Protektorát Čechy a Morava

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
261-280 z 421
<< 11 12 13 14 15 16 17 >>
Po
Jan Ciglbauer 18.11.2007 09:01 - č. 193
Jan Ciglbauer
bush: Nedávno jsem narazil v SOkA České Budějovice na zajímavé (a téměř s jistotou nepublikované) informace o Janu Smudkovi/Karlu Doubkovi. O této osobnosti jsem zatím moc podrobností nenašel a vítám jakýkoli odkaz na literaturu archivy, etc.
Něco najdete také v knize Jaroslava Čvančary "Někomu život, někomu smrt", ale to hlavně fotografie. Toto by mne také zajímalo, protože jsem rovněž z ČB a můj děda, který byl za války v odboji se se Smudkem znal a snad mu měl také nějak pomáhat. Bohužel jsem ho už nezažil, tak nevím podrobnosti...
Stabber1 17.11.2007 23:22 - č. 192
Stabber1 Pokud jde o vyznamenání "Čestného štítu Protektorátu s orlicí Svatováclavskou",jež bylo založeno k V. výročí zřízení Protektorátu a udělovalo se ve zlatě a stříbře,tak dne 17.6.1944 toto obdrželi všichni členové vlády Protektorátu,včetně Huga Tuskányho,všeobecného zástupce hlavního pověřence Veřejné osvětové služby a vydatele listu "Arijská korespondence" a to ve zlatě.Dále byli mj. vyznamenáni ústřední vedoucí Českého svazu válečníků,divizní generál m.sl.Robert Rychtrmoc (10.4.1945 - ve zlatě),generální referent Kuratoria dr.František Teuner (20.10.1944 - ve zlatě),hlavní pověřenec Veřejné osvětové služby prof.Dr.Rudolf Dominik (12.7.1944 - ve stříbře),šéfredaktoři Karel Werner,Alois Kříž,Emil Šourek,Antonín Kožíšek - ti všichni 12.7.1944 taktéž ve sříbře.Jedno z posledních vyznamenání proběhlo dne 20.3.1945 před zasedáním Ústředního vedení Kuratoria a obdrželi jej činovnice KVM Marie Pechová (bývalá vedoucí Svazu žen ČNST-Vlajky) a Ludmila Valášková.
egli 26.7.2007 21:52 - č. 191
egli
Macek napsal v č. 190:
"zdalipak někde existuje seznam osob, které dostaly za časů protektorátu Svatováclavskou orlici?"
Seznam nejznámějších asi 150 nositelů (převážně za politickou činnost) všech tří stupňů je třeba v brožurce Vyznamenání z doby nesvobody (Praha 1999). Koncem roku 1944 a začátku 1945 vyznamenání dostaly prostřednictvím Landrátů ještě stovky dalších osob, které s politikou neměly nic společného (za zemědělské dodávky, uměleckou činnost, výkony v průmyslu, nebo třeba i vítězové výstav hospodářského zvířectva ) Kompletní seznam asi neexistuje.
Macek 26.7.2007 18:10 - č. 190
Dobrý den,

zdalipak někde existuje seznam osob, které dostaly za časů protektorátu Svatováclavskou orlici? Znám-li jeho jméno, datum narození atd., lze to nalézt? Ví někdo, kde? Těším se na odpověď. Macek
Royal 21.7.2007 19:40 - č. 189
Mám otázku, doma jsem nalezl svatováclavskou orlici s jistým pořadovým číslem. Mohu někde dohledat komu byla udělena? P.S to, že jsem ji nalezl doma ještě neznamená, že byla udělena některému příslušníku mé rodiny...spíše jestli neexistuje nějaký registr či pořadník dekorovných. Díky
Ero 18.7.2007 00:04 - č. 188
Ero
spelter napsal v č. 186:
"správná odpověď přišla po téměř čtyřech měsících "


spelter napsal v č. 186:
"Gratuluji vítězi, má mé uznání"
...sem poctěn
bush 17.7.2007 14:26 - č. 187
bush Nevím, jestli zrovna toto fórum je nejvhodnější pro můj dotaz, ale budiž.

Nedávno jsem narazil v SOkA České Budějovice na zajímavé (a téměř s jistotou nepublikované) informace o Janu Smudkovi/Karlu Doubkovi. O této osobnosti jsem zatím moc podrobností nenašel a vítám jakýkoli odkaz na literaturu archivy, etc.

Z článků zatím vím o "Pátrání po Janu Smudkovi na jihu Čech" (časopis Výběr 1998 č. 2), za nějaký čas se mi dostane do rukou článek "Nepolapitelný Jan" (L&K 1995, č. 23) a také "Případ Jana Smudka a nacistická okupační politika" (Soudobé dějiny 2004 č. I-II).

btw. Existuje nějaká ucelená práce o této osobě (kniha, článek, ..) ?
spelter 17.7.2007 13:02 - č. 186
spelter Vidím, že soutěžní otázka byla skutečně těžká, správná odpověď přišla po téměř čtyřech měsících
Gratuluji vítězi, má mé uznání
Ero 17.7.2007 12:50 - č. 185
Ero
spelter napsal v č. 182:
"dávám kvízovou otázku bez nároku na výhru, koho že mám na fotce vedle mého nicku"
...že by jeden ze tří králů škpt. Václav Morávek. ..škoda že není výhra
jasan 25.4.2007 15:44 - č. 183
jasan ale i přihlášení se ke slezské národnosti znamenalo automaticky Volksliste 3.Klasse a občanství Aufwiederruf.(rodinná zkušenost )
spelter 21.3.2007 14:20 - č. 182
spelter Nevím, jestli je to to pravé téma pro tento příspěvek, ale budiž..

