Československé četnictvo, policie a finanční stráž

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
561-580 z 675
<< 26 27 28 29 30 31 32 >>
Po
fusilier 13.6.2006 19:44 - č. 140
fusilier
Worchester napsal v č. 137:
"Tak to tedy nemůžeme Pročti si pořádně můj 133"
Ale používá se to. V napoleonistické literatuře se používá výraz polní četnictvo
Worchester napsal v č. 137:
"Asi takhke: Ludvíci vládli do r.1789 (?-dobytí Bastily a popravení Marie Antoanety a Ludvíka XVI).Gens ďarmes (ještě to nebylo četnictvo-viz. můj 133) vznikl roku 1798 - čili za vlády jakobínů, roku 1799 nastupuje Napoleon. Potom již vládl, od 1830-1848, pokud si dobře pamatuji, pouze jediný Ludvík a to Ludvík Filip."
1789 dobytí Bastily, 1793 poprava krále a Marie Antoinety Napoleon byl císařem od 2.12.1804 předtím byl konzulem

a na to ze kdy to gends d´armes pochází se podívám, donutil si mě k tomu
Worchester 13.6.2006 19:38 - č. 139
Worchester
fusillier napsal v č. 135:
"Jestli se mi bude chtít tak se mrknu na přesné úlohy polního četnictva z r.1806 ale nemám moc času "
Myslíš toto ? www.austerlitz.org/cz/clanek/1152
Worchester 13.6.2006 19:22 - č. 138
Worchester
Fuky napsal v č. 102:
"Finanční stráž byla vyzbrojena stále i pistolemi vz. 27 "
Na foru válka jsem, četl, že byla vyzbrojena i pistolemi vz.28 (původně pro polské pohraničníky).Nevím jak pro Vás, ale pro mne je to docela novinka
V letech 1929 až 1930 bylo Českou zbrojovkou ve Strakonicích celkem vyrobeno nejméně 3 273 (a nejvíce 3 388) pistolí vz.28. Z nich bylo 2 530 prodáno do Polska a zbylých 743 kusů v letech 1934 až 1938 odebrala československá Finanční stráž.

Pistole vz.28 nesou na horním žebru závěru standardní popis ČESKÁ ZBROJOVKA A.S. V PRAZE a výrobní číslo zbraně; další výrobní čísla se nacházely v pravé přední části rámu, vlevo na krycí destičce spoušťového ústrojí a zespodu na hlavni. Výrobní čísla byla v rozsahu 1 až 3388. Je však možné, že nebyla využita všechna čísla řady – chybějících 115 čísel řady však také mohly být zbraně údajně odebrané československým četnictvem.
Pistole, které odebrala československá Finanční stráž, jsou vpravo nad střenkou značeny písmeny F.S., pod kterými byla přejímací značka.

více zde forum.valka.cz/viewtopic.php/t/27941
Worchester 13.6.2006 19:11 - č. 137
Worchester
fusilier napsal v č. 135:
"právě gends d´armes můžeme volně přeložit jako polní četnictvo a samozřejmě z toho vznikla i Feldgendarmerie "
Tak to tedy nemůžeme Pročti si pořádně můj 133
fusilier napsal v č. 135:
"mám dojem že existovalo už za Ludvíků"
Asi takhke: Ludvíci vládli do r.1789 (?-dobytí Bastily a popravení Marie Antoanety a Ludvíka XVI).Gens ďarmes (ještě to nebylo četnictvo-viz. můj 133) vznikl roku 1798 - čili za vlády jakobínů, roku 1799 nastupuje Napoleon. Potom již vládl, od 1830-1848, pokud si dobře pamatuji, pouze jediný Ludvík a to Ludvík Filip.
fusilier napsal v č. 132:
"polní četnictvo Grande Armee "
Napoleon vybudoval "Velkou armádu" (Grande Armée), to ti nic neříká?
fusilier 13.6.2006 18:36 - č. 135
fusilier
Worchester napsal v č. 133:
"Spíše si chtěl říct vzniklo za Napoleona. Nebylo to ještě četnictvo, ale sbor "gens ďarmes" (čteme jako "žandarms"-z toho vzniklo německé "gendarmerie", slovenské "žandárstvo" a mnoho dalších jenž vznikly z tohoto základu), čili v doslovném překladu "ozbrojenci" či "muži ve zbrani", jenž vznikl v r.1798."
Záměrne píšu že bylo za Napoleona protože si nejsem jist vznikem, mám dojem že existovalo už za Ludvíků, ael nechce se mi to teď hledat

právě gends d´armes můžeme volně přeložit jako polní četnictvo a samozřejmě z toho vznikla i Feldgendarmerie

