Letci s nášivkou Czechoslovakia

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte

Nalezené příspěvky

61-80 z 290
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
DAVID M 21.6.2005 10:42 - č. 250
DAVID M
DAVID M napsal v č. 247:
"Tak včera vyšel nový Rajlich. Na nebi hrdého Albionu 6. 1945-1946-počet stránek 632 a cena 750CZK"
Tak už ho mám....
karaya1 21.6.2005 15:03 - č. 251
karaya1 Algy (234):
Na Catalině snad i český pilot (v rámci Ferry Command) letět měl..? Podle mého (ovšem nikterak „neprůstřelného“ ) zdroje u Ferry Command sloužilo celkem deset Čechoslováků — jak navigátoři a radisté, tak i piloti..?

Svůj názor na „nejexotičtější“ éro jsem již napsal, ale co takhle Whirlwind..?
DAVID M 21.6.2005 15:12 - č. 252
DAVID M add. Catalina a Češi u Ferry Command, určitě napíši,ale ted musím letět(ale domů )
DAVID M 21.6.2005 17:55 - č. 253
DAVID M Takže na Catalině naši letci(i piloti) létali. Jako příklad uvedu jejich působení u Atlantic Ferry Command a někteří se skupinky našich letců s ní absolvovali přelet.

5.4.1942 F/O Josef Hubáček a F/Sgt. Karel Balík(jako druhý a třetí pilot, kapitánem byl bud James Powell nebo Cpt.McVicar-zdroje se liší ) absolvovali první přelet čsl. přes oceán s PBY-5A Catalina na trati Dorval-Prestwick, někdy bývá nesprávně určován jako první přelet až druhý Kordův ze 14.4.42(ten byl první jako kapitán). Další let s Catalinou 23.4.42-F/O F.M. Doležal(radiotelegrafista) a konečně 3.5.42 Sgt. Rudolf Jelen( také jeden z "dopraváků"Tome ostatně stejně jak x-krát zminovaný Korda,dále taktéž Balík,Mikulenka... ) jako druhý pilot. Toliko k našim na Catalinách u atlantic Ferry Command. Nutno podotknout,že většinu přeletů naši absolvovali na strojích Hudson,Ventura či Liberátor( ale i Boston a Mitchel).
DAVID M 1.7.2005 18:24 - č. 254
DAVID M Tak chlapci dokončuju ten Albion.6 a musím bohužel pro člověka pohybujícího se v této oblasti říci,že příliš nového nepřináší...Těšil jsem se např. na detailnější zpracování posledního úspěchu našich u 311. proti ponorkám(samozřejmě vynechám-li eskorty ) a to 5.5.45- Liberátor(PP-L) kapitána W/O Beneše( mimochodem Algy ten Kocman,jehož memoárů jseš vlastníkem mu letěl jako střelec ), které bylo přiznáno zničení ponorky. No a právě zde jsem čekal novinky, v dřívějších pracech např. Pajerových-musím podotknout,že on stejně jako Rajlich v tomto případě čerpal především z Normana Frankse, se uváděla s jistou mírou pravděpodobnostu U-3523, ale tu Franks dle JR v posledním vydání připisuje 86. a F/Lt Goldiemu DFC(máš Algy Franksovo české vydání z roku 02?). Nakonec Rajlich po obligátních řečech o těžkosti identifikace uvádí i jako další možnost U-2521-která je někde uváděna bud u 547. nebo u 184. ) Zkrátka na tomto malém příkladě jsem chtěl ilustrovat, nic až tak převratného(nebo co nebylo řečeno již jinými )Jinak mi zde chybí