Anthropoid - atentát na Heydricha

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 1036
1 2 3 4 >>
Po
Twiggy 9.6.2022 12:47 - č. 1152
Twiggy www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/fr...
egli 4.6.2022 20:38 - č. 1151
egli Co teprve až se dozví, že v angličtině je standardní termín "assassination of Heydrich"

Oxford dictionary definuje assassination jako "the murder of an important or famous person, especially for political reasons".

Podobně Merriam-Webster: "murder by sudden or secret attack often for political reasons : the act or an instance of assassinating someone (such as a prominent political leader)"

Němci stejně jako Češi používají "Attentat auf Heydrich".
Honza M. 4.6.2022 18:34 - č. 1150
Honza M. Nicméně, člověk musí ocenit jejich vytrvalost.

V roce 2016 tahle parta lidí (část autorů Encyklopedie Protektorátu od nakladatelství Academia) zkoušela frontálním útokem přejmenovat články na wikipedii - samozřejmě bez úspěchu.

Teď po šesti letech to nějaký Adam Hauner zkouší šalamounským "Atentát na Heydricha či útok na Heydricha" s odkazem na pár čerstvě publikovaných článků.

egli 4.6.2022 10:32 - č. 1149
egli
"Historik: „Atentát“ na Heydricha? Špatně! Nepřebírejte nacistickou propagandu"
www.idnes.cz/zpravy/domaci/petr-koura-histor...

Zbytečná snaha. "Atentát na Heydricha" je tak zavedený termín, používaný běžně v textech článků i knih nebo i v názvech knih a rozhodně tím jejich autoři nešíří "nacistickou propagandu". Místo "spáchán" by se rozhodně mělo říkat "proveden", ale nemyslím, že samotný termín "atentát na Heydricha" je chápán nějak negativně a že ho veřejnost vnímá nějak pejorativně. Vtipně tam někdo v komentářích dodává: mohli bychom tomu říkat "speciální operace" :)
Dzin 3.6.2022 20:17 - č. 1148
Dzin Paráda!!!
Honza M. 3.6.2022 17:58 - č. 1147
Honza M. Tak už mám fotky.

Všimněte si - ten skvěle nacvičený hod spodním obloukem
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Dzin 2.6.2022 19:37 - č. 1146
Dzin Pěkné. Škoda, že se mnou tohle nikdo na ZŠ nedělal, to by mě škola hned bavila 2x tolik.
Honza M. 1.6.2022 08:54 - č. 1145
Honza M. Zrovna v sobotu jsme různé verze atentátu nacvičovali s páťáky místní ZŠ

Nejenže "Gabčíkové" většinou nevystřelili, ale i "Kubišové" dvakrát zapomněli hodit bombu
egli 28.5.2022 13:52 - č. 1144
egli Zajímavý rozhovor:
www.idnes.cz/zpravy/domaci/atentat-na-heydri...
egli 5.8.2021 18:21 - č. 1143
egli SS-3 - dokument Jana Kaplana o atentátu na Heydricha z roku 1992
V čase 23:11 je možné si poslechnout Heydrichův hlas - při převzetí sanitního vlaku od Háchy 20. dubna 1942
egli 29.8.2020 20:19 - č. 1142
egli
Twiggy napsal(a) v č. 1141:
"Jakým způsobem se noviny dostávaly do Londýna? A jak často?"
Přes neutrální země jako Švýcarsko, Švédsko, Turecko apod. Ať už přímou dodávkou tam, přes konzuláty neutrálních zemí v Praze nebo třeba přes Slovensko, kam chodil protektorátní tisk (Lidové noviny tam měly i zastoupení), a kde byly konzuláty a vyslanectví různých zemí. Jak to bylo spolehlivé a rychlé těžko říct, určitě se to během války měnilo.
Twiggy 29.8.2020 18:15 - č. 1141
Twiggy
V pokynech Londýna pro paraskupiny v období jaro 1942 se uvádí, jak mají dávat parašutisti inzeráty do novin, čímž podají určitou zprávu Londýnu.
Jakým způsobem se noviny dostávaly do Londýna? A jak často?
Působí to tak, že si byli celkem jistí a že v tom není žádny problem.

