Komentáře k: Plán preventivního úderu ("Žukovův plán")

Zpět na: Plán preventivního úderu ("Žukovův plán")
  • Co je důležité

    Bývalý tankista 24. 8. 2005 10:05
    Na celém tom dokumentu jsou dle mého nejcenější právě slova "předejít"!
    Jestliže se mluví o tom, že by Německo mohlo předejít SSSR co se tím myslí?
    Závody v chůzi? Těžko.
    Není důležité, zda ten plán byl přijat nebo nebyl, zda vo "velký řezník" podepsal nebo ne a je lhostejné, zda byl dokument připraven v dubnu nebo červnu 41.
    Důležité je, že upozorňuje na plány SSSR, které možná v nějaké krabici v archivu ještě leží. A i kdyby ne, tak stačí, že nyní víme, že existovaly, i když ještě úplně nevíme jak vypadaly!!!
    Žukov se bojí, že německé rozložení sil umožňuje předejít SSSR a to slůvko předejít je klíčové .
    V čem asi Hitler mohl předejít a nakonec předešel SSSR... . V přechodu do strategické obrany? V počtu popravených komunistů? Ve výrobě zbraní? Tak to ani náhodou... .
    Hitler pravděpodobně předešel Stalina v zahájení bojových operací. Těď už jenom řešíme otázku o kolik týdnů.
    • Re: Co je důležité

      Tikov 27. 7. 2007 19:44
      Ano to slůvko "předejít" je důležité až do chvíle kdy se člověk pokusí zjistit plán v případě napadení země, které vznikali od počátku 30. let. Tento počítal s malými příhraničními potyčkami v době kdy by za hranicemi nepřítel soustřeďoval svá hlavní vojska. Žukov počítal právě s tímto předcházením- zaútočit s hlavními silami dříve než to udělá nepřítel.

      Proč neměli Sověti vybudované hloubkové opevnění je taktéž snadno vysvětlitelné- Obsazením Polska se přenesla hranice SSSR o hodně dál na Západ. Opevnění sice bylo budováno, ale nedosáhlo v době útoku Německa ani poloviny kvalit původní obranné linie na starých hranicích.
      Byl to právě Žukov kdo na poslední chvíli požádal o uvolnění alespoň části vojska na obsazení původní linie, která ovšem byla opuštěna tak dokonale, že chyběli jakékoliv těžší zbraně.
      • Re: Co je důležité

        Bývalý tankista 25. 5. 2008 10:00
        Je a není. Sovětské plány už od počátku 30. let předpokládaly invazi do Evropy. Že ji Stalin ještě nemohl a nebo nechtěl uskutečnit, je druhá věc. SSSR přirozeně vždy jenom reagoval na plány imperialistů přepadnout první stát dělníků a rolníků. Ve Finsku, Litvě, Lotyšku, Estonsku i v Besarábii. I v 60., 70 . a 80. letech VS má v plánech slůvko předejít NATO... . Je to prostě sočást rudé strategické kultury vydávat vlatní agresi za sebeobranu. Imperialisté nás chtějí napadnout (protože jsou to imperialisté) a my je předejdeme. Žukov chtěl, aby byl útok SSSR spuštěn dříve než v plánovaném termínu. Jaký byl ten plánovaný ale nikdo zatím neví.

        PS: Pro mě je taky podnětná ta zmínka o 61 tankových divizích SSSR. Nyní víme, že je SSSR měl.
        • Re: Co je důležité

          voják 20. 1. 2015 08:42
          Asi vám nerozumiem.Nehovorí sa tu o politických rozhodnutiach spojencov, ktoré smerovali k tomu že sovieti mali prirodzené obavy , táto politika úskokov, intríg je historicki dokazateľná, veľa vecí mohol ZSSR urobiť a neurobil ich
  • odpověd

    jirka 6. 1. 2005 20:27
    Nemyslíte panové zě kdyby na tom bylo trocha pravdy tak silně pochybuju o tom žě by se Žukov zastavil na demarkační čáře a nechal zapadní Evropu Američanům.Vté době měli rusové docela dobrou armádu s vysokou morálkou tak převálcovat západní spojence nebyl zas takoví problem.Je to muj nazor.
    • Re: odpověd