SNP(Rajlich sliboval,že vzhledem k rozsáhlosti44 to bude zde, ale asi to ponechá až na očekávané "Na nebi východní fronty" snad07???, mne se zdálo začlenění SNP jaksi mimo v tomto svazku,ale Rajlich tvrdil,že to zde bude-proto mé překvapení ), rok 46+druhá polovina 45 je slušně zpracován,ale mne osobně připadá lepší poslední práce Pajera. No dost "kritiky" stále je to to nejlepší co je pro zájemce o problematiku k dispozici a pochybuji,že to bude v blízké budoucnosti překonáno a i přes "připomínky" a i navzdory ceně(750CZK stále není hubička ) ji všem pro koho je dané téma v "top" interestu doporučuji.
Tom 1.7.2005 20:05 - č. 256
Tom Co poválečné létání na Sunderlandech v Malajsku? Tuším, že to byl Václav Bergmann.
DAVID M 1.7.2005 20:12 - č. 259
DAVID M to Tom: ano Bergman a dostal za to druhý DFC, a noviny v komunistickém ČSR toho byly plné . Jinak této "ankety" jsem se nezúčastnoval dosud,ale Chcete-li tedy ne "ferry" tak co např. F/Lt Bedřich Schaffer, který létal u 280.(záchranné) na Warwicku( samozřejmě vím,že někteří naši na nich létali u dopravních, ale u záchrané ).anebo co našo u FAFL???(Thunderbolty, Dauntlesy, i nějaká ta žraločí tlama tam byla -vzpomínám na vzpomínku tuším Úlehly v speciálu ABC a cosi o zašpiněném sklíčku od glykolu či co )
DAVID M 1.7.2005 20:20 - č. 261
DAVID M Jo,jo to byly ty doby . Jinak nešálí-li mne pamět tak ve stejném ábíčku bylo i Jericho-mistrně!!!(na tu dobu), něco o nákym baronovi u "rudejch" co si to nakonec rozdal s naším "Honzou", jo a taky Manákův nouzák na moře s Typhoonem nepletuli se v tom zázračném plátku byl(bohužel byl nenávratně ztracen při "velkém úklidu před více než deseti lety... )
DAVID M 1.7.2005 20:25 - č. 262
DAVID M To s tím ABC bylo myšleno trošičku jako recese , ale u FAFL Úlehla každopádně sloužil(a ten "nouzák" taktéž sedí) a s ním ještě Kozák(padl tuším na Thunderboltu,ale datum z hlavy opravdu nevím ).
DAVID M 1.7.2005 20:31 - č. 264
DAVID M Ano přesně byl to speciál(87,88????), tak zhruba od 85 je mám(měl jsem) zmapované a hlouběji jsem neměl vše .
DAVID M 1.7.2005 20:48 - č. 266
DAVID M Ano Algy od 2.11.43 a mám-li před sebou správné údaje(popřípadě mne oprav ) tak v té době sídlila v Thornaby(Lincolnshire)-působyl u jednotky deset měsíců a létal na Warwicku Mk.I.(BV303 YF-H, BV282 YF-L, BV341 YF-A, a BV290 YF-G) vykonal 56 operačních letů(239.05hodiny) a zachránil asi 24letců. Toliko stručně chceš-li podrobněji tak byl o něm článek v nějakém periodiku(???) a v Albionu5.(562-574)
karaya1 1.7.2005 21:12 - č. 268
karaya1 Ten speciál ABC taky někde na chalupě pokrývá vrstva prachu. Pokud mě paměť neklame, tak kromě níže zmíněných (Maňák, Jericho, Úlehla [zapadlý neuron hlásí info, že mu snad budík špatně ukazoval teplotu glykolu..?]) tam byl ještě nepovedený „úlet“ Josefa Kužela a Jiřího Matičky 11. října 1944 na Ar-96B.

