Německé tanky v SNP

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 34
1 2
Po
Hofi 1.6.2004 20:39 - č. 34
Hofi Tejto problematike sa venuje Ján Korček vo svojej knihe Slovenská republika 1943 - 1945. K pôsobeniu mocensko-represívneho aparátu a režimu. Bratislava 1999.

Sú jej venované kapitola VII. Zánik slovenskej armády a jej transformácia na brannú moc prvej SR (s. 158 - 177) a kapitola VIII. Režim a ozbrojené sily prvej SR počas oslobodzovania Slovenska v roku 1945 (s. 178 - 212).
Hartmann 1.6.2004 20:16 - č. 33
Hartmann
Hofi napsal v č. 26:
"Išlo o stroj ukoristený Domobrane (zreorganizovaná slovenská armáda po SNP) pri oslobodzovaní Bratislavy."
Je nějaká publikace o působni slovenské armády na straně Němců i po porážce SNP?
Hofi 1.6.2004 19:02 - č. 32
Hofi
Hofi napsal v č. 6:
"U Nemcov som zabudol na pomerne málo známy fakt, že na Slovensku v čase SNP pôsobilo 5 pancierových vlakov (potvrdené údaje)."
Presnejšie 5 pancierových a improvizovaných pancierových vlakov. Tento počet pravdepodobne nie je konečný, vrsp. ešte stále je čo upresnovať. V čase keď už SNP bolo prakticky porazené, sa do bojov na východnom Slovensku zapojil ďalší nemecký Panzerzug.
Ondík 28.5.2004 08:10 - č. 31
Ondík Hofi: Výrazná osobnost, škoda že zemřel tak brzo. Informací o něm nemám tolik, ale zrovna včera jsem mluvil s člověkem, se kterým korespondoval, jeho postřeh Ti pošlu mailem.
Hofi 27.5.2004 19:17 - č. 30
Hofi
Ondík napsal v č. 20:
"Hofi: A jaký máš názor na práce Ivana Bajtoše - mám dojem, že se z nich dodnes vychází."
A aký máš na ne názor Ty? Prípadne by ma zaujímalo čokoľvek bližšie o osobe Ivana Bajtoša.
Hofi 20.9.2003 21:28 - č. 29
Hofi nemetko: Fotku tej zničenej Marder IIIky Ausf. H z e+z nájdeš aj v monografii Marder III a Grille od V. Franceva a Ch.K. Klimenta na str. 71.
Hofi 28.7.2003 23:15 - č. 28
Hofi Jirik: Skús nejakú knižnicu, vo vedeckých kižniciach (neviem odkiaľ si) by to určite (dúfam) malo byť. (vyšla v roku 1990)
jirik 28.7.2003 14:42 - č. 27
jirik Prosím vás, kde je možné sehnat zmiňovanou knihu "Povstanie bez legiend" od Jozefa Jablonického?
Hofi 30.6.2003 19:28 - č. 26
Hofi Ešte raz LT-40. Ako celkom zaujímavý fakt mi príde informácia, že jeden tank tohto typu (pod ruským označením ŽB-747) použila Sovietska armáda ešte v pražskej operácii. Išlo o stroj ukoristený Domobrane (zreorganizovaná slovenská armáda po SNP) pri oslobodzovaní Bratislavy.
Hofi 30.6.2003 19:23 - č. 25
Hofi Ondík: Chcem len pripomenúť, že SNP sa zaoberám skôr okrajovo - preto mám len útržkovité informácie.
K I. Bajtošovi: Viem len toľko, že už zmieňovaný T. Klubert čerpal vo väčšine svojich štúdií týkajúcich sa slovenských tankov aj z Bajtošovej práce História slovenského pluku útočnej vozby 1939 - 1944. Ide o nepublikovaný rukopis uložený v Archíve Múzea SNP. Neviem do akej miery je táto práca spoľahlivá, Klubert z nej cituje pomerne často, ale viem že sú tam aj chybičky, napr. v označení nem. útvarov (108. mechanizovaná divízia SS). Ale ešte raz opakujem - nemal som ju v ruke a nemôžem ju hodnotiť.
Hofi 30.6.2003 16:29 - č. 24
Hofi Ondík: Odpoviem Ti čoskoro,len nemám teraz veľa času.
Honza M. 30.6.2003 14:09 - č. 23
Honza M. Hofi: Na tohle téma vyšly poč.90's dvě knihy s podobným názvem, myslem jsem tu od Jablonického.
Hofi 30.6.2003 14:02 - č. 22
Hofi Honza M.: Vďaka. Tá druhá kniha - asi máš na mysli "Povstanie bez legiend" od Jozefa Jablonického.
Honza M. 30.6.2003 13:50 - č. 21
Honza M. Hofi: právě ta kritizovaná "Slovenská arm. 1939-1944" a trochu "SNP bez legend" (tak se to myslím jmenuje).
Ondík 30.6.2003 09:45 - č. 20
Ondík Hofi: A jaký máš názor na práce Ivana Bajtoše - mám dojem, že se z nich dodnes vychází.
Hofi 29.6.2003 20:42 - č. 19
Hofi nemetko: Mám vystrihnutý krátky článok z jedného starého e+z (bohužial neviem číslo ani rok) od Ruda Múčku: Tanky v Povstaní. Sú pri ňom šryri fotografie: 2 vyradených Pz. III (jedna možno nie je z SNP) 1 poškodený LT-40 a 1 zničený Marder III (SdKfz. 138 H), jeden z dvoch, ktoré povstalci použili v bojoch pri Strečne. Možno si mal na mysli práve toto.
nemetko 29.6.2003 19:21 - č. 18
nemetko To Hofi (12): Ja osobne som videl fotky dvoch horiacich Marder II (Sdkfz 131 auf PzII F) horiacich niekde po bojoch v SNP, fotka uverejnena v elektron + zenit tisic devetsto strasne davno, nevies ktora strana a ci ich pouzila?
Hofi 28.6.2003 10:40 - č. 17
Hofi Honza M.: Je to možné. Nespomínaš si na zdroj?
Hofi 28.6.2003 10:38 - č. 16
Hofi John: Myslím, že sme čerpali z rovnakého zdroja. Takže už len malé doplnenie. Pred vypuknutím Povstania boli obrnené jednotky PÚV rozdelené na náhradný prápor PÚV v Martine (ako už John správne uviedol) a tzv. Poľnú jednotku PÚV, ktorá podliehala zmienenej Východoslovenskej armáde. Ak by ste sa chceli dozvedieť niečo o bojoch príslušníkov Poľnej jednotky PÚV počas odzbrojovania nemeckými jednotkami, tak odporúčam článok T. Kluberta v časopise Vojenská história 3/1999 (je to zhruba evivalent českého Historie a vojenství - neviem, či je v ČR dostupný - snáď vo vedeckých knižniciach).

