Československé četnictvo, policie a finanční stráž

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
21-40 z 675
1 2 3 4 5 >>
Po
Honza M. 3.1.2017 03:07 - č. 719
Honza M. Jak byla organizována kriminální policie za protektorátu?

Narazil jsem na německý dokument, kde jsou jednotlivé složky české kriminálky označeny zkratkami. Ovšem s některými zkratkami si vůbec nevím rady

KD= Kriminaldirection (kriminální ředitelství)
KA = Kriminalabteilung? (oddělení) nebo Kriminalamt? (úřad)
GKP = Gemeindekriminalpolizei (obecní kriminální policie)
GKP-meA = ??
Algernon 16.2.2016 11:02 - č. 718
V rozhlase se objevil pořad o SOS. Ovšem je to od páně Motla (pořad Stopy, fakta, tajemství…), kde kupříkladu díl o Antoine de Saint-Exupérym byl takový… Poněkud zvláštní? (Tohle jsem neslyšel — ale co kdyby to třeba bylo dobré.) Kdyby to snad někoho zajímalo, tak to někde do devětadvacátého ještě bude k poslechu, zde:

Samotný pořad —
hledani.rozhlas.cz/iRadio/?query=&reader=&stanice%5B%5D=%C4%8CRo+Dvojka&porad%5B%5D=S topy%2C+fakta%2C+tajemstv%C3%AD...&offset=0&sort=docdatetime

hledani.rozhlas.cz/iRadio/?query=&reader=&stanice%5B%5D=%C4%8CRo+Dvojka&porad%5B%5D=S topy%2C+fakta%2C+tajemstv%C3%AD

…popř. přehrávač, či možnost tažení:
prehravac.rozhlas.cz/audio/3560091
media.rozhlas.cz/_download/3560091.mp3
Ondřej Kolář 17.9.2015 09:33 - č. 717
Dostala se mi do rukou tato fotka, mělo by jít o družstvo SOS na mostě přes Jizeru v lokalitě "Na Mýtě" u Harrachova v roce 1938. Zaujala mě vyznamenání na uniformě uprostřed sedícího příslušníka finanční stráže. Vzhledem k množství stužek i jeho věku odhaduji, že by se mohlo jednat o legionáře. Dokázal by ho někdo identifikovat?
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Honza M. 13.10.2014 10:52 - č. 716
Honza M. V pražském Muzeu Policie bude od čtvrtka do soboty (16.-18. října) konference policejních historiků.

Některé příspěvky vypadají hodně zajímavě, např. ve čtvrtek: sudetoněmecký Freikorps, bombový útok na Hlučínsku; pátek: četnictvo a špináž na Děčínsku, policisté padlí za povstání, kat MLS v Plzni atd.
mbbb 22.9.2013 18:15 - č. 715
mbbb vyšla nová kniha z historie finanční stráže, včera měla v museu v České Lípě křest:
csol-mb.net/kniha-stripky-z-dejin-financni-s...
Ondřej Kolář 9.6.2013 19:47 - č. 714
Po delší době opět jedna solidní a veřejně dostupná diplomka o četnictvu:
Ondřej Kolář 6.6.2013 11:47 - č. 713
mbbb napsal v č. 712:
"až bude nějaký článek, zajímalo by mě to, díky"
Dám vědět.
mbbb 4.6.2013 20:34 - č. 712
mbbb zajímavé, až bude nějaký článek, zajímalo by mě to, díky
Ondřej Kolář 4.6.2013 07:27 - č. 711
Kromě pár drobných zmínek (např. že se účastnil vyšetřování nějakého případu) je dokumentována velmi zajímavá kauza z roku 1932 nebo 33, kdy se Gavalčík na hranici dostal do potyčky se skupinou Poláků, mezi kterými byli i dva členové polské FS. Ti Gavalčíka zadrželi a eskortovali do Polska, kde byl po krátkém výslechu propuštěn. Za zmínku stojí poznámka bohumínského policejního komisaře, že ti dva polští financové byli údajně zkorumpovaní spolupracovníci pašeráků, což pochopitelně z útržkovitých archivních materiálů asi nikdo neověří.
Jinak tentýž Gavalčík se podle zmínky v Lidových novinách počátkem 20. let zúčastnil několika dosti dramatických přestřelek v okolí Šilheřovic, při jedné příležitosti byl i se svou ženou dokonce unesen pašeráky.
V ostravských policejních spisech se celkově občas najdou poměrně pěkné věci k FS na Těšínsku a Hlučínsku. Momentálně se pokouším stvořit krátký článek o situaci v okolí Bohumína, k tomuto regionu je asi nejvíc materiálů. Navíc jde o dost specifickou oblast, kde se stýkala polská a německá hranice.
mbbb 3.6.2013 22:10 - č. 710
mbbb
Ondřej Kolář napsal v č. 709:
"jednak se k němu dochovalo pár vcelku zajímavých spisů ve fondu ostravského policejního ředitelství"
na jaké thema, mohu-li se optati
Ondřej Kolář 3.6.2013 18:46 - č. 709
mbbb napsal v č. 705:
"Co je na něm zajímacího?"
Jednak to byl strýc mojí kolegyně z práce, jednak se k němu dochovalo pár vcelku zajímavých spisů ve fondu ostravského policejního ředitelství. Díky za info.
Ondřej Kolář 3.6.2013 18:45 - č. 708
mbbb napsal v č. 707:
"vyšla knížka o FS na Slovensku v letech 39-45"
Super, to mi výrazně usnadňuje výběr daru k mému nadcházejícímu životnímu jubileu
mbbb 3.6.2013 16:40 - č. 707
mbbb když jsme u té finanční stráže, vyšla knížka o FS na Slovensku v letech 39-45:
csol-mb.net/financni-straz-slovenske-republi...
mbbb 3.6.2013 16:38 - č. 706
mbbb
Ondřej Kolář napsal v č. 704:
"A ještě jeden dotaz k finanční stráži? Nemáte prosím někdo informace, která oddělení ve 30. letech spadala pod inspektorát v Novém Bohumíně? Díky."
v roce 1934 to byla OFS Šilheřovice, Bohumín, Věřňovice a Dětmarovice. A pak několik fabrik, kde měli financi dozor.
mbbb 3.6.2013 16:33 - č. 705
mbbb
Ondřej Kolář napsal v č. 703:
"Přátelé,
pokud někdo máte k dispozici ročenky finanční stráže, můžete se mi prosím kouknout na bližší info o Janu Gavalčíkovi? V roce 1933 je doložen jako vrchní respicient na polské hranici v oblasti Bohumína. Díky.
"
Jan Gavalčík (*15.5.1894, Budišovice), u finanční stráže sloužil od 31.8.1920.

