Hirošima a Nagasaki: nutné zlo?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte

Nalezené příspěvky

T-35 12.8.2014 00:03 - č. 932
Tak jsem tady, moc jem ted nestíhal tak se omlouvám. No než se začnou dělat ukvapené závěry(v jejichž dusledku má mimo jiné tento mýtus takový úspěch), je třeba vysvětlit to co náletům předcházelo. Znovu opakuji, bavíme se stále o věcech předcházejících H a N. Budu se zase opakovat, nevím zda jsem stále nepochopen, ale zkusím ještě jednou hlavní otázky sepsat a uvést je co nejzřetelněji:

1. Dzin napsal(a) v č. 926:
"Co se týká toho 2. jakou měl humánější variantu? Truman nepověřil komisi rozhodnutím zda jadenou zbraň nasadit, ale jak ji nasadit. Jediná alternativa, která by znamenala nebombardovat Japonsko byla, že by Japonce pozvali na zkušební výbuch. Tedy rozhodnutí bylo učiněno dost dopředu a jediná možnost, jak ho zvrátit by byla včasná japonská kapitulace. Truman sám se tomu (použít/nepoužít) věnoval více toliko při své cestě do Postupimi a utvrdil se v přijatém rozhodnutí, tedy nasadit jadenou zbraň proti japonskému městu. "
Tím je myšleno, že od doby kdy bylo schváleno jejich použití, toto rozhodnutí již nešlo zastavit? Pak ovšem nechápu jaktože po Nagasaki Truman atomové útoky zastavil - kde vzal na to právo je zastavovat, když před H a N podle vás toto právo neměl?

2. Touha císaře vzdát se, Sovětský vstup do války, atomovky a až poté invaze. Pokud mě zrak nešálí vídím 4 a ne 2 alternativy jak se s Japonskem vypořádat. Takže proč se tvrdí že na výběr byly bud bomby nebo invaze a nic jiného?

3. Proč se tvrdí že atomovky ušetřily životy Američanů ztracených při invazi, když poté co Truman věděl o 3 dalších variantách jak mohl zkusit válku ukončit, se nutnost invaze stala možností pouze hypotetickou? Nejprve byly k dispozici tyto 3 možnosti a až poté invaze, která se plánovala až někdy za 3 měsíce. Tudíž se invaze stala možností zcela hypotetickou a víceméně se mohla vyškrtnout a zustat pouze jako hóóódně záložní plán.

4.
Dzin napsal(a) v č. 926:
"Právě, myslí si, že předtím, než se do toho Sověti vloží, tak Japonci kapitulují. A předpokládá, že to bude v důsledku jaderného bombardování. Ergo pokládá nasazení jaderných zbraní klíčovou roli."
Ano přikládá atomovkám svůj význam, ovšem(jak víme z jeho deníku) stejný význam přikládá i Sovětům. Proč to tedy nemohl prohodit a nenechal nejprve zaútočit Sověty, když to byla bezproblémová a humánnější varianta? Atomové bomby by mu tímto nikdo "nesebral", měl by je po Sovětském utoku stále k dispozici.

5.
"The target will be a purely military one and we will issue a warning statement [known as the Potsdam Proclamation] asking the Japs to surrender and save lives. I'm sure they will not do that, but we will have given them the chance". It is certainly a good thing for the world that Hitler's crowd or Stalin's did not discover this atomic bomb. It seems to be the most terrible thing ever discovered, but it can be made the most useful."
"Cíl bude čistě vojenský a vydáme varující prohlášení(známé jako Postupimská deklarace) ve kterém Japonce požádáme aby se vzdali a zachránili si životy. Jsem si jistý že to neudělají, ale dáme jim možnost". Určitě to je dobrá věc pro svět, že Hitlerovi nebo Stalinovi lidé neobjevili atomovou bombu. Zdá se že jsme objevili nejstrašnější věc na světě, ale může se to stát věcí nejužitečnější."
Toto si Truman zase zapsal 25. července. Nevím jak vy ale jak může s takovou odhodlaností někdo chtít shodit bomby a tvrdit u toho že si je je jistý že se stejně přetím nevzdají, přestože si týden předtím zapsal že ví o přání japonského císaře skončit válku, jen zatím cíle japonské žádosti kapitulace nebyly jasné? Je z toho jasně vidět že bomby prostě chce shodit a aby okolo podmínek začal něco řešit, to již odsunul na vedlejší kolej.

6.
Dzin napsal(a) v č. 928:
"Problém je, že dopad jaderného bombardování na japonské odhodlání k boji byl u nás obecně dost bagatelizován a proto obvykle není dostatečně zdůrazněn. Ještě více, než v zahraničí, kde to bylo v hlavně rámci kritiků jaderného bombardování. U nás to byla oficiální propaganda státu. "
Tak o tom nic nevím, ptal jsem se v rodině a všichni říkali že se učili i za minulého režimu že to byl důvod proč se Japonci vzdali. Dokonce jedna mladá holka mi říkala že jim ve škole tvrdili, že bomby svrhli proto, aby snížili počet Japonců bránících se při následné invazi . Takže zas tak "špatná" propaganda u nás není a asi ani nebyla .

7. Zkrátka pořád nevím proč pořadí nemohlo být: a)řešení podmínek kapitulace, b)Sovětský vstup do války, c) atomovky, d)invaze? Zatím mi to tady nikdy neřekl.

Toto co jsem tady vyjmenoval jsou fakta(6. bod tak neberu), ne nějaké bludné výmysly. Fakt že Japonsko kapitulovalo a těsně předtím do toho spadly 2 bomby samozřejmě je, ale stejně tak i vědomí Trumana že tomu mohl předejít se zakládá na faktech. Ted je jen na vás jestli se rozhodnete si nalhávat že atomové bomby byly nutné, tak jako si to nalhal sám Truman(samozřejmě pokud toto všechno dokážete nějakými fakty vyvrátit, celou věc změní, ale pochybuji). Do doby, než se něco takového stane, si myslím že bez přehánění je možné říci, že Truman byl hajzl.