Bitva o Hürtgenský les

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
21-40 z 78
1 2 3 4 >>
Po
Lipton 30.4.2004 21:53 - č. 67
Lipton
karaya1 napsal v č. 66:
"Lipton: každopádně to napiš jako článek na Frontu.. jinak formulace "V skorom Decembri sme boli, spolu s 28. pešou divíziou, presunutí do "tichého sektoru" v Ardénach, aby sme si mohli lízať naše rany, prezbrojiť sa a prijať nováčikov" se mi hrozně líbí "
Fajn, spracujem článok s ďalšími príbehmi. A čo sa ti tak páči na tej vete, to že žiadné prezbrojovanie sa kvôli nemeckej ofenzíve nekonalo?
karaya1 30.4.2004 21:48 - č. 66
karaya1 Lipton: každopádně to napiš jako článek na Frontu..

jinak formulace "V skorom Decembri sme boli, spolu s 28. pešou divíziou, presunutí do "tichého sektoru" v Ardénach, aby sme si mohli lízať naše rany, prezbrojiť sa a prijať nováčikov" se mi hrozně líbí
Lipton 30.4.2004 20:16 - č. 65
Lipton Rozhodol som sa tu uverejniť príbeh amerického veterána, ktorý som preložil z angličtiny. Práve pracujem na preklade ďalších príbehov a spomienok. Ak chcete mohol by som ich napísať ako článok sem na frontu a nie do fóra. Čo vy na to?

Mark Clarke, rota L, 8. peší pluk 4. pešej divízie
Zima v rokoch 1944 - 1945 bola jedna z najhorších aká kedy bola v západnej Európe zaznamenaná a veľmi ovplyvnila udalosti, ktoré sa odohrali počas bitky o Ardény. Pred Ardénami bola moja 4. divízia vtiahnutá do veľmi rozhorčenej a tvrdej bitky v Hürtgenskom lese. Počasie bolo studené a chladné, nebola šanca ostať v teple alebo suchu. Mnohí muži trpeli z choroby zvanej "zákopová noha". Nohy a členky stŕpnu, opuchnú a potom ako má človek na sebe celý deň tú istú obuv, sa nakazia. Straty spôsobené zákopovou nohou boli početné a začali odpovedať stratám zranených mužov v boji, ktorý museli byť z frontu presunutí do tylových staníc prvej pomoci. Celkový stav našej roty predstavoval 130 - 135 mužov. Bohužiaľ, bojové straty a zákopová noha spôsobili, že naša rota bola zredukovaná na 57 mužov. To bolo v našej 4. divízii typické, presne tak ako v mnohých iných. V Decembri sme boli, spolu s 28. pešou divíziou, presunutí do "tichého sektoru" v Ardénach, aby sme si mohli lízať naše rany, prezbrojiť sa a prijať nováčikov. Začalo husto snežiť a to práve pred nemeckým útokom, ktorý začal 16. Decembra.


Zdroj: home.scarlet.be/~cv920172/
Lipton 26.4.2004 21:33 - č. 64
Lipton Hartmann: Fajn

Len pre zaujímavosť, tejto bitky sa ako pozorovateľ zúčastnil aj Ernest Hemingway a prirovnal ju k britskej ofenzíve pri Paschendealle z prvej svetovej vojny.
Hartmann 26.4.2004 21:28 - č. 63
Hartmann Lipton: OK. Budu se na to muset podívat. Už to mám na CD, ale chybí mi titulky, na netu jsem je nenašel.
Lipton 26.4.2004 19:59 - č. 62
Lipton
Hartmann napsal v č. 59:
"Lipton: Do jaké míry dle tvého názoru vystihuje tuto bitvu film "When trumpets fade" ?"


Hartmann, ten film vystihuje bitku o Hurtgen úplne presne, obsahuje všetky jej špecifické znaky:

1. Americká pechota sa musí predierať cez mínové polia a hustú delostreleckú paľbu. V Hurtgene Nemci disponovali neuveriteľným množstvom diel a mínometov

2. Americkí nováčikovia sú vyyplašení a iba "vyvaľujú okále". V Hurtgene takmer všetci nováčikovia zomreli, boli ranení, alebo sa zosypali už po svojej prvej hodine bojov

