Letci s nášivkou Czechoslovakia

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte

Nalezené příspěvky

1-20 z 290
1 2 3 4 >>
Po
DAVID M 24.3.2005 09:24 - č. 159
DAVID M Rád bych zde upozornil na poslední číslo Historie a Vojenství(1,05) a v něm více než zdařilý článek J. Rajlicha o čsl. letci Janu R. Alexandrovi. Donedávna takřka neznámý letec(narozen v Teplicích,německo-židovský původ), který drží primát v počtu bombardovacích náletů na nepřátelské území( ještě před pár lety se uváděl W/Cdr Josef Ocelka DFC a jeho 45 letů a 224 operačních hodin u 311.) ty čísla jsou skutečně famozní 101 bojových letů v úhrnné délce více než 480 operačních hodin! Nalétal je u 106. a 83.(která podléhala 8. skupině BC a patřila mezi pathfinder-značkovací-můžeš mne Algy upřesnit ) na Lancasterech a posléze u 139. a 162. na Mosquitech( poslední nálet podnikl s F/Lt H.V.B. Blandem z 2. na 3. 5. 45 na Kiel. Tento fenomenální navigátor a nositel britských DFM i DFC nebyl nikdy kmenovým příslušníkem čsl. letectva, což je jeden z důvodů jeho až donedávna neznámosti. Rajlich o něm publikoval již např. v Albionu4.(43) a medailon mu věnoval v pátém Albionu(44rok str.76-83). V tomto článku(kterému se vyhýbá častý neduh JR a to přepisování jím dříve publikovaného) je skutečně většina nového a prvně publikovaného(včetně prvních Alexandrových fotografií) barevné fotky z jeho deníku,seznam všech akcí spolu s detailně zmapovanou cestou JRA ww2 i jeho poválečné osudy. Doporučuji!
DAVID M 1.4.2005 10:21 - č. 163
DAVID M
Algernon napsal v č. 162:
"Bohužel, tady sehnat H&V je prakticky nemožné. Je v článku uvedeno kolik operačních letů měl na čtyřmotorácích? "
Algernon napsal v č. 161:
"Kdy Alexandr u squadrony sloužil? 83. sqdn. se totiž později, v dubnu 1944, přesunuje nazpět ke své původní 5. skupině."
Algy z hlavy to nevím (tady na měsíce zhruba ano,ale tobě chci pouze exaktní údaje ) a tak zítra vezmu HaV a napíši ti přesně.
Algernon napsal v č. 162:
"Mám takový „pocit“, že p. Rajlich se o J. R. Alexandrovi už kdysi nějak letmo zmínil v nějakém článku, zveřejněném snad (?) v HPM. Tedy, nevím kde ten článek je, a hrabat se mi momentálně v těch HPM nechce (ostatně, nqkonec ho najdu ne v HPM, nýbrž v PKR) "
Jo Algy máš pravdu myslím,že HPM ale pouze zmínka(v té době nevěděl ještě moc...) on toto téma detailněji zpracoval až po roce 2000, kdy si s dotyčným začal dopisovat. Jinak děkuju za upřesnění.
Ondřej Kolář 2.4.2005 20:26 - č. 164
J. R. Alexander podle toho článku odlétal 48 misí na Lancasterech, z toho 10 u 106 perutě, ostatní odlétal mezi 20. dubnem 1943 a 2. lednem 1944 u 83.
DAVID M 3.4.2005 11:28 - č. 165
DAVID M Ahoj Algy! Tak to slíbené upřesnění, první operační let prodělal ještě u 29. OTU v noci 20.-21.1242 a byl "letákový" nálet na Vichy. U 106.peruti byl od 20.února 43 do 12.4.43 kdy byl po deseti náletech(+1 viz.) přeložen s celou osádkou Sgt. Brittona k zminované 83.peruti u které absolvoval 38 dalších náletů a 29.1.44 nastává odchod na "odpočinek". Po přeškolení na Mosqita nastupuje dne 17.7.44 k 139.peruti u které absolvuje 43.náletů spolu s F/Lt W.E.M.Eddym,DSO. 17.12.44 je přeložen ke 162.peruti u které absolvuje dalších devět náletů končících oním náletem na Kiel. Tak sem ti to snad "přepsal" přesně. AHOJ
DAVID M 3.4.2005 16:28 - č. 167
DAVID M Rádo se stalo .
