Sháním, sháníš, sháníte

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
181-200 z 1550
<< 7 8 9 10 11 12 13 >>
Po
Fridrich 9.9.2009 21:57 - č. 1665
Zdar,kdo mi prozradí co znamená,,Berginspektion římská dvě,, , předem díky.Fridrich
Glynwed 24.8.2009 06:03 - č. 1664
Glynwed Pánové, díky moc! Nicméně jsem si neodpustil trochu si zaexperimentovat s kyselinou citrónovou a jednou mincí. Můžu potvrdit, že na zinek to mělo fatální důsledky. Vypadá teď jak náběh na perfektní ementál - samá díra.
spelter 23.8.2009 11:35 - č. 1663
spelter Tak ještě k čištění zinkových mincí, tentokrát dle numismatické literatury - pokud jsou zinkové mince zoxidované, tak se doporučuje zkusit je prostě vycídit s použitím teplé vody, mýdla a jemného kartáčku s tím, že pokud to nevede k výsledku, tak se moc nic dělat nedá, případné použití chemických čistidel opravdu může vést k níže popsanému efektu.
U mincí, které jsou v dobrém stavu, lze oxidaci zabránit natřením mincí parafínovým olejem nebo olejem na zbraně.
guano 22.8.2009 19:25 - č. 1662
guano Někde jsem četl, že pomáhá zahřátí mincí na vysokou teplotu - prý vystoupí skryté kontury. Ale určitě bych se nejdříve poradil s Mr. Google
spelter 22.8.2009 18:41 - č. 1661
spelter
marrietta napsala v č. 1660:
"možná se pletu, ale dědeček čistíval mince octem.. Možná by to šlo.."
asi šlo, záleží také, jaké mince s tím čistil a jak moc a čím byly znečistěné. Ale konkrétně u těch zinkových miní by (pokud by ocet tu nečistotu odstranil) nastal stejný problém, pokud ten bílý povlak na nich je zažraný do mince, což bývá, tak
spelter napsal v č. 1657:
"když je vyčistíš nějakou chemikálií, tak v mincích zůstanou dírky. "
Zinek prostě není vhodný mincovní kov a pro ražby mincí se používal tehdy, pokud jakékoli hodnotnější mincovní kovy byly nedostatkové. I německé mincovny byly nuceny přejít během války na zinek.
marrietta 22.8.2009 18:20 - č. 1660
marrietta
spelter napsal v č. 1657:
"Pro čištění mincí je vhodný slabý roztok kyseliny citrónové"
možná se pletu, ale dědeček čistíval mince octem.. Možná by to šlo..
mbbb 21.8.2009 20:41 - č. 1659
mbbb ano, protentokrátní mince jsou zinkové, velmi nevalné kvality. Nikdy jsem je nečistil, ale skorem bych se je bál čistit, no jak píše spelter.

Otázka protentokrátních peněz je vůbec zajímavá. Ony nebyly vůbec potřeba. Na území protentokrátu platily oficiálně i říšské peníze v pevném kursu 1 marka = 10 korun. Protentokrátní peníze nebylo třeba z hospodářského hlediska vůbec zavádět. Jednak říšské mincovny chrlily německé zinkové mince, samostatná "českomoravská" měna neexistovala a ani se s ní do budoucna nepočítalo. Prosazení ražby těchto mincí bylo tak alespoň nějakým, byť chabým, úspěchem protentokrátní vlády.

Zajímavé pak jsou i motivy na protentokrátních mincích.
Glynwed 21.8.2009 14:10 - č. 1658
Glynwed
spelter napsal v č. 1657:
"Dá se z nich poznat, jaké mince to jsou - jaké nominály a ročníky?"
Dá, doma na to večer mrknu a dám vědět.

Tak všechno to jsou 1 koruny z let 1941-44.
spelter 21.8.2009 09:15 - č. 1657
spelter Glynwed

Protektorátní mice jsou zinkové, ty se moc čistit nedají. Ten bílý povlak na nich většinou bývá zažraný hlouběji do kovu, takže když je vyčistíš nějakou chemikálií, tak v mincích zůstanou dírky.

Pro čištění mincí je vhodný slabý roztok kyseliny citrónové, ale ten se používá hlavně na stříbrné mince. U těch zinkových by asi i při jeho použití nastal efekt popsaný výše, záleží na tom, v jakém jsou mince stavu a kolik moc toho bílého povlaku na nich je.

