Letci s nášivkou Czechoslovakia

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte

Nalezené příspěvky

41-60 z 290
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po
karaya1 29.5.2005 17:51 - č. 216
karaya1 Mimochodem, havárie z 24. prosince 1937 se stala i předmětem interpelace senátora L. Franka na vládu 16. března 1938, kdy se p.Frank pozastavil nad údajně pomalým vyšetřováním:
Ihned bylo vysloveno podezření, na příslušných místech dosud nedementované, že jde o trestuhodné jednání goniometrické stanice v Ruzyni. O vyšetřování vešlo dosud v známost toto:

Létadlo muselo se nalézati již nedaleko Prahy, změnilo však směr a letělo k Šumavě. Z palubní knihy, kterou vedl zahynulý radiotelegrafista, vyšlo nezvratně najevo, že ke katastrofě došlo následkem falešného pokynu ruzyňské zaměřovací stanice, neboť bylo v ní v 17.30 h zaznamenáno: "Gonio Praha-Ruzyň nám nařizuje: "Vezměte kurs 215°!" Béřeme kurs 215° Ruzyň." Z příčin dosud nezjištěných na základě výpočtu jiné zaměřovací stanice podlehla stanice v Ruzyni osudnému omylu. Ruzyň se domnívala, že se létadlo F-AMYD nalézá severovýchodně od Prahy a dala proto pokyn "vezměte kurs 215°!" Poněvadž se však létadlo ve skutečnosti nalézalo jihozápadně od Prahy, znamenal pokyn "vezměte kurs 215°!" směr k jihozápadu.

Dne 12. ledna 1938 uveřejnilo ministerstvo veřejných prací úřední zprávu o vyšetřování. Tato zpráva uváděla vedle řady negativních zjištění o příčině katastrofy malou výši létadla jako příčinu neštěstí a poznamenává ostatně, že je předmětem dalších šetření, jež koná ministerstvo pošt, zjistiti, proč se létadlo dalo tímto směrem.

Tisk ze dne 29. prosince 1937 oznamoval, že státní policejní úřad v Kašperských Horách podal dne 28. prosince 1937 trestní oznámení proti neznámým pachatelům. Trestní řízení se provádí u krajského soudu v Klatovech pod jednacím číslem Tk 574/37 a St 1083/37 a bylo na návrh státního zastupitelství doplněno. Směrodatnými pro další postup státního zástupce budou zprávy příslušných úřadů, docházející z Prahy.

Konstatujeme tedy po uplynutí skoro tří měsíců, že obyvatelstvo, které má absolutní zájem na bezpečnosti letectví, nebylo dosud informováno o tom, kdo má vinu na katastrofě ze dne 24. prosince 1937, že dále veřejný žalobce má průtahem vyšetřování vázány ruce, aby mohl dáti průchod spravedlivému potrestání.

Pro německé obyvatelstvo objevuje se při srovnání s praxí zákona na ochranu republiky a s praxí správních úřadů ve věcech, které se vůči takovým trestním deliktům jeví nepatrnými, zvláštní obraz státní trestní justice.

Frank, Schmidt, Bock, dr Brass, Fritsch, Tschakert, Stellwag, Patzak, Ing. Weller, Krczal, Liehm.
Tom 29.5.2005 22:16 - č. 217
Tom Tak je jasno. Flanderka prý tehdy vezl nějaké dokumenty z Vídně, mělo v nich být něco o Adolfkovi, ale o co šlo doopravdy... Prý pokyny pro navigaci nešly z Ruzyně, ale z letiště ve Štraubingu (Bavorsko).

Také s tou Savoiou už je mi to jasné. A Tri-motoru byla opravdu velká škoda. Moc pěkné éro.

