Fotografie, video, média ve válce...

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
21-40 z 220
1 2 3 4 5 >>
Po
Krojc 26.5.2015 07:42 - č. 233
Krojc www.mojevideo.sk/e/34ld
Docela dobře zpracované dobové materiály z Berlína - červenec 1945.
Glynwed 23.5.2015 18:45 - č. 232
Glynwed
Honza M. napsal(a) v č. 231:
"Super, Díky! Tak podrobnou identifikaci jsem ani nečekal."
Važ si toho, stálo mě to několik hodin na googlu...
Honza M. 22.5.2015 13:48 - č. 231
Honza M.
Glynwed napsal(a) v č. 230:
"(na snímku 9:09 je záběr na sladovnu, která stojí dodnes"
Glynwed: A když koukám na leteckou mapu, tak i ten rohový dům s nápisem Kunc, kolem kterého jede ten vlasovec, taky ještě stojí.

Super, Díky! Tak podrobnou identifikaci jsem ani nečekal.
Glynwed 21.5.2015 21:38 - č. 230
Glynwed Tak začátek by mohl být z okolí obce Líně, ta závora by mohla být hraniční bouda mezi Gau Sudetenland a Protektorátem (někde v okolí Sulkov-Nová Hospoda?), mávající lidí bude Plzeň (v dlažbě jsou patrné koleje tramvaje), od 7:22 až 9:32 je obec Mýto (na snímku 9:09 je záběr na sladovnu, která stojí dodnes), od 9:33 až 10:45 je pochod po silnici Mýto-Holoubkov. Zbytek by snad měl být z prostoru Rokycany-Ejpovice.
Green 21.5.2015 16:54 - č. 229
Honza M. napsal(a) v č. 228:
"jestli filmaři USArmy patřili k jednotlivým divizím, jestli spíš nebyli podřízeni velitelstvím armád."

"Field historian" je regulérní americká armádní funkce. Za 2. světové války existovala minimálně na úrovni sborů (viz třeba dějiny V. a XII. sboru, které jsou do dneška hodně unikátním pramenem pro osvobozování českých zemí), ale i některé hned po válce vydané divizní historie ukazují, že ve štábu vždycky existoval někdo, kdo dokumentoval válečné tažení. Dokonce byly vydány i historie menších jednotek, i když asi tady šlo spíš hlavně o iniciativu. Kamera a film naproti tomu klidně mohly být kořistní, resp. na barvu točili i Němci. Zaujalo mě, že film začíná zvednutím nějaké závory, odehrává se v českém prostředí a všechny záběry přitom rámuje skutečná nebo jasně tušená přítomnost amerických vojenských vozidel. Pokud by šlo o válečné korespondenty nebo i dokumentaristy na úrovni 3th Army, tak by asi škála záběrů byla bývala nejenom větší, ale technicky asi i dokonalejší.
Honza M. 21.5.2015 13:15 - č. 228
Honza M.
Green napsal(a) v č. 227:
"pokud Haglund byl americký válečný dokumentarista"

To bezpochyby byl (kdo jiný by točil na barevný film?), ale nejsem si jist, jestli filmaři USArmy patřili k jednotlivým divizím, jestli spíš nebyli podřízeni velitelstvím armád.
Green 21.5.2015 09:47 - č. 227
Honza M. napsal(a) v č. 225:
" Nepozná někdo, co je to za město?"

Nepoznám, ale záběry jsou datovány do 7. a 8. května a ta poslední vyznačená sekvence mohla být pořízena o den později. Na té se snadno dají rozpoznat vozidla americké 16. obrněné divize, takže pokud Haglund byl americký válečný dokumentarista (na což to vypadá), tak by se pátrání mělo dát zúžit od Plzně a jejího okolí až někam po čáru Beroun - Příbram.
Glynwed 20.5.2015 21:19 - č. 226
Glynwed
Honza M. napsal(a) v č. 225:
" Že by příslušníci ROA?"
Jo, to je ROA, část z nich má na levém rukávu i nášívku ROA s modrým svatoondřejským křížem na bílém pozadí.
Honza M. 20.5.2015 19:47 - č. 225
Honza M. Američtí osvoboditelé, šťastní Češi a ještě šťastnější Němci a kolaboranti, kteří to stihli do amerického zajetí (a pár takových, kteří štěstí neměli):



