Rekonstrukce bitev z 2. světové války

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
301-323 z 323
<< 13 14 15 16
Po
Béďa 20.6.2003 18:01 - č. 32
to davidgore: Myslím že máš pravdu, taky mám z rekonstrukcí podobný pocit, ale přeci jen pokud jsem se mohl bavit s lidmi, kteří to provozují tak znalostmi byli dost v obraze.
Hofi 20.6.2003 15:06 - č. 30
Hofi Nemám tu záujem kritizovať výuku dejepisu na školách (aj keď mnoho vecí by sa dalo robiť inak),len chcem zdôrazniť, že takáto "oživená história" môže byť celkom efektívnym prostriedkom prezentácie vojenských dejín širokej verejnosti.
Hofi 20.6.2003 15:00 - č. 29
Hofi GeorgRolf: "Divadlo" to svojím spôsobom je,veď sa tam hrá.S tým dojmom som to myslel tak, že si diváci odnesú silný zážitok, a teda že si ešte dlho budú pamätať napr. to, že pri Nižnom Komárniku Čechoslováci a Sovieti za našu slobodu cedili krv (bez ohľadu na politicko-mocenské a iné záujmy politikov, generálov atď.), v porovnaní s tým, keď o tom len čítali v školských učebniciach.
GeorgRolf 20.6.2003 14:47 - č. 28
Hofi, jasně já ty akce taky nekritzuju. Jen říkám,že výraz "rekonstrukce" je lehce nadnesený. Pokud jde jen o to,aby se na diváky "dělal dojem",tak to už vůbec nemá s rekonstrukcí nic společného,ale jde o divadlo.
Hofi 20.6.2003 12:20 - č. 27
Hofi Súhlasím z Hartmannom.Toto fórum by malo byť o vymieňaní poznatkov, skúseností, konštruktívnych polemikách atď., a nie o... ale veď viete.
Takže Jasan, veľmi rád by som sa od Teba - ako skúsenejšieho kolegu - dozvedel nejaké tie informácie, zážitky z akcií, rady s výstrojom atď.
Hofi 19.6.2003 17:04 - č. 24
Hofi Začiatkom októbra by sa mala opäť konať akcia na Dukle, tentokrát však v Údolí smrti.Mala by tam byť aj nejaká tá ťažká technika, ak všetko vyjde podľa plánu.
Hofi 19.6.2003 17:01 - č. 23
Hofi GeorgRolf: Všetky akcie organizované Slovenskou spoločnosťou vojenskej histórie.. mali názov "čiastočné rekonštrukcie bojov" (keď Ti tak záleží na slovíčkach) a konali sa na historických miestach, či už to bola výšina Obšár (správne sa volá Čerešňa) pri obci Nižný Komárnik alebo Zvolenská Slatinka.Ale myslím že, na tom, či sa tá, ktorá akcia koná na dobovom mieste a že sa na nej zúčastní len obmedzený počet "vojakov" a techniky, až tak nezáleží.Skôr ide o to vysvetliť divákom zmysel a účel tej akcie, teda hlavne to historické pozadie.A čo sa týka tej bojovej techniky, myslím že na divákov spravý dostatočný dojem aj jeden ten "Hakl" alebo "Téčko".
GeorgRolf 19.6.2003 15:28 - č. 22
Jste si jistí,že výraz "rekostrukce" je skutečně na místě? Vždyť jde zpravidla vždy o o pouhé setkání lidí v uniformách s bojovou ukázkou (tím nehodlám nic snižovat či shazovat). Popravdě,kde by se u nás na skutečnou rekonstrukci sehnaly ty Panthery,StuGy, Pz IV, Staliny a ISůčka? Většinou se akce účastní na ruské straně nějaké to "Téčko" (a vzhledem k počtu Panzerfaustů a Panzerschrecků,které pravidelně vidím mezi "německými" jednotkami by na bojišti v reálu jistě dlouho nevydrželo) a na německé straně je to pár Haklů z poválečné produkce Kopřivnické Tatry, několik Kubelwagenů a nějaká ta Praga RN vydávaná za Opel. Čest a chvála buď chlapíkům,kteří pravděpodobně ze staré Avie vyrobili nádherný pancéřák PSW 222,který je až na tloušťku pancíře k nerozeznání od originálu.