Díky, Karayo!
DAVID M 30.5.2005 10:39 - č. 218
DAVID M Ono již není moc co,ale ještě trošičku doplním.

add. Savoia-letoun narazil v husté mlze křídlem na korunu stromu, který byl asi na 650m vysokém vrcholku hřebenu Brandeckopf u Schwarwaldu cca 50km před Štrasburkem a krutou ironií to byl poslední vyvýšený bod před přistáním...Stewardka ještě před smrtí vypověděla,že pořád letěli v mlze a najednou přišel strašlivý náraz...v každém případě tato havárie vyvolala obrovský rozruch u veřejnosti,nebot letoun byl řízen nejzkušenějším šéf-pilotem společnosti, telegrafista byl ve stálém spojení a i to mlžné počasí prý nebylo až tak mimořádné.

add.havárie OK-FOR Československá letecká společnost vybavila radiostanicemi své stroje v roce 31 a ČSA o dva roky později-a na to ta havárie měla bezpochyby vliv.
add.F-AMYD-Z Vídně odstartovali kolem 16.00 a proto se brzy po startu když nabrali kurs na Prahu ocitli v mracích a po celou cestu z nich nevyšli. Počasí v Praze bylo stejné jako ve Vídni. Letěli asi v tisíci metrech, tedy v bezpečné výšce nad pohořími,která přelétávali a věřili,že prařské gonio je bez problémů dovede k letišti, kapitán Lehký letěl za podobných okolností mockrát.Pražské gonio obsluhoval telegrafista Živský,který byl nesmírně zkušený a byl vrchním adjutantem. Letadlo vedly kursy ku Praze a asi po hodině když do Prahy chybělo asi 15 minut,vyslal letadlu zprávu,že již Prahu přeletěla a aby otočila o 180% a letěla zpět.Dostala kurz jih-jihozápad.Osádka to potvrdila a za dvacet minut jí Živsa vysla novou zprávu,že jsou blízko Prahy a mohou sestoupit níž. Potvrdili mu ,že sestupují a více se neozvali...Až druhý den přišla zpráva z Kašperských hor...


