Noční stíhání

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 95
1 2 3 4 >>
Po
karaya1 18.3.2011 14:48 - č. 175
karaya1 Ještě jedna citace, tentokrát tak trochu „z druhé strany“.
I was at Drem near Edinburgh during the early part of the Battle. We were really quite busy up north in June and July. The Germans were doing a lot of raiding in Scotland, against Glasgow and on the east coast. I shot my first aircraft down at night there. He had dropped his bombs and was on his way out when I caught him. I had been up there on patrol and was told by radio that there was some enemy activity around. I was watching the searchlight beams when I suddenly saw two of them latch on to an aircraft, so I went to look and saw that it was a Heinkel. I went for it too quickly to begin with and nearly ran into it the first time. But I sorted myself out. The searchlights were marvellous. They stayed with this thing all the time, so I was able to come around again and went in much more carefully, and let fly. The next thing I knew, I couldn't see anything. I had punctured his oil tanks and my windscreen and everything were all covered with oil. I pulled over to the side to see what was happening. I saw that one of his engines was on fire so I followed him along, realizing that we were getting lower and lower. The searchlights still hung onto him. He finally went into the sea. I later discovered that my final burst had taken place right over our airfield. All the chaps on the ground had been watching.

S/Ldr Sandy Johnstone, 602. sqn
Incident se nejspíše udál v noci z 25. na 26. června 1940, kolem druhé hodiny ranní, oficiálně ho má S/Ldr Johnstone připsán ve spolupráci s dvojicí Spitfirů 603. sqn. Squadrona č. 602 také na severu nezůstala příliš dlouho, 13. srpna se stěhovala do Westhampnett.
Mimochodem, z tohoto je vidět, jak užitečné je mít hromadu zdrojů a nespoléhat na jeden — z knihy Scramble bych se nedozvěděl ani z jaké jednotky S/Ldr Johnstone byl, natož abych dokázal historku zařadit… (K úplnosti bych v tomto případě potřeboval ještě jednu knížku. )
karaya1 18.3.2011 09:32 - č. 174
karaya1 Trochu oživím zapomenuté téma jednou tématickou citací k nočnímu stíhání za Bitvy o Británii, v době, kdy ještě bylo v plenkách.
The period after the evacuation of Dunkirk was the most dangerous period in my life. They sent us down to South Wales for the defence of the industrial area there. We had a bit of activity. We saw and shot down the odd daylight raider. Then they moved my flight to a field behind a pub called "The Swan" at Bibury, which is in the middle of the Cotswolds - a beautiful part of the world.
They gave us the most absurd, tiny farmer's field, a couple of bell tents and no facilites at all and we were told we were responsible for the night defence of Wales. We flew from this tiny strip - the sort of thing you'd never dream of doing in peacetime, ever - with no aids at all to get back, except four half blacked-out glim lamps, and one chance light which was switched on for a second or two. We took off and groped our way around the night sky. We were landing all over England because we couldn't find our way back. We were lucky no one was killed.
In those days, you believed Operations and tended to do what you were told. We tried to convince Operations what we were doing was an absolute waste of time and there was no way we would be able to find a German bomber on a pitch dark night without aids. You couldn't see them, but you could hear those buggers. It was quite alarming. You'd hear the German R/T getting louder and louder and louder and you'd think, "Christ, I'm going to be in a collision".
We finally convinced Operations that this was daft and dangerous and getting us nowhere. Then one chap, Alan Wright, was airborne and happened to look up and there in front of him were four glowing exhaust pipes. He lifted his nose and pressed his tit and shot down a German bomber. He came back all triumphant and he was almost lynched by the rest of us. We were furious. We'd been working hard to get released from this absurd job. He'd destroyed it with this one total fluke.

