Zahraniční dobrovolníci ve službách Třetí říše

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 170
1 2 3 4 >>
Po
Wened 29.1.2011 10:41 - č. 172
Ahoj všem, já jsem z Polska.
Hledáte informace o tomto legie:
cs.wikipedia.org/wiki/Polnische_Wehrmacht
"Polnische Wehrmacht" - od ledna 1945 bylo v Protektorátu Čechy a Morava.Byl bych vděčný za jakékoliv informace.(Kontroluje dokumentů, obrázků, příběhy lidí.)
ja_62 27.1.2011 18:18 - č. 171
ja_62 Ona to byla kombinace více faktorů - jak snahy Islanďanů být vojensky obsazeni přece jen někým jiným než jednou z válčících stran, tak britské snahy o uvolnění tam poutaných sil. (Mimochodem, mám pocit, že - po původně vyloděném 2nd Royal Marine Battalion/Force Sturges - původně ostrov okupovala cca jedna pěší brigáda, posléze další, plus přinejmenším po nějakou dobu i menší kanadské síly, ale řekl bych, že těch 25.000 mužů tam nebylo do týdne po začátku okupace.)

A přirozeně záleželo i na tom, že Roosevelt také raději viděl Island obsazený vlastními silami, což podstatně snižovalo byť jen teoretické risiko, že se tam - a tím blíž k americkému kontinentu - rozšíří válečné operace.
guano 27.1.2011 10:31 - č. 170
guano Pokud si dobře vzpomínám, tak to byl Churchillův nápad (nebo někoho z jeho okolí). Přece jen tam "zahálelo" 25000 vojáků, kterých se jinde nedostávalo...
Hans_7120 26.1.2011 22:28 - č. 169
Hans_7120
guano napsal v č. 168:
"O týden později již bylo na Islandu cca 25 tisíc britských vojáků. 7.7.1941 byli se souhlasem Islandské vlády Britové vystřídáni Američany (v tu dobu ještě neutrálními)."
To byl od Islanďanů chytrý tah, kdyby Němci zaútočili na Island vyprovokovali by k válce Ameriku. Anglie toho měla i tak víc než dost.
guano 26.1.2011 21:30 - č. 168
guano Hans_7120 napsal v č. 166:
"Pokud vím tak Island byl za 2.sv. války pod správou USA,"
10.5.1940 obsadily čtyři roty britských Royal Marines klíčové pozice na Islandu. Britové tímto převzali (po domluvě obou vlád) obranu Islandu do svých rukou. O týden později již bylo na Islandu cca 25 tisíc britských vojáků. 7.7.1941 byli se souhlasem Islandské vlády Britové vystřídáni Američany (v tu dobu ještě neutrálními).
Hans_7120 26.1.2011 15:52 - č. 167
Hans_7120 Tak něco sem přece jen našel, ale je to z jiného webu tak doufám, že nebude vadit, že to sem překopíruji, je to pouze výňatek z diskuze pod článkem:

Island

Z nejseverněji položené země Evropy se během 2.světové války přihlásilo do SS několik jejich občanů. Mezi nejznámější patří syn islandského prezidenta (úřadujícího v letech 1944-1952) SS-Untersturmführer Björn Sveinsson Björnsson, který se po absolvování důstojnické školy v Bad Tölz připojil jako válečný zpravodaj k pluku SS Kurt Eggers. Dalším je Oddur Tordarsson, narozený 24.února 1924 v Bergenu islandskému otci a norské matce. Nejprve sloužil v pluku Germania a po ukončení Bad Tölz v září 1943 velel jako poručík SS 4.rotě, 11.tankového průzkumného praporu divize Nordland. V srpnu 1944 byl zabit v boji. U 5.divize SS Wiking bojoval další islandský Untersturmführer Egdir Gettir Odinsson, který se po válce nevrátil ze sovětského zajetí. Jako vojíni oblékli uniformu SS také Sölva Kristinn Fridriksson, Geir Thorsteinsson (oba v divizi Wiking), Gunnar Gudmundsson, Karl Kristján Christensen a další Islanďané, pocházející většinou ze smíšeného manželství nebo žijící v Dánsku či Norsku.


SS-Untersturmführer Björn Sveinsson Björnsson, narozen 15.října 1909 v Reykjavíku, zemřel 14.dubna 1998 v USA.
Hans_7120 26.1.2011 15:42 - č. 166
Hans_7120
siglufjordur napsal v č. 164:
"nevíte něco o tě islandanech na straně říše?"
Pokud vím tak Island byl za 2.sv. války pod správou USA, takže je to dost nepravděpodobné. I když jedinci být mohli to vyloučeno není, ale žádný známější případ jako např. v případě Britisch Freekorps mi znám není.
ja_62 26.1.2011 15:36 - č. 165
ja_62 Popravdě, já ani nevím že nějací byli.
siglufjordur 25.1.2011 22:08 - č. 164
nevíte něco o tě islandanech na straně říše?
spelter 4.2.2008 12:53 - č. 163
spelter Egli: díky
egli 4.2.2008 12:24 - č. 162
egli spelter: jde o Turkistanische Legion, později část Osttürkischer Waffenverband der SS (jako "Turkistán" se označuje tohle území: de.wikipedia.org/wiki/Bild:Turkestan.png), složený ze zajatců ze střední Asie (Kazaši, Turkmeni, Uzbeci, Kyrgizové).
Viz třeba:
ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%83%D1%80%D0%...
ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D1%81%D1%...
de.wikipedia.org/wiki/Turkistanische_Legion
ostbataillon.fromru.com/turklegion.htm

Byla to součást tzv. Ostbattaillonů formovaných z různých národností SSSR.
spelter 4.2.2008 11:52 - č. 161
spelter V Háchových melody boys se píše o horských jednotkách Gruzínců a jednotkách tzv. "Mongolů" - původem ze středoasijských sovětských republik, bojujících přinejmenšíám v Itálii na straně Němců.

