Československé opevnění z let 1935-1938

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
181-200 z 2724
<< 7 8 9 10 11 12 13 >>
Po
Fuky 4.1.2010 23:40 - č. 6766
Fuky
ramasa napsal v č. 6764:
"Nechce mě to tam zaregistrovat budu to muset asi ještě zkusit. "
Dole je obecné téma, kam lze přispívat bez registrace.
ramasa napsal v č. 6764:
"Aha no já se ptal kdyby náhodou ŘOP vypracovalo nějaký jednotný model."
Jednotný vzor maskování pro všechny úseky neexistuje.

Jinak pokud jde o barevná fota, nějaká najdeš přímo na ropiky.net, kde je v sekci Lehké opevnění > Opevnění z r. 37 článek M. Urbánka "Maskování LO".
Fuky 4.1.2010 23:33 - č. 6765
Fuky Že není maskování jako maskování, lze dokumentovat třeba na známé fotografii:
bunkry.cz/fotoarchiv.asp?a=detail&id=2243
Obecně ještě jednou doporučuji projít tento fotoarchiv, abys získal přehled o různých typech maskování, používaných na objektech LO.
ramasa 4.1.2010 23:31 - č. 6764
ramasa Nechce mě to tam zaregistrovat budu to muset asi ještě zkusit. Aha no já se ptal kdyby náhodou ŘOP vypracovalo nějaký jednotný model.
Fuky 4.1.2010 23:28 - č. 6763
Fuky Objekty byly maskovány podle terénních podmínek, maskování se liší i podle úseků, takže pokud chceš být úplně přesný, zjisti si, jaké maskování bylo použito v té konkrétní oblasti. Jak jsem již říkal, pomohou ti s tím určitě ve fóru na ropiky.net, já se modelařinou nezabývám.
ramasa 4.1.2010 22:26 - č. 6762
ramasa Chtěl bych se zeptat jestli se maskování na řopíky kreslilo stylem: co kus to originál nebo byla vytvořena nějaká šablona která se používala?
Fuky 29.12.2009 13:21 - č. 6761
Fuky
Kralik napsal v č. 6760:
"Asi nejznámější z autorů je Ivan Brož... "
Vidíš, na toho jsem zapomněl.
Kralik napsal v č. 6760:
"Jinak já jsem se na tenhle časopis začal koukat trochu líp, když jsem si všimnul, uvedených zdrojů. "
Nejsou všude a záleží na autorovi, zda je tam dá.
Kralik napsal v č. 6760:
"Není se potom co divit, že článek je výcuc knihy např. pana Kejzlara. Články se píšou na kvantitu, a proto autor, který píše o koloniálních válkách 19. století a v dalším čísle o WWII, nemůže načíst tolik knih..."
Lze se tomu divit, bohužel se však opisování a výtahy z jednoho zdroje (nejlépe bez jeho uvedení) staly ve většině periodik (o internetu raději nemluvě) s historickou tématikou standardem. Taková práce je ovšem na ho*no, obzvláště, pokud jsou dokola přejímány chybné teze. (Výjimku tvoří pochopitelně periodika odborná typu HaV, ČČH a pod. ale to je snad jasné.)
Kralik 29.12.2009 12:34 - č. 6760
Kralik
mbbb napsal v č. 6754:
"Píše tam někdo "známý"?"
Asi nejznámější z autorů je Ivan Brož...
Jinak já jsem se na tenhle časopis začal koukat trochu líp, když jsem si všimnul, uvedených zdrojů. Sice většinou autoři čerpají jen z jednoho stěžejního zdroje, ale budí to větší důvěru než kydy typu: "pro náš časopis se podařilo exkluzivně zjistit..." A následně uvést starý známý fakt (který většina čtenářů zaručeně nezná, protože historii berou jako kovbojku) a nebo naprostý blábol... Což je případ právě ty Epochy nebo History revue, které lze slušně označit za historický bulvár