Takže dá se o takovýchhle akcích říci,že se jedná o rekonstrukce? Podle mě se prostě sejdou vojáci obou stran a "bojují" většinou bez návaznosti na historické skutečnosti. čili,pokud se v úvodu akce řekne,že se rekonstruuje bitva na Dukle,je to bitva na Dukle, když se řekne,že teď rekonstruujeme bitvu u Kurska,je to bitva u Kurska a nezáleží na tom,že se akce koná 5 km za Brnem. Co vy na to?
Hofi 19.6.2003 14:04 - č. 21
Hofi Glynwed: Vďaka za tip, Gardekorps poznám,aj iné české kluby, len som ešte nemal čas im napísať.Ale aj tak dík.
jasan: Ako sa voláte?Boli ste na nejakej akcii na Slovensku?Na teba ešte budem mať viacej otázok.
jasan 19.6.2003 13:09 - č. 20
jasan to hofi:my mame na morave KVH uz tri roky celkem se nam dari.jestli se chces na neco zeptat tak se ptej.
to hartman:deda byl na fronte?jaka strana? jaka jednotka?ja mel rodinu na vsech stranach
Glynwed 19.6.2003 11:22 - č. 18
Glynwed to Hofi: mrkni se na www.gardekorps.cz/

Nevím, jesli jsou v Čechách největší militaryklub, ale zkušeností mají více než dost (hlavně p. Balcárek). Jestliže se na ně obrátíš, jistě ti poskytnou nějaké užitečné informace.
Hofi 19.6.2003 11:03 - č. 17
Hofi Všetkým: Nevadí mi polemika tohto typu s davidom a Hartmannom, kľudne môžeme pokračovať, ale fakt by ma potešilo, keby sa chcel so svojimi skúsenostami podeliť napr. niekto, kto sa takýchto akcií učastní ako aktér alebo (spolu-)organizátor (ako napr. Milo v 7.).
Hofi 19.6.2003 09:13 - č. 16
Hofi david gore: Sorry, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že škatuľkuješ ľudí.Alebo sa (dúfam) mýlim.Myslím, že "uniforma" sa so serióznym (nielen) archívnym výskumom vôbec nevylučuje.Ide o konkrétnych ľudí, resp. vojensko-historické spolky.Neviem do akej miery sa o túto tému zujímaš, ale na NETe je dosť stránok, kde jednotlivé kluby a ich členovia prezentujú svoje zámery a činnosť.Do určitej miery máš pravdu. Tiež som sa stretol s ľuďmi, ktorí mali záujem len o "premávanie sa" v uniforme atď. bez nejakého seriózneho záujmu o historické pozadie veci.Spoločnosť (viz.8), ktorej som ja členom, má v náplni svojej práce okrem týchto rekonštrukcií práve aj ten výskum zameraný na objavovanie málo známych skutočností z vojenských dejín Slovenska, rozhovory s veteránmi, starostlivosť o pomníky atď.A čo sa týka toho seriózneho bádania - to má zmysel vtedy, ak sa jeho výsledky sprístupnia ľuďom.Ja chápem rekonštrukcie bojov práve ako jednu formu tohoto sprístupňovania (viac, či menej populárnu).
Hofi 19.6.2003 00:17 - č. 13
Hofi Hartmann: S tým počtom "Nemcov" na akciách na tom niečo bude.Napr. na akcii "Obšár" 2002 by sa v skutočnosti "Rusi" a "naši" nedostali ani cez prvý zákop.Ktovie prečo sú "Nemci" atraktívnejší. Možno to súvisí práve s tými uniformami.
Na tú "rozmanitosť" by som sa však na tvojom mieste veľmi nesťažoval. Pozri si pár fotiek z rokov 1944/45 a potom hovor o jednotnom ústroji nemeckých vojakov.Okrem toho týto "vojaci" tie uniformy nefasujú ale si ich pracne zháňajú (za nemalé prachy).A keď sa na akcii zúčastní napr. 30 klubov vojenskej histórie, pričom mnohé robia rozdielne jednotky, tak očakávať nejakú jednotnosť je podľa mňa trochu naivné.
Hartmann 18.6.2003 23:55 - č. 12
Hartmann david gore: Děda to obvykle komentuje slovy, že oni dělají Němcům ostudu ).
Je opravdu zajímavé, že na většině těchto akcí bývá 3x více "Němců" než všech ostatních "spojeneckých vojáků" dohromady. Navíc na první pohled vypadají spíš jako banda trhanů než jako armáda - ta "rozmanitost" uniforem ve stylu každý pes jiná ves má hodně daleko k německému pořádku. No a že většina účinkujících "vojáků" má modré knížky, o tom už jsme se bavili dříve
Hofi 18.6.2003 15:24 - č. 10
Hofi Milo: Jasne. Som čerstvým členom.Preto by ma zaujímali napr. názory českých kolegov, ktorí s týmito akciami majú pomerne bohaté skúsenosti.
