Nacisté - Hitler, Goebbels, Himmler, Göring…

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
221-240 z 669
<< 9 10 11 12 13 14 15 >>
Po
HARM 21.2.2009 16:57 - č. 515
spelter napsal v č. 514:
"www.novinky.cz/clanek/161803-hitler-s e-neume."
To s tým okusovaním nechtov by som bral skôr ako defekt spôsobený stresom Hitlerových posledných dní (mesiacov) v bunkri... Na vystupovanie si dával pozor, vonkajší efekt bol vždy u Hitlera veľmi významný, ťažko by sa takto zhadzoval pred inými dajme tomu v rokoch, kedy ešte žal úspechy.
spelter 19.2.2009 10:53 - č. 514
spelter www.novinky.cz/clanek/161803-hitler-se-neume...
historik1 14.2.2009 23:27 - č. 513
historik1
Ero napsal v č. 512:
"Ero napsal v č. 511: "Himmler měl na svém Mercedesu poznavací značku SS - 1. Heydrich měl SS - 3. Zajímalo by mě, kdo měl poznavací značku SS - 2 předem dík" Nikdo neví? netuší? nezná? "
Podle mně jestli to někdo mněl tak se to změnilo průběhem války(například Hitlerovi bylo změneno číslo na průkazce NSDAP).Protože v třetí říši se měnilo všechno ze dne na den...
Ero 12.2.2009 15:03 - č. 512
Ero
Ero napsal v č. 511:
"Himmler měl na svém Mercedesu poznavací značku SS - 1. Heydrich měl SS - 3. Zajímalo by mě, kdo měl poznavací značku SS - 2 předem dík"
Nikdo neví? netuší? nezná?
Ero 7.2.2009 22:17 - č. 511
Ero Himmler měl na svém Mercedesu poznavací značku SS - 1. Heydrich měl SS - 3. Zajímalo by mě, kdo měl poznavací značku SS - 2 předem dík
spelter 16.1.2009 19:55 - č. 510
spelter
ja_62 napsal v č. 509:
"Údajně to přímou spojitost se jménem nemá. "
Já jsem nemyslel, že to jméno byl důvod odebrání. Ten dotaz se týká toho, jestli mu to jméno nechají..
ja_62 16.1.2009 18:22 - č. 509
ja_62 tinyurl.com/7h3dam

Údajně to přímou spojitost se jménem nemá. (I když takové pojmenování by na druhou stranu mohlo být vnímáno jako poškozování dítěte) Nemám ale představu, jestli by to byl v USA dostatečný důvod k odebrání - navíc když už takové jméno až dosud nebylo důvodem k reakci ze strany státu.

Pokud by byl problém v jménu, asi by úplně stačilo odstranit prostřední jméno Hitler.
spelter 16.1.2009 08:11 - č. 508
spelter www.novinky.cz/clanek/158841-trilety-adolf-h...

Tak Adolfa Hitlera odebrali rodičům. Jak to asi dopadne s jeho jménem?
spelter 19.12.2008 21:51 - č. 506
spelter
ja_62 napsal v č. 504:
"Jinak asi ani u nás předpisy o jménu samotné nebrání pojmenovat dítě Adolf Hitler"
Výslovně zřejmě ne, ale mohlo by být hodně zajímavé, kdyby někoho napadlo zkusit dítě tak pojmenovat, jak by se k tomu (nejen) matrika postavila a jakými argumenty a jakým výkladem příslušných právních předpisů by bylo podepřeno rozhodnutí takové jméno povolit či nikoli..
ja_62 19.12.2008 17:07 - č. 505
ja_62 tinyurl.com/6gowhw

Na celé té věci mi jinak připadá nejpodivnější, jak byli ti rodiče udiveni, když jim ten obchod odmítl vyhovět.
ja_62 napsal v č. 499:
"Otázkou taky je, jak se s tím vyrovná to dítě, až dospěje."
Mě totiž napadá, že pokud z něj rodiče nevychovají neonacistu, má značnou šanci, že v případném soudním sporu by mohlo po dosažení zletilosti vůči rodičům uspět (zvlášť při americky značně široce pojímaném rozsahu práva na soudní ochranu), pokud vycítí šanci něco na tom získat.
ja_62 19.12.2008 16:47 - č. 504
ja_62
čet.Hrad napsal v č. 500:
"ještě nesmí nostit stejné jméno jako jeho sourozenec."
Ještě přesněji "žijící sourozenec, mají-li sourozenci společné rodiče". Takže čistě teoreticky, nejen nic nebrání dát dítěti jméno které již měl sourozenec, který umřel před jeho narozením, ale dokonce pokud by se někdo rozhodl s více odlišnými partnery plodit děti stejných křestních jmen, asi mu v tom zákon nedokáže zabránit.

