Letci s nášivkou Czechoslovakia

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte

Nalezené příspěvky

21-40 z 290
1 2 3 4 5 >>
Po
curahee 18.5.2005 16:06 - č. 195
curahee
Algernon napsal v č. 194:
"Co třeba alespoň Heyrovský, nebo Wichterle. Nebo Křižík, Božek, Ressel, či Kašpar.)"
Ale máme tam našeho druhého osvoboditele disidenta prezidenta Havla!
DAVID M 19.5.2005 07:21 - č. 196
DAVID M
curahee napsal v č. 195:
"disidenta prezidenta Havla!"
Velikána,který přišel s "humanitárrrním bombarrrrdováním" atd...Pro mne se po roce 89 stal symbolem patolízalství nejhrubšího zrna.Já myslím,že i bratry Slováky velice potěšil svým vpravdě geniálním nápadem na likvidaci zbrojního průmyslu(samozřejmě z humanistických hledisek) aby tím nadobro vyklidil trhy,které s naprosto klidným svědomím obsadili naši noví bratři(no já se těm vajíčkům až tak nedivím). Američané v něm měli vpravdě výborného spojence, oni i kdyby srovnali se zemí půlku světa z humanistického hlediska by bylo vše Ok. Já hlasuji pro největšího Čecha(a věčného čekatele na nobelovku) Vénu Havlů!
curahee 20.5.2005 09:53 - č. 197
curahee David M:Včera dávali na ČT 1 pořad ,,Pošta pro tebe"( ),mno,ale co chci říct,jde tam o to,že při tomto vysílání dávají do kupy lidi,co se dlouho neviděli.Byl tam chlapík,kterému bylo 93 let a 60 let,měl u sebe fotografii,kterou měl dát ženě svého padlého přítele z Anglie,ten pán se jmenoval Kvaček a předával onu fotografii ženě od našeho letce jménem Mareš.Na fotografii je onen důstojník jak přebírá vyznamenání od dr.Edvarda Beneše(asi v roce 1940).Bylo to dost emotivní-prostě splnil slib svého nejlepšího kamaráda,který složil před 60 lety...

Nevíš něco bližšího o těchto dvouch letcích?
DAVID M 22.5.2005 18:28 - č. 198
DAVID M to curahee: jsem ted s rodinou mimo republiku,no ale nedalo mi to nakouknout:o) ale napisi a objasnim po priletu zatim ahoj
DAVID M 25.5.2005 13:40 - č. 199
DAVID M to curahee: Tak jsem již doma a tak píši . Máš-li na mysli letce františka Mareše(dokument jsem bohužel neviděl) tak to je velice zajímavá osobnost mezi našimi v RAF. Jednak byl vyznamenán jako jeden z mála britským DFM(poddůstojnický ekvivalent DFC) na základě jím dosažených bojových výsledků-jen stručně 12.4.41 1xBf-109, 16.5.41-0,5 Bf-109( u tohoto bych malinko rozvinul nebot jeho obětí spolu s Sgt. McCannem se stalo německé eso Oblt.Gerd Sprenger od 1./JG3, který souboj nepřežil),14.5.42-0,5 Ju-88, 15.5.42-0,25 Do-217 a 16.5.42-0,33 Ju-88. toliko jen stručně o bojových úspěších. Bojoval v rámci všech našich stíhacích perutí(310.,312.,313.) a i v britských jednotkách(601.,610.), v RAF začínal jako Sgt. a končil v hodnosti F/O zde zmíním,že spolu s Františkem Kotibou patřil k hlavním strůjcům tzv. "vzpoury rotmistrů" v roce 1943, což mu na zásluhách rozhodně neupírá spíše naopak. Po válce se pouze nakrátko vrátil zpět do osvobozené vlasti,aby již v roce 46 definitivně zakotvil ve Velké Británii kde žije dodnes ve Yelvertonu. Jinak tě odkazuji na jeho memoáry které pod názvem Úkol splněn! vyšly tuším v roce 99 ve Světě křídel anebo již tradičního Rajlicha(což je naše momentální špička v oboru a s Marešem je ve styku). Jméno druhého mi bohužel nic neříká,ale neměl jsem ještě více času na provětrání svého archívku tak zatím.
curahee 25.5.2005 15:03 - č. 200
curahee David M:Tak to není on,ten "můj" uhořel na Bahamách při výcviku posádek v navigaci(1941?).Ten druhý je František(snad)Kvaček.
Tom 25.5.2005 21:17 - č. 201
Tom Jaroslav Mareš, F/Lt, 11.OTU. *14.4. 1904 Batelov, + 7.8. 1943 Nassau (Bahamy).

