Komentáře k: Střední tank PzKpfw V Panther (SdKfz 171)

Zpět na: Střední tank PzKpfw V Panther (SdKfz 171)
  • Panther a vše kolem

    ASD 18. 1. 2005 02:03
    Chtěl bych zareagovat na různé názory.
    debatér Guderian tvrdil: že sověti měli nevyčerpatelné výrobní zdroje,kdyby ano tak by se neobtěžovali stěhovat fabriky.Ve fabrikách pracovaly i ženy,takže i pracovní síly byly omezené.

    Had tvrdil: že Něm. se zdržovali výrobou mnoha verzí verzí,jenže šlo právě o vylepšení a i jednoduchost,levnost a rychlost výroby.

    Myslím si,že sověti vyhráli protože byli schopni vyrábět dobrý tank ve velkém množství.Panthery měly klesající kvalitu pancíře a ani svaření nebylo kdovíjaké.Sověti prý všechny tanky svařovali nerezem.Což se dá ověřit na dochovaných exemplářích.
    na tomhle servru jsou dostupné fotky podivně zničeného pzV,ještě jsem neviděl takhle zničenou t34.


    Každý tank je jiný,srovnávat se může každý s každým.Přínos takového srovnání je, ale spornej :)

    Petr Gmiterko: Domnívám :) se, že t 34 je tankem z konce 30 let a pz.V je vývojem z roku 1942.Proto je v podstatě nesmysl srovnávat t34 a Pz V který je odpovědí.Není současníkem,pzV je to tank další generace.Přiměřenější by bylo srovnávat s T44.

    DS:Sověti měli štěstí že Něm. nedodělali PzVf a Něm. zas měli štěstí že Sověti nedodělali T44.

    Jirka 22.12.2003 Mám zato že PzV byl těžší prostě, protože byl větší,pochybuju že by legování zmenšilo váhu a určitě by Němci nesnižovaly sílu pancíře.Síla pancíře by zůstala stejná jen by o legování byl odolnější.

    Marten 08.12.2004 IS-2 neměl "horší" kanon.Jeho určení nebylo primárně boj s tanky, ale rozbít obranné postavení na které nasatčily střední tanky.To že byl rovnocenný Německým tankům byl jeho plus.Na boj s tanky sověti měli :su76,Su122,su85,su100,su152,isu152,isu1 22 a taky IL2.
    • Re: Panther a vše kolem

      Krojc 18. 12. 2006 06:51
      Svařování tanků nerezem je naprostý blud. Kvůli nedostatku kvalifikovaných svářečů bylo při výrobě svařovaných částí korby a věže T-34 používáno speciálních elektrod s přídavkem stříbra a jiných kovů, které byly k opravám prasklin používány ještě v letech 1962-1966, a to u cvičných strojů. Sám jsem tyto elektrody ze zásob vyrobených v SSSR roku 1945 užíval při výcviku polních oprav a třeba uznat, že při stejném použití běžných elektrod ty ruské lépe držely oblouk a jejich svar byl lépe provařený. Vyžadovaly kupodivu i menší zapalovací proud.
      Ještě k ISU 152: Tzv. Zvěroboj měl nepříliš kvalitní optiku pro přímou střelbu a v kombinaci s poměrně kratší hlavní byla jeho účinnost snížena nepřesností. Při zásahu kinetickou střelou s balistickou kuklou (tzv.balvankou) ale dokázal prorazit a shodit i věž Panteru (poznatek ze střelnice na Tureckém vrchu, kde se ještě v 60.letech tahal jeden dost rozstřílený PzV na laně jako terčový). Stalo se na vzdálenost cca 850 metrů.
    • Re: Panther a vše kolem

      Flak 1. 3. 2005 00:32
      ISU-152 na boj proti tankum...?
      • Re: Panther a vše kolem

        Zveroboj 11. 3. 2005 18:52
        A proč ne?
    • Re: Panther a vše kolem II

      ASD 18. 1. 2005 02:05
      Věřím tomu, že i na počátku války možná i sovětští tankisti byli vytcvičení dostatečně,kámen úrazu byl v tom, že jakmile ztratili tank ,dostali do ruky pušku a stala se z nich pěchota.Až později si jich začli vážit,a znovu je zařazovali k tankům.