Díky
Honza M. 16.6.2019 20:33 - č. 1140
Honza M.
Algernon napsal(a) v č. 1139:
"Spíš mne zajímalo, jestli to někdo třeba už četl — ono to v Academii vyšlo už vloni"
Tak v tom ti bohužel nemohu sloužit, za poslední rok jsem načítal hlavně k 1. světové válce a ke 2. světové nic

Algernon napsal(a) v č. 1139:
"Prostě autorů kteří přinášejí „nové a převratné pohledy“ tady už bylo…"
No, jak jsem pochopil z rozhovoru, Kmoch "...shrnuje poznatky badatelů, kteří se atentátem na Heydricha v posledních desetiletích zabývají, a autorovy vlastní výzkumy." Přičemž ty výzkumy má hlavně z dokumentů, které shromáždil a publikoval V.Šustek. Takže nic nového převratného, spíše (se domnívám) bude vyvracet mýty v povědomí publika zabetonované Atentátem a Anthropoidem (Valčík se zrcátkem, hromady mrtvých esesáků v kostele atd.).

Algernon napsal(a) v č. 1139:
"Stehlík to přinejmenším umí líp prezentovat…"
Stehlík má dlouholetou praxi Kmoch je ještě relativně mladý. Mimochodem, Stehlík taky uměl dobře prodat "nové a převratné pohledy".

Tak třeba "atentát proběhl úplně jinak, zjistil historik ÚSTRu" hlásaly před pár lety titulky v novinách i v televizi, když Stehlík (tehdy náměstek ředitele) publikoval nalezený výcvikový program SOE pro parašutisty, kde se píše, že nejdřív měli hodit bombu a pak střílet. Přitom na vhodnost opačného pořadí při zastavení Heydrichova auta upozornil v jednom tv dokumentu Čvančara už několik let předtím, a jak se Stehlík i Čvančara v jiném tv dokumentu shodli, atentát zřejmě skutečně proběhl tak, jak to popsalo gestapo a ne jak to parašutisti trénovali, protože něco se holt podělalo (auto s Heydrichem uviděli na poslední chvíli, zřejmě kvůli tramvaji).

Nebo na konferenci v roce 2012 Stehlík s velkou slávou oznámil, že konečně zjistil skutečný důvod, proč Gabčík nevystřelil na Heydricha, ale prý prozradí až mu vyjde kniha. Pak nechal s klidem kolovat skazky, o tom, že např. Gabčík se obával, že zasáhne tramvaj plnou lidí za autem. No nakonec po vyjití oné publikace člověk zjistil, že oním převratným objevem byla zpráva české policie, která prostě jen potvrdila tradiční verzi, že ve Sten-Gunu byl vzpříčený náboj.
Algernon 12.6.2019 20:30 - č. 1139
No v onom rozhovoru titul neuváděli — a třeba životopis na „databáze knih“
www.databazeknih.cz/zivotopis/pavel-kmoch-80411
uvádí právě titul Mgr.

Jenomže nic víc, než tady uvádíš, jsem právě nikde nenašel, prostě ve valné většině jen anotace knihkupců, aneb „strejda gúgl“ nepomohl; prostě kde nic není, tam ani smrt nebere (a mj. třeba i to, že dělal u onoho filmu poradce, v onom rozhovoru taky docela obšírně zmiňuje).

