Komentáře k: Boj o Königsberg

Zpět na: Boj o Königsberg
  • Konigsberg 1944 - 1945

    Veselý 12. 7. 2018 15:33
    V Kaliningradu je v centrálním parku moc pěkné muzeum umístěné v tehdejším bunkru německého velení - v "blindaže". Je tam také důkladně dokumentováno, že město bylo totálně zničeno již v srpnu 1944 dvěma americkými nálety, při kterých zahynulo 40 000 lidí. A díky za moc zajímavý článek i komentáře.
  • Údiv

    Marseille 15. 10. 2014 12:59
    Díky za článek. Jen mi přijde opravdu divné, že není nikomu divné časový nesoulad v jeho textu.
    • Re: Údiv

      Krojc 16. 10. 2014 09:20
      Máte pravdu, šlo o překlep v datumu zahájení dělostřelecké přípravy, který jsem opravil.
  • opevnění

    Ondřej Filip 13. 10. 2014 14:29
    K opevnění bych upřesnil dvě věci. Za prvé tam nebyly žádné podzemní chodby a za druhé tam nebyla žádná opevnění, schopná "odolat nejtěžším dělům". V případě fortů se jednalo o cihlové objekty z 19. století, částečně zesílené betonem. Jejich obranná hodnota byla nízká už na začátku první světové války. Z novějších opevněn tam mohly být nějaké lehké objekty, nejspíše jen improvizované. Kvalitnější lehké objekty byly na "Heilsberg-Stellung", ale tam se zřejmě nebojovalo (viz: zapisnik.fortif.net/832602-nemecka... - mapka na konci.
    • Re: opevnění

      Krojc 13. 10. 2014 15:50
      Každý fort podzemní chodby má. Jde o jejich rozsah a zda existuje spojení s ostatními prvky opevnění. Nikdo nepopírá, že forty byly takové, jaké byly. To, že podle jejich vlastníků a uživatelů "měly odolat nejtěžším dělům" ještě neznamená, že by to dokázaly. Ostatně z dochovaných fotodokumentů a svědectví je jasně patrné, co zničeno bylo a co ne. Dokonce ani opakované nálety s použitím velmi slušně účinných pum opevnění nezlikvidovaly - pouze důkladně pobořily. Na příkladu Stalingradu je vidět a zde se to potvrdilo, že trosky po ostřelování a bombardování tvoří pro obránce dobré úkryty a útočníka omezují v pohybu zejména mechanizovaných jednotek. Jak dlouho se za takových podmínek dalo bránit, je ve článku obsaženo.
  • Kolik?

    Krojc 11. 8. 2014 19:54
    Chápu, že jste se překlepl a nejde o 70 000,- Kč. Televizní seriál obvykle nepokládám za nejspolehlivější historický pramen, byť měl ruský původ. Údaje o počtu zajatců se liší i opačným směrem, maršál Žukov se zmínil o více než 100 000 osob, Vasiljevskij naproti tomu hlásil Stavce zmíněných 92 000, což pokládám za pramen dostatečné důvěryhodnosti. Je možné, že v jeho hlášení byly zahrnuty i civilní osoby, neboť v té době šlo jen těžko rozlišit uprchlíky od vojáků, kteří se převlékli do civilních šatů těsně před kapitulací, aby nemuseli do zajateckého tábora.
    • Re: Kolik?

      radexx 12. 8. 2014 20:36
      Děkuji za pochopení s Kč, pracuji s financemi, takže to byl takový tik :) Právě to v tom seriálu říkali, že v prvotním hlášení byly zahrnuty i civilní osoby a současný "odhad" je 70 000. Ten díl se jmenuje "Na západ". Údaje o počtu zajatců na východní frontě jsou poměrně často předmětem kritiky "druhé strany". Já se domnívám, že lépe dokáže spočítat zajatce ta strana, která je bere, než která je ztrácí (ta ví jen o kolik přišla lidí a ne jak). V jedněch vzpomínkách přeživšího maďarského Žida jsem četl, že Sověti i v Budapešti brali do zajetí mnoho mužů ve "vojenském" věku v civilních šatech a teprve táborech za frontou prováděli "přesnější" selekci.
  • 92 000 nebo 70 000 ???

    radexx 7. 8. 2014 23:40
    V současném ruském televizním seriálu o Velké vlastenecké válce, který uvedla Česká televize bylo řečeno, že původně uváděný počet zajatců /92 000/ byl nepřesný a současný odhad je cca 70 000,-Kč
Zpět na: Boj o Königsberg
  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.