Komentáře k: Přes krvavé řeky. Čs. východní odboj bez cenzury a legend

Zpět na: Přes krvavé řeky. Čs. východní odboj bez cenzury a legend
  • Kolik?

    Honza 5. 11. 2003 10:38
    Dá se z knihy vyčíst kolik vlastně bylo těch, kteří "bez vidiny slávy odešli bojovat za svou vlast" ? Jednou z opomíjených skutečností bývá totiž fakt, že VĚTŠINA příslušníků čs. armády v SSSR v popisovaném období, byli volynští Češi.
    • Re: Kolik?

      Momoko 27. 11. 2005 03:00
      Ano, jenze tito lide, si za to co pro vlast udelali, vyslouzili jen to, ze se mohli divat jak nas udajne osvobodila "ruda armada", byli neustale pronasledovani, nekteri degradovani a vyhozeni z armady a to jiz velmi brzy po prekroceni Dukly. nediv se ze se o tom moc nemluvi, pro mou babicku to byla v te dobe moznost se vratit domu z oblasti, kde se rozmaha Stalin. Prvni co udelala, ze spalila uniformu a ja se vubec nedivim, nechtela bych projit ani procentem tim co ona. My, dnesni tricatnici si jiste pamatujeme film "Prace" ci tak nejak se jmenoval, jen malokdo vi, ze tech deti, byly mraky a ze je tato armada tahla sebou... Bohuzel take jen malo lidi z tech co jeste ziji jsou ochotni o tom mluvit
    • Re: Kolik?

      Jarda 14. 10. 2005 23:23
      Dá,právě z těch Voj.dějin československa,kolik jich bylo,jaké byli národnosti,st,příslušnosti,původu,a kdy prišli k jednotce
    • RE: Kolik?

      Ondík 5. 11. 2003 11:13
      V období,které kniha popisuje, tedy od vytvoření 1. polního praporu po vytvoření sboru NEBYLI většina příslušníků čs. jednotky z Volyně, ale zejména jednalo se o emigranty a přistéhovalce od 20. do 40. let /politické, i rasové - u Sokolova bylo cca 50% příslušníků praporu židovského původu). Po rozšíření na 1. brigádu byl velký počet vojáků z Podkarpatské Rusi. Teprve pod Duklou, kterou má popisovat další díl, se volyňští Češi stali většinovou skupinou. Po rozšíření sboru v únoru 45 o 4. brigádu a doplňení ztrát na Slovensku převládli zase slovenští vojáci.
      Pokud by se mělo odpovědět na otázku, kolik vojáků bylo do války občany Čech a Moravy a Slezka, jednalo by se o cca stovky až tisícovku lidí.
      • RE: RE: Kolik?

        Hartmann 5. 11. 2003 17:08
        "bez vidiny slávy odešli bojovat za svou vlast" zní trochu pateticky, protože tak průhledné a idealistické to nebylo.

        Volyňák neměl na výběr bojovat dobrovolně za ČSR nebo zůstat doma v pohodlí, ale buď dobrovolně vstoupit do čs. armády s možností se později po válce usadit v ČSR nebo být stejně tak jako tak odveden za horších podmínek do Rudé armády a pak žít po válce ve "Stalinově ráji" SSSR.
        • RE: RE: Kolik?

          Momoko 27. 11. 2005 03:12
          Docela by me tedy zajimalo, proc tedy s v ramci repatriace na nase uzemi vracelo 200 000 tis Volynskych Cechu? Ze by se "Rude armade" nelibili??? Vis, neco o tom vim a ver mi, ze bych prala svym predkum, tem s muzskym pohlavim, aby radeji byli v nakonec v tom , cemu rikama "Ruda armada" nez aby je v nejlepsich letech podrizla a upalila Banderovska banda. Ale dle tebe asi zrovna byli v jinem casovem pasmu, ze?
        • RE: RE: Kolik?