      Dále se domnívám,že šikmé pancíře mají také své zápory.Projektily s nízkou rychostí a letící z větší vzdálenosti dopadající více zezhora ,víceméně kolmo.

      stuka 10.07.2003 Nevím jestli byly u dukly PzVI.Pro spojence byl každej tank Tiger,fašistická Puma nebo Panther.I PzIV f-j byl s dlouhou 75 pěkně hodně ostrej.

      Stuka 13.07.2003 kdyby sovětům
      bylo jedno jestli se jejich tanky vrátěj tak by je neměly tak pokrokový atd,ale vyráběli by a posílali by do boje neúspěšné lehké tanky.

      Nesrovnávejte to jako jakýsi tankový souboj.Co když to, ale v bitvě bouchá všude kolem a PzV nemusí vědět o svém protivníkovy.Zásah znamenal minimálně poškození.Podle mne sověti nepředpokládali nasazení jeden jsII nájezd na jeden zakopanej PzV.Celou dobu se tu argumentuje, tím že sověti hráli na kvantitu a Němci na kvalitu a pak se tu srovnává 1 vs. 1.Bavme se jakou měl šanci pzV když na něj zútočilo pět t34/85 nebo 10 kusů ostatních typů.Německý kanony měly dobrý účinek na i větší vzdálenosti,ale jsem přesvědčenej, že se povětšinou nebojovalo na letišti, že kouř, prach, terénní nerovnosti a přírodní překážky musely jeho možnosti velmi často omezovat.

      kolacz 30.11.2003: Hezké příklady kdy pzV byly úspěšné.....mám fotku na které jsou zničené dva pzV jedním lehkým T70.Z toho vyplývá že sovětský lehký tank byl 2x lepší než PzV :).

      63636 22.09.2004 21:05,když už se dostala t34 tak blízko aby mohla taranovat tak by snad mohla i vystřelit a zasáhnout.Věřím na tarany, ale tanky kde byl bud poškozenej kanon,byl bez munice a nebo byl živej jen řidič.

      Nechápu ty z vás kteří hanobí t34 a vychvalujete Panthera, když pzV z T34z vychází.

      Němci neměli zbraně lepší, ale většinou dotažený.Ale vyjímka potvrzuje pravidlo a první nasazení Pantherů dopadlo velmineslavně.A i tam je vidět jejich zcestnost v honbě za silným pacířem viz Elephant.To samé PzVI a Maus a další projekty.

      U Kursak byla téměř polovina pzV zníčena 45mm kanony.Druhá necelá polovina 76mm a zbytek připadal na tanky.

      Podle mne byl Panther moc velkej,což asi i musel kvůli skvělému, výkonnému kanonu který aby byl přesný vyžadoval těžký a stabilní podvozek.

      Je to zajímavej stroj,ale nevyzrálej v době kdy mohl něco rozhodnout a pak už jen lehce nadprůměrnej. Nnedokázal svýma kvalitama vyvážit síly protivníka.
      Velká spotřeba materialu a času na výrobu,tato drahost z něj dělá luxus který není ve válce přípustej.
      • Re: Panther a vše kolem II

        Eman 9. 12. 2005 10:38
        Nevěřím tomu, že samotný T-70 mohl zničit dva plně bojeschopné Panthery. T-70 byl lehký tank a v boji se středními tanky kvalit Panthera neměl moc šancí.

        Panther nevychází z T-34, ale se zkušeností z bojů s T-34, což jsou dvě rozdílné věci.

