Komentáře k: Poměr tankových sil na východní frontě 22. června 1941

Zpět na: Poměr tankových sil na východní frontě 22. června 1941
  • První rok války Německa se Sovětským svazem

    Honza 30. 3. 2006 07:07
    Jestliže máme zhodnotit německý postup a tankovou válku v roce 1941, pak je třeba uvést několik příčin:
    1/ Za Stalinových čistek zmizelo z armády 30 - 40 tisíc důstojníků a poddůstojníků. Zlikvidováni byly zejména ti, kteří prosazovali nové moderní metody bleskové války a tankového boje, a do čela armády se dostala "stará garda," která prosazovala metody z 1. světové a občanské války - do útoku poslat 2x více lidí, než má nepřítel kulek. Je paradoxem, že metody bleskové války přejali od Sovětů Němci, kteří ji ke zděšení Stalina úspěšně používali na všech frontách 2. světové války. Stalinovi a sovětské generalitě trvalo dost dlouho, než pochopili důsledek, který měly čistky, a než vycvičili novou generaci velícího sboru.
    2/ Drtivá většina sovětských tanků (T 26, T 28, T 35, T 60, BT) byla značně zastaralá a slabá pro boj se standartními německými tanky, vč. tanků ukořistěných (československých, francouzských). Sovětští tankisté o těchto svých tancích posměšně říkali, že mají pancíř z překližky (čelní pancíře 30 - 40 mm). Německé tanky ničily tyto sovětské tanky s takovou převahou, že vzájemný poměr ztrát tanků byl v prvním roce války 1:7 ve prospěch Němců, a to i přesto, že oni útočili a Rusové se jen bránili. Navíc většina sovětských tanků neměla vysílačky.
    3/ Sovětská vojska měla slabé letectvo, které v prvním roce války nedokázalo chránit své tankové sbory, ani nedokázalo ničit nepřátelské tanky tak, jako to dělali Němci.
    4/ Značná část sovětských tanků byla dislokována na východní hranici, kde až do zahájení války s Amerikou hrozila od Japonců intervence do SSSR.
    5/ Rychlejšímu postupu wehrmachtu zabránily až tanky T-34 a KV-1, které měly výraznou kvalitativní převahu nad tanky německými. Tyto legendární stroje se značnou měrou zasadily o to, že wehrmacht se dostal k Moskvě až v listopadu 1941, kde došlo k protiútoku a kde skončila blesková válka.
    • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

      aviatik 31. 5. 2009 01:09
      Doporučoval bych rovněž vzít v úvahu nenadálost nemeckého útoku pro většinu sovětských jednotek, zmatek, který to vyvolalo a rozlohu Sovětského svazu. Zvláště pak porovnáme-li tuto rozlehlost s akčním rádiusem tanku. V tomto případě se jedná čistě o logickou úvahu, ale je zřejmé, že poměrně velká část tanků vůbec nebyla zničená v boji - ono jim prostě v tom zmatku došlo palivo.
      Mimochodem naprosto stejná situace nastala v letectvu (kde jsem více doma). Údery Luftwaffe zničily skldy paliva a postupující wehrmaht obsadil letiště. Tady velkou měrou přispěl i fakt, že se sovětské letectvo (VVS) právě přezbrojovala. Leteckým plukům západních vojenských okruhů bylo dodáno přes 1.400 moderních stihaček, ale pouze cca 200 pilotů se na ně stačilo přeškolit. Výsledky jsou 2 :
      1) na každého pilota pluku připadaly téměř 2!!! letouny. Je tedy jasné, že při rychlém postupu wehrmachtu mohl odletět jen s jedním a druhý byl pak nalezen wehrmachtem a okamžitě uveden jako vítězství německých zbraní.
      2) Ačkoli piloti měli k dispozici moderní (spíše modernější), ale při bojových vzletech používali svoji původní techniku, byť byla výkonově slabší.
      A na závěr, s tou technickou zastaralostí T-26, BT7, T 28
      T 35. Tyto typy ve srovnání s Pzr I, Pzr II; Pzr III a Pzr III
    • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

      tony 23. 8. 2006 19:57
      Každý píše o tom jak Stalin likvidoval ty nejschopnější. Měl bych na autora dva dotazy.
      1. Vyjmenovat některé "skvělé" zlikvidované důstojníky mimo Tuchačevského o kterém se píše všude.
      2. V případě že nějaké vyjmenuje, aby dodal co tak skvělého z vojenského hlediska provedli.
      • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