- v roce 1923 sloužil jako strážmistr na oddělení v Šuleřovicích (dnes Šilhéřovice)
- v roce 1931 jako vrchní respicinet finanční stráže v Šilhéřovicích
- v roce 1934 jako vrchní respicient v Bernarticích u Javorníka,
- v roce 1944 sloužil na katastrálním měřičském úřadě v Hranicích jako podúředník pomocné finanční služby výkonné.
- tentýž Gavalčík v roce 1947 sloužil u důchodkového kontrolního úřadu v Novém Jičíně jako inspektor II. třídy finanční stráže.

Tak základní data, co jsem v rychlosti našel. Co je na něm zajímacího?
Ondřej Kolář 3.6.2013 09:42 - č. 704
A ještě jeden dotaz k finanční stráži? Nemáte prosím někdo informace, která oddělení ve 30. letech spadala pod inspektorát v Novém Bohumíně? Díky.
Ondřej Kolář 1.6.2013 09:34 - č. 703
Přátelé,
pokud někdo máte k dispozici ročenky finanční stráže, můžete se mi prosím kouknout na bližší info o Janu Gavalčíkovi? V roce 1933 je doložen jako vrchní respicient na polské hranici v oblasti Bohumína. Díky.
papaliny 3.5.2013 12:04 - č. 702
Zdravím, koupil jsem otci knihu Jednotka určení SOS I.díl. Přestože má dobrý obsah tak povolila po jednom čtení její vazba. To je vedlejší. Je škoda, že tam chybí informace o 21.družstvu SOS Bělá nad Radbuzou se stanovištěm Ruhstein. Z materiálů které se mě dostaly do rukou je potvrzeno, že dne 29.9.1938 byla jejich tříčlenná hlídka při pohybu v obci Eisendorf - Železná u Bělé nad Radbuzou překvapena členy Freikorpsu. Hlídka se dala na ústup obcí a zahradami, kvelké smůle Bohumil Majer při ústupu skončil v zahradě ze které nebylo úniku, zde byl zastřelen. Druhá věc v roce 1947 a to 30.12. píše matka Bohumila Majera zástupci velitele družstva SOS Janu Pokornému. že mu děkuje za pohřeb a pohřbení Bohumila Majera a péči o jeho hrob. V Horažďovicíh na hřbitově je hrob kde je napsáno, že jsou tam pohřbeni oba bratři Majerové. Matka uvádí v dopise, že tam nechala vyrýt obě jména, přestože tam nemohla pohřbít syna Bohumila Majera. Bohumilu Majerovi byl odhalen pomníček v obci Železná se všemi poctami. Kde je však pohřben skutečně neví ani vnuk Jana Pokorného zást. velitele družstva. Nedělám do této problematiky, ale tato situace a materiály jež mám k dispozici mě oslovily a vyzvaly napsat tento příspěvek a tázat se,, Ví někdo kde je skutečně pohřben Bohumil Majer?"
Pavel Šrámek 13.12.2012 13:23 - č. 701
Ve sborníku Moderní dějiny 2012/2, který vydává Historický ústav v Praze vyšel článek "Národní výbor a četnictvo: převzetí rakouského četnictva do služeb nového československého státu (1918–1920)", viz www.hiu.cas.cz/cs/nakladatelstvi/periodika/m...
Ondřej Kolář 5.12.2012 09:05 - č. 700
mbbb napsal v č. 699:
"O jaký sborník jde?"
Jedná se o toto: historie.upol.cz/ho.php. Článek zasílám mailem.
21-40 z 675
1 2 3 4 5 >>
Po