Dá se z nich poznat, jaké mince to jsou - jaké nominály a ročníky?
Glynwed 21.8.2009 06:23 - č. 1656
Glynwed Je to trochu off topic, ale neporadí někdo jak vyčistit staré mince? Mám několik protektorátních mincí které jsou jakoby "zarezlé" (pokryté nespecifikovatelným bílým povlakem, něco jako měděnka, který překrývá ražbu). Je možné je nějak (chemicky?) vyčistit a přitom minci nepoškodit? Mechanicky to nejde (zkoušel jsem jen klasiku voda+kartáč).
Ondřej Kolář 20.8.2009 21:12 - č. 1654
Při zběžném listování dostupnou literaturou jsem na nic nenarazil, nicméně našel jsem stručný článek o odboji na Soběslavsku:
www.zmizeli-sousede.cz/pracestudentu/weby/so...
V textu sice nejsou zmínky o shozech zbraní či jiného materiálu, ale jsou zde odkazy na další literaturu, která o odboji v daném regionu pojednává podrobněji.
Honza M. 20.8.2009 15:23 - č. 1653
Honza M.
Peetee2212 napsal v č. 1650:
"v určitém místě ke konci války shazovali z letadel vojenskou techniku, a poté jí "zakopávali""
Ondřej Kolář napsal v č. 1651:
"zbraně a jiné vybavení pro domácí odboj"
"techniku" asi těžko, jeepy, bren-carriery a podobné hračičky se na západní frontě shazovali jen řadovým parašutistům a agentům SOE, kteří se u nás v takové míře nevyskytovali a Sověti taky nejspíš nedávali svým rozvědkám za nepřátelskou linií něco těžšího než minomet
Peetee2212 20.8.2009 13:45 - č. 1652
Ondřej Kolář napsal v č. 1651:
"V letech 1944-45 byly v různých částech tehdejšího Protektorátu shazovány z letadel zbraně "
Okolí Bechyně, spíše směrem na Soběslav, v prostoru blat, obec Vlastiboř... Někde v tomto prostoru.. díky
Ondřej Kolář 20.8.2009 13:38 - č. 1651
Peetee2212 napsal v č. 1650:
"Vyprávěli mi domorodci, že v určitém místě ke konci války shazovali z letadel vojenskou techniku, a poté jí "zakopávali"."
V letech 1944-45 byly v různých částech tehdejšího Protektorátu shazovány z letadel zbraně a jiné vybavení pro domácí odboj. Pokud napíšeš, o jakou lokalitu se jedná, snad by se dalo zjistit něco bližšího.
Peetee2212 20.8.2009 12:22 - č. 1650
Zdravím všechny. Potřeboval bych vědět jednu věc. Vyprávěli mi domorodci, že v určitém místě ke konci války shazovali z letadel vojenskou techniku, a poté jí "zakopávali". Je to možné. apokud ano jsou známé lokality? Chci se jenom přesvědčit, jestli je na tom něco pravdy. Děkuji Petr
fusilier 18.8.2009 15:00 - č. 1649
fusilier prochor: Zkus prohledat dno Lipenské přehrady, koncem války tam ustoupila německá ponorková flotila. Po válce se vedly diskuse, že bychom mohli z těchto ukořistěných ponorek postavit vlastní loďstvo, ale ti prevíti Werwolfové je potopili. Pokud vím, tak ponorku ještě nikdo nevykopal, můžeš být první.
prochor 17.8.2009 22:58 - č. 1648
dobrý den, napišete mi prosím vás někdo, kde byli v čechách ústupovky? jsem začínající velmi nadšený hledač a opravdu netuším kam vyrazit, co jsem projel nic nebylo, byl by někdo moc laskav a ochoten a dal my nějaký typ? děkuju moc, muj email [email protected]
šumavak 14.8.2009 20:12 - č. 1647
zdravím potřeboval bych pomoci s rozluštěním rzm výrobce pro jednotky ss s číslem 475/32 jedná se o čepicovou orličku důstojnickou vše co byste případně vědeli ocením zvláště mě zajímá výrobce nikde to nemohu najít přesně tam je na pravém křídle ze zádu značka rzm a na levém křídle je kod ss psáno v runách a pak číslo 475/32 díky za každé info pokud někdo ví nechávám zde emeilovou adresu [email protected]
harold 3.8.2009 19:12 - č. 1646
přeji krásný den, sháním veškeré možné informace týkající se německého ústupu od Visly na jihozápad. Veškerá možná literatura cokoli by vás napadlo. Mám zde momentálně jen knihu pana Ossadnika, pana Ahlfena. Předem děkuji za radu či pomoc.

Harold
Fridrich 3.8.2009 18:29 - č. 1645
Zdar,potřeboval bych od někoho zjistit co znamená Berginspektion římská 2,našel jsem totiž druhoválečné hodinky,,cibule,, a v nich je vyryto,,Fur treue Dienste Berginspektion 2 Zaborze,, , předem děkuji za info.
181-200 z 1550
<< 7 8 9 10 11 12 13 >>
Po