Zahraničněpolitická situace ČSR před Mnichovem

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
281-300 z 300
<< 12 13 14 15
Po
Hofi 3.11.2004 00:10 - č. 20
Hofi
cinik napsal v č. 10:
"Jediného přirozeného a silného spojence, schopného Německo alespoň částečně zastrašit - Polsko, si Beneš s Masarykem znepřátelili na život a na smrt... Můj osobní názor je, že konec Československa a destabilizace střední Evropy je jedním z důsledků šíleného a neuvěřitelně krátkozrakého postoje ČSR při Rusko-Polské válce a ve sporu o Těšínsko."
Podľa Teba sú v tom Poliaci nevinne? Asi Ti unikli ich veľmocenské chúťky a ambície stať sa najvýznamnejšou stredoeurópskou mocnosťou...
čet.Hrad 30.10.2004 00:30 - č. 19
čet.Hrad
xfish5 napsal v č. 16:
"Naše učitelka to říkala a mě se to zdálo divné, protože to vím, že byla podepsána v Mnichově... A ona se furt hádala.... "
To já sjem se taky s dějepisářkou furt hádal, a dějepisářovi na semináře jsem musel umírňovat jeho výroky, prostě je to asi všede stejný
xfish5 29.10.2004 14:03 - č. 18
Honza napsal v č. 17:
"No tak to je dost hrozný...."
Je, a ona jak byla přesvědšená, že to je pravda...
Honza 29.10.2004 13:31 - č. 17
Honza No tak to je dost hrozný....
xfish5 29.10.2004 13:17 - č. 16
Honza napsal v č. 15:
"X, tohle byl hoooodně velký úlet, že jsi to udělal schválně?!"
Naše učitelka to říkala a mě se to zdálo divné, protože to vím, že byla podepsána v Mnichově... A ona se furt hádala....
Honza 29.10.2004 10:53 - č. 15
Honza X, tohle byl hoooodně velký úlet, že jsi to udělal schválně?!
xfish5 29.10.2004 06:04 - č. 14
DuGalle napsal v č. 13:
"V Červeném Hrádku měl svůj slavný projev Milouš Jakeš..."
Ale fakt, na Červeném Hrádku taky něco podepisovalo, nebo jen projednávalo...
DuGalle 28.10.2004 20:14 - č. 13
DuGalle
xfish5 napsal v č. 9:
"Kde byla podepsána Mnichovská dohoda? Na červeném hrádku?"
Jak už název napovídá, tak to bylo asi v Mnichově Hradišti

P.S. V Červeném Hrádku měl svůj slavný projev Milouš Jakeš...
xfish5 28.10.2004 19:28 - č. 12
Tak jsi to pletu, ale něco se podepsalo na Červeném hrádku...
cinik 28.10.2004 18:56 - č. 11
cinik To xfish5: Snad v Mnichově??
cinik 28.10.2004 18:56 - č. 10
cinik Zahraničně politická situace ČSR byla v období Mnichova zoufalá až beznadějná... Měli jsme spojenecké smlouvy se státy příliš slabými, aby se odvážily zasáhnout (Malá Dohoda), nebo s takovými, kteří na nás kašlaly (Francie, GB, SSSR).

Jediného přirozeného a silného spojence, schopného Německo alespoň částečně zastrašit - Polsko, si Beneš s Masarykem znepřátelili na život a na smrt... Můj osobní názor je, že konec Československa a destabilizace střední Evropy je jedním z důsledků šíleného a neuvěřitelně krátkozrakého postoje ČSR při Rusko-Polské válce a ve sporu o Těšínsko.
xfish5 28.10.2004 18:17 - č. 9
Kde byla podepsána Mnichovská dohoda? Na červeném hrádku?
Johny 26.10.2004 22:59 - č. 8
Johny
SK napsal v č. 6:
"Aké boli možnosti spojenectva s ostatnými štátmi v prípadnom konflikte ČSR vz Nemecko v 1938"


Už tady o tom bylo napsáno docela dost v tématu "měli jsme se bránit v roce 38".

Taky je nutno říci přesně kdy. V okamžiku podepsání Mnichova už totiž prakticky žádná možnost nebyla, to už se rozdělovala kořist a i ti, kteří eventuelně ochotni byli couvli, když viděli naši povolnost.

Před tím možnosti ale byly a zůstaly nevyužity.

Dále by to záleželo na nás. Čím lépe bychom bojovali, tím více by se objevovalo spojenců.
Honza 26.10.2004 21:49 - č. 7
Honza No jediný co mohlo fungovat, tak držet v šachu Maďary díky Rumunsku. Ostatní se ze svých závazků elegantně vyzuli.
SK 24.10.2004 20:49 - č. 6
SK Aké boli možnosti spojenectva s ostatnými štátmi v prípadnom konflikte ČSR vz Nemecko v 1938?
egli 12.12.2003 18:41 - č. 5
egli Sudoplatov má cenu pouze v originálním ruském vydání (Razvědka i Kreml (1996), nejnověji Raznyje dni tajnoj vojny i diplomatii (2001)).

