Boje na Slovensku 1944-45

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-4 z 4
Po
Glynwed 28.1.2009 13:23 - č. 4
Glynwed www.druhasvetova.sk/search.php?rsvelikost=sa...

Celkem zajímavý portál, mimo jiné je zde popis bojů 1.čsas o Liptovský Mikuláš.
Hofi 2.8.2005 11:06 - č. 3
Hofi Nemecký OOB: (Len približne a nie je mi momentálne jasné, či sa doleuvedené divíze zúčastnili obrany len priestoru Dargovského priesmyku, alebo celej línie Slanských vrchov)

1. Panzer-Armee genplk. G. Heinriciho

Divízie: 254. pešia + tzv. 82. divízna skupina (zvyšky rozbitej 82. pd), 97., 100. a 101. "myslivecké" (Jaeger-Division) divízie.

Co sa týka podriadenosti zborom jednotlivých divízií, tak neviem (najpravdepodobnejšie XXXXIX. horský zbor).

Do bojov zasiahol aj útočný pluk 1. TA. (Sturm Rgt. Pz. AOK 1)

Nie sú vylučené aj časti 1. lyžiarskej divízie (Ski-Jaeger-Division) a snáď aj menšie maďarské oddiely v rámci nemeckých zvazkov.

Spomenul som si ešte, že nemecké obranné pozície v tomto priestore mali názov "Gisella Stellung".
Hofi 2.8.2005 10:51 - č. 2
Hofi Z hlavy aspoň niektoré zvazky a jednotky:

Sovieti:

Hlavne 1. gardová armáda gen. Grečka, na ľavom krídle podporovaná 18. armádou gen. Gastiloviča.

V rámci 1. GA niesol značnú tiaž bojov 3. gardový horský strelecký zbor gen. Vedenina (128. gardová horská strelecká divízia, 242. a tušímže 318.? hsd), ale samozrejme aj iné zvazky. Presnejšie to nájdeš v tých knižkách, čo som Ti písal.
Hofi 2.8.2005 10:38 - č. 1
Hofi "dusab: Hladam informacie o priebehu a pohybu jednotiek pri bitke o Dargovsky priesmyk? Nema niekto nieco?
Dik"

Asi najpodrobnejšie, čo na Slovensku v súčasnosti zoženieš:

Nesvadba, Frantšek: Na Dargovskom fronte (približný názov)

Grečko, A.A.: Cez Karpaty

Snáď by ešte niečo mohlo byť v Osvobození Československa rudou armádou (asi 1. diel - nie som si istý). Ale asi tam nebude viac, než v tom Grečkovi a Nesvadbovi.
1-4 z 4
Po