      Bývalý tankista 24. 8. 2005 10:20
      Hlavně měl Stalin RA, která téměř vykrvácela.
      SSSR zmobilizoval zhruba 35 mil mužů (a několik set tisíc žen) do RA. Kolik do NKVD nevím. Z těch přišel o 11,5 - 20 mil vojáků. O kádrovou RA s 5,5 vojáky přišel v létě a na podzim 1941. Válku vedl se záložáky a narychlo vycvičenými povolanci. Rozkazy už z let 1943 upozorňují, že je nutné vojáky využívat uváženěji - na sovětské poměry (že se neplní, je druhá věc). V roce 1945 už byla lidská situace SSSR krajně napjatá a téměř nebylo kde brát. USA a VB měly lidský potenciál v podstatě nedotčený, protože holt imperialisté svoje vojáky šetřili a bodákové útoky proti zakpaným tankům pěstovali jenom výjimečně... . Nehledě na statisíce zajatých Němců, kteří by se západními spojenci rádi proti SSSR bojovali... .
      RA měla přirozeně hodně bojových zkušeností ale stále ztrácela 2 - 2,5 více vojáků a techniky než německá armáda a SS.
      Západní spojenci, také nikoli bez zkušeností, dokázali na podzim 44, když Němci ještě kladli ve Francii tuhý odpor bojovat s poměrem ztrát opačným (1,5 - 2:1) a náskok v roce 45 hodně zvětšovali a to už není tak relevantní, protože fronta se hroutila
      Průmyslová produkce SSSR dosahovala asi 15% produkce USA, ve vojenské oblasti asi 30%.
      Z USA pocházelo přibližně 20 - 30% sovětské potravinové spotřeby.
      SSSR byl téměr ze 100% závislý na USA a VB v dodávkách radarů, 60 - 70% spojovacího materiálu, 100% proudových motorů atp.
      Já bych na RA, nota bene "zřízenou" Berlínskou operací v létě 1945 nevsadil pětník.
      Ale mohu se mýlit.
    • Re: odpověd

      Vlk 11. 5. 2005 20:04
      Myslím, že i Rusové museli být v roce 1945 se silami u konce. Buďme rádi, že to dopadlo takhle. Dovedu si představit i horší scénáře.
      Suvorov - vadí mi na něm poněkud dryáčnický tón, na druhou stranu mě donutil si řadu věcí ověřit.
      Myslím, že měl ale pravdu v tom, že RA byla v létě 1941 soustředěna k útoku. Jinak si nedovedu představit takový nářez. Pokud by měli vybudovanou obranu do hloubky, tak by Němce museli při svých počtech rychle zbrzdit.
      Když teď vidím, s jakými počty vojsk do toho Němci šli, tak musím říct jediné - blázni. RA tahala rezervy jako kouzelník králíky. Až si říkám, kde je proboha pořád braly ?
    • Re: odpověd

      H 10. 3. 2005 03:10
      naštěstí se v květnu 1945 už nikomu válčit nechtělo
  • Kdyby, kdyby ...

    Jaques 29. 9. 2002 23:33
    Jsem si abs. jistý, že SSSR by zaútočilo jakmile by pocítilo jakoukoli slabost z řad německé branné moci, jeho výrobní kapacita byla ohromná a jeho vojenská výrobní kapacita dosáhla právě v roce 1941 maxima, Hitler ovšem neponechal nic náhodě a na sověty zaútočil, je sporné jakou měl šanci na úspěch ovšem určitá naděje existovala, druhá věc je zda-li nám Hitler skutečně bolševika dotáhnul až pod nos...řekl bych, že to spíše urychlil o pár let...nebo prodloužil ?
    • Re: Kdyby, kdyby ...

      jarda 1. 10. 2005 13:53
      dotáhnul nám sem nejbrutálnější systém,který kdy na tomto teritoriu byl a chtěl nas zlikvidovat a jeho sudetoněm.nevinní humanisté jakbysmet!Komunismus byl diktatura a ta pokud se na ni neútočí zvenku trvá třeba 40let!Viz evropská katolická konzervativní Frankova španelská!Podpora zvenku tam byla od amíků,u nás od rusáků,u obou chtěli mít základny,u nás režm padá krátce poté co ztratil sovětskou podporu,pomocníky kteří ho chtěli bránit měl,jen si to nikdo nechtěl vzít na triko rozhodnout!
    • RE: Kdyby, kdyby ...