volně citováno z "Ikarové bez legend a bájí" NV Praha 1988
DAVID M 2.6.2005 11:28 - č. 219
DAVID M Vím,že to není až tak k tématu,ale vzpomněl jsem si na jinou havárii ČSA a to vám všem jistě dobře známou z 19.8.1975 IL-62(OK-DBF cn31502), který havaroval při konečném přiblížení na letište v Damašku(cca 17km) a při níž zahynulo 126 lidí. Skoro na všech serverech se píše jako příčina pilotova chyba a záměna QNH s QNE a o osobní nevraživosti pilotů atd. Zajímavé jsou zjištění vyšetřovací komise, která při bližším zkoumání částí motorů zjistila poškození vzniklé teplotou,která bývá způsobena protileteckou raketou a kdo ví jak vypadalo okolí Damašku v té době...Celá věc byla samozřejmě nepublikována nicméně mezi piloty a členy letecké inspekce rozšířena(podezřelé bylo i to,že druhý den přijel vysoký syrský představitel na neoficiální návštěvu...). A ohledně pilotovi chyby, kapitánem byl Gajdoš což byl jeden z nejzkušenějších svého času u ČSA. Při tom jsem si vzpomněl na vyšetřování havárie TWA před pár lety a verzi o sestřelení omylem americkou raketou z Normandie...(samozřejmě byla šmahem smetena).
DAVID M 3.6.2005 19:08 - č. 220
DAVID M to Tom a druzí: Tome mluvil jsem dnes s Mouchou ze Světa křídel a nový Albion(6. 1945) by měl být určitě k dispozici okolo 24.6. a premiéru mít "prý" v Roudnici, tak uvidíme...Jinak do konce roku by měl vyjít ještě další "medailonek" jako byl Smik(Spitfire nad Evropu,SK2004), a při poslední rozmluvě s Rajlichem to vypadalo bud na Vašátka či Mansfelda(oba byli ale tajemní jak... ), uvidíme tedy, ne že by to bylo až tak převratně nově zpracované(podstatné již bylo v jeho Albionech), ale v takové ucelené podobě je to milé+očekávám nějaké prvně publikované opisy a fotky.
DAVID M 4.6.2005 09:19 - č. 222
DAVID M Já tu 7. mám od Vánoc, no nějaké hodnocení jsem zde již psal, ale čím dál tím víc musím souhlasit s Vančatou a spol. kteří ji hodnotili v HPM a REVI zkrátka "není to dokonalé", ale na druhou stranu co je...Jinak ohledně Pajera nevím,ale ta jeho poslední práce mne moc potěšila(rozhodně více než Soumrak králů vzduchu od Rajlicha) on bohužel má i strašně málo odkazů na netu, uvidíme...Ještě k medailonům, taktéž myslím na Vašátka, neb Rajlich říkal,že v archivech v Anglii dohledal co mu dosud chybělo...ale jak jsem již řekl nečekat žádné "zásadní" věci, ale v knihovničce se bude pěkně vyjjímat. Jinak někdy v budoucnu by měl v podobné edici vydat i Jána Režnáka(pro neznalé nejúspěšnějšího stíhače SVZ), kterého deníku je vlastníkem, ale zádrhel je ten,že sám Režnák si to za svého života nepřeje, v každém případě by to něco takového chtělo po nic-moc Tatranských orlech nad Kubání(jak jsem již psal). JR tvrdil ,že v onom Albionu 6. by mělo být i účinkování našich v SNP a na východě(předpokládám pouze během let 44-45) tak jsem sám zvědav, převratnější věci zřejme(jestli vůbec, spíše pečlivější) čekám až "Na nebi východní fronty", ale kdy????
DAVID M 6.6.2005 09:41 - č. 224
DAVID M Jo tu přesně . Ikdyž všechny jeho-Ve stínu slávy,Křídla míří na Německo,Wellingtony nad Biskají ,Nad moři i oceány a poslední samozřejmě taktéž jsou velice slušné. Rajlich si do něho neodpustí občasné "kolegiální" rýpnutí, což je ale Pajerovi povětšinou cizí. Já je oba považuji za špičku v oboru ww2 a pokud se týká poválečné éry tak si myslím,že jim převelice zdatně sekunduje i ing. Irra. Jinak i u "bratrů" se v posledních letech vyrojily poměrně zdařilé publikace at již zminované Svk. letectvo 1.-3. anebo i ted speciál věnující se letce 13.(Letka 13. v dokumentoch a obrazoch)
DAVID M 9.6.2005 08:39 - č. 225
DAVID M Včera proběhlo předávání Stříbrné medaile hlavního města Sdružení československých zahraničních letců 39-45, medaili přijímali z ruk primátora Béma(že by omluva za neúčast na oslavách osvobození ze "závažných" důvodů? ). Měli jste tak možnost vidět opět některé velmi známé tváře, jejichž řady se čím dál více tenčí...Udělal jsem stručné resume dnešního tisku(neříkám že jsem se nepřekoukl) a pouze v MfDnes malinká zmínečka někde uprostřed...LN i Právo(a to mne překvapuje) nic a jaké paradoxy! komunistické Halo noviny uveřejnily dokonce i foto... . Nad některými věci člověk nepřestává kroutit hlavou...
Bocán 17.6.2005 21:23 - č. 226
Prosím o pomoc.
Sbírám informace ohledně stíhacího pilota RAF za 2.sv.války.
Jmenuje se Michael Steven Nagy, narozen 4.4.1914, Gary, Indiana, USA. Od května 1944 do září 1944 sloužil u 313. sq., od září 1944 do konce války u 310. sq.
Rád bych s ním, případně s jeho příbuzními navázal kontakt. Pomůže mi někdo?
Bocán 19.6.2005 08:51 - č. 228
To: Tom
Toho jsem už zkoušel. Doporučil mi VÚA, kde jsem našel jeho osobní kartu. Díky i za to. Kontakt na něj ovšem nemá.
Zkoušel jsem i p. Vančatu (Svaz letců), který mi před půl rokem sdělil, že podle něj ještě Nagy žije, ale nemá kontakt. Slíbil zjistit, ale když jsem mu nedávno psal, už mi ani neopověděl.
Ja bych spíš potřeboval někoho s kontaktama v USA a v Kanadě. Protože tam žil (žije)po válce. Vím jsou to veliké země, ale...
Tom 19.6.2005 17:26 - č. 230
Tom Tak mne napadá...

