Fašistická Itálie

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-8 z 8
Po
Martin Dolejský 28.5.2015 11:20 - č. 11
Tom napsal(a) v č. 10:
"Richard Lamb: Válka v Itálii 1943-1945, zaměřeno na vnitřní poměry v Itálii a politiku spojenců vůči Itálii, celkem zajímavé"
Díky za doporučení! Ta Lambova kniha bude určitě zajímavá a až to půjde, tak si jí půjčím. Já teď čtu Dva diktátorovy pády od Roberta Kvačka, tak uvidím, jaké to bude, ale pan profesor píše dobře. Když budeš mít něco nového k Itálii, tak to přihoď a zatím se měj.
Tom 27.5.2015 21:01 - č. 10
Tom Na ten dotaz k literatuře, já mám v knihovně toto:

postarší věci z nakladatelství Mustang:
- Bernard Ireland: Válka ve středomoří 1940-1943, dost obecné, nejde do velkých detailů, ale pro přehled to postačuje
- Richard Lamb: Válka v Itálii 1943-1945, zaměřeno na vnitřní poměry v Itálii a politiku spojenců vůči Itálii, celkem zajímavé

Méně postarší věci z nakladatelství Paseka, autor známý Miloš Hubáček:
- Boj o středomoří - prvních devět měsíců, námořní válka i boj o italskou východní Afriku
- Boj o středomoří - bitva u mysu Matapan, klasika námořní válka
Martin Dolejský 6.5.2015 16:04 - č. 9
Honza M. napsal(a) v č. 8:
"Špatně vidím, nebo se to vozítko vážně startovalo klikou?!"
Myslím, že vidíš dobře. Nejsem si tím úplně jistý, ale z fotek se zdá, že tam klika byla a za jízdy byla připevněna kousek od otvoru.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Honza M. 6.5.2015 11:45 - č. 8
Honza M. Špatně vidím, nebo se to vozítko vážně startovalo klikou?!
Martin Dolejský 4.5.2015 22:13 - č. 7
Několik zajímavých informací o lehkém tančíku L 3-33, který byl nasazen mimo jiné i v italském tažení proti Habeši v letech 1935 a 1936.


www.italie1935-45.com/regio-esercito/materie...
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Martin Dolejský 29.4.2015 06:04 - č. 3
egli napsal(a) v č. 2:
"Itálie měla ambice zejména ve Středomoří"
Díky. Před pár lety jsem četl v knize o španělské občanské válce, že Mussolini si dělal jisté naděje i na to, že Baleárské ostrovy budou v pozdějších letech (po vítězství fašismu) sloužit jako italské vojenské základny. Co je na tom pravdy, nevím.
egli 28.4.2015 20:02 - č. 2
egli
Dóla napsal(a) v č. 1:
"Na jaké území si Mussolini činil nároky? (Tedy jaké území by ovládala Itálie v případě vítězství Osy)"
Itálie měla ambice zejména ve Středomoří - udělat ze Středozemního moře "Mare nostrum" - jadranské pobřeží, Albánie, Korsika, Malta, Libye, Tunisko.

Viz projekt Velké Itálie:
it.wikipedia.org/wiki/File:Grande_Italia.jpg
en.wikipedia.org/wiki/Imperial_Italy_%28fasc...
en.wikipedia.org/wiki/Italy%27s_Mare_Nostrum
Martin Dolejský 28.4.2015 19:26 - č. 1
Dobrý den,
toto téma jsem založil z toho důvodu, že bych se rád dozvěděl něco o fašistické Itálii. V prvé řadě je to její zahraniční politika. Kým byla určována a jaké bylo její směřování? K tomu bych měl dva poddotazy. Jde o témata nesmírně zajímavá, ale myslím, že ne dostatečně popsaná. Na jaké území si Mussolini činil nároky? (Tedy jaké území by ovládala Itálie v případě vítězství Osy). Druhý poddotaz, který je možná na samostatné vlákno, se týká italské přítomnosti v Etiopii. Nevíte, jaké bylo chování Italů v (k) této zemi? Jaká zde byla vláda a státní zřízení po jejich příchodu? Jaké zde bylo vojsko a kolik civilního obyvatelstva z Itálie do Etiopie přišlo (nebo zde už žilo)? Za případné doporučení literatury Vám budu velmi vděčný. Do vlákna je pochopitelně možné přispívat jakýmkoliv jiným příspěvkem k tématu fašistické Itálie.
Martin
1-8 z 8
Po