Vojenská muzea, památníky, výstavy, akce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 379
1 2 3 4 >>
Po
egli 21.3.2024 09:27 - č. 563
egli Enigma prý z letiště v Malackách, kterou měl 75 let doma soukromý sběratel, vystavena v Brně:

www.tmbrno.cz/akce/enigma-tajny-svet-sifer/
www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-enigmu-ukra...
Honza M. 20.7.2023 07:30 - č. 562
Honza M. Tam bych se měl podívat

Na revizi počtu Čechů popravených v Plötzensee jsme v ÚSTRu začali pracovat už cca před 10 lety (ten projekt si tam přinesl Pavel Zeman z archivu). V seznamech popravených z různých zdrojů jsme označovali čtyři kategorie "Česká národnost z Protektorátu" "Česká národnost s jiným občanstvím", "Jiná národnost z Protektorátu" a "Podezřelé případy" (např. člověk se zapsanou německou národností, německým občanstvím a jménem typu Vaclav Swoboda).

Tak by mne zajímalo, které z těch kategorií do počtu 670 popravených nakonec zahrnuli.
egli 19.7.2023 17:46 - č. 561
egli V Berlíně otevřeli výstavu o českých popravených v Plötzensee:
www.gdw-berlin.de/angebote/ausstellungen/aus...
egli 26.2.2023 16:53 - č. 560
egli Projekt "Children of Heroes" českého velvyslanectví v Londýně, jde o rozhovory s potomky čs. vojáků, kteří se natrvalo usadili ve Velké Británii:
www.mzv.cz/london/cz/vzajemne_vztahy_cr_a_sp...
Honza M. 9.2.2023 07:09 - č. 559
Honza M. Možná si naši sousedé nakonec vzpomenou i na to, kde "opatrují" insignie Univerzity Karlovy
egli 8.2.2023 09:45 - č. 558
egli Návrat původního hraničního sloupu:
www.idnes.cz/usti/zpravy/hranicni-sloup-nemc...
Krojc 23.8.2022 22:48 - č. 557
Krojc
Algernon napsal(a) v č. 556:
"To s tou korbou usazovanou na podvozek ovšem v každém případě - i pokud se se svým tipem mýlím - přece je evidentní fíkovina."
Jsem téhož názoru a mrzí mě, že tak renomovaný badatel se nevyzná v základní terminologii tankové techniky!
Algernon 23.8.2022 15:27 - č. 556
KV-2, se 152 mm dělem?

Přijde mi zřetelně vyšší, podle ruské wiki 3250 mm - snad až o 540 mm víc, než u KV-1.

Tipuju tu sundanou věž, že by se nemusel vejít do železničního průjezdného profilu? (Výška naloženého tanku na plošiňáku, při průjezdu tunelem?)

To s tou korbou usazovanou na podvozek ovšem v každém případě - i pokud se se svým tipem mýlím - přece je evidentní fíkovina.
Krojc 21.8.2022 11:00 - č. 555
Krojc Objevil jsem příspěvek badatele na CNN.Prima.News:
Ukořistěný tank KV-2, jenž dostal jméno po maršálu Klimentu J. Vorošilovovi, přivezl wehrmacht z východní fronty rozložený na dvě části. „Korba byla na podvozek usazena až na tehdejším Hybernském nádraží, dnešním Masarykově v centru Prahy. Němečtí tankisté pak se strojem vyrazili k Výstavišti,“ zjistil badatel.
No to by mě zajímalo, jak se to asi provádělo. Nebo že by si badatel spletl korbu, podvozek a věž? Jaký na to máte názor, kolegové?
Zdroj: "Těžký ruský tank KV-2 projel půlkou Prahy už 12. února 1942. Vážil 50 tun a budil obrovský respekt, srovnatelně výkonný tank jako tohle monstrum v té době německá armáda ještě neměla,“ vypráví Uhlíř u dobových fotografií, které mapují cestu tanku ulicemi města. Historik snímky zařadil i do své knihy Protektorát Čechy a Morava 1939–1942."
Glynwed 7.6.2022 22:02 - č. 554
Glynwed Ten co máš v Seznamu autorů: [email protected]