      Kuba 6. 2. 2003 12:58
      Spíš si mylsím že to Hitler o trochu prodloužil, protože po četbě Suvorova, tomu co nás učili v dějepise a brouzdání po netu jsem toho názoru, že Stalin chtěl fakt zaútočit- útokem by pravděpodobně začala OBROVSKÁ jatka- RA by sice měla nechutně velké ztráty, ale "je nás víc než vy máte nábojů" taktika by se asi prosadila. A navíc pochybuji o tom, že by Angličané (USA byla v té době "neutrální") byli schopni invaze do Francie- spíše díky zálibě Churchilla v okrajových bojištích by osvobozovali Afriku, možná Itálii atd., zatímco by slavná Rudá armáda sklízela úspěchy v Německu, Francii,... Poté by se Stalin prohlásil za "spasitele světa"- přece on zachránil svět před nacismem! Tipuju, že by komunismus ovládl CELOU kontinentální Evropu...
      Myslím, že ačkoli byl Hitler takový jaký byl, přece jenom je tu jedna (ale opravdu jenom jedna) věc, za kterou mu můžeme poděkovat.
      • RE: Kdyby, kdyby ...

        M.Ď. 3. 9. 2004 11:49
        Pochybujem, že by Stalin chcel obsadiť celý európsky kontinent, veď keď sa keď končila vojna a Buďonnij mu navrhol, aby došli ku kanálu La Manche, spýtal sa ho: "A kto by ich živil?" Tým myslel ľudí na územiach, ktoré by obsadil. Iste vtedy bol Sovietsky zväz veľmi vojnou zdevastovaný, no aj keby došlo k realizácii Žukovovho plánu a ZSSR by vojnu pocítil len okrajove, nemyslím si, že by sa, taký orientálny despota akým bol Stalin, chcel časom vysporiadávať s slobodumilovným myslením celej Európy, ktorú by musel neustále kontrolovať.
        Pravda je tiež, že ruské vojská v celých obdobiach ľudských dejín robili v oblastiach obývaných Slovanmi najmenší bordel a násilnosti - Suvorov, Kutuzov, svetové vojny. Tých 90 mŕtvych Čechov a Slovákov v 1968 dnes Američania a Briti vyrovnajú za jeden deň.
      • RE: RE: Kdyby, kdyby ...

        Tomáš 1. 4. 2003 00:00
        S tímhle názorem zcela souhlasím. AH útokem na Rusko odsunul jejich invazní plány o několik let a zabránil tomu,že Stalin už v roce 1941 neovládnul celou kontinentální Evropu (stejně ji po roce 1945 ovládnul ještě dost velký kus). AH s operací Barbarossa původně vůbec neuvažoval již na rok 1941, ale až na později (min. r.1942). Nakonec i Keitel i Jodl při Norimerském procesu neochvějně tvrdili (a patrně mluvili pravdu), že útok na Rusko v roce 1941 nebyl ničím jiným než preventivním úderem z pocitu vlastního ohrožení. Zoufalý pokus, který jim prodloužil moc o pouhé 4 roky, možná však však zachránil celou západní polovinu Evropy od bolševismu. Toť otázka.
        • RE: RE: Kdyby, kdyby ...

          viator 12. 4. 2005 17:41
          Možná vám poněkud unikla časová souvislost: původní Hitlerův plán počítal s útokem na SSSR v dubnu 1941(!), Žukovův plán z května tedy mohl vznikat paralelně s vývojem německých příprav a vůbec nemusel být v každém případě výrazem agrese (nenechávejme se svádět Suvorovem, proboha!) Na rok 1942 počítal s válkou Stalin - a nikde asi není doloženo, že plánoval agresi, spíš prostě předpokládal nevyhnutelnost konfliktu s Německem.
        • RE: RE: Kdyby, kdyby ...

          Dalibor 18. 5. 2004 18:57
          Kdyby zaútočil Stalin na Hitlera jako první, pravděpodobně by nevznikla protihitlerovská koalice jako boj "dobra" se "zlem" a v kritické chvíli by nebyli Angličané a Američané na straně SSSR (vždyť SSSR byl věrolomě napaden..). Německo by mělo větší šanci na přežití a celkový výsledek války by byla jatka, která by mnohem převýšila stávající skutečnost. Fašismus by nebyl tak jasně prezentován jako
          zločinný režim a pro demokracii by to byla dost velká pohroma. Kdo by na tom všem vydělal, by byl Stalin.
Zpět na: Plán preventivního úderu ("Žukovův plán")
  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.