Jinak asi ani u nás předpisy o jménu samotné nebrání pojmenovat dítě Adolf Hitler (když jinde je už takové jméno jako křestní užito), nicméně bych měl za to, že kromě poněkud většího společenského odporu (a zejména toho, že asi ani toho nejzatvrzelejšího neonacistu by u nás něco takového přeci jen nejspíš nenapadlo), mám za to, že by to nejspíš mohlo být vnímáno jako (přinejmenším) pokus o podporu a propagaci nacismu.
spelter 18.12.2008 12:38 - č. 503
spelter
Krojc napsal v č. 502:
"Zřejmě máš na mysli několikrát citované jméno PĚTILETKA KOMPRDOVÁ?"
Přesně to jsem měl na mysli.
Krojc 18.12.2008 10:52 - č. 502
Krojc
spelter napsal v č. 501:
"dotyčná skutečně jméno Pětiletka obdržela."
Zřejmě máš na mysli několikrát citované jméno PĚTILETKA KOMPRDOVÁ? Existovalo, zda ještě existuje, nevím.
spelter 18.12.2008 08:45 - č. 501
spelter
ja_62 napsal v č. 498:
"Podobně u nás v padésátých letech byly pokusy rodičů pojmenovat dítě Pětiletka apod., ale tady už po pravdě ani nevím jestli se matrikáři odvážili postavit se proti takto uvědomělým rodičům. "
Když se o tom občas někde píše v článcích na téma kuriózních jmen, tak se uvádí, že proti uvědomělým rodičům se matrikáři postavit neodvážili a dotyčná skutečně jméno Pětiletka obdržela..
čet.Hrad 17.12.2008 20:59 - č. 500
čet.Hrad
ja_62 napsal v č. 498:
"přičemž nelze zapsat jména domácká, zdrobnělá a zkomolená, (a děvčeti chlapecké a naopak)"
snad jen pro úplnost bych doplnil, že ještě nesmí nostit stejné jméno jako jeho sourozenec.
ja_62 17.12.2008 18:42 - č. 499
ja_62 Pokud jde o USA, tak konkrétně nevím, ale řekl bych, že to právo bude odvozeno od prvního dodatku ústavy, týkajícího se svobody projevu, které v USA skutečně pojímají hodně široce, zejména proto že se tam těší kontinuální tradici nezpochybnitelné demokracie (na rozdíl od Evropy, kde přece jen máme relativně nedávnou historickou zkušenost poněkud jinou) takže si tam tento velkorysý postoj můžou dovolit, protože nejde o něco, co by zanechalo bezprostřední negativní dopady na jejich dějiny.

V následné legislativě (a s ní spojené judikatuře Nejvyššího soudu) týkající se konkrétního rozsahu tohoto práva, se pak víceméně drží toho, že pokud ty výroky nepředstavují reálné nebezpečí (tj. v jiné rovině než čistě verbální), tak je svoboda slova chrání, ať je obsah jakýkoliv.

A i míru zasahování státu do vztahu rodičů s dětmi tam vnímají poněkud jinak než v Evropě.

Otázkou taky je, jak se s tím vyrovná to dítě, až dospěje.
ja_62 17.12.2008 18:25 - č. 498
ja_62
čet.Hrad napsal v č. 496:
"zaneseno pár řádků k tomu jak se dítě nemůže jmenovat."
Konkrétně je to v zákoně o matrikách, jménu a příjmení, přičemž nelze zapsat jména domácká, zdrobnělá a zkomolená, (a děvčeti chlapecké a naopak) s tím, že v pochybnostech rozhoduje znalecký posudek. Okruh jmen není nějak specifikován, takže asi lze používat jména, pokud jsou užívána kdekoliv na světě. Já bych to nepovažoval za zásadně špatnou úpravu, zvlášť když uvážíme, že úřední podobu jména je sice nutné používat ve styku s úřady, ale nikdo nikomu neurčuje jak lze děti oslovovat v soukromí.

Konkrétně problém spočívá v tom, že ten posudek je celorepublikově oprávněna vystavit prakticky pouze jistá paní Knappová, která se mezi méně konvenčními rodiči netěší zrovna dobré pověsti. V praxi uznává jakékoliv jméno, pokud se tvar, který rodiče chtějí zapsat, někde ve světě v té podobě užívá.