Odesláno tedy ještě na gmail. :)
Honza M. 7.6.2022 21:17 - č. 553
Honza M. A do kterého?
Na gmail ani na atlas mi nic nepřišlo (ale na atlase byla, jako obvykle, schránka plná spamu, tak možná to neprošlo kvůli velikosti souboru).
Glynwed 6.6.2022 09:07 - č. 552
Glynwed
Honza M. napsal(a) v č. 551:
"Potřeboval bych pro účely výstavy mapu obléhání přístavu Dunkerque (1944-1945), na které jsou vidět vesnice Wemaers-Cappel a Rexpoëde (místa, kde bojoval člověk, o kterém bude výstava). "
Poslal jsem ti něco do mailu.
Honza M. 3.6.2022 18:14 - č. 551
Honza M. Potřeboval bych pro účely výstavy mapu obléhání přístavu Dunkerque (1944-1945), na které jsou vidět vesnice Wemaers-Cappel a Rexpoëde (místa, kde bojoval člověk, o kterém bude výstava).

Půjčil jsem si zatím 4 knihy o Dunkerque, ale ve všech jsou mapy jen s nejbližším okolím přístavu
Nemáte někdo ?
Stačil by mi výřez na pruh území Wemaers-Cappel - Dunkerque.
Honza M. 20.5.2022 19:22 - č. 550
Honza M. David Willey, kurátor známého muzea tanků v Bovingtonu, reaguje na početná vyjádření v médiích komentujících ruské ztráty ve válce na Ukrajině, že tankům na bojišti definitivně odzvonilo.

Upozorňuje, že podobné názory tady byly již mnohokrát, také před 2. světovou válkou a bezprostředně po ní (v důsledků zavedení zbraní jako Panzerschreck a Panzerfaust). Soumrak tanků v ukrajinsko-ruské válce možná i nastal, ale ještě je příliš brzy to vyhodnotit.

egli 1.2.2022 19:41 - č. 549
egli
Dzin napsal(a) v č. 548:
"Nebo to berou jen jako, že byl členem NSDAP a SS? "
To + že jeho firmy využívaly nucenou práci a otrockou práci vězňů, kterým byly odebírány děti, které byly dány do zvláštního tábora, kde jich asi 400 zemřelo.
Dzin 1.2.2022 09:54 - č. 548
Dzin Tak i tady nás Slováci poráží. Ještě na olympiádě v hokeji a bude to úplné...

Ale vážně chápu snahu židovských organizací upozorňovat na antisemitismus ve světě obvzláště v dnešní době. Porsche byl nějak namočen v holocaustu? Nebo to berou jen jako, že byl členem NSDAP a SS?
egli 29.1.2022 09:27 - č. 547
egli Americký židovský časopis Forward sestavil mapu údajných "památníků nacistických kolaborantů a spolupachatelů holocaustu". Je to celkem zajímavé, co všechno tam řadí. V České republice tři věci: pomník ROA v Řeporyjích, pamětní desku Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích a ten nechvalně známý Henleinem odhalený pamětní kříž u rozhledny Štěpánka, který byl nedávno obnoven. Na Slovensko je toho mnohem více: různé pamětní desky a pomníky Tisa, Vojtaššáka, Durčanského.

Mapa:
www.google.com/maps/d/viewer?mid=1sW6RPe7rwD...
Článek:
forward.com/news/462648/how-many-monuments-h...
Diskuze:
www.reddit.com/r/europe/comments/sezc2w/monu...
egli 9.5.2020 14:38 - č. 546
egli Spor o památník heydrichiády v Pardubicích:
www.info.cz/cesko/spory-v-miste-nacistickeho...
egli 5.5.2020 16:55 - č. 545
egli www.idnes.cz/zpravy/domaci/vlasovci-pomnik-r...

Zajímavé výtvarné řešení - zaujalo mě ale, že tam dali špatný tank ROA měla v Praze pokud vím jen T-34/76... I text na té desce je trochu divný.

Nebo tam je T-34/85 záměrně a jenom jsem tu symboliku nepochopil?
Honza M. 4.10.2019 09:38 - č. 544
Honza M. Kdo je z okolí Kroměříže (Zlínský a Olomoucký kraj v to počítaje ), tak zítra, 5. října 2019, na letišti u Kroměříže (Kotojedy) se koná Den uniformovaných sborů:

Z druhoválečných lákadel tam má být kanon ZIS-3, tank T-34, Bren Carrier, Obrněný automobil PA-II „Želva“, letadlo Spitfire a samozřejmě spousta ručních zbraní, na které si můžete šáhnout
1-20 z 379
1 2 3 4 >>
Po