Není se potom co divit, že článek je výcuc knihy např. pana Kejzlara. Články se píšou na kvantitu, a proto autor, který píše o koloniálních válkách 19. století a v dalším čísle o WWII, nemůže načíst tolik knih... Ale úrověň je vcelku slušná, a s nějakou vyslovenou hovadinou jsem se tam zatím nesetkal...
Fuky 25.12.2009 00:42 - č. 6759
Fuky
mbbb napsal v č. 6754:
"Píše tam někdo "známý"?"
Nevím, z autorů znám podle jména zatím tak Aleše Valnohu (CK Praděd).
Fuky 24.12.2009 21:54 - č. 6758
Fuky
mbbb napsal v č. 6754:
"Já si myslel, že toto pheriodikum není nic moc. Možná si ho někdy koupím, abych tedy prozřel. Zatím k němu důvěru nějak nemám. "
Myslím, že záleží na jednotlivých autorech. S Epochou a podobnými cancy bych to ale jistě do jednoho koše neházel, je však potřeba mít na paměti, že je to časopis začínající a především populárně-naučný (což však neznamená, že mají být obsahem výtahy z jednoho zdroje...).
Fuky 24.12.2009 21:51 - č. 6757
Fuky
ramasa napsal v č. 6755:
"Takže proti Polsku se linie TO neplánovala ? Já o tom nikde nečetl to je pravda, ale neuvažoval jsem nad pravdivostí při čtení. "
Proti Polsku byly s výjimkou souvislé linie podél řeky Olše a dále k Jablunkovu plánovány na Slovensku a Podkarpatské Rusi pouze nesouvislé uzávěry důležitých horských průsmyků, především se železničními tratěmi a silnicemi. Plánovaná realizace až v posledních fázích výstavby ve čtyřicátých letech, osobně se však domnívám, že by k výstavbě těchto objektů patrně nikdy nedošlo, nebo pouze ve značně okleštěné podobě.
ramasa napsal v č. 6755:
"Jen bych se chtěl zeptat, ve článku je napsáno, že pokud byl vyřazen jeden či dva objekty, tak bojovou hodnotu ztrácel více než kilometr linie(nějak tak to tam bylo). Je tomu skutečně tak ? Já myslel že takovéto problémy řešili druhé sledy tvořeny LO - vz. 37 typ B a další. Samozřejmě chápu, že ne všude byly druhé linie plně dokončeny a vybudovýny."
Doporučuji zakoupit nebo zapůjčit si zmiňovanou publikaci Opevnění na Trutnovsku z edice Pevnosti, kde je názor dr. Kejzlara na danou problematiku rozveden a je to více k pochopení. Obecně jsou však některé výroky v knize diskutabilní, jde zcela jistě o zajímavý pohled, ale závěry dr. Kejzlara nelze považovat za dogma (jak je činěno v článku ve Válka revue).
Honza M. 24.12.2009 21:00 - č. 6756
Honza M.
ramasa napsal v č. 6755:
"pokud byl vyřazen jeden či dva objekty, tak bojovou hodnotu ztrácel více než kilometr linie"
To určitě ne, řopíky u sebe byly tak nahusto, že většinou byly na každou stranu vidět 2-3 sousední objekty (viz www.fronta.cz/fotogalerie/linie-lo-u-kosetic) . Pokud vím, linii tvořili standartně 2 sledy, jeden sled býval snad jen jako doplněk TO, nebo ve velmi obtížně prostupném terénu (třeba podél vodních toků). No a konečně, opevnění samotné mělo zadržet náhlý vpád nepřítele před dokončením mobilizace; poté by je zmobilizované jednotky doplnily o polní opevnění.
ramasa 24.12.2009 19:13 - č. 6755
ramasa
Fuky napsal v č. 6753:
"Výcuc, někdy snad i doslovný, z Opevnění na Trutnovsku. Autor evidentně postrádá schopnost udělati si na daný problém vlastní názor. A při pohledu na mapku se dozvíme, že proti Polsku měla stát souvislá linie těžkého opevnění. "
No já nejsem až zas tak obeznámen s tématikou opevnění. Takže proti Polsku se linie TO neplánovala ? Já o tom nikde nečetl to je pravda, ale neuvažoval jsem nad pravdivostí při čtení. A o tom, že je to výcuc jsem taky nevěděl. No to máš pravdu je to škoda na třech stránkách se mohl autor rozmluvit svými vlastními názory a připomínkami.
Jen bych se chtěl zeptat, ve článku je napsáno, že pokud byl vyřazen jeden či dva objekty, tak bojovou hodnotu ztrácel více než kilometr linie(nějak tak to tam bylo). Je tomu skutečně tak ? Já myslel že takovéto problémy řešili druhé sledy tvořeny LO - vz. 37 typ B a další. Samozřejmě chápu, že ne všude byly druhé linie plně dokončeny a vybudovýny.
mbbb 24.12.2009 18:12 - č. 6754
mbbb
Fuky napsal v č. 6753:
"Vzhledem k doposud poměrně dobré úrovni tohoto periodika "
Já si myslel, že toto pheriodikum není nic moc. Možná si ho někdy koupím, abych tedy prozřel. Zatím k němu důvěru nějak nemám.