Spíš mne zajímalo, jestli to někdo třeba už četl — ono to v Academii vyšlo už vloni, a páč je červen, tak snad někdo…

Tedy jakej na tu knihu má kdo názor — z onoho rozhovoru s autorem mám, jemně řečeno, značně rozpačitý dojem… A to jak jsem nikdy nezískal nejmenší sympatie k armádě — taky kdo asi ze záklaďáků asi kdysi mohl získat — tak mi třeba občasné rozhovory v rádiu s Eduardem Stehlíkem přijdou, jak to jen říct a rovnou neurazit, ale Stehlík to přinejmenším umí líp prezentovat…

Prostě autorů kteří přinášejí „nové a převratné pohledy“ tady už bylo… A málokdy z toho zapršelo, ba někdy mnohem hůř (jak mne svého času vytočil a nasral autor „převratné monografie na Short Stirling“ jsem tu svého času ventiloval — čímž nechci říct, že Kmoch nutně patří do stejné kategorie).

A tudíž, díky ne úplně nejlepšímu dojmu z onoho rozhovoru, uvažuju jestli má cenu koupě téhle knihy.
Honza M. 12.6.2019 14:08 - č. 1138
Honza M. Ten nějaký Pavel Kmoch už je už myslím doktor; psal dizertaci na poválečnou retribuci, která mu už vyšla tiskem (www.kosmas.cz/knihy/206980/provineni-proti-n...)

Kromě toho je předsedou KVH Gardekorps - jeho lidi se mj. podíleli na natáčení filmu Anthropoid a on u natáčení působil jako poradce. Tady je například jeho rozhovor, jak rejžovi (Sean Ellis) vymluvili nejhorší "holywoodské" prohřešky proti historii:
www.filmovamista.cz/clanek/173----Filmar-cas...
Algernon 10.6.2019 19:34 - č. 1137
Rozhovor s nějakým Mgr. Pavlem Kmochem, autorem knihy „Operace Anthropoid: Epilog: Atentát na Reinharda Heydricha ve světle dobových pramenů“.

Stanice vltava, pořad Vizitka, záznam v audioarchivu:
hledani.rozhlas.cz/iRadio/?query=&reader...

vltava.rozhlas.cz/pavel-kmoch-autor-knihy-op...
egli 29.9.2018 16:27 - č. 1136
egli I "Naše vojsko" prodává prý "sběratelská" trička a hrnky s Heydrichem.
Honza M. 29.9.2018 15:46 - č. 1135
Honza M. Koukám, že nové filmy o atentátu (Anthropoid a HHhH) spustily merchandising, jaký tu nebyl snad časů Star Wars. Je libo figurku Heydricha?
www.dragon-models.de/1-6/WW-II-Achsen-Figure...

Při platbě předem bude v balení jistě ještě umělohmotný esesáček zdarma...


Honza M. 26.7.2017 22:07 - č. 1134
Honza M. Z památníku Heydrichiády někdo vykradl pokladničku dobrovolných příspěvků. Ruky zlámat takovému fašounovi!

Škoda jen, že video nezveřejnili hned, jak se to zjistilo. Jestli to byl cizinec, tak už je dávno v tahu


Twiggy 30.6.2017 19:01 - č. 1133
Twiggy
chafre napsal(a) v č. 1129:
"Spíš mne v souvislosti této diskuze napadla jiná věc. Byl alespoň nějak rámcově vypracován nějaký plán "co potom" ? Tedy jestli kluci měli alespoň obecně povědomost či rady z Londýna co mají dělat až RH zabijí ?"

Např. v instrukci škpt. Šustra, v níž se hovoří o předpokládaném průběhu akce se dočteme:

„Podle situace musíte po provedení úkolu zůstati jistou dobu skryti a pak dejte o sobě vědět někomu
z lidí, jejichž adresy jste dostali. Nechoďte k těmto lidem však sami, pošlete osobu třetí, nebo si smluvte
heslo. ...
Po provedeném úkolu a pozdějším vyhledání Vás našimi lidmi, k čemuž jim bude podle situace dán
pokyn, odevzdáte zbytek peněz naší domácí organisaci a budete jí podle Vašich nejlepších možností plně
nápomocni v její odpovědné a pro náš stát a národ nejvýše důležité práci.“
1-20 z 1036
1 2 3 4 >>
Po