Nepozná někdo, co je to za město? Zaujalo mne, že někteří vojáci, kteří pochadují do zajetí, mají na čepicích takové červeno-bílé kokardy nebo střapce. Že by příslušníci ROA?
jack aspirin 29.8.2014 16:03 - č. 224
www.youtube.com/watch?v=XnrgtEzblOE
tinyurl.com/kosgpdc
Americké instruktážně-zábavné krátkometrážní animované filmy s postavou private Snafu (Situation Normal, All Fouled Up) v hlavní roli; na YouTube a Internet Archive.
jack aspirin 22.8.2014 13:31 - č. 223
jack aspirin napsal(a) v č. 221:
"Keep Calm And Carry On -"
Mimochodem - není to onen "červený plakát" z počátku války, zmiňovaný Orwellem v denících, kde jej prohlašuje za nejhorší snahu na poli válečné propagandy vůbec, protože namísto burcování k něčemu se snaží Chamberleinova administrativa veřejnost uchlácholit tím, že se vlastně nic neděje?

Dzin 6.7.2014 09:31 - č. 222
Dzin V poslední době se zabívám čtením pouze instalačních příruček nového systému a námětů na cvičení... ale už to hodlám změnit.
A propagační brožurky AČR se obvykle k vojákům ani nedostanou. Skončí někde v kancelářích rozdané v rámci prezentací a propagací a následně v popelnicích. A to včetně knihy, jako třeba "Atentát"...
jack aspirin 20.6.2014 15:15 - č. 221
www.keepcalmhome.com/about.htm
ww2poster.co.uk/2009/04/1939-3-posters/
Keep Calm And Carry On -
zajímavý příběh válečného plakátu.
Ondík 28.7.2013 23:46 - č. 220
Ondík
Dzin napsala v č. 218:
"Bohužel o nich nevím mnoho, ale jestli to s nima bylo podobné, jako mise ve Vietnamu (alespoň co je mi známo)"
Začni s doplňováním informací třeba u jména plk. MUDr. Gustav Singer. Dzinová, Dzinová, v poslední době jsem si všiml, že se Ti tak nějak zužuje záběrový profil. Aby Ti nezbyly jen propagační brožurky AČR.
Honza M. 28.7.2013 19:19 - č. 219
Honza M.
Dzin napsala v č. 218:
"podobné, jako mise ve Vietnamu (alespoň co je mi známo), tak si nejsem jistý, jestli je zde co oceňovat"
V obou případech (Korea, Vietnam) se angažovaly hlavně polní nemocnice, resp. lékaři (stejně jako teď v Afghánistánu). Ti si určitě ocenění zaslouží.
Nebo máš na mysli něco jiného?
Dzin 27.7.2013 20:46 - č. 218
Dzin Picek ocenil naše vojáky účastnících se komunistických misí pro dodržování příměří. Bohužel o nich nevím mnoho, ale jestli to s nima bylo podobné, jako mise ve Vietnamu (alespoň co je mi známo), tak si nejsem jistý, jestli je zde co oceňovat. Víte někdo o nic hněco bližšího?
Krojc 27.7.2013 12:51 - č. 217
Krojc Na sereveru zprávy.ihned.cz jsou komentované fotografie z korejské války - samozřejmě velice "odborně" . Jeden z popisů fotografie zní takto:
Příslušníci 2. praporu 7. divize námořní pěchoty USA se snaží navázat kontakt s dočasně odstavenou společností Fox Company, aby povolila 5.a 7. divizi námořní pěchoty opustit území Judam-ni, 27. listopadu 1950.
Co k tomu dodat ?
siglufjordur 4.5.2013 14:08 - č. 216
www.acwsaloon.cz/hotove/u/unikat/unikat.htm
ebydos 27.4.2013 21:17 - č. 215
Finský fotoarchiv z WW2.

www.sa-kuva.fi/
Honza M. 12.2.2013 18:49 - č. 214
Honza M. Na webu Národního archivu je sbírka plakátů a letáků ze Španělské občanské války:

www.nacr.cz/C-fondy/znasichfondu_X.aspx
21-40 z 220
1 2 3 4 5 >>
Po