Současně, navzdory prohlášením rodičů, že jde jen o jejich věc, jak pojmenují své dítě, jde o občana státu (byť nezletilého věku), a stát by mu měl poskytnout nějakou míru ochrany proti jejich nápadům, pokud by hodně vybočovaly z normy a předem ho jimi handicapovali do života. V Polsku měli svého času případ, kdy otec-zapálený ekolog chtěl dát dcerce jméno Popelnice (nevím jak je to po polski) "aby upozornil na neutěšený stav životního prostředí", což mu také nedovolili, s tím, že by tím příliš zasáhl do jejích práv.

A třeba představa, že někdo bude např. doživotně (pokud si nezažádá o změnu) vyplňovat daňové přiznání na jméno Toníček Novák nebo Rachot hromu Macháček, by mu asi celou akci ještě víc znechutilo.



Podobně u nás v padesátých letech byly pokusy rodičů pojmenovat dítě Pětiletka apod., ale tady už po pravdě ani nevím jestli se matrikáři odvážili postavit se proti takto uvědomělým rodičům.

(Mám pocit, že - čet. Hradem a spelterem zmíněná - Půlnoční bouře nakonec skončila jako Eliška Gaia, což je asi lepší - přičemž možnost použít dvě křestní jména přinejmenším dává větší možnost volby tomu dítěti, jak bude v budoucím běžném životě oslovováno. V úředním styku ale musí používat obě křestní jména.
spelter 17.12.2008 10:05 - č. 497
spelter
čet.Hrad napsal v č. 494:
"To v Americe není proti tomuto zákon?!"
Jaký zákon ohledně tohoto v USA je či není přesně nevím, ale je fakt, že přístup k extremismům všeho druhu je tam odlišný od evropského, a tomu asi bude odpovídat i právní úprava. Oni to berou tak, že pokud se jakýkoli extremismus projevuje pouze jako cosi okrajového z hlediska celé společnosti, tak to neřeší, aby se jednak propagované extremismy v konfrontaci s realitou (ať už historickou v případě neonacismu nebo jinou) samy znemožnily, a jednak aby se každému troubovi, který hlásá něco takového, neposkytovala jeho zakazováním a souzením zbytečná publicita a nedostávalo se mu cejchu osoby "pronásledované systémem". Proto si například (nejen) naši neonacisté vytvářejí své webové stránky na amerických doménách, protože tam jim je nikdo nezruší.
Ale že je tam možné zapsat takové jméno do matriky, to nepochopím.

P.S. Ta bouře se měla jmenovat Půlnoční
čet.Hrad 17.12.2008 02:04 - č. 496
čet.Hrad To zas oceňuji, že u nás je v rodinném právu (před lety poslední zkouška z práva, co jsem udělal ) zaneseno pár řádků k tomu jak se dítě nemůže jmenovat. K tomu nám prof. Hrušáková povídala případ, kdy rodiče chtěli dát své dceři (narozené někde uprostřed lesů v chýši - rodiče byli kapánek...ehm... švihlí) jméno "Noční bouře" nebo tak nějak. No a matrikář to odmítl a vedl se kvůli tomu i soud, který nakonec rozhodl, že takové jméno dítěti nemůžou dát.

Škoda, že v USA to jde.... volové.

Nedávno jsem na novinkách.cz zahlédl zprávu o tom, že křestní jména Duceho a jeho milenky se v Itálii prakticky přestala po WW2 používat a nyní jistá ultrapravicová strana chce odměňovat rodiče, kteří své děti takto pojmenují.

EDIT: a vida článek www.novinky.cz/clanek/155278-ultrapravice-na...
Tom 16.12.2008 20:58 - č. 495
Tom
čet.Hrad napsal v č. 494:
"Chudák děcko, tohle jak mohl někdo jen zanést do matriky a neodmítnout to hnedka?!"
...otec mne namočil do Sázavy a dal mi jméno Kid Psanec. Toto jméno později způsobilo trochu nepříjemností, neboť úředník na matrice sveřepě odmítal zanést doložku "Psanec" do matriky. Otec ho bil lasem a volal:
"Co Jurij Kosmonaut? To bys zapsal, viď paďoure!"


Veční Š+G.

Ale je fakt smutné, že si země Lincolna a dalších nechá tohle líbit.
221-240 z 669
<< 9 10 11 12 13 14 15 >>
Po