        Honza 24. 8. 2006 10:17
        Jistě (nebo možná) existuje literatura, ve které se můžete dočíst jména těch důstojníků, které nechal Stalin zlikvidovat. Určitě byli mezi nimi schopní i méněschopní. Většina těch, kteří byli internováni a popraveni však zastávala metody moderního boje a dokonce v dobách, kdy se Stalin kamarádil s Hitlerem, učila německé důstojníky na ruských střelnicích metodám bleskové války, což se Rusům paradoxně později vymstilo. Tady nešlo o to, co skvělého tyto oběti stalinových čistek provedly, tady šlo o to, že sovětská armáda ztratila své know-how a tudíž byla totálně neschopná vést jakýkoliv efektivní boj. Dovoluji si citovat věty, které jsem nenapsal, ale pod které se můžu podepsat: "Při Stalinových čistkách v letech 1936-38 bylo zabito a uvězněno 3 z 5 maršálů, 13 z 15 velitelů armád, 220 z 406 velitelů divizí - 90% generálů a 80% plukovníků. Celkem 35 000 důstojníků vyšších a nižších. Co to znamená? Když pominu, že mezi těmi co byli zabiti bylo i pár neschopných a ono bylo, tak zmizela přirozená kontinuita vývoje armády k moderní armádě. Vše co měli tito důstojníci v pravomoci se zastavilo do doby než tam nový důstojníci vůbec dospěli."
        • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

          Olaf Svoboda 3. 9. 2006 16:41
          Plně souhlasím s tvým názorem že Stalin sovětské armádě fakticky usekl hlavu díky jeho čistkám co se týčemaršála Tuchačevskeho to byl ten genialní straték a taktik on to byl kdo předpověděl že Wermacht zaůtočí v roce 1941 s dvěmi sty divizemi a to spletl o osm divizí a před pověděl to v roce 1936 a to nebyl jediný takovýto velitel Rokosovskij ten byl vězněn na Sibiři v Gulagu naštěstí pro Stalina nezemřel. Předchozí článek kde autor píše že kromě maršála tam nebyl nikdo schopný je pitomost 35000 vysokých důstojníků a aby se tam nenašel jedinej inteligentní velitel. Koho potom povýšil a ustanovil Stalin Budonije to byl ten největší blb nebo Vorošilova to byl opilec ale hlavně že byly poslušní Stalinových rokazů. Dalo byse říct že Stalin dělal to samé jako Hitler ale ten svoje generály nestřílel ale odvolával je. Ahoj
          • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

            cepuk 27. 4. 2019 14:49
            Promiňte, měli bychom brát vše v delších časových- souvislostech, maršál Buďonyj ve svých mladých letech se svým jezdectvem vlastně uplatňoval"bleskovou válku". viz začátek 30. let válka Polsko Sovětský svaz, kdy se Rudá armáda dostala až před Varšavu a nemělo by se zapomenout,že "Stalinovy čistky"
            měly nějaký "původ", účelem bylo oslabení sovětské armády. Omlouvám se, že jsem se do této diskuse vloudil s trochu časově jiným pohledem.
        • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

          tony 24. 8. 2006 19:13
          Doporučuji knihu Viktora Suvorova - Očista. Určitě není zcela objektivní (a jaká kniha je?) ale jsou tam nesporně zajímavé myšlenky. A když si jeho názory začnete konfrontovat i s jinými zdroji je to k zamyšlení.Citace z oficiálních zdrojů Rudé armády: V letech 1937 - 38 bylo z Rudé armády propuštěno 36 761 důstojníků. Z nich zatčeno celkem 10 868 důstojníků. K 1.5. 1941 se na své posty vrátilo 12 461 dříve propuštěných důstojníků. Hlavní vojenský archív Ruské armády fond 37837, složka č. 10/142, strana 93. Ve Vojensko-historickém časopise (1993, 1, str. 56) ho poprvé publikovali generálmajor justice A.I.Ukolov a podplukovník V.I.Ivkin. Hitler pořádnou čistku v armádě neudělal a válku prohrál, Stalin čistku udělal a válku vyhrál s takovými maršály a generály jako Žukov, Vasilijevskij Rokossovskij (také zatčen, v červnu 1940 rehabilitován), Antonov, Koňev, Malinovskij, Kuzněcov, Rybalko, Vatutin a nekonečná řada dalších. O jejich kvalitách nikdo asi nepochybuje. Možná by takto skvěle bojoval např.popravený velitel armády Dybenko, bývalý námořník, opilec a velitel Rudých gard při útoku na Zimní palác, bez jakéhokoli vojenského vzdělání. Nebo Tuchačevskij, možná dobrý teoretik, ale pod Varšavou dostal nářez a tak vlastně bojoval nejvíce v občanské válce, kde brutálním způsobem masakroval rolníky zvláště v Tambovské guberii. Atd. není prostor, takže končím. Tvrdím ale, že nic není bílé ani černé a tak je třeba vše velice pečlivě zkoumat a vážit, ze všech možných úhlů pohledu.
          • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