Zahynul při havárii Mitchellu těsně po startu k cvičnému letu. Měl by to být jeden z těch, co před válkou působili u aerolinek a měl by tedy mít nápis na památníku v Ruzyni (omrkneš to, Davide?).

Další Mareš, tentokrát Jiří, sloužil u 311. a zahynul 17.7. 1941.

Vše: Loucký, Mnozí nedoletěli.
DAVID M 26.5.2005 12:08 - č. 202
DAVID M to Tom a curahee: ...to je mi líto, já myslel toho nejvíce proslaveného ,a jak říkám bohužel jsem ten dokument neviděl a Tome zítra jsem on duty tak ti ten památník přesně přepíši.
Tom 26.5.2005 14:44 - č. 203
Tom To David: já původně taky myslel na toho stíhače
curahee 26.5.2005 16:33 - č. 204
curahee David M:No a ten druhý?
DAVID M 26.5.2005 19:25 - č. 205
DAVID M to curahee: ...ten druhý...bohužel jsem ten snímek neviděl,ale výplývá z toho,že šlo o příslušníka 311. a to pod tímto jménem mohl být pozdější F/Sgt Jaroslav Kvaček(787050) dnešní pplk. v.v., který sloužil nejprve jako letecký mechanik u zmíněné jednotky a posléze létal jako střelec či palubní mechanik,možná jen zmínka,že byl prezentován již u našeho tělesa v Agde, jak říkám jsem v presu tak ti zatím neřeknu v jaké posádce létal a takhle z hlavy mi to jméno skutečně není povědomé(a toto málo mám se seznamu příslušníků,kde jsem hledal) a budu se muset pořádně podívat do Pajera či Rajlicha.
DAVID M 26.5.2005 20:27 - č. 206
DAVID M add. tak jsem malinko zalistoval a F/Sgt. Kvaček je veden jako FE či-li palubní mechanik v posádce F/O Lea Linharta a to k 5.10.44 .Jeho předchozí působení jako střelce????, no spíše příslušník pozemního personálu u 311. ještě zatím nic nemám.
curahee 26.5.2005 20:54 - č. 207
curahee Přez Rumunsko šel na Blízký východ a posléze do Cizinecké legie,poté následuje Anglie.
DAVID M 27.5.2005 14:36 - č. 209
DAVID M to Tom:

Bláha Jan,Cibulka Josef,Glauder František,Hranička Josef,Jelen Rudolf,Jelínek Václav,Klimt Karel,Mareš Jaroslav ,Matoušek Jaroslav,Netík Václav,Palme Zdeněk,Polák Jaroslav,Příhoda Bohuslav,Rajtr Miroslav a Švec Josef. K tomu přičíst samozřejmě padlé v domácím odboji.

Vidíš Tome vše povětšinou velice známá jména...jo ještě mne napadla jedna kniha z minulosti(pamatuji jak jsem ji svého času několik měsíců očekával a pak zakoupil pomalu "podpultem") zabývající se předválečným létáním u dopravních společností u nás-Doubkovy memoáry "Ikarové bez legend a bájí" pamatuješ ji?
Tom 27.5.2005 22:06 - č. 210
Tom Samozřejmě, jsem jejím šťastným majitelem. I když se mi víc líbily kapitoly o létání v armádě. Zejména to o praporčíku Markovi

