Ženy ve válce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 127
1 2 3 4 >>
Po
egli 27.10.2014 17:23 - č. 218
egli Na téma američtí vojáci a ženy ve Francii vychází nyní kniha M. L. Robertsové "Válka a chtíč" (What Soldiers Do)
www.kosmas.cz/knihy/198442/valka-a-chtic/
www.amazon.com/What-Soldiers-Do-American-Fra...

Vzbudila kontroverzní reakce, zejména mezi americkými veterány.
siglufjordur 24.10.2014 14:30 - č. 217
Honza M. napsal(a) v č. 212:
"V kapitole "Rusové" a "Američané" autoři samozřejmě nepopírají, že ke znásilnění a drancování ze strany "Rusů" docházelo, ale upozorňují, že vzpomínky na podobné činy ze strany Američanů se prakticky nevyskytují."
Richard Glazar ve své knize Treblinka,slovo jak z dětské říkanky,popisuje že byl svědkem toho,když dva američani znásilnili jednu německou ženu.Takže na západě Německa k tomu docházelo taky,i když v úplně jiném měřítku,než na východě.
jack aspirin 22.8.2014 16:07 - č. 216
www.samilitaryhistory.org/vol126sb.html

Zajímavý osud.
bush 9.5.2012 10:19 - č. 215
bush Aha, já si to pořád pletu! Každopádně vřele doporučuju. Jestliže Welzer a spol. zkoumají paměť samotnou, Barša pěkně ukazuje, jakým způsobem se paměť vytváří, uchovává, zapomíná ... (proto politika holocaustu jako politika určité paměti utvářející se v té podobě, jakou ji známe od 60. let).
Honza M. 9.5.2012 09:53 - č. 214
Honza M.
bush napsal v č. 213:
"Pavel Barša (Genocida a holocaust; stejná edice a stejné nakladatelství"
Paměť a genocida. Úvahy o politice holocaustu.
bush 7.5.2012 22:35 - č. 213
bush Jakkoli kacířská ta otázka je, mám dojem, že je zároveň nemožné naň odpovědět. Koneckonců proč bychom nutně museli předpokládat úspěšnost nacistické propagandy, když by se hodilo sledovat, kdy vlastně tahle paměť (zlí Rusové-násilníci) byla nejživější - hned po válce nebo snad později (nepochybně, ale kdy či jak to souviselo s vytvořením "železné opony")? Třeba bychom ledacos zjistili jako při zkoumání paměti holocaustu, což pěkně ukázal Pavel Barša (Genocida a holocaust; stejná edice a stejné nakladatelství jako "Můj děda nebyl nácek").
Honza M. 7.5.2012 16:30 - č. 212
Honza M.
Glynwed napsal v č. 209:
"V německu bylo znásilňování a následné sebevraždy žen všeho věku téměř běžný kolorit."
K tomu bych měl, pod dojmem knihy, kterou tady loni recenzoval bush (www.fronta.cz/kniha/muj-deda-nebyl-nacek-nac...), a kterou právě čtu, kacířskou otázku: zda bylo masové znásilňování německých žen skutečně tak běžným jevem, nebo se jedná o stereotyp na jehož četném výskytu ve vzpomínkách Němců se spolupodílela nacistická propaganda zejména z konce války?
Obraz bezohledných, znásilňujících Rusů se zdá být tak silný, že ani opačný příklad, který byl vyprávěn ve stejnou dobu, na tom nic nemění. Tento stereotyp se prosazuje dokonce i proti současně mu odporujícímu důkazu. (...)
Co se v rodinném diskurzu o "Rusech" prosadilo, je obraz "zlého Rusa", jehož obětí bylo německé civilní obyvatelstvo. Nacistická propaganda tím ukazuje svůj účinek i ve vyprávění následujících generací. (...)
