Československé uniformy a výstroj 1918-1939

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
121-140 z 308
<< 4 5 6 7 8 9 10 >>
Po
mbbb 23.7.2006 23:23 - č. 236
mbbb já o lodičce u generálů nic nevím, tak sem zvědav, jestli někdo k tomu něco napíše

v knize 20 let čsl. armády v osvobozenm státě je fotka č. 4 "Před rozpravou" a tam je podle mne generál v lodičce a má na ní odznak s měči, jinak nic zvláštního

www.fronta.cz/foto/pred-rozpravou
fusilier 23.7.2006 14:26 - č. 234
fusilier Já to neposuzuji, pouze jsem chtěl podotknout že praxe lodiček u generality byla i u jiných armád, dokonce u kapacit jako byl Erich Fritz von Meinstein.
Worchester 23.7.2006 14:02 - č. 233
Worchester Fusilier-Ano i feldmaršál mohl nosit lodičku, to nevyracím, ale pochop, že zde existovasli rozdíly mezi německou a československou armádou !!! A tudíž nemůžeš dle německé armády posuzovat čs.armádu
fusilier 23.7.2006 13:54 - č. 232
fusilier to bylo myšleno jako příklad, že i polní maršál nosil lodičku
Worchester 23.7.2006 13:39 - č. 231
Worchester fusilier-Jenomže Erich von Manstein byl Němec
fusilier 23.7.2006 13:36 - č. 230
fusilier Kdoví jestli vůbec byly speciální generálské lodičky, třeba měli úplně normální lodičky jako zbytek armády bez zvláštního označení. Generálské insignie by pak měli jen na blůze. Do společnosti stejně nosili brigadýrku a lodičky eventuelně do pole. Právě kvůli tomu polnímu používání si myslím že tam zřejmě žádné specielní označení nebylo.

btw. Meinstein taky nosil do pole běžnou lodičku mužstva.
Worchester 22.7.2006 21:55 - č. 229
Worchester Pánové, zde je třeba na prvorep. fotu brigádní generál Bohuslav Fiala (viz. též vojenstvi.cz/armada/predvalecna/osobnosti/4.htm )
obrazek


O ratolestech pochybuji, ale napadá mě jestli neměli generálské hvězdy, nošené na rukávech.
fusilier 22.7.2006 18:30 - č. 227
fusilier Zajímavý dotaz, ale de o to jak moc se ty lodičky v generalitě používaly. Já osobně jsem ještě žádného generála na fotce v lodičce neviděl, vždycky měli brigadýrku.

Ani mě nenapadá, jak mohla taková generálská lodička vypadat, jestli tam byl znak a hvězdy, tak se to lehce mohlo plést s vyššímy důstojníky, pak ledaže by tam byly ještě lipové ratolesti.
Worchester 5.7.2006 20:55 - č. 225
Worchester Zdravím.
Potřeboval bych vědět jaké barvy má v sobě podbradník k brigadýrce (proplétaný ze dvou provázků) státní policie z let 1931-1938. Nejlépe barevné foto.

Nevíte, co vše nosila čs. generalita na lodičkách ve 30.letech?
mbbb 30.5.2006 21:17 - č. 224
mbbb
Fuky napsal v č. 221:
"Co se týče šněrování u armády, moje materiály hovoří pro žebříčkovitý způsob, tak jak již naznačil Worchester."
já žádný takový předpis neznám, u FS nebyl předepsán ani typ obuvi - jako třeba u armády střevíce vz. 24 - a tak se nikdo nezabýval tím,jak se co šněruje.
Worchester 25.5.2006 21:46 - č. 223
Worchester Nemáte někdo zkušenost s předěláním stejnokroje VB (standartní služební) z 70.-80.let na FS?



