Komentáře k: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?

Zpět na: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?
  • Všechno zlé je k něčemu dobré

    Rosomak 19. 12. 2003 10:25
    Souhlasím s názory, že za svobodu se musí bojovat. Tak to naši dědové cítili a my už jen dnes filozofujeme, co by oni udělali.
    Ale všechno zlé, je k něčemu dobré. Díky válce jsme mohli vyčistit území od Němců, kteří by do budoucna byli stále pátou kolonou, rozbuškou ve vztazích. Evropa není jako USA, kde sice jednotlivé národní komunity existují, ale nejsou natolik početné, aby dokázaly prosadit se politicky - jasným důkazem je Quebec v Kanadě, který se za pár let asi osamostatní.
    Škoda jen, že po válce si lidi nechali zblnou komunisty a Beneš zde zradil 60% českého národa a 90% slovenského. Politika si dělala vždy v Praze, a bohužel se situací v Praze nechal Beneš ovlivnit. Takže díky tomu v současné době není ČR natolik hospodářsky silné, aby mohlo expandovat do Německého pohraničí, ale Němci mohou, což není správné a u nás to vyvolává poraženecké nálady.
    Problémem naší armádní doktríny bylo, že dovolila vývoz těžkých zbraní (například houfnic do Německa), které pak zde chyběly. Bohužel Francouzi a Britové si nedokázali uvědomit, že odstoupením pohraničních pevností je rovna bezpodmínečné kapitulaci. Beneš s touto eventualitou vůbec nepočítal, jinak by mohl být vypracována mapa území, které odstoupíme výměnou za odsun Němců z ostatních území. Nezapomeňme na to, že Německu připadla území s min. 50% německou menšinou, což znamená, že až 50% jiných obyvatel se muselo odstěhovat.
    Pokus si vezmeme jakou část výzbroje Němci získali, jakou získali průmyslově vyspělou základnu, je jen velké štěstí, že nedošlo k vyšponování situace a posunu okupace o rok, protože by se pak Británie neubránila. Český průmysl by přešel kompletně na vojenské koleje, což by znamelo vývoj nových zbraní (a ne jejich diktát z Německa), které by válku na západě mohly rozhodnout.
    Ohledně pevností - nezapomínejte, že byly postaveny z betonu, který jinde neexistoval - metr našeho betonu byl více než 3,5 m francouského nebo belgického. Dobývání i malých řopíků by bylo krvavou lázní. Bohužel, české velitelství ač založilo strategii na obraně, vůbec se nevěnovalo otázce min (pokud si pamatuji bylo to možná způsobeno tím, že měli strach z toho, že čeští Němci při ilegálních přechodech hranic v těchto minových polích zahynou a německá strana to propagandisticky využije.
    Pokud někdo z vás byl na vojně a měl možnost si vyzkoušet nějaký simulovaný útok a pak být na druhé straně jako obránce, je jasné, že rok 1938 by byl mnohem blíže situaci za první světové války, protože české kulomety by Němce kosily jak přezrálé žito. A těch pár děl by české pozice nedokázaly zlikvidovat - nezapomínejte také na naše houfnice.
    Nyní ale máme větší šanci - Němci mají po jednom dítěti, takže když se v našem národě bude rodit hodně dětí, můžeme obsadit Německo mírovou cestou ;-)) Stačí se podívat, jak se to podařilo cigánům - v roce 1935 jich bylo cca 35.000 a dnes je jich skoro milion.
    • Re: Všechno zlé je k něčemu dobré

      Alfréd 25. 8. 2006 08:17
      Dovolím si částečně nesouhlasit - hromadný odsun většiny německého obyvatelstva z pohraničí byla chyba. Podívej se, prosím, na mapu míry nezaměstnanosti, zejména na okresy s největší mírou nezaměstnanosti, porovnej je z mapou předválečného osídlení, zamysli se a zkus si udělat nějaký závěr :o)
Zobrazit všechny komentáře k: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?