I pro následující generace tedy platí to, co Lutz Niethammer pozoroval na generaci pamětníků, totiž, že Rusové se sotva kdy objevují ve vzpomínkách Němců jako oběti nacistické krutovlády. Vypráví se pouze o vlastní matce, která měla strach ze znásilnění, o vlastní rodině, která se stala obětí pustošení sovětskými vojáky, nebo o aktech pomsty, jimiž bylo postiženo německé obyvatelstvo.
V kapitole "Rusové" a "Američané" autoři samozřejmě nepopírají, že ke znásilnění a drancování ze strany "Rusů" docházelo, ale upozorňují, že vzpomínky na podobné činy ze strany Američanů se prakticky nevyskytují. Dále dospívají k zajímavému poznatku, že "někteří pamětníci, a sice východoněmečtí více než západoněmečtí, takto informují i o pozitivních zkušenostech s ruskými okupačními vojáky", čili, že Němci ze sovětské okupační zóny měli s "Rusy" dobré i špatné zkušenosti, zatímco ve vzpomínkách Němců z americké okupační zóny, kteří se sovětskými vojáky většinou do styku nepřišli, je obraz "Rusů" takřka výhradně negativní.
Tom 6.5.2012 22:17 - č. 211
Tom V neděli 6. května od osmi večer na ČT2 šel docela zajímavý dokument "Ženy v oblacích" - na téma pilotek z období wwII. Sice se to nevyhnulo obvyklým kravinám, např. pasáž o východní frontě doprovázely letové záběry P-47 a MS-406, ale jako celek se mi to líbilo. Hodně prostoru dostala Lydija Litvjaková i Jacqueline Cochranová. Netušil jsem, že Hana Reitschová nebyla jediná v Luftwaffe a velmi pikantní nádech má to, že její kolegyně Beate Uhse se po válce prosadila v podnikání v erotickém "průmyslu".
marrietta 4.1.2012 23:24 - č. 210
marrietta Děkuji Ti za odpověď
Glynwed 28.12.2011 20:50 - č. 209
Glynwed Chování ruských vojáků k ženám na okupovaných a osvobozených uzemích obecně je na konci války podobné. Znásilňování německých žen je bráno jako samozřejmá odměna ruskému vojákovi a akt spravedlivé pomsty. Mnozí ruští vojáci pak moc nerozlišovali mezi německými a slovanskými ženami, zvláště pak když byli pod vlivem alkoholu. Takže babička mojí manželky od Jaroměře (bylo jí v roce 1945 17) musela jednou v noci utéct z domu oknem, když se do její místnosti v domě snažili vlámat ožralí Rusové. Druhá babička od Kolína zase vyprávěla, jak místní prodávali Rusákům alkohol a ponoukali je, že manželka jednoho Čecha je Němka. Tak se ožralí za ní vydali, ale spletli si barák a znásilnili manželku pošmistra. ty dva vojáky si pak vyzvedlo NKVD a už je nikdo neviděl. Tož asi tak k Čechám. V německu bylo znásilňování a následné sebevraždy žen všeho věku téměř běžný kolorit.
marrietta 28.12.2011 17:48 - č. 208
marrietta Jak vlastně zacházeli s (nejen německými) ženami Rusové cca kolem toho 45? Mám tím na mysli dobu, kdy to šlo s Německem do háje. Říkal mi jednou děda, že když do Čech Rusáci dorazili, rozstříleli budík (prý že je to čert), dědova tátu chtěli zastřelit, protože měl dvoje hodinky a k mamce (mé prababičce) se chovali hnusně. Jak hnusně, to mi nikdy neřekl..
Honza M. 12.12.2011 16:55 - č. 207
Honza M.
siglufjordur napsal v č. 205:
"Máte pravdu, do plynových komor nikdo jiný než němci ženy neposílal."
Ale ono přeci nejde jen o ty plynové komory, ale o rozsah vraždění - v tomto případě žen a dětí, které měly mj. i německou státní příslušnost.