...dost by mne zajímalo, na čem se podíleli dva Čechoslováci, co po válce působili v US leteckém průmyslu. Inženýr Nebesář (Němeček kdysi psal o jehom projektu velkého létajícího člunu Howard-Nebesar) a prý i Ján Ambruž měl působit konstruktér nebo technik.
Bocán 19.6.2005 19:33 - č. 231
To: Tom
Každá rada dobrá.
Akorát mi ještě poraď jaks to myslel s tím velvyslanectvím... Které mi radíš oslovit, to jejich u nás, nebo to naše u nich?
karaya1 19.6.2005 19:45 - č. 232
karaya1 Bocán: zkoušel jsem něco najít na Internetu, ovšem neúspěšně. Public Records Office nedovolí nikomu nahlédnout do osobních záznamů bez písemného svolení (tedy bys byl tam, kde jsi ). Různé veteránské spolky v USA zase za registraci (a možnost vyhledávání) většinou chtějí poplatek, takže zase nic.

Zkusil bych tedy to velvyslanectví, spíše to naše u nich.

Kurňa, kdyby to byl Australan...

P.S. právě jsem zkoušel US telefonní seznam, ovšem vyhodilo mi to (pro celé USA) příliš mnoho výsledků. Zkus si to projet stát po státě, třeba budeš mít štěstí
DAVID M 20.6.2005 09:30 - č. 235
DAVID M Jo ,Algy Vilém Bufka můj oblíbenec, jeho memoáry Bombardér T-2990 se odmlčel...(bohužel nemám první vydání z roku 66,ale až z počátku 90.let) jsou skutečně špičkové a převyšují jasně vše ostatní, jakou váhu na to měla asistence jeho ženy Blanky(která se po Bufkově smrti stala manželkou dalšího "fenomena" od 311. J. Irvinga) je otázkou. Srovnáš-li je třeba s Vildem, Šiškou, Batelkou, Kordou,Čapkou a spol.(myslím chlapce s 311. a jejich dílka) je to skutečně někde jinde.(a tím v žádném případě nesnižuji předešlé).
DAVID M 20.6.2005 11:09 - č. 237
DAVID M Trujúhelník naděje-znám samosebou od J. Skopala, který byl původně členem RAF a posléze se se skupinou škpt. Fajtla a 1.čssp zůčastnil SNP( proto ten trojúhelník jako narážka na SNP ), jinak Skopal byl jedním z mála našich letců(at východ či západ), kterým se vyhnuly poúnorové peripetie(alespon ne v takovém rozsahu jako99%).

Mohu upřesnit Beneše V RAF:
Beneš Adolf Cpl. 788417
Beneš Bohuslav AC1 788759
Beneš František 787462 F/Sgt
Beneš Jaroslav Sgt. 311. 787430
Beneš Jindřich W/O DFC 787223-patrně nejznámější, kapitán 311. kterému byla na sklonku války přiznána ponorka.
DAVID M 20.6.2005 15:14 - č. 241
DAVID M Jo Algy to mám of course též . Jinak k těm Benešům, neměl jsem tolik času tak se jukni sem, máš tam alespon základní údaje(seznam sice není bez chyb,ale...) www.army.cz/acr/raf/seznam/b.htm
Mirek 20.6.2005 19:17 - č. 243
Nevite neco o pilotu Janu Hrnčířovi ?? letal u 311 perute
DAVID M 20.6.2005 19:27 - č. 244
DAVID M Víme,kapitán 311. a velice úspěšný...Nositel četných vyznamenání a úspěšný zhoubce ponorek . Jinak koukni třeba do googlu a uvidíš,je-li tvůj interest hlubší tak si půjč Pajera či Rajlicha.
DAVID M 21.6.2005 06:53 - č. 247
DAVID M Tak včera vyšel nový Rajlich. Na nebi hrdého Albionu 6. 1945-1946-počet stránek 632 a cena 750CZK. Jinak kdo ho chce rychle tak bud v Krakatitu(v jeho e-shopu je již v prodeji také) či v Našem vojsku.
knihkupectví.krakatit.cz
DAVID M 21.6.2005 07:05 - č. 248
DAVID M Algy to jsi štastlivec,rád bych ji měl... . Jinak Kocman je samosebou bývalý příslušník 311. -střelec a co také bývalý "Španělák"! koukni na rudice.cz/obec.historie.php a jen doplním,že u RAF dosáhl hodnosti F/Lt což u střelce není až tak obvyklé a zemřel 17.12.68.
41-60 z 290
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po