Jestli se mi bude chtít tak se mrknu na přesné úlohy polního četnictva z r.1806.

mbbb napsal v č. 134:
"jaké funkce - hlavní, mělo třeba německé Feldgendarmerie?
No byla to vojenská policie. Co jsem mluvil s pamětníky tak působili i v civilní svéře, chytali pašeráky, hlídali hranice apod.
mbbb 13.6.2006 18:18 - č. 134
mbbb
fusilier napsal v č. 132:
"ano jsou tam rozdíly, polní četnictvo Grande Armee plnilo funkci dnešní VP, podobně jako německá Feldgendarmerie, dalo by se říct že vychází ze základu Napoleonova polního četnictva"
jaké funkce - hlavní, mělo třeba německé Feldgendarmerie?
Worchester 13.6.2006 18:12 - č. 133
Worchester
fusilier napsal v č. 130:
"četnictvo má hluboké kořeny."
Těmi hlubokými kořeny si nejsem jist-ono 200 let není zase tak mnoho
fusilier napsal v č. 130:
" četnictvo existovalo už za Napoleona"
Spíše si chtěl říct vzniklo za Napoleona. Nebylo to ještě četnictvo, ale sbor "gens ďarmes" (čteme jako "žandarms"-z toho vzniklo německé "gendarmerie", slovenské "žandárstvo" a mnoho dalších jenž vznikly z tohoto základu), čili v doslovném překladu "ozbrojenci" či "muži ve zbrani", jenž vznikl v r.1798.
fusilier napsal v č. 130:
" bylo to sice polní četnictvo"
Spíše bych řekl, že v míru vykonávati bezpečnostní službu a v době války to polní četnictvo-tedy v poli.
fusilier 13.6.2006 18:07 - č. 132
fusilier ano jsou tam rozdíly, polní četnictvo Grande Armee plnilo funkci dnešní VP, podobně jako německá Feldgendarmerie, dalo by se říct že vychází ze základu Napoleonova polního četnictva
mbbb 13.6.2006 18:03 - č. 131
mbbb navím jak za Napoleona, ale za republiky polní četnictvo bylo něco jiného než dnešní vojenská policie
fusilier 13.6.2006 17:49 - č. 130
fusilier No četnictvo existovalo už za Napoleona, bylo to sice polní četnictvo, něco jako dnešní vojenská policie, takže četnictvo má hluboké kořeny.