3. Vojaci oboch strán sú unavení a zdemoralizovaní (a niektorí sú na tom aj horšie) a chcú sa z toho pekla dostať preč

4. Jediná vec, ktorú tvorci filmu pohnojili je ten protiútok na most pri Schmidte v oblasti Roetgen. Ten útok sa naozaj stal, ale nepodnikli ho iba 2 tanky, ale najmenej 10 Pantherov, Jagdpantherov a Pz. IV. Tieto tanky pochádzali zo 116. tankovej divízie, ktorá bola neskôr presunutá do Ardén
Hofi 26.4.2004 19:07 - č. 61
Hofi Hartmann + BRUNNER: Mrknite sa do Filmov o WW. Dnes sme sa tam o tom filme bavli Liptonom.
Hartmann 26.4.2004 18:57 - č. 59
Hartmann Lipton: Do jaké míry dle tvého názoru vystihuje tuto bitvu film "When trumpets fade" ?
Lipton 23.4.2004 22:44 - č. 57
Lipton
BRUNNER napsal v č. 56:
"Lipton:Šikovný chlapec "
Už si ho prečítal?
Lipton 23.4.2004 22:24 - č. 53
Lipton
BRUNNER napsal v č. 52:
"Lipton:Nie zatiaľ nie.Existuje kniha pojednávajúca špeciálne o tejto bitve?Nie v angličtine prosím "
Bohužiaľ, je veľa kníh o tejto bitke, ale žiadna nevyšla u nás na Slovensku alebo v ČR. Ak sa však chceš o tej bitke niečo dozvedieť, rád ti zodpoviem na tvoje otázky.
Lipton 23.4.2004 22:20 - č. 51
Lipton Samozrejme že v tom článku nie je popísaná celá bitka. Tá totiž trvala 6 mesiacov, od Septembra 1944 až po Február 1945.
Lipton 23.4.2004 22:16 - č. 50
Lipton
BRUNNER: Čítal som o tom niečo v knihe Pád orlice,ale tam je to len jedna kapitola. Rád by som aj niečo viac... Film som videl., na stránke som bol ale s mojou angličtinou možem ísť tak robiť liftboya
A čítal si môj článok, ktorý je uverejnený aj tu na fronte? Popisuje boje 28. pešej divízie.
Lipton 9.4.2004 02:08 - č. 49
Lipton Toto je snáď najlepšia stránka o bitke o Hurtgenwald. Obsahuje mnoho detailných článkov, zoznam jednotiek, príbehy veteránov oboch strán a rozsiahlu fotogalériu:

home.pi.be/~cv920172/
Melyngar 5.3.2004 15:49 - č. 48
Melyngar Lipton:Nemáš zač děkovat,spíš já děkuju tobě.Nechtěla bych to zažít...
Lipton 5.3.2004 15:32 - č. 47
Lipton Melyngar: Vďaka za záujem. Je to dosť zaujimavý príbeh a hlavne je (podľa mňa) úplne pravdivý.
Melyngar 29.2.2004 20:42 - č. 46
Melyngar Lipton: Podle toho,co jsem rozumněla,je to hodně zajímavý.
Lipton 22.2.2004 21:56 - č. 45
Lipton
Lipton napsal(a) v č. 44:
"vl.herr.home.att.net/HansStory.htm"


Tak čo na to hovoríte?
Lipton 22.2.2004 19:29 - č. 44
Lipton Našiel som zaujimavý príbeh nemeckého vojaka ktorý bojoval v Hurtgenwalde. Článok bol našťastie preložený z nemčiny do angličtiny:

vl.herr.home.att.net/HansStory.htm
taylor 4.12.2003 19:43 - č. 43
Hofi napsal(a) v č. 42: "Na nete som našiel túto stránku (možno to už poznáte): www.hurtgen1944.homestead.com Sú tam vymenované jednotky oboch strán, dobové i súčasné fotky, odkazy na literatúru a ďalšie veci."

Dost dobrá stránka. Ale je tam poměrne malá fotogalerie.
Hofi 3.12.2003 23:53 - č. 42
Hofi Na nete som našiel túto stránku (možno to už poznáte):

www.hurtgen1944.homestead.com

Sú tam vymenované jednotky oboch strán, dobové i súčasné fotky, odkazy na literatúru a ďalšie veci.

A na www.valka.cz je článok popisúci bojovú cestu jedného pešieho pluku 4. US pešej divízie v tejto bitke.
21-40 z 78
1 2 3 4 >>
Po