Hartmann: S tou nemeckou technikou to bude ťažšie. Jednotky by sa dali celkom spoľahlivo zistiť (až budem mať viacej času, tak sa na to môžem pozrieť) ale s tou technikou to bude bledé, pravdepodobne len nejaké útržkovité informácie. Keď na niečo prídem, tak dám vedieť.
John 28.6.2003 10:16 - č. 15
Hartmann:
Náhradný prápor PÚV a rota npor. Achimského sa zapojili do Povstania okamžite po jeho vyhlásení. Martinskí tankisti zohrali významnú úlohu už pri obrane Strečnianskej úžiny. Obzvlášť sa tu vyznamenal veliteľ jedného zo samohybných diel Marder III slob. ašpirant Ján Buca, ktorý vyradil dva moderné nemecké stredné tanky PzKpfw. IV a ďalší ťažko poškodil. Žiaľ, tento statočný vojak zahynul 3. septembra 1944, keď Nemci s pomocou domácich kolaborantov zničili tankovú čatu npor. Jána Lobíka. Od 4. septembra 1944 až do evakuácie Turca 22. septembra 1944 bojovali príslušníci Náhradného práporu PÚV pri Vrútkach, Tučianskom Sv. Martine i na Orave.

Druhá tanková rota pôsobila na východe povstaleckého územia. Vyznamenala sa v bojoch o Kežmarok, Ľubicu, Poprad a Telgárt. Jedna z jej tankových čiat pod velením por. Pavla Krúpu (padol 17. septembra 1944) bola od 8. do 23. septembra 1944 nasadená na hornom Ponitrí. Po presune do priestoru Kremnice sa stala základom tankovej čaty IV. taktickej skupiny por. Štefana Bodnára. Za cenu vlastného zničenia dokázala 5. októbra 1944 zadržať nepriateľský postup ku kóte 1231 Skalka, a tak umožnila svojim jednotkám ustúpiť na východné hrebene Kremnických vrchov.

Zo zvyškov Náhradného práporu PÚV a 2. tankovej roty sa 22. septembra 1944 vytvoril Armádny prápor útočnej vozby pod vedením kpt. Františka Ploskuňáka s veliteľstvom v Môťovej (dnes časť Zvolena), do ktorého boli organizačne začlenené i povstalecké pancierové vlaky. Tankisti sa pri obrane centra SNP zúčastnili bojov v priestore Stará Kremnička, Sv. Kríž nad Hronom (dnes Žiar nad Hronom), Jalná, Dobrá Niva a Badín – Vlkanová. Posledných 16 tankov po zániku povstaleckej armády (1 LT-35, 8 LT-38, 6 LT-40 a 1 PzKpfw. III) znehodnotili vlastné osádky.
1-20 z 34
1 2
Po