          Momoko 27. 11. 2005 03:06
          Nevim odkud cerpas sva noudra, jenze skutecnost byla takova ze i hodne Volynskych Vechu, dojelo do Buzuluku, pak mas dosti nejasno v tom co melo nasledovat dale, rozhodne jim tu pobyt nebyl pratelsky nabidnut! Moje babicka mela na vyber, jit zpet do SSSR ci osidlovat pohranici, jen tak na okraj, po bitve na DUkle bylo mnoho nasich lidi degradovano, pote i vyhozeno... Mozna, kdyby jsi mel v rodine, nekoho, kdo toto peklo prozil, znal si osudy tech, co neprezili 50ta leta, mozna bys nepsal takovy kraviny.
          • RE: RE: Kolik?

            jiřina 16. 8. 2008 19:09
            je mi smutno když si vzpomenu jak teta Žeńa,táta neradi vzpomínaly na válku na jatka které musely prožít a obávám se ,že neměly na výběr táta se narodil 15.3. 1926 do armády byl zapsán
            27. 3. 1944 to jest v 18 letech podle svědectvý musel z rodiny někdo narukovat a nejstarší byl v té době můj táta .děda Tátův otec) živitel početné rodiny josef červený si nechal napsat roky, aby do války nešel a nemusel.proto jsme nikdy nevěděly kolik je mu roků. prosím tragédie tohoto společenstvý si myslím je značná .Prosím o úctu kterou si zaslouží. jiřina
        • RE: RE: Kolik?

          jarda 14. 10. 2005 23:28
          Volynáci počtem padlých,i zmobilizovaných,a nízkým počtem dezercí představovali etn, skupinu které tato fakta slouží jen ke cti.Byla publikována v nár.osvobození a taky Jar.Vaculíkem
        • RE: RE: Kolik?

          J.J.Chod 15. 7. 2004 16:18
          Se zevšeobecňováním je to vždy těžké. Dříve bylo mnohem více lidí prostých a upřímně čestných. Zevšeobecněním se asi vždy staneme nespravedlivými, mezi více lidmi bývají různé povahy. Pravda je možná v tom, že oni tušili, že po válce nebudou žít v Polsku, ale v SSSR a proto se snažili pro svou starou/novou vlast i pro sebe udělat co nejvíce. Nakonec téměř všichni prý odešli do ČSR.
          A dodatek, V. se účastnili určitě bojů již na podzim v roce 1943.
        • RE: RE: RE: Kolik?

          Ondík 7. 11. 2003 13:38
          Zase tak pragmatické, jak to vidíš Ty to také nemohlo být. Za prvé - jak jistě víš , z asi 12000 Volyňáků byla tisícovka žen a dívek, které by rozhodně mohly jak ty říkáš "zůstat doma v pohodlí" a pak se stejně přestěhovat do ČSR, protože jejich otec, manžel, syn nebo bratr ve sboru už bojoval. Za druhé, ve sboru bojovalo i větší množství hodně mladých vojáků pod hranicí odvodního věku, co mohli také válku strávit někde na poli, nebo v továrně a pak stěhovat se s příbuznými. Pamětníci z Volyně dodnes vzpomínají dost intenzivně na to, jak chtěli pomoci "staré vlasti".
          • RE: RE: RE: Kolik?

            Momoko 27. 11. 2005 03:21
            Ted by melo byt slyset jak tleskam:-))) Ano, mas naprostou pravdu. Ti vetsinou nezletili, to byla ta prevazna cast, ktera vstoupila az v oblasti Volyne, mnoho Volynakku uz v Buzuluku, ti pak byli nasledovani dalsimi. V pripade nezletilich slo o to, ze v teto oblasti uz v te dobe bylo mnoho rabovani, nasledku boju cim blize hranicim nachazeli vice a vice opustenich deti, ktere brali sebou.
            • RE: RE: RE: Kolik?

              Rusyn V 2. 12. 2012 13:17
              Musíte taky brát ohled na to že na Volyni mněla velku silu OUN-UPA (banderovci), která „budovala“ Ukrajinu pro ukrajince, kde nezůstalo místa jak pro poláky tak i pro čechy.
Zpět na: Přes krvavé řeky. Čs. východní odboj bez cenzury a legend
  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.