Píše tam někdo "známý"?
Fuky 24.12.2009 18:00 - č. 6753
Fuky
ramasa napsal v č. 6752:
"V časopisu Válka revue vyšel článek o stavbě československého opevnění. Docela se mi líbil. "
Výcuc, někdy snad i doslovný, z Opevnění na Trutnovsku. Autor evidentně postrádá schopnost udělati si na daný problém vlastní názor. A při pohledu na mapku se dozvíme, že proti Polsku měla stát souvislá linie těžkého opevnění.
Vzhledem k doposud poměrně dobré úrovni tohoto periodika by si problematika čs. opevnění zasloužila lepší zpracování, byť na populárně-naučné úrovni. Daný článek skutečně nelze ani nijak hodnotit, či s ním polemizovat, neboť bych nepolemizoval s názory Mgr. Brabce, nýbrž RNDr. Kejzlara...
ramasa 24.12.2009 14:35 - č. 6752
ramasa V časopisu Válka revue vyšel článek o stavbě československého opevnění. Docela se mi líbil.
mbbb 21.12.2009 16:43 - č. 6751
mbbb
Fuky napsal v č. 6750:
"Nebyly u té nepostavené celnice v Libné plánovány ty betonové budky dvě? Jo, a jak dopadla ta celnice v Novém Údolí? (předpokládám, že jde o to na Šumavě) Jinak budova v bývalých Habarticích u Fojtovic se za chvíli rozpadne..."


v Libné měla být jen jedna "betonová budka".

Habartice u Fojtovic znám jen z fotek, ale máš pravdu, barák je na spadnutí

Nové Údolí - na Šumavě u Stožce - nádherný kousek české krajiny, celnice ale již dávno nestojí, nezůstalo po ní vůbec nic.
Fuky 21.12.2009 15:50 - č. 6750
Fuky Nebyly u té nepostavené celnice v Libné plánovány ty betonové budky dvě?
Jo, a jak dopadla ta celnice v Novém Údolí? (předpokládám, že jde o to na Šumavě)
Jinak budova v bývalých Habarticích u Fojtovic se za chvíli rozpadne...
mbbb 20.12.2009 00:27 - č. 6749
mbbb a což takhle "opevněné celnice"?

www.financnistraz.estranky.cz/clanky/z-histo...
Fuky 8.11.2009 12:47 - č. 6748
Fuky Na srazu KVH Praha byly Lacem Lahodou (CMA) prezentovány velice zajímavé videozáběry z podzemí Stachelbergu, včetně podzemí pod T-S 71 a dokonce i T-S 80 (!!!), z čehož jsem byl mírně řečeno na větvi, dále fotografie z pokusu o průnik do podzemí Šibenice, fotografie švýcarského opevnění a záběry po hledání německých dokumentů z konce války skrytých v jakési šachtě v severních Čechách. Bylo to zajímavé.
mbbb 7.11.2009 07:11 - č. 6747
mbbb
Fuky napsal v č. 6745:
"Četl už někdo diskusi ohledně označování lehkých objektů na forum.ropiky.net / forum.opevneni.cz ?"
je to zajímavé, ale jak se říká "starý psy novým kouskům nenaučíš"



každopádně jsem zvědav na Frantův přednes na srazu KHV Brno
181-200 z 2724
<< 7 8 9 10 11 12 13 >>
Po