Komentáře k: Střední tank PzKpfw IV (SdKfz 161)

Zpět na: Střední tank PzKpfw IV (SdKfz 161)
  • PzKpfw IV. x T-34 I.

    Honza 3. 4. 2006 07:16
    V diskuzích se často objevuje porovnávání německých tanků PzKpfw IV se sovětskými T-34, a jak už to bývá, většinou zde nehrají úlohu skutečné technické parametry, ale spíš sympatie k jedné či druhé straně. Srovnávat Pz-IV. rok výroby 1940 s T-34/85 je stejná hloupost, jako srovnávat Pz-IV. H (r.v. 1943) s T-34 A (r.v.1940). Je třeba konstatovat, že když Německo vpadlo roku 1941, neměl proti Pz-IV. šanci žádný zastaralý sovětský tank. Situace se začala měnit, až když tyto tanky narazily na T-34, zde neměly německé tanky v čelním boji proti sovětským tankům žádnou šanci. Heinz Guderian, jehož vzpomínky se dnes někteří autoři snaží zlehčovat, napsal: (8. října 1941) "Naše protitankové zbraně jsou proti tankům T-34 účinné jen při zvláště výhodných podmínkách. Pz-IV. může se svým krátkým kanónem zničit T-34 jen zezadu, zasáhne-li motor nebo žaluzie." "Ztráty Rusů jsou podstatně menší, než naše." "Materiální převaha našich sil, kterou jsme měli doposud, nyní neexistuje a přešla teď na stranu nepřítele. Z toho důvodu jsme přišli o perspektivu rychlého a nepřetržitého úspěšného tažení." I když sovětské tanky T-34 měly mnohé nedostatky, měly oproti německým strojů výhodu lepšího kanónu, lepšího pancéřování i lepší pohyblivosti. Lze konstatovat, že spolu s tanky KV výrazně přispěly k zpomalení rychlosti postupu německých vojsk a krachu blitzkriegu pod Moskvou, kde kontrovaly protiútokem v tvrdé ruské zimě. V listopadu 1941 se sjeli němečtí konstruktéři a důstojníci, kteří navrhovali, aby se vyráběly kopie T-34, což však bylo z technických důvodů odmítnuto. H. Guderian tehdy poznamenal, "že německá legovaná ocel, jejíž kvalita vzhledem k nedostatku potřebných surovin klesala, byla horší než ruská."
    Od poloviny roku 1942 začaly přicházet na frontu vylepšené Pz-IV., které již měly delší kanón, jehož účinnost se zvýšila. Bylo zesíleno pancéřování, používaly se představné pancíře, avšak tato pasivní ochrana stále byla horší, než u T-34. Modernizoval se i sovětský stroj - od roku 1941 byla věž již standartně osazována delším 75mm kanónem F34. Od přelomu let 1941/42 se u T-34 zmenšil se zadní převis věže, zvýšila se kapacita nádrží paliva, zdokonalila se převodovka, stanoviště řidiče mělo nový poklop. Tank dostal nové 50 cm široké pásy, čelo věže mělo pancíř o síle 90 mm. Je třeba konstatovat, že německé tanky měly oproti sovětským lepší munici, ovšem výhoda pancéřování, pohyblivosti a průchodnosti terénem zůstávala na straně T-34.
    • Re: PzKpfw IV. x T-34 I.

      asd1937 18. 4. 2007 20:59
      Myslím že PzIVD v roce 41 taky nebyl kdoví co, i průzkumnej obrnák BA-10 atd. s 45 mm kanonem byl i čelně nebezpečnej PzIVD mel maximálně 30mm pancíř a většínou jen 20mm. Na to ruska 45mm stačila a to nemluvím o 76mm. Síla Němců nebyla v technice ale v moderním způsobu boje. Válku vyhrávali s nepříliš dobrými tanky a ve chvíli kdy nasadili, tanky, které převyšovali parametry nepřítele, válku začli prohrávat.
Zobrazit všechny komentáře k: Střední tank PzKpfw IV (SdKfz 161)