Sovětské letectvo

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
161-180 z 334
<< 6 7 8 9 10 11 12 >>
Po
Dzin 26.11.2003 23:31 - č. 200
Dzin Hersvec, tohle ABC mi o kousek uniklo. Ja je mam az od nasledujiciho rocniku...
Dzin 26.11.2003 23:30 - č. 199
Dzin Tom: Pri soucasnem stavu beru temer cokoliv. Doma sice stale nachazim zajimave knihy, ted nedavno treba Na Berlin z roku 1948, ci kupuji co kde sezenu, ale je to stale bida... Jeste ze jsem si mohl kratit vojnu tim, ze jsem si udelal vytah z Dejin Druhe svetove valky. :)
Dzin 26.11.2003 23:30 - č. 198
Dzin Jossif: Presne, boje na "finske" fronte od roku 41 (Barbarrosa) do roku 44 (Karelie a spol).
Glynwed 26.11.2003 13:14 - č. 196
Glynwed to Hartmann: Přesně tenhle obrázek mám schovaný doma, taky jen první stránku . Jinak, u babičky v knihovně jsem objevil ve svých mladých letech Kožedubovu "autobiografii" Sloužím vlasti...pamatuju si že tam popisuje setkání a sestřel Me-262...zkusím ji najít a něco odcitovat, ale upozorňuji, že to má pořádný "budovatelský" náboj .
Hartmann 26.11.2003 12:10 - č. 195
Hartmann Předpokládám, že myslíte tenhle obrázek:

hartmann.valka.cz/fotogalerie/upload/kozedub.jpg

Mám jenom vystřižený ten titulní obrázek, na druhé straně se ještě dalo vyčíst, že se jedná o 16. číslo, které vyšlo 29.4.1985.
guano 26.11.2003 09:11 - č. 193
guano K tomu Kozedubovi versus Me-262: kdysi (pred 15-20) lety byl tento souboj znazornen na titulni strane casopisu ABC, kreslil to myslim J.Velc, ale co bylo uvnitr abicka, to uz si nepamatuju.....
Jossif 26.11.2003 07:25 - č. 192
Mysíte proti finsko-zssr počas Barbarossy?
Tom 26.11.2003 07:05 - č. 191
Tom To Dzin: jestli sháníš nějaké paměti, tak bych snad něco měl. V roce 1990 jsem toho dost "zachránil" ze sběru, když u nás dělali čistku ve školní knihovně. Schválně se podívám, co všechno mám. Ale dost jsem toho taky rozpůjčoval. Jinak mám komplet PKR, tam o Sovětech psali dost. O válce s Finskem bohužel nemám skoro nic.
Dzin 25.11.2003 21:43 - č. 190
Dzin Tom: TaT si nove projdi, treba jsi mel slepene stranky... . Je to v kapitole, kde probiraji sestrely vlastnich letadel (tusim ze je to o rozkaze 0271), myslim nekde ke konci. Ja bych se o Kozedubovy a Pokryskinovy (ale i jinych sovetskych pilotech) take chtel dovedet co nejvice, bohuzel u nas v knihovne jejih pameti nemaji a i ostatni literature k tomuto tematu je vice nez skoupa. Uplne stejne je to obecne na nasem kniznim trhu. Jak pises, neni to proste modni tema. Ale hlavne ze se pulty prohybaji pod knihy typu JG 51, Nemecka bombardovaci esa a spoustou dalsich slatanin...
Takze Stalinovi sokoli take hodnotim velmi pozitivne. Jeste by to chteli sehnat v nich zminovane Stalinovi orli.
O Kozedubove sestrelu Me 262 bych se rad take dozvedel vice, ja nejcasteji ctu jenom, ze se jedna o jeden z jeho nejslavnejsich sestrelu a to je asi tak vse.
Uchvatne informace... pro mne je to prakticky jakakoliv ne zcela znama ci moc uvadena. V soucasne dobe je to napriklad prakticky cokoliv o sovetsko-finskych bojich ve Velke vlastenecke valce.
Tom 25.11.2003 07:58 - č. 189
Tom To Dzin: záleží, co je pro tebe úchvatné. Třeba Dzusov a Grafin byli u nás jmenovaní v Pokryškinovi v "Křídlech v boji". O Kožedubovi bych rád věděl víc, třeba o jeho sestřelu Me 262 a i ty P-51 mne dost zajímají. Jen mi přpadá, že je to spíš pověst... Triumf a tragédii si tedy projdu znovu, že bych takovou věc přehlédl...?

Jinak oceňuju, že se takovýmhle ne příliš módním tématem zabývá někdo na tak solidní úrovni.
Dzin 24.11.2003 22:13 - č. 188
Dzin Tom: Tak to jsi lepsi nez ja. Me maximalne neco rika Diděnko...
Na to, kdybych jsi vzpomnel, tak bych zajasal. Ja mel kdysi pujcenou knihu (od spoluzaka, bohuzel, 3 roky o nem nemam zadnou zpravu) a v ni bylo o kozedubovych sestrelech P-51 docela slusne rozebrano (a i dost o nem, napr. tam bylo i o jeho sestrelech 62+20). Jenomze, podobne jako se spostou dalsich, se mi nazev z hlavy vykouril. Bud to byla jedna z jeho pameti, ale spis nejaka jeho bibliografie... Jinak jsem to cetl v ruznych knihach, naposledy v tebou zminovanem Triumf a tragedie.
Me se Stalinovi sokoli take dost libi, ale musim se priznat, ze ji beru spise jako doplnek k dalsim a ne stezejni knihu o problematice. Ale uz se tesim na druhy dil.
Mimochodem, nejak uchvatne ci ne prilis zname informace, o ktere by jsi se pripadne podelil, ve svych poznamkach nemas?
Tom 24.11.2003 06:50 - č. 187
Tom Dzin: taky se v tom trochu šťourám, ale srovnat to zatím můžu jen se Šedivým a Dymičem: Triumf a tragédie a svejma poznámkama. Máš pravdu, že se hodně pletou skupinové a samostatné sestřely. Nicméně i tak se mi Stalinovi sokoli velice líbí. I když na rozdíl od nich vím, kdo byli Dzusov nebo Grafin