Polní četník se vyznačoval žlutými prvky na uniformě, vypadal jako gardový granátník a zpravidla měl bíle lemovaný žlutý bamdalír a žluté kalhoty. Na hlavě nosil medvědici. U výzbroje si nejsem jistý zda ji tvořila voltižerská karabina nebo mušketa M 1777.
mbbb 12.6.2006 22:56 - č. 127
mbbb každopádně chlapi, mít ve státě policii, finanční stráž, četníky a celníky mi přijde jako luxus (plus vojsko selbsverständlich)
Worchester 12.6.2006 22:15 - č. 125
Worchester Honza M.- Ano, ale já to myslel za první republiky, kdy se vlastně služba policie a četnictva mohla protínat a často i protínala. Vlastně "ideální" bylo sloučení četnictva a policie do jedné organizace něco jako SNB.
Honza M. napsal v č. 123:
"Četnictvo je z téhle trojice nejmladší"
Sice bylo nejmladší, ale za Rakouského mocnářství a za republiky prodělalo právě největší rozvoj a modernizaci. To bylo vlastně dáno, jak již si řekl, že četnictvo byla státní instituce, přestože státní policie byla také státní neprodělala takový rozvoj. A to protože byla za Rakouska rozvinuta početná síť komunální policie. Zatímco městská policie byla dobře velmi početná, tak obecní byla prakticky s pár strážníky-většinou i jedním vysloužilým !
A na některých místech R.-U. monarchie chyběla síť státní policie-jako na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Krom toho se vznikem ČSR z těchto pár stanic policisté (ale i četníci) mnohdy Maďarské národnosti odcházeli do Uher....
Honza M. napsal v č.123:
"To je otázka tradice"
Hele, s tradicí odsud potud To bychom mohli mít v dnešní armádě i dragouny
Honza M. 12.6.2006 21:53 - č. 123
Honza M.
Worchester napsal v č. 118:
"dnes z logického hlediska je zbytečné míti 2 bezpečtnostní sbory (tedy jak bylo za republiky četnictvo, státní policii a nepočítám-li komunální policii "
To je otázka tradice - původně nic takového, jako dnešní státní policie v Evropě nebylo: města měla městskou stráž a vesnice ponocného (pokud se nejednalo o pohraniční ves, kde byli portáši )
Teprve přelom 18./19. stol. (hrozba revolucí a kontrarevolucí) přiměl mocipány zřídit stálý, centrálně řízený bezpečností sbor, který se však zabýval pouze politickými zločiny a hrozbou - odtud název policie.
Četnictvo je z téhle trojice nejmladší a ačkoliv šlo vlastně o vojenskou organizaci, svým charakterem se nejvíc blížilo dnešnímu pojetí policie - státní instituce, která má za úkol chránit životy a majatek obyvatel.
mbbb 12.6.2006 17:12 - č. 122
mbbb
david gore napsal v č. 121:
"Hledám někoho, kdo má přehled o FS v okolí Liberce. Díky."
na Liberecku sloužilo v r. 38 několik Krausů
Worchester 12.6.2006 11:28 - č. 120
Worchester
mbbb napsal v č. 65:
"četníci měli předepsáno - "jménem zákona" a pak další, třeba stůj. V noci se měl ještě ohlásit, aby bylo jasné, kdo je třeba zvoláním "zde četník"."
Výzvu "Jménem zákona" měl uposlechnout každý, i kdyby to byl jeho nadřízený nebo náčelník Hlavního štábu čs.armády Po neuposlechnutí výzvy mohli četníci dotyčného například zavřít, byť jen neuposlechl výzvu a byl nevinný.
Pokud vyzývající četník nebyl přizpůsobilý službě, mohl si naň dotyčný stěžovat, ale až po uposlechnutí četníkovi výzvy.
Krom toho měl četník výzvu "Jménem zákona" podávat v jazyce místě obvyklém, jak praví zákon.
Worchester 9.6.2006 18:51 - č. 119
Worchester
fusilier napsal v č. 103:
"mám asi četnickou šavli a chcu sem hodit fotku ale nějak mi to nejde"
Tak jsem fusilierovi fotky umístil na svůj skromný web. Četnická šavle, alespon četnická služební šavle vz.29 to není. Možná rakouská, nejsem odborník.

Na té větší šavli je napsáno 34 L h podtrženo a pod tím 49
Z druhé strany je LW asi RU orlík a

churchman.wbs.cz/savle_original.jpg
churchman.wbs.cz/savle+bajonet_original.jpg
Worchester 3.6.2006 22:08 - č. 118
Worchester
mbbb napsal v č. 65:
"četníci měli předepsáno - "jménem zákona""
Ano, tuto výzvu dnes používá policie a to jak státní tak i komunální.
mbbb napsal v č. 65:
"V noci se měl ještě ohlásit"
To všechny složky
mbbb napsal v č. 65:
"nevím, proč to nebylo stejné, inu 1. republika "
No, ono více věcí je na republice zajímavých. Například dnes z logického hlediska je zbytečné míti 2 bezpečtnostní sbory (tedy jak bylo za republiky četnictvo, státní policii a nepočítám-li komunální policii (i když tu vidím v mnoha ohledech také jako zbytečnou))... Ale nebyli jsme žádná vyjímka, že máme 2 sbory, vlastně je měl skoro každý v tehdejší Evropě a např. Francie je tím známá, že je dosud má.
mbbb 30.5.2006 21:19 - č. 117
mbbb co se používalo za orůžije u FS po válce se tady již jednou tuším řešilo. Používalo se tak nějak co bylo. To platilo zpočátku i o stejnokrojích - používal se třeba i afrikakorps.
čet.Hrad 29.5.2006 17:23 - č. 110
čet.Hrad
fusilier napsal v č. 103:
"btw. mám asi četnickou šavli a chcu sem hodit fotku ale nějak mi to nejde"
Pošli na mail (v mém profilu), fotka sem běžně z disku vkládat nejde
ja_62 29.5.2006 12:14 - č. 109
ja_62 Worchester 108: Mezitím jsem editoval, máš pravdu. Já jsem v češtině nic nenašel /tedy na oficiálním webu města ne/ musel jsem hledat do Němec.
561-580 z 675
<< 26 27 28 29 30 31 32 >>
Po