Milo 18.6.2003 14:40 - č. 9
Hofi: Áno, nikto iný zatiaľ u nás v tejto oblasti nepôsobí.
Hofi 18.6.2003 14:22 - č. 8
Hofi david gore:s tou motiváciou ludi, čo robia tie akcie je to samozrejme rôzne.Mam s tym aj pozitivne aj negativne skusenosti.
Milo: Sorry. Jasne, že ten cely web je tvoj,to len ja som sa - až na par vínimiek - sústredil hlavne na ten odkaz z akciami.Tým klubom máš na mysli Slovenskú spoločnosť vojenskej historie, pobočku pre operácie na území Slovenska v II.sv vojne?
Milo 18.6.2003 13:50 - č. 7
Hofi: celý web pevnosti.szm.sk je môj, nie iba príspevok o rekonštrukciách. Čo sa týka úrovne akcií, Dukla 2001 sa celkom vydarila vzhľadom na to, že to bola prvá akcia na Slovensku a nemali sme žiadne skúsenosti. Veľmi dobrý ohlas sme mali aj u divákov, boli radi, že sme tam niečo také zorganizovali, že sa na Duklu nezabúda. Potešila aj účasť, vzhľadom k tomu, že akcia bola v pracovný deň, piatok.
O to viac som bol ale sklamaný zo Slatinky, hodnotím ju ako totálnu katastrofu. Nezáujem ba až odmietavý postoj miestnych (združenie za záchranu Slatinky nám postrhávalo plagáty), nezvládnutá organizácia - problémy so stravou pre účinkujúcich, vtrhnutie divákov na plochu PRED začiatkom ukážky (pri zakopaných pyr. efektoch), účinkujúci nepoznali scenár ani kde sú vlastne pyroefekty zakopané atď. Prvých 5 minút sa išlo podľa scenára, potom nastala úplná anarchia. Celú ukážku mi išlo iba o to, aby sa pri výbuchoch nikomu nič nestalo. Na pyrotechniku som síce mal priaznivé ohlasy od účinkujúcich i divákov, ale po týchto skúsenostiach som zatiaľ spoluprácu s klubom prerušil. Takisto s ohľadom na postoj miestneho obyvateľstva bolo rozhodnuté v akciách na Slatinke nepokračovať. Dukla sa bude organizovať aj naďalej.
david gore: dívaš sa na rekonštrukcie z hľadiska účinkujúcich, skús sa pozrieť aj z hľadiska divákov. Záujemcov o vojenské dejiny je žalostne málo a skôr ich zaujme táto forma, než štúdium archívov, bohužiaľ. Po prvej ukážke na Dukle sa do klubu prihlásilo 14 nových záujemcov (dovtedy tvorili celý klub 3 bojovníci).
A ešte jedna vec. Ľudia, ktorí sa ukážok zúčastňujú, do toho vkladajú vlastný čas, dovolenku a prachy (ako napríklad ja) a nemyslím si, že by sme nemali záujem o históriu a znalosti o nej.
Hofi 18.6.2003 12:02 - č. 5
Hofi david gore: chápem, že v tom niekto môže vidieť "hraní na vojáčky". Ja osobne si však myslím, že tieto akcie majú omnoho hlbší význam (aspoň väčšina). Pomerne realistickým (v rámci možností)spôsobom približujú divákom skutočné vojensko-historické udalosti. A hlavne omnoho zaujímavejším a príťažlivejším spôsobom - je to lepšie, než keď o tom čítaš v školskej učebnici. Myslím, že nie je od veci, keď sa vojenská história približuje širokej verejnosti aj takýmto spôsobom. Alebo by sa malo na udalosti a vojakov, ktorí bojovali napr. na Dukle zabudnúť?
Hofi 18.6.2003 09:22 - č. 3
Hofi Tusim si mal prispevok na stranke pevnosti.szm. Ak ano tak si bol tusim aj na Slatinke.Ako hodnotis tieto akcie?
Milo 18.6.2003 08:31 - č. 2
Bol som na prvej akcii na Dukle (2001). Robil som tam pyrotechniku.
Hofi 18.6.2003 00:09 - č. 1
Hofi Bol niekto na akcii Boj o kotu 532-Obsar 2001 alebo 2002(Dukla)?
Ako sa vam pacilo?
301-323 z 323
<< 13 14 15 16
Po