Přečti si například článek Lukáše Přibyla Historie terezínského transportu Be do Estonska (Terezínské studie a dokumenty 2001, s. 113-180). O plynových komorách se tam nedočteš, ale o masovém vraždění žen ano.
dead man 11.12.2011 21:07 - č. 206
dead man
siglufjordur napsal v č. 205:
"Máte pravdu, do plynových komor nikdo jiný než němci ženy neposílal.Myslel jsem spíš to,

že ne jen němci zabíjeli ženy.Třeba japonci a ta jejich jednotka 731 prováděli pokusy i na ženách, nebo když američané provedli ten válečný zločin ve Vietnamu a vypálili vesnici My lai.Turci a genocida na arménech.Atd.

Jen jsem chtěl napsat, že ne jen němci posílali ženy na smrt.
"
Aneb: "...ale co, vy zase mlátíte černochy"?
siglufjordur 10.12.2011 18:45 - č. 205
Máte pravdu, do plynových komor nikdo jiný než němci ženy neposílal.Myslel jsem spíš to,

že ne jen němci zabíjeli ženy.Třeba japonci a ta jejich jednotka 731 prováděli pokusy i na ženách, nebo když američané provedli ten válečný zločin ve Vietnamu a vypálili vesnici My lai.Turci a genocida na arménech.Atd.

Jen jsem chtěl napsat, že ne jen němci posílali ženy na smrt.
Z 10.12.2011 15:47 - č. 204
Z
siglufjordur napsal v č. 200:
"Ve své historii spousta států posílalo ženy na smrt od Britů,Američanů,Japonců,církve,Rusů až třeba po Čechy."
Třeba když Angličané upálili Johanku z Arku, v temném pozdním středověku? Pobíjení bezbranných žen a dětí asi nebude pěkným vysvědčením v žádném případě, ale asi taky záleží na rozsahu a jiných okolnostech, že.
Honza M. 10.12.2011 12:47 - č. 203
Honza M.
siglufjordur napsal v č. 200:
"Ve své historii spousta států posílalo ženy na smrt "
Ale nikoliv tím stylem, že se otevřou vrata vagonů, muži a mladé ženy jsou nahnáni "vpravo" (na práci) a ženy s dětmi "vlevo" (do plynu nebo k popravčí četě u hromadného hrobu).
Hans_7120 10.12.2011 08:22 - č. 202
Hans_7120
siglufjordur napsal v č. 200:
"Ve své historii spousta států posílalo ženy na smrt od Britů,Američanů,Japonců,církve,Rusů až třeba po Čechy."
Ono je tak rochu něco jiného dát někomu šanci bojovat za sebe a své blízké, byť jen s minimální šancí na úspěch, a něco jiného posílat lidi na smrt bez soudu a bez možnosti jakékoliv obrany, že?
Ero 9.12.2011 23:08 - č. 201
Ero
siglufjordur napsal v č. 200:
"Ve své historii spousta států posílalo ženy na smrt od Britů,Američanů,Japonců,církve,Rusů až třeba po Čechy."
Honza M. ale mluví o plynových komorách (a církev není stát )
siglufjordur 9.12.2011 22:47 - č. 200
Honza M. napsal v č. 198:
"Což mne taky přivádí k otázce, co to svědčí o národu, který hnal ženy do plynových komor, před popravčí čety a pod gilotiny?"
Ve své historii spousta států posílalo ženy na smrt od Britů,Američanů,Japonců,církve,Rusů až třeba po Čechy.
Ondík 7.12.2011 19:21 - č. 199
Ondík
Ero napsal v č. 197:
"Já mám pocit, že rozhodně 15 letí už ke konci války rukovali. Ruku za to do ohně nedám, ale určitě jsem to někde četl nebo slyšel. "
Rukovali snad sedmnáctiletí, ale míň už opravdu ne.S mladšími se občas setkáš, ale to byli různí "synové pluků", tedy váleční sirotci, kterých se tu a tam ujala nějaká jednotka.
1-20 z 127
1 2 3 4 >>
Po