DAVID M 3.4.2005 16:55 - č. 169
DAVID M Tak to je samozřejmě pojem z největších, nebyl tam poslán ve 42 do Conigsby a zrovna začali měnit Manchastery za Lancastery???( to se mi něco vybavilo v "hlavě" )
DAVID M 6.4.2005 08:46 - č. 172
DAVID M add. Tom a Algy: s těmi poválečnými osudy našich u Francouzů slibuji,že se podívám a popřípadě
DAVID M 6.4.2005 11:49 - č. 173
DAVID M Taktéž slibuji ,že zdejší "téma" budu obštastnovat častěji...
DAVID M 12.4.2005 15:36 - č. 176
DAVID M V těchto dnech proběhla v několika českých periodicích( Právo, MfDNES-v tomto případě český dvakráte v uvozovkách ) kratičká zprávička o pohřbení šestice čsl. letců příslušníků 311.peruti na nizozemském hřbitově v Bergen-op-Zoom. No nejprve k tomu pohřbení oni již svůj hrob na daném hřbitově měli, šlo o to že hrob byl do té doby prázdný a při stavebních pracech v místě dopadu bombardéru byly ostatky po x letech vyzdviženy a s ceremoniemi znovu pohřbeny. Nyní blíže k posádce,která není zminována. Jednalo se o Wellington Mk.IC 28838 (KX-Z) s posádkou F/Sgt. Josefa Kalenského( +Sgt. K. Kodeš, F/O K.Rychnovský, Sgt. J.Politzer, Sgt. J. Peprníček a F/Sgt. J. Hrdina), který byl v noci z 10. na 11.4.1942 během náletu BC na Essen nad cílem(údajným) zasažen flakem a nad Nizozemím takto poškozený padl za obět noční Bf-110 a zhoubcem nebyl nikdo jiný než sám "velký" Hptm. Helmut Lent od II./NJG 2. Zájemce o bližší odkazuji na "tradiční" literaturu s per Pajera a Rajlicha a třeba i Louckého(mají-li zájem navštívit onen hřbitov). Tolik k tomu tečka...Jo ještě zmínečka a dotaz na Algyho, někde jsem viděl zmínku k onomu náletu s tím ,že během něj byla poprvé použita 8000liberní(4080kg) puma osádkou P/O Renaulta od 76. s Halifaxem Mk.I???? Nu Algy vím že BC je tvá doména a tak...
DAVID M 15.4.2005 13:08 - č. 179
DAVID M
Tom napsal v č. 177:
"Docela jsem byl nevrlý, když blbec novinář nemohl napsat o koho vlastně šlo. To mi přišlo dost sprosté."
To máš pravdu Tome nadruhou stranu jsme mohli být v uvozovkách rádi za tu zmínku neb 15.3. nám v našich "demokratických" periodikách za tu zmínku ani nestál...což je bohužel poslední léta smutná skutečnost.No jo co naplat hisorii píší( v tomto případě o ni mluví-nemluví) "vítězové".
DAVID M 15.4.2005 13:12 - č. 180
DAVID M Děkuji Algy.
Perry 6.5.2005 19:15 - č. 184
Perry Viděli jste včera největšího Čecha? Docela mě zklamalo, že Fajtl se umístil až na 91. místě,zato nějaká Bílá nebo dokonce 13.Gott se procpou někam dopředu, když vlastně skoro nic pořádného pro vlast neprovedli...
mig 6.5.2005 19:29 - č. 185
mig Perry: Ber to tak, že väčšina - 90% každého národa sú blbci. Ja som si už zvykol...
Perry 6.5.2005 19:38 - č. 186
Perry tak tak
mig 6.5.2005 19:46 - č. 187
mig Mňa väčšina ľudí pokladá za blázna, keď spomeniem napr., že som vyhodil peniaze za knihu Spitfire nad Europou (Otto Smik), presnejšie, že som vyhodil peniaze za knihu.... !!
karaya1 6.5.2005 20:48 - č. 188
karaya1
mig (185):
Ber to tak, že väčšina - 90% každého národa sú blbci. Ja som si už zvykol...