        U Kursku téměř polovinu Pantherů vyřadily technické závady.
      • Re: Panther a vše kolem II

        dušan 14. 10. 2005 19:51
        konečne rozumný názor.
      • Re: Panther a vše kolem III

        ASD 22. 1. 2005 00:01
        Jestli chcem srovnávat PzV s T 34/76

        Tak musíme srovnávat T34/85 s pzIVe
        -Závěr1 jejich srovnání :PzV je lepší a Němci měli lepší tanky.
        -Závěr2 jejich srovnání :PzIVe je horší, sověti měli lepší tanky.

        Po tomhle způsobu srovnávání musí být každýmu už jasný, že Panther a T34 se spolu srovnávat nemají.

        Má se srovnávat T34/85 vs. PzV
        Má se srovnávat PzIve vs T34/76
        • Re: Panther a vše kolem I., II., III.

          Marfy 19. 4. 2005 12:54
          Naprosto s tebou souhlasim... Srovnavani tanku je velice problematicke a lze k tomu pristupovat ruznym zpusobem. Vycet hodnot pancerovani, skore uspechu, dokonce i chvalozpevy ucastniku boju jsou ve vyslednem efektu zcela druhorade... Kazdy tank byl postaven jako reseni situace na bojisti v danem case a kazdy je prekonatelny novou technikou a spravne uzitou taktikou... Nemecke tanky jsou propracovane masinky te doby, ale pokud byl osamoceny KT zaplaven vlnou T34 a dostal se do krizove palby na kratkou vzdalenost, nemel sanci prezit... Podobna situace mohla nastat pri utoku Shermanu na KT... Rozdil byl pak jen v tom, ze po zniceni 2 az 3 celnich Shermanu (varic Tomiku) se ostatni kolona stahla z dostrelu a pockala, az Tigera2 znici letectvo...(ja se nedivim...:) Ruska bojova moralka byla naproti tomu jina a nejen diky pohaneni vlastnich kulometu v zadech... Rusove pak museli zaznamenat pri frontalnim utoku (uraaaa) proti zakopanemu a maskovanemu (minimalne stejne odhodlanemu) nepriteli pochopitelne mnohem vetsi ztraty tanku. Kazdy stroj mel proste sve vyhody, ale i slaba mista... Spojenci, ale zvitezili a potvrdili tak vhodnejsi smer jejich taktiky vcetne tvorby vsestrannejsiho tanku pro masovou vyrobu nez vytvoril nepritel... Co dodat? Pokud bych si mel vybrat tank pro boj na maximalni vzdalenost v otevrenem terenu bez ohledu na rychlost presunu, doplnovani paliva, poruchovost, ... sednul bych si patrne do King Tigera, nebo s trochou sebezapreni do mene "lixusniho" IS2... Naopak, pokud by bylo potreba tvrde a rychle zautocit a boj byl veden na kratkou vzdalenost a v clenitem terenu, "hupsnul" bych patrne rovnou do T34... Panther je bezesporu velice dobry tank a vrazedna zbran v rukou nemeckych tankovych veteranu, ale neni to ryba, ani rak... :) Nehodi se prilis pro rychle utocne operace diky prece jen velke hmotnosti, zravosti motoru a diky slozite konstrukci take mensi spolehlivosti. O problematickem (prakticky nemoznem) polnim opravovani ani memluve. V defenzive je jiz mnohem uzitecnejsi, ale oproti KT jeho pancerovani neni az tak robusni pro absorbci vetsiho mnozstvi zasahu a tak je mnohdy odkazan na vhodne manevrovani... Panther by byl vynikajici tank s nejakou moderni pohonnou jednotkou, ktera by mu dala silu prokazat jeho klady "stredniho" tanku a umoznila mu poslani stredniho tanku plnohodnotne plnit...
Zobrazit všechny komentáře k: Střední tank PzKpfw V Panther (SdKfz 171)