Za ta jména děkuji. Tak mne napadá, co takhle jméno Stočes? Ten pán by si tu taky zasloužil medailónek nebo životopis, ale já o něm mám jen pár drobností.
DAVID M 28.5.2005 10:38 - č. 211
DAVID M No a ještě vzpomínám na kapitolu o haváriích, třeba ta o Fordíku v Kašperských horách či o savoii(už si nevzpomínám přesně-je to více než 15let,ale tuším,že stewardka přežila jediná a po amputaci končetin o několik hodin podlehla zraněním).
add. k Stočesovi(samozřejmě nemyslíme příslušníka RAF :o) )něco bylo v starým L+K, ale moc dlouho a již si nevzpomínám kdy přesně.
Tom 29.5.2005 13:47 - č. 212
Tom Kašperské Hory? To byl snad nějaký frantík, tuším F-AMYD, ale už nevím typ... U nás havarovala nějaká Savoia? To asi půjdu listovat knížkama...
DAVID M 29.5.2005 14:11 - č. 213
DAVID M No, já myslím,že v Kašperských horách havaroval náš(ČSA) Tri-motor(myslím OK-FOR)...bohužel ted nemám nic při ruce,ale tuším,že byly různé spekulace o tom,že byl špatně naváděn německou vysílačkou a byl tam na palubě nějaký VIP,kdysi jsem o tom četl tuším ve speciálu či normální L+K( okolo roku85???),musím se ale přiznat,že jsi mne trochu nahlodal, protože F-AMYD Air France skutečně havaroval v Kašperských horách tuším v roce 1937? a je možné,že mi to splynulo, v každém případě si myslím že naš Ford(jediný u ČSA) taktéž havaroval zhruba ve stejné době.No uvidíme tedy zdali se nepletu a ta havárie savoie(opět ČSA) byla taktáž na našem území, jak říkám bohužel u sebe nemám svou knihovnu ,ale doma se kouknu,obě havárie byly tuším v rozmezí let 36-38???, v každém případě o té havárii savoie byla zmínka v Doubkově práci a myslím i ve "Vzduch je naše moře" od Rajlicha se Sehnalem tak doma kouknu .
karaya1 29.5.2005 16:24 - č. 214
karaya1 Pánové, pokud mohu posloužit
Dne 24. prosince 1937 ztroskotalo na Knappenbergu u Kašperských Hor letadlo Wibault 283-T12 F-AMYD francouzské letecké společnosti AIR FRANCE, přičemž tři osoby, pražský advokát dr Karel Flanderka, pilot František Lehký a radiotelegrafista Pierre Astruc přišly o život.
13.8.1938 havaroval Savoia Marchetti S-73 (OK-BAG, cn 30040) ČSA (Praha - Strassbourg - Paříž) u Offenburku při nepříznivém počasí. Posádku tvořili kpt. Karel Brabenec, co-pilot B. Soukup, nav. A. Krahulec, letuška M. Krautnerová. Zahynout mělo všech šestnáct osob na palubě.
22.8.1930 (pátek) v 15.45 havaroval Ford 5-AT-C Trimotor (OK-FOR, cn 50, r.v. 1929) ČSA (Praha-Kbely - Brno - Bratislava) v Bedřichově u Jihlavy. Pilot rtm. Josef Sedlář (32 let, 3 000 h) odstartoval v 15.00. Nad Českomoravskou vrchovinou letoun vletěl do velmi prudké bouřky, pilot klesl a chtěl bouřku obletět, ovšem dostal se do další silné bouřky, na poslední chvíli se ostrou levou zatáčkou vyhnul 35 m vysokému komínu cihelny, silný poryv větru strhl stroj k zemi, následoval pád do cihelny. Letoun explodoval a začal hořet. Zahynuli oba členové posádky (pilot Sedlář, mechanik Josef Trafina) a 10 z 11 cestujících, z nichž 8 zahynulo na těžké popáleniny až v nemocnici; profesor Kraus přežil. Na palubě letounu nebyla radiostanice pro oboustranné spojení, takže posádka nemohla být před počasím varována.
DAVID M 29.5.2005 16:35 - č. 215
DAVID M Výborně! Nenapsal bych to lépe . Tedy až večer... A podle ména si vzpomínám,že onou osobou mající jisté temné pozadí byl dr. Flanderka a proto ta návaznost na Forda...Jinak u savoie souhlas všichni mrtví, pouze stewardka přežila pád ale s těžkými zraněními a po amputaci končetin druhý den zraněním podlehla.( viz. Doubek)
21-40 z 290
1 2 3 4 5 >>
Po