F/Lt B. Kingcome, 92. sqn
Zmíněný bombardér byl Heinkel He 111H, W.Nr. 3438, 1G+EL ze stavu 3./KG 27, sestřelený 29. srpna 1940 mezi půl jedenáctou a jedenáctou večer u Bristolu. Osádka ve složení Oblt. Huenerbein, Uffz. Schlosser, Uffz. Siebers a Ogefr. Walpert vyskočila a byla zajata, Walpert později na následky zranění zemřel.

Dlužno dodat, že squadrona se i tak 8. září 1940 (dost možná v souvislosti se Stabilisation Scheme) přesunula z Pembrey do Biggin Hillu, do centra dění.
guano 20.7.2007 16:17 - č. 173
guano Tak jsem prošel vše co mám na He 219 - a na fotobuňku jsem nenarazil.
Fotku s Revi 16 posílám mailem - je sice z poválečné doby z USA, ale jinou jsem nesehnal.

Dle toho, co jsem našel, byly standardně vybaveny "Schräge Musik" verze A5 a A7.
U verzí A0 a A2 to bylo formou doplňkové sady. Za tuto informaci bych ale nedal ruku do ohně, neboť se v tomto zdroje liší.
YAMATO 19.7.2007 11:20 - č. 172
YAMATO No nevim, třeba jsem taky pěkně naletěl a je to blbost...
YAMATO 19.7.2007 00:07 - č. 170
YAMATO No o tom Revi 16 vím, jenže jsem snad ještě neviděl jedinou fotku, která by to potvrzovala...ovšem je otázka kolik He 219 bylo muzikou vůbec vybaveno. Odhalit šikmou na He 219, vzhledem k zástavbě kompletně v trupu, je docela problém...
guano 18.7.2007 22:33 - č. 169
guano YAMATO: Zatím jsem na odpalování šikmých MK 108 na He 219 pomocí fotobuňky nenarazil (ale ještě jsem neprošel vše). Prameny se shodují na druhém zaměřovači umístěném nad hlavou pilota, typ se liší: jedny publikace uvádějí Revi 16G, jiné Revi 16A-N. Fotku jsem nenašel, náčrtek je v "Křídla Luftwaffe" od E. Browna.
YAMATO 18.7.2007 17:15 - č. 168
YAMATO No v Schifferovi taky nic...kdybych si tak vzpomenul, kde to bylo! To je strašný, taková skleróza v mém věku
karaya1 18.7.2007 15:54 - č. 167
karaya1 Zběžně jsem prolítl Aircraft Profile #219 a nic tam o fotobuňce nepíší.
YAMATO 18.7.2007 14:18 - č. 166
YAMATO Díky, zkusím mu napsat.
Tom 18.7.2007 14:10 - č. 165
Tom Myslím, že Guano má o He 219 opravdu reprezentativní publikaci. Obrať se na něj.