            KF 1. 3. 2014 16:37
            Je vidět, že "tony" i "knírač" četli a mají v hlavě i něco jiého, než všude rozšířené bláboly o počátku 2. světové války, konkrétně napadení SSSR. To jsou výmysly, které vznikly zejména za Chruščova a zčásti je sovětští takyhistorikové "podepřeli" ua Brežněva (viz vydáni souboru o velké vlatsenecké válce). Jen tak na okraj otázka těm, co neustále opisují tu komunisty vylhanou historii o válce - víte, kolik že měl SSSR k dispozici tanků a letadel (počet) ? A proč byla Rudá armáda v roce 1941 tak "bita" wehrmachtem a osttatníma složkama německé armády ? 1. výcvik RA bal výhradně ÚTOČIT (viz řády RA). 2. letci byli cvičeni krátkodobě, k útočení a bombardování, nikoliv ale náročnější pilotáži 3. O většinu "zastaralých" tanků přišla RA díky jejich koncentarci příliš blízko hranic (analogicky i letectvo) a proto, že neměli palivo, resp. munici v místě soustředění. Přečtěte si prosím specifikaci tanků německých a sovětských v červnu 1941 a potom můžeme vést diskuzi o špatných či zastaralých tancích. Doporučuji k přečtení knihu již uvedeného V.Suvorova (Rezuna) Ledoborec - kdo začal 2.světovou válku, popř, jiné jeho knihy. Ten pán moc dobře ví, o če píše, sovětští komunisté i dnešní ruští historikové jej odmítají, ale nikdo pokud vím, mu dodnes jeho názor NEVYVRÁTIL jako chybný nebo lživý !!!
            • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

              Franta 12. 4. 2014 18:56
              Souhlas!
          • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

            Knirac21 7. 3. 2012 14:10
            K osobě Viktora Suvorova se názory různí. Přečetl jsem všechny jeho knihy.Troufnu si říct, že asi do značné míry dost přesně popisuje vše, co se v tu dobu odehrálo.Stalin chtěl dokonce 100 000 tanků a letadel.Vznikaly mládežnické skupiny plachtařů, nová letiště a spousta dalších drobných indicií ukazuje na Stalina jako potenciálního agresora. Co se týká likvidace velitelských kádrů, Tony to píše přesně. Ještě bych dodal, že podle Suvorova, kdejaký politický pracovník byl zařazen do nějaké hodnosti a zrovna tak i vedoucí pracovníci podniků.Jinak pokud by chtěl někdo líp pochopit Stalina jako politika, velitele anebo spíš banditu, doporučuji knihu Paralelní životopisy.Je to srovnávací literatura něm a Hitlerovi.
    • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

      dodozv 12. 6. 2006 12:06
      Pre mňa zostáva záhadov, prečo ak Rusi disponovali takými počtami T34 a KV1, trvalo pomerne dlhú dobu kým sa s nimi Nemci stretli a to ešte v tak malých počtoch? Nie su tie počty predsa len nadnesené? Nemohlo sa stať, tak ako to bolo za komúny zvykom, že sa radšej uvádzali čo najvyššie počty vyrobených kusov(nejde iba o tanky), ako skutočné údaje? Niekto by mohol namietať, že Stalina sa bál každý oklamať, ale tak to nie je. Sú známe príklady, kedy Stalina klamali zo strachu pred jeho hnevom, preto ja osobne túto alternatívu považujem za celkom reálnu. Čo Vy na to?
      • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