Algy: ty považuješ Lanc za „exotický“..? Nebo je „nejexotičtější“ éro chápáno jako stroj, na němž létalo pokud možno co nejméně Čechoslováků?
karaya1 1.7.2005 22:00 - č. 271
karaya1 Já si nemohu pomoci, ale mně se prostě líbí Whirlwind. Jo a pokud by se nebrala pouze WW2, tak už jsem taky kdysi dávno napsal Praga E-55 ( ) či Aero Ae-50.
karaya1 1.7.2005 22:21 - č. 274
karaya1 E-51... Nepřipadá mi tak „exotická“ jako E-55, pomineme-li počet vyrobených kusů; přece jenom design E-55 je dosti netradiční. Stejně tak se ale můžeme vyjádřit o „nebeských blechách“ Henryho Migeta i o mnohých dalších... Pročež bych to uzavřel asi tím, že zvolit takové letadlo, jak jej definoval Tom, nejde
karaya1 2.7.2005 11:36 - č. 276
karaya1 Áááh, sek jako Brno...
Omlouvám se, já se špatně podíval Samozřejmě, E-51 lze zařadit mezi zajímavé (až „exotické“) konstrukce. A ad počet vyrobených kusů: máš pravdu, od obou strojů (E-51; E-55) byl vyroben pouze prototyp.
Tom 2.7.2005 18:39 - č. 278
Tom S poválečným pozorovacím hornoplošníkem. Skončil ve Svazarmu vysazováním parašutistů.
guano 7.7.2005 13:49 - č. 280
guano AD Abicko: jeste tam bylo Omlouvame se kapitanovi (Sitovky proti Bismarcku), a o ceskym pilotovi v etiopskych sluzbach proti talianum.....
guano 8.7.2005 16:00 - č. 282
guano ja uz si to take moc nepamatuji, myslim ze lital na Potezu 25, ale nejsem si uplne jisty.....
DAVID M 10.7.2005 10:53 - č. 284
DAVID M Ještě si dovolím pouze upřesnit k působení našich u FFL a potažmo FAFL. Od prosince 1940 do roku 1943 bylo pro službu u FFL uvolněno 58čsl důstojníků po náboru u našich na ostrovech( naši měli nadbytek důstojnických kádrů a tak nebyl problém se souhlasem dr. Beneše po De Gaullově žádosti). Z těchto 58 jich posléze 7 sloužilo u FAFL-por. Bohumil Novák(zahynul při výcviku v Bejrútu 13.10,43), npor.Josef Hnátek, kpt.František Procházka,škpt.Zbyněk Roušar a poté oni nejznámnější-ppor.Lubomír Úlehla,ppor.Ludvík Kozák,ppor.Paval Kozák(bratranec prvního )-tito předtím měli výcvik leteckých pozorovatelů a palubních střelců a jejich předchozí působnost byla u 311. U FAFL jim umožnili prodělat pilotní a poté i vytoužený stíhací výcvik. Výcvik absolvovali v Kasba-Tadla a poté i další přeškolování v Meknésu. Sous Lt. P. Kozák zahynul 28.4.1945 ještě při výcviku právě v Meknésu,ale nikoliv na P-47D jak jsem v některém z předchozích příspěvků psal,ale na Hurricanu Mk.IIB, Lubomír Úlehla pak po překonání nespecifikované ušní choroby podnikal z Meknésu na Thunderboltu hlídkové lety na ochranu konvojů, L.Kozák pak létal u GC I/5 Champagne s níž prý dorazil přes Sársko až do Rakouska.-u této pravděpodobně nejslavnější fr.jednotky v té době působil fenomenální stíhač Marin La Meslee(myslím netřeba připomínat jeho návaznost spolu s kpt.Accartem na působení našich během Bitvy o Francii), který zahynul 4.2.1945 , když byl jeho P-47 sestřelen flakem u Neu-Brisachu.
DAVID M 10.7.2005 15:37 - č. 285
DAVID M add. k 284: ještě jsem zapomněl na dva dopraváky u FAFL: naturalizovaný francouz Jan-Maria Sládek a František Čermák-první byl známý předválečný pilot u Air France a druhý létal u téže společnosti.
61-80 z 290
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po