Jak se jmenovala ta knížka co se v ní psalo o Kožedubovi a P-51?
Dzin 23.11.2003 22:03 - č. 186
Dzin Algernon: Jestli jsi dobre pamatuji, byl jsi to ty, kdo mi posilal oscanovany clanek o sovetskem letectvu v Mandzudsku? Nebyl by jsi tak laskav a, pokud muzes, poslal mi ho jeste jednou? :)
Dzin 23.11.2003 01:06 - č. 185
Dzin Jossif: Jak spravne tipoval Algernon, Kozedub byl verny jedne znacce a letal postupne na La-5, La-5FN a La-7. Na letounu P-63 Kingcobra letali z prvnich 100 pilotu, co do poctu sestrelu dosazenych za celou WW2, A.M.Rešetov, I.I.Kobyleckij (ten na ni uz ale neabsolvoval zadny vzdusny souboj) a N.F.Kuzněcov.
Dzin 23.11.2003 01:05 - č. 184
Dzin Algernon: Nema. Ja si to puvodne take myslel, ale to by muselo byt v tom prehledu uvedeno 64 sestrelu. Ty Mustangy poslal dolu v dubnu 45 a v prehledu ma uvedeny v tomto mesici jen 2 Fw-190.
Jejich sestrely mel potvrzene i fotokulometem a slovy jedne knihy po shlednuti zaznamu "o cele zalezitosti se jiz dale nemluvilo". Pokud vim, tak je to potvrzene, bohuzel, detailnejsi informace nemam. Melo se jednat o stroje 15. letecke armady a Kozedub je sestrelil pri obranne ztracene B-17 (mimochodem, 2 mesice predtim jednu B-17 vazne poskodil, az musela nouzove pristat). Kozedub od ni mel nejprve odehnat 2 nemecke stihace, pote na nej zautocila dalsi formace nepratelskych stroju, Kozedub 2 sestrelil a pote si vsiml bilych hvezd na letadlech a rychle se zdekoval. Jeden American zemrel, druheho zachranili Soveti a on jim zdelil, ze byl sestrelen Fw s rudym nosem. Jak uz jsem predeslal, cely boj byl potvrzen fotokulometem.

Clovece, na 60 sestrelu u Pokryskina jsem jeste nenarazil. Ono do poctu sestrelu dosazenych Sovety vnasi trochu zmatek jejich rozlisovani na samostatne a skupinove sestrely (hlavne kdyz o tom pisi lide zvykli na britske ci nemecke zpusoby pocitani sestrelu). Takze nekde se uvadeji jenom samostatne, nekde celkove ale nejcasteji to michaji dohromady, u nekterych uvadeji samostatne u nekterych celkove, a nekdy to delaji ala britsky zpusob a nekde clovek jenom zasne, kde ty cifry mohli dostat. Nejcasteji byvaji v ruznych publikacich udavana tako cisla (pro prvnich 4, ty jsou vzdy stejni) Kozedub 62, Pokryskin 59, Reckalov 56, 58 a 61 a Gulajev 57 a 60, pricemz Kozedub ma 62+20, Pokryskin 59+0, Reckalov 56+6 (dalsich 6 neuznanych) a Gulajev 54+3.
Jossif 22.11.2003 19:34 - č. 182
Na čom lietal Kožedub?
Jossif 22.11.2003 16:46 - č. 179
Nelietal nahodou Kozedub na americkej Kingcobre?
Dzin 22.11.2003 15:12 - č. 178
Dzin Tom: Tak jsem si Stalinovi Sokoli take koupil. Hezka kniha.
Kouknul jsem se na Kozeduba (nevydrzel jsem ) a ma uvedeno jen, ze dosahl 62 samostatnych sestrelu, o skupinovych ani zminka. Asi i kvuli tomu se jim povedlo udelal lehkou minelu, v u nej uvedenych znamych sestrelech maji uvedeno 63 sestrelenych letadel... O sestrelu 2 P-51 take ani zminky (nehlede na to, ze ke konci valky byl podplukovnik a ne major). A napr. u Bobrova neni uvedeno, ze kromne 43 samostatnych dosahl i 24 skupinovych sestrelu (ktere ma i v oficialni sprave). Jsem moc zvedavy na druhou cast. U Pokryskina bude urcite chybne uvedeno 53 samostatnych a 6 skupinovych sestrelu (maji to zde u fotografie s nim) a ne spravne 59 samostatnych.
Jossif 16.11.2003 15:51 - č. 177
dzin: snad namiesto jap. a tal. lietadiel by som rad vedel Francuzske. tie som nikde nenašiel.
Jossif 14.11.2003 21:41 - č. 176
dzin: uz ho mam
161-180 z 334
<< 6 7 8 9 10 11 12 >>
Po