        Honza 15. 6. 2006 14:53
        Nevím, zda trvalo dlouho, než se němci střetli z tanky T-34 a KV-1, ale pochybuji o tom, že počty vyrobených tanků jsou nadnesené. Něco o těžkých tancích KV je na:
        Historie vývoje tanků v konstrukční kanceláři Kirkovského závodu I.
        www.atmagazin.cz/zobraz_clanek.php...
        Historie vývoje tanků v Charkovské konstrukční kanceláři
        www.atmagazin.cz/zobraz_clanek.php...
        Ono by se ten strach před Stalinem dal interpretovat i opačně, a sice údajná snaha uvést nižší počty, aby Sověti nemuseli přiznávat velké ztráty. Já se však domnívám, že počty vyrobených tanků jsou jedním z mála údajů, kde se dá v "sovětském brajglu" předpokládat objektivita.
    • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

      Chose 2. 5. 2006 14:15
      Vřele doporučuji fundovaný článek: temneuzemi.webzdarma.cz/Historie/T... Ten snad konečně ozřejmí názory jako: T-34 byl nezničitelný, byl nejlepší aj.
      • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

        Zdeněk Kříž 3. 7. 2007 12:40
        Ten autor, na kterého odkazuješ neumí ani česky. Jak mu mám věřit, že rozumí tankům?
      • Re: Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

        Honza 3. 5. 2006 09:25
        Váš vřele doporučovaný článek na temneuzemi.webzdarma.cz/Historie/T... samozřejmě znám, ovšem jako fundovaný bych ho nenazval. Anonymní autor anonymních stránek na mě působí zcela nevěrohodně (kromě své anonymity) už tím, že tam má pravopisné chyby. Snaží se srovnávat to, co při respektování časové posloupnosti vývoje jednotlivých strojů zcela srovnávat nelze. O "fundovanosti" a "nestrannosti" tohoto článku (a potažmo jeho autora) jsem se již vyjádřil ve svém diskusním příspěvku www.fronta.cz/?komid=9069 , a o aspektech vývoje tanků i v jiných diskusních příspěvcích ve sekci "Německé tanky." Pokud mluvím v článku týkajícího se PRVNÍHO ROKU VÁLKY o výrazné kvalitativní převaze T-34 a KV-1 nad německými tanky, pak si za tímto pevně stojím.
      • Re: Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

        Tom 2. 5. 2006 18:58
        Naprosto charakteristické pro tento a podobné články, jsou použité prameny - drtivá většina jsou německé zdroje. Naprosto nechápu, jak to, že autor takovéhoto článku naprosto klidně pomine naprosto nejobsažnější tuzemský materiál na téma T-34 a jeho srovnání s jinými stroji? Je to seriál z Technického týdeníku z ročníku 2002, jehož autory jsou pánové inženýři Kopecký a Klínek. Bohužel pro Chose a autora jím uváděných stránek, jsou závěry těchto dvou pánů jaksi opačné - a to dokonce ve vztahu T-34 versus Panther.
        PS: tolik pravopisných chyb na jednom webu, jako na Choswm doporučované stránce, jsem už dlouho neviděl. I to podává svědectví o kvalitách onoho článku.
    • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

      kukopas 17. 4. 2006 21:26
      Tie tanky T28, T26, BT5 a BT7 neboli vobec zastarale! Na Nemecke Pz2, pz3, Lt35, Lt38 v pohode stacili.A este k tomu ich bol obrovsky pocet.Ruske protitankove delostrelectvo bolo tiez na dobrej urovni. T34 a KV1 boli takmer nezastavitelne, potrebovali len lepsie velenie, co bolo bez tych vysielaciek dost problematicke.Take velenie, ake predviedol Katukov pred Moskvou.Tie celne panciere 30 a 40 mm mali Nemci, Rusi 16 az 30, okrem T34 a KV. Vojvodca (diktator), ktory tesne pred voj. konfliktom vyvrazdi skoro cely dostojnicky zbor takym sposobom, ako to urobil Stalin, si nezasluzi vyhrat vojnu!
      • Re: První rok války Německa se Sovětským svazem

        Honza 20. 4. 2006 07:32
        Souhlasím s vámi, že čelní pancíře předválečných sovětských tanků měly i kolem 20 mm (v původním příspěvku jsem se překlepl). A to dokonce i těžký tank T-35. Domnívám se však, že tyto zastaralé tanky převyšovaly maximálně německé Pz I. a II., Pz III. a československým tankům byly přibližně rovnocenné, na Pz IV. neměly. T-34 a KV 1, to už bylo jiný kafe
Zobrazit všechny komentáře k: Poměr tankových sil na východní frontě 22. června 1941