Mimochodem z co vše je možno předělat na FS? Slyšel jsem jen o CaK pošťácké uniformě (ale nepříznivá bude asi ta cena) a něco o stejnokroji armády vz.85, či starší armádní vycházkový (to mi přijde na FS moc khaki) a již zmiňovaný stejnokroj VB.
Worchester 24.5.2006 19:18 - č. 222
Worchester
Fuky napsal v č. 221:
" žebříčkovitý způsob, tak jak již naznačil Worchester."
Ten předpis platil u všech ozbrojených složek (u ozbrojených příslušníků ministerstva železnic a pošty nevím), ovšem ne všichni ho dodržovali... Snad jen "naše oblíbené" kanadky nebyli zavazovány žebříčkovitě, nýbrž klasicky do kříže, no vlastně bych chtěl někdy vidět žebříčkovitě zavázané kanadky
Fuky 24.5.2006 18:43 - č. 221
Fuky
mbbb napsal v č. 220:
"obuv byla predepsana co se barvy tyce - alespon u FS - zpusob snerovani ci nazouvani se neresil"
Co se týče šněrování u armády, moje materiály hovoří pro žebříčkovitý způsob, tak jak již naznačil Worchester.
mbbb 23.5.2006 09:22 - č. 220
mbbb obuv byla predepsana co se barvy tyce - alespon u FS - zpusob snerovani ci nazouvani se neresil
Worchester 22.5.2006 14:57 - č. 219
Worchester
Fuky napsal v č. 218:
"Řekl bych, že v obou sborech se to zas až tak neřešilo - viz nám dobře známé prakticky nepředpisové nošení oblíbených šněrovacích kanadek, že."
Tak samozřejmě, ale mě zajímá, které z nich byli předpisové
Fuky 22.5.2006 14:52 - č. 218
Fuky
Worchester napsal v č. 217:
"Ale jestli byli povoleny oba druhy či nějaký to jsme nikde nenalezl "
Řekl bych, že v obou sborech se to zas až tak neřešilo - viz nám dobře známé prakticky nepředpisové nošení oblíbených šněrovacích kanadek, že.
Worchester 22.5.2006 14:50 - č. 217
Worchester
Fuky napsal v č. 216:
" u armády mělo jít o šněrovací kotníkové boty"
Tam snad ano, ale na mnohých fotografiích četníků a financů jsem viděl jak šněrovací tak nazouvací kotníkové boty....Ale jestli byli povoleny oba druhy či nějaký, jsem nikde nenalezl
Fuky 22.5.2006 14:34 - č. 216
Fuky
Worchester napsal v č. 215:
"Nevíte jestli se boty k vycházkovým stejnokrojům ( u armády, četnictva, FS, policie ) používali nazouvací či šněrovací, popř. zavazovali se stejně jako služební boty, tj. žebříčkovým způsobem?"
Podle mých informací by u armády mělo jít o šněrovací kotníkové boty, ale ještě na to mrknu
Worchester 22.5.2006 12:41 - č. 215
Worchester Nevíte jestli se boty k vycházkovým stejnokrojům ( u armády, četnictva, FS, policie ) používali nazouvací či šněrovací, popř. zavazovali se stejně jako služební boty, tj. žebříčkovým způsobem?
mbbb 1.5.2006 22:33 - č. 214
mbbb k diskusním příspěvkům 6 až 15:

Finanční stráž po roce 1945 až do svého zrušení používala knoflíky s čs. lvem. Po válce měla čs. armáda a SNB (později i uniformované STB – ne StB) až do roku 1954 pouze jednotný knoflík se zkříženými meči, jednotky LM šedomodře mořené. Po tomto roce začali nosit vojáci z povolání, pohraniční a vnitřní stráže, VB a železniční bezpečnosti knoflíky s hvězdou, později je také začali používat požárníci a LM. Knoflíky s touto symbolikou nosily v dalších letech také jednotky čs. armády civilní obrany (CO), tedy všechny jednotky, které patřily mezi vojska ministerstva vnitra, včetně vězeňské stráže. Bezprostředně po osvobození však používalo mužstvo nové čs. armády stejnokroje německého Wehrmachtu – pozemní vojsko šedozelené a letectvo šedomodré německé Luftwaffe. I když na stejnokrojích byly čs. hodnosti a výsostné znaky – knoflíky byly německé krupičkové. Tyto stejnokroje se používaly jako cvičné a pracovní až do začátku padesátých let. V kuchyních se dokonce používaly bílé stejnokroje německé Kriegsmarine, na kterých byly zlaté skleněné knoflíky s kotvou (k bílému stejnokroji byla i bílá německá lodička). Od konce padesátých let se v čs. armádě začaly objevovat knoflíky z umělé hmoty – pro pozemní vojsko Khaki a pro letectvo do roku 1964 šedomodré. Od roku 1965 se začaly v čs. armádě opět používat stříbrné knoflíky, které byly v roce 1951 pro armádu zrušené a do roku 1954 je používali pouze strážmistři SNB a STB. Poválečné knoflíky se zkříženými římskými meči se dají rozeznat tím, že jsou velmi ploché, meč je více široký a nemají tak dokonalou kresbu (ražbu) jako knoflíky z 1.ČSR.
celý článek zde:www.sberatel-ksk.cz/sberatel/ruz/01_2_3/cs_s...
ale jsou zde chyby
121-140 z 308
<< 4 5 6 7 8 9 10 >>
Po