Já osobně si pokusy s automatickým odpalem zbraní spojuji s denními stíhačkami (přece jen v noci ta fotobuňka nebude asi to pravé) a s pokusy na bitevních letadlech (tam snad šlo i o čidla magnetických anomálií).
YAMATO 18.7.2007 13:01 - č. 164
YAMATO Pánové, nemáte nějaké bližší info k šikmé muzice u He 219? Především k jejímu odpalování pomocí fotobuňky...zaboha si nemůžu vzpomenout, kde jsem o tom četl, byl to nějaký serioznější zdroj, jinak bych to nebral zas tak vážně.
Krojc 31.1.2007 21:33 - č. 163
Krojc Dík. "Friendly Fire" byla problém i při Desert Storm - tam se to řešilo dodatečně s pomocí kontroly datastreamu taktického spojení interlink. Ale to sem nepatří.
Krojc 30.1.2007 10:24 - č. 161
Krojc To Algernon: Jak byl dále řešen případ sestřelu vlastního letounu s dr. Downingem na palubě?
karaya1 28.2.2005 21:43 - č. 151
karaya1 Tom: to si právě už přesně nepamatuju, ale zkusím po podrobnostech zapátrat. A četl jsem to v jakýchsi vzpomínkách, ne v Rajlichovi — což ovšem neznamená, že to v něm též není :o)
karaya1 28.2.2005 21:30 - č. 149
karaya1
Algy (137):
Z čeho soudíš, že letěl „stejnou cestovní rychlostí jako Wellington“? Nepochybně cestovní rychlost Focke-Wulfu je vyšší, ale to přece neznamená že nemohl letět i pomaleji… Pádová rychlost Fw 190 nepochybně bude nižší než cestovní rychlost „Velouše“. :o) A že si pilot osamělého Fw 190 připadal „nezranitelný“ osamělým Wellingtonem, a trestuhodně podcenil posádku bombardéru? Prostě jeho smůla (a jeho blbost). :o)
Mně na tom prostě byla divná ta pasivita Němce — skoro jako by o wellingtonu nad sebou nevěděl...
karaya1 28.2.2005 21:25 - č. 148
karaya1
Algy (136):
Ehm… A jak si, prosímtě, představuješ že je možné bezpečně určit „skutečné, nikoliv nahlášené“ sestřely..?
Nároky (nejen) střelců bombardérů povětšinou bývají vyšší než skutečné ztráty nepřátelského letectva, takže třeba prostým porovnáním se ztrátami přiznanými Luftwaffe...
A ta moje věta ze (128) zní, že „není (dle mě) možné minimálně jmenovatel přesně určit“...
ragaz 28.2.2005 19:30 - č. 146
ragaz
Algernon napsal v č. 139:
"Ragaz (117): Jo, a (při letech bez doprovodu) měli Britové, navzdory (?) výzbroji 8-10 kulomety ráže 7,7 mm (místo 10-13 kulometů ráže 12,7 mm) průměrné ztráty nižší než Američani… Ostatně hodnotit obranu bombardérů podle tvrzení Gallanda, to mi přijde, promiň, ale tak trochu… Hmm. :o)"


Já jsem to neuváděl jako tvrzení pro nebo proti kulometné výzbroji bombardérů, Galand to uváděl všeobecně, hlavně mu kulomety neseděli u nových stíhaček.

Kanón 20mm byl určitě dražší než kulomet a bombardér byl koneckonců ve válce "spotřební zboží"
Kralik 28.2.2005 13:03 - č. 145
Kralik Tom: Pokud vím tak byl buďto instalován na horním křídle nebo šikmo vzhůru napevno. Nebo například Bristol Scout měl kolomet namontovaný šikmo dostrany.
Tom 28.2.2005 11:53 - č. 144
Tom Takový Dolphin je měl tuším také. Mimochodem původní lafeta na Nieuportech 11 umožňovala střelbu šikmo vzhůru, nebo se na ní dalo v dolní poloze jen nabíjet?

Shrneme to: noční stíhací Bf 110 se dal při srovnatelné troše štěstí a dovedností zadního střelce rozebrat jak dvěma 12,7mm tak i dvěma 7,7 mm.
Tom 27.2.2005 21:55 - č. 135
Tom
karaya1 napsal v č. 131:
"myslel jsem, že Schräge Musik byly dva kanony... Existovala i varianta se čtyřmi kulomety, nebo jsi měl na mysli něco jiného?"


Ty čtyři kulomety ráže 7,7 mm samozřejmě patří bombardérům. Schrage Musik je obecně míněno cokoli z WWII namontované šikmo. Třeba FW 189 nouzově upravené jako noční stíhací nesly jen jeden MG 151/20. Totéž japonské Zeky atd...

Co se týče Lanců, popros Algyho. Ten ví o Lancu téměř vše.

Ad Hurricanne: verze C označovala výzbroj čtyřech Hispan ráže 20mm. Tedy jak Mk.IC, tak Mk.IIC, včetně námořních verzí. Jediná noční úprava byla stínítko nad výfuky a snad i úprava výfuků. Ale nebylo to pravidlem.
1-20 z 95
1 2 3 4 >>
Po