak to bylo z antibiotiky v době, kdy Heyndrich ležel v nemocnici?
181-200 z 1036
<< 7 8 9 10 11 12 13 >>
Po