Dnes je tomu 65 let, kdy padl v boji s gestapem hrdina čs. domácího odboje, jeden ze tří králů škpt. Václav Morávek.

TY, co by mě chtěli peskovat, že nesděluji nic převratného a nového, žádám o trochu pochopení a zároveň dávám kvízovou otázku bez nároku na výhru, koho že mám na fotce vedle mého nicku
mbbb 17.3.2007 23:15 - č. 181
mbbb dnes v Mladé Boleslavi proběhla vzpomínka na 15. březen a příslušníky odbojové organisace Obrana národa:

www.vets.estranky.cz/clanky/csol-cesky-brod/...



www.vets.estranky.cz/fotoalbum/sdruzeni-vale...
bobanek 16.3.2007 12:42 - č. 180
Jestli jsem dobře poslouchal zprávy, tak dnes 16.3. v 17.30 na ČT 24 bude téma Hácha.
karaya1 21.2.2007 22:56 - č. 178
karaya1 Ještě bych chtěl dodat k přesunu poprav odsouzených mimořádnými lidovými soudy do oddělených prostor jednu zajímavost. Mečislav Borák ve své práci Spravedlnost podle dekretu uvádí, že upřesněním podmínek exekuce odsouzených se zabývalo vládní usnesení ze dne 14. září 1945, které reagovalo na popravu již zmíněného dr. Josefa Pfitznera. Té přihlížely i malé děti, což pochopitelně vzbudilo veřejnou kritiku, a proto mělo být vybráno místo, „kde výkon trestu smrti nemůže býti pozorován náhodnými diváky nebo lidmi z domů, sousedících s místem poprav. Přístup do prostoru, kde se trest smrti vykonává, mají pouze osoby, které se vykáží potvrzením, opravňujícím je ke vstupu do tohoto prostoru v době, kdy se trest smrti vykonává. Potvrzení toto vydává v počtu, odpovídajícím rozsahu prostoru, kde se trest smrti vykonává, předseda senátu mimořádného lidového soudu, který trest smrti uložil, každému, kdo o ně požádá; nesmí býti vydáno osobám mladším 18 roků.“
MartiX 11.1.2007 17:21 - č. 177
vím že to sem nepatří, ale chtěl bych se zeptat jaké německé jednotky působily v Brně pošlete mi odpověd pls na email mailto:[email protected] dik
Glynwed 11.10.2006 21:26 - č. 176
Glynwed
ja_62 napsal v č. 167:
"Byl pořízen obrazový záznam, jak z procesu, tak z výkonu trestu. Viz třeba Worchesterův odkaz v 148."
Ve čtvrtek 12. října (respektive už 13.10.) v 00:15 na ČT1 pořad Legenda o Kischovi. Na konci dokumentu je část záznamu z popravy K.H.Franka. Účast byla opravdu hojná.
Ondřej Kolář 12.9.2006 15:38 - č. 173
Pokud mě paměť neklame, byli obyvatelé Těšínska, hlásící se ke "slezanské" národnosti prohlášeni za Němce, neboť nacisté si "vědecky" zdůvodnili, že Slezané patří k německé rase. Na Slezany se tudíž vztahovala vojenská povinnost jako na říšské občany. Píšu to zjednodušeně, podrobněji je o tom pojednáno např. v knize Češi ve Wehrmachtu.
Glynwed 12.9.2006 13:40 - č. 172
Glynwed Měl bych jednu otázku ohledně Těšínska. Český Těšín byl v září 1938 obsazen Polskem a přejmenován na Západní Těšín. V září 1939 obsadilo Německo Polsko. Na netu jsem našel že v Českém Těšíně se cca 40% obyvatel hlásilo k německé národnosti a že byl přiřazen přímo k Říši. Bylo Těšínsko zařazeno k Říši stejně jako Hlučínsko - to znamená že všichni obyvatelé zde žijící se automaticky stali německými říšskými občany?
Honza M. 23.7.2006 11:36 - č. 171
Honza M.
Ero napsal v č. 161:
"A ty vstupenky byli prodávaný nějakým lidem přednostně, nebo jemohl zakoupit kde kdo ?"
Viz co napsal egli (163). Např. ONV Holešov dostával 2 vstupenky na každé přelíčení a každou popravu MLS Uherské Hradiště (zpravidla je nafasovali předseda a místopředseda vyš. komise, pokud si je nezamluvil předseda ONV nebo bezp. referent) - v obvodu MLS UH bylo cca 10 ONV, tj. 20 vstupenek, dále mám dojem, že 1-2 vstupenky dostávaly taky MNV (těch bylo v obvodu soudu pár stovek). Větší počet vstupenek dostával MNV obce, odkud souzený (odsouzený) pocházel, popř. odborová organizace továrny, kde pracoval a také jeho oběti (jako např. ty lidické ženy) a tuším, že taky nejbližší rodina, ostatní zvědavci si museli lístky koupit.
sharka 23.7.2006 05:41 - č. 170
sharka
ja_62 napsal v č. 153:
"veřejné vykonání trestu smrti na K. H. Frankovi, podle § 31(3), bylo spíše "popravou na kterou měla přístup část veřejnosti"."
Záznam z natočené popravy K.H.Franka uvedla cca před 10ti lety ČT, když o Frankovi vysílala dokument....mám ho na videu
261-280 z 421
<< 11 12 13 14 15 16 17 >>
Po