Při konfrontaci ruského a amerického vydání člověk bohužel zjistí, že překlad v angličtině je naprosto nespolehlivý, američtí editoři úplně změnili smysl některých vět a něco si dokonce sami přidali (např. ty báchorky o Benešovi nebo Moravcovi jako agentech NKVD - nic takového v ruském originálu vůbec není, je tam pravý opak).

Sám Sudoplatov si ještě před smrtí (zemřel 1996) na americké editory velmi stěžoval, co z jeho vzpomínek udělali (viz předmluva k Anatolij Sudplatov - P. Sudoplatov, Tajnaja žizň generala Sudoplatova. Pravda i vymysly o mojem otce, Moskva 1998)

Německé vydání neznám, ale předpokládám, že bude překladem prvního amerického vydání (kniha vyšla nejprve v USA v 1994 a 1995 na základě písemných záznamů a rozhovorů se Sudoplatovem, v Rusku až od 1996 v několika vydáních čistě na základě toho co sám Sudoplatov napsal).
Johny 4.12.2003 11:57 - č. 4
Johny Ty dokumenty co jsem četl jsou právě z ADAP sborníku věnovaném diplomacii před WW2 z uni. v Erlangenu.

Sudoplatova mám v němčině ale zjistil jsem velké rozdíly mezi tímto a anglickým vydáním (Special tasks), to dost snižuje užitnou hodnotu publikace. Vypadá to, že uzpůsobil obsah knihy místu vydání aby se prodalo co nejvíce. Vzhledem k tomu, že tvrdí, že Beneš byl NKVD agent (dokonce i Moravec) tak je nejisté mu věřit.

Můj názor je, že to byla nějaká samostatná akce SD. I Moravec píše, že mu několikrát byla nabídnuta spolupráce. Možná šlo o nějaký pokus jistých složek 3tí říše přetáhnout ČSR na svoji stranu. Vzhledem k tomu, že Hitler byl rozhodnut ČSR zničit za každou cenu, nemohlo to fungovat.
Johny 30.11.2003 11:54 - č. 3
Johny re egli: Ne úplně. Němci hovoří o přímém jednání s Benešem prostřednictvím jeho přítele, který měl kontakty v Německých emigrantských kruzích. Na jednání měli prý hlavní zájem některé české politické osobnosti. Z Německé strany se angažoval Horst Böhme (pozdější náčelní SD Prag) jehož agenti se pohybovali právě mezi německými emigranty v Praze. O co přesně šlo se materiály nezmiňují. Z německé strany byly kontakty údajně zastaveny, když se zjistilo, že velká část zprostředkovatelů pracuje pro NKVD.

Snad to mohlo být něco v souvislosti s aférou Tuchačevskij.
egli 29.11.2003 17:46 - č. 2
egli Johny: máš na mysli misi Haushofera a Trautsmandorffa? O té píše sám Beneš ve svých pamětech.

3. a 4. dubna 1936 jednal Beneš s německých velvyslancem Eisenlohrem o zmírnění napětí. Tajné schůzky Beneše s německými prostředníky A. Haushoferem a hrabětem M.K. Trautsmandorffem proběhly 13. listopadu a 18. prosince 1936. Němci údajně navrhovali pakt o neútočení podobně jako s Polskem v roce 1934. Jednání byla z neznámých důvodů přerušena z německé strany.
20. března 1937 sdělil německý ministr zahraničí Neurath našemu velvyslanci Mastnému, že "je vyloučena možnost paktu o neútočení nebo garančního paktu, pokud pražská vláda nepřeruší své spojení s Ruskem a dokud nenastane zásadní změna v zacházení se sudetskými Němci."

Německé záznamy by měly být v ADAP. Podívej se do A. Klimek - E. Kubů, Československá zahraniční politika 1918-1938, Praha 1995, s. 81 a dál. Předpokládám, že o tom něco bude i v Lukešovi (Československo mezi Stalinem a Hitlerem, Praha 1999) a určitě o tom píše i Robert Kvaček v Historie jednoho roku, Praha 1976.

Co se týká vlivu NKVD, to jsou takové ty historky. Mrkni se třeba do Sudoplatova, Raznyje dni tajnoj vojny i diplomatii, Moskva 2001 na s. 45-48 a s. 60. Píše, že nejbližší okolí Beneše - Ludmila Kašpaříková a Jaromír Smutný byli "zaverbováni NKVD" (s. 46).
Johny 29.11.2003 11:36 - č. 1
Johny Při čtení "Dokumenty z německé zahraniční politiky 33-41" jsem našel zajímavou poznámku. Po roce 35 probíhaly prý přísně tajné rozhovory ČR-Německo o možné spolupráci. Rozhovory z České strany prý organizoval přímo Beneš. Údajně byly pod kontrolou NKVD a díky tomu snahy o zlepšení vztahů mezi ČR a Německem skončily neúspěšně.

Ví někdo o tomto něco více? V české literatuře jsem nic takového nenašel.
281-300 z 300
<< 12 13 14 15
Po