Může mi někdo poskytnout info, co to bylo za jednotky, kde je Němci nabrali, jestli z řad sovětských zajatců, nebo kde k nim přišli (vzhledem k tomu, že např. do střední Asie se fakt neprokousali..), jaký status ty jednotky měly, jestli nějak patřily pod SS..? Z textu mi tam plyne, že do Vlasovových jednotek nepatřily, proč?

Díky
poaman 23.1.2005 18:09 - č. 160
poaman Pokud vím, tak šlo skutečně o příslušníky tzv. protektorátní policie prodělavající kurz v Ml. Boleslavi a Oloumoci(možná i někde jinde - tuším Pardubice?). Museli zpívat německé písně a pochodovat na německé pochodvky. Byli vybaveni uniformami německé ochrané policie a nasazeni na střežení bombardovaných měst na říšském území. Ze začátku to měli v německých uniformách těžké, ale později se stali oblíbenými. Nejednalo se o nacistickou organizaci, ale o program začlenění do říšských policejních struktůr. Nikdy jsem neslyšel, že byli někde bojově nasazeni(nedá se to však vyloučit). Pouze použiti při střežení a odstraňování trosek po bombardování. Nevím jestli jsem se přesně trefil, protože to nespadá do mojeho okruhu zájmů. Jinak vyšli dvě knihy a jedna se myslím jmenuje Historie četnictva a policie 3. díl(jsou tam i fotky). Ta další kniha je vzpomínkou přímého účastníka. Zatím vše.
curahee 23.1.2005 17:45 - č. 159
curahee poaman:Nemáš nějaké informace ohledně této jednotky,, Protektoratspolizeibataillon Böhmen a Mähren" . Vím jen,že byla nasazena na říšském území na konci války v německých uniformách,a že byla tvořena absolventy policejních škol v Olomoci a Ml.Boleslavi?!
niko 2.11.2004 15:51 - č. 158
Čaute,

Máte niekto informácie o jednotkách SS Jozef a Schneewitchen a hlavne o slovenských dobrovolníkoch v nich? Obydve patrili do Skorczeneho stíhacích jednotiek - Stíhací zväz juhovýchod. Základné informácie sú iba o jednotke Jozef(kniha Fašistické represálie na Slovensku 1944-45), no jej bojové nasadenie je úplnou záhadou. O jednotke Schneewitchen sa nevie takmer nič.

Diki za pomoc.
Marek 5.9.2004 20:47 - č. 157
Marek curahee (150) : Může být, já jsem po tom nikdy nijak zvlášť nepátral. Něco málo se mi o tom vybavuje z jedné zahraniční knihy, ale protože si tím nejsem jistý, tak to raději uvádět nebudu. Můžu se ale pokusit se k ní znovu dostat a zjistit, jestli tam není nějaká konkrétnjší zmínka.

poaman (155) : Pokud se můžu spolehnout na údaje co mám k dispozici tak všichni tři měli být vyznamenaní RK. Vaulot jej snad měl dostat za 8 zničených T-34 a Apollot za 6 T-34. Tedy tohle je to hlavní co je u nich uváděno. Nevím zda to bylo jediné kritérium či podmínka.
Lipton 5.9.2004 19:04 - č. 156
Lipton poaman: Vďaka. :o)
poaman 5.9.2004 15:40 - č. 155
poaman
poaman (138) : No pokud bys tam něco málo o těch třech zmiňovaných našel tak to sem zkus dát. Dík.


Marek(147): Tak se ozívám jak jsem slíbil. Jak jsem říkal zmňky o těch pánech jsou v knize Berlín - Okamžiky zkázy 1945, autor: Antony Beevor a to:
Francois Apollot, str. 281
Eugene Vanlot, str. 281, 303
Henri Fenet, str. 238, 245, 246, 281, 300, 302
Jistě uznáš, že nemohu ze všeho citovat, ale nejzajmvější zmíňky jsou na str. 281 kde popisujou boj proti tankům. Vanlot byl za toto dekorován jedním z posledních dvou RK co zbyly. Dále byli dekorováni Fenet a Apollot, ale nepíšou jak. Jestli ŽK, nebo RK? V tý knize je tam toho více. Knihu si můžeš objednat na knihkupectvi.krakatit.cz/, ale vyšla v roce 2003 a je tam pod názvem 1945 - Pád Berlína i když na knize je napsáno co jsem výše. Jo a nevím jestli jimají na skladě, ale v nabídce. Tak zatim a kdybych mohl s něčím pomoci, klidně se ozvi.
poaman 5.9.2004 14:18 - č. 153
poaman
poaman: A máš informácie o tých Britoch v Berlíne? O ich osude, lapli ich v nemeckých uniformách?


Lipton: Jedinej solidni příspěvek o těch britských dobrovolnících jsem našel na sweb.cz/freiwilligen/DOBROVOLNICI/c1.htm a nebo se tam dostaneš přes www.seznam.cz, zadáš do vyhledávání Waffen SS, odkaz ti vyjede jako první, klikneš a můžeš se kochat v cizineckech jednotkách Waffen SS. Je tam solidní příspěvek. Jinak další zmíňky jsem našel ve známé knize Ve službách Třetí říše od p. Tejchmana.

P.S. Prečo davaš pred každý príspevok ziráčika? :o)
Protože se mi líbí a zírám kolik je na netu stejně postiženejch lidí jako já .
curahee 5.9.2004 14:11 - č. 152
curahee poaman:Nešlo mi tak ani o Volksdeutsche,jako spíše o rodilé Slováky.
1-20 z 170
1 2 3 4 >>
Po