Na druhou stranu, ti blbci nebyli až v takové převaze, neboť v první desítce jsou skutečné osobnosti (a ne nějaký Kotek, po kterém za pár let neštěkne vesnický vořech...). Podle mě by se anketa měla právě v tomto místě zastavit, říct něco ve smyslu tito jsou skutečně největší Češi historie a nedá se objektivně určit, který je ten nej.
Na druhou stranu je máslo i na mé hlavě, hlasoval jsem pro Járu Cimrmana...
karaya1 6.5.2005 20:51 - č. 189
karaya1 Offtopic pro Davida M.: jen tak čirou náhodou, nevlastníš Rajlichovu Luftwaffe Over Czech Territory..?
DAVID M 7.5.2005 13:01 - č. 191
DAVID M
mig napsal v č. 187:
"Spitfire nad Europou (Otto Smik), presnejšie, že som vyhodil peniaze za knihu.... !! "
Dobrá kniha, bohužel nepřináší až tak mnoho nového obzvláště pro ty kdo vlastní autorovi "Albiony" . Ale i tak třeba hodnocení Smikova invazního souboje + snaha o identifikaci soupeře( viz. jak sem již psal o Zweigartovi), nějaké nové foto , popis dětství a i kopie hlášení + zmínění méně významných bojových letů,které v Albionech chyběly. Zkrátka autorův průměr a jak mi při posledním rozhovoru zdělil chystá se Vašátko...(chystá se dvakrát v uvozovkách , neb třeba 7. Albion vyšel s více než ročním zpožděním a 6. měla vyjít v únoru...spíše ji čekám před vánocemi...)
karaya1 napsal v č. 189:
"jen tak čirou náhodou, nevlastníš Rajlichovu Luftwaffe Over Czech Territory..? "
bohužel ne a to ani tak kvůli ceně:o)(ikdyž 1799CZK za 260 stránek...) ,ale spíše, že v první chvíli po vydání jsem ji propásl a poté již nebyla k dispozici, nicméně je to snad jediná autorova kniha kterou nemám a asi nebudu mít, po Mustanzích nad protektorátem spíše čekám až autor po dokončení Albionů vrhne svůj interest na toto téma (jak sem řekl Mustangy jsou již dost poplatné 10let zpět...)Jo ted sem si vzpomněl,že nemám ještě Rajlichova Slovenská a bulharská esa-myslím engl. verzi u Osprey( taktéž pochybuji ,že by tam bylo více než v Tatranských orlech-a to je jedna z autorových nejslabších prací,především co se zpracování týče,myslím,že měl potlačit "ješitnost" a přizvat ke spolupráci např.Klabníka,Stanislava ale třeba i Bursu či mohl čerpat z Rajnincovi pozůstalosti, v každém případě historie Slováků na východní frontě na zdařilé zpracování stále čeká a to navzdory Orlům a třeba i Slovenskému letectvu 1.-3. třeba se k tomu JR časem vrátí v připravovaném "Na nebi východní fronty").
to Tom: Máš již novou HaV(2.)??? Potvrzuje dle mne pověst patrně nejlepšího historického periodika u nás. Musím se opět zmínit o JR(pravidelně zde publikujícím) a jeho zdejším dílku o našich letcích v zajateckých táborech+epizodka o soubojích nad protektorátem(mimochodem ty Klecany jsou cca 5km od mého bydliště a o těch soubojích mám spousty vzpomínek z první ruky:o) ) Jinak autor obé poměrně slušně zpracoval, ale opět spíše bohužel přepisuje již publikované...(to je jeho obrovský a častý neduh) Jo a v poslední HPM pro jeho článek k náletu na Prahu platí totéž. Jinak se měj AHOJ
mig 7.5.2005 13:07 - č. 192
mig karaya1: Luftwaffe air war over the Czech lands in detail mám...
DAVID M 13.5.2005 16:44 - č. 193
DAVID M Když tu již byla zmíněna kniha Spitfire nad evropou tak zde vzpomínám(podruhé již a souvislosti jsou zřejmé ) www.luftwaffe.cz/zweigart.html profil tohoto patrně největšího esa, které se muselo sklonit před čsl. letcem.
1-20 z 290
1 2 3 4 >>
Po