Letci s nášivkou Czechoslovakia

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
61-80 z 413
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
bush 10.3.2011 16:14 - č. 455
bush
karaya1 napsal v č. 454:
"viz třeba knížka o F. Živělovi a další ze stejné edice"
Tohle mi přijde zoufale málo! Kde jsou alespoň náznaky, že se tím někdo skutečně zabývá, že to bude zpracováno šířeji? Všechno začíná a zároveň končí u Kudrny - v tom vidím celý problém.
karaya1 10.3.2011 10:15 - č. 454
karaya1 Navázal bych na OT debatu v OT tématu.

Já si nemyslím, že by z čs. letců byli děláni nějací superhrdinové s až fantaskními schopnostmi. Jen mám za to, že představuji-li čs. letce, vyberu logicky něčím zajímavé a třeba i reprezentující nějakou větší skupinu - ať už počtem sestřelů, notorickým útěkářstvím ze zajateckých táborů, pilotním mistrovstvím apod. Přesto si nemyslím, že by ses nedočetl o těch „bezejmenných“ - viz třeba knížka o F. Živělovi a další ze stejné edice.

Osobně si myslím, že nezáleží na tom, kolik měl pilot sestřelů, zajímavá knížka lze napsat i o těch, kteří se do vzdušného boje pomalu nedostali. A také se tak děje, i když asi ne v těch nejvíc „mainstreamových“ pracích.
Tom 21.1.2011 15:49 - č. 452
Tom
Algernon napsal v č. 451:
"Netušíte někdo, co dnes dělá Sehnal"
Pokud vím, živí se jako právník někde v Kolíně. Kdysi jsem v Invalidovně potkal jeho bratra - sbíral materiály k faleristice
Kralik 20.1.2011 10:10 - č. 450
Kralik Nedávno jsem narazil na tuhle velice zajímavou stránku:
history.virtualfighters.cz/Czech-RAF-guncame...
Letadlovci asi budou znát, ale některý záběry mě skutečně dostaly...
Twiggy 17.1.2011 12:54 - č. 449
Twiggy Tak jsem se ptal pracovníka Psych. ústavu AV ČR, který se zabývá kognitivní psych., vnímáním scén atd. Zde je jeho odpověď :
Prý je to pravda (alespoň tak, že armáda využívala/využívá barvoslepé střelce), protože je tolik neplete kamufláž. Díval jsem se na web a zdá se, že se vede debata, zda právě tato schopnost není evoluční výhoda, kvůli které barvoslepí žijí v populaci dodnes (byli by dobří lovci).
Ze zrakového hlediska je myslím vysvětlení takové, že barvy používáme k tomu abychom si rozdělili scénu na jednotlivé předměty (říká se tomu segmentace). U kamufláže vezmeme jeden předmět, pomalujeme ho různými plochami barev, aby nevypadal jako jeden předmět. Barvoslepí lidé se ve skutečnosti musí při segmentaci řídit dalšími vodítky (jas, kontrast) a proto pokud kamufláž spoléhá jen na segmentaci přes barvy (hnědá a zelená, podobného jasu), tak barvoslepý člověk se nenechá splést barvami a vidí jeden předmět (jasy jsou podobné). Samozřejmě, jsou různé typy barvosleposti... U kamufláže, kde se používá třeba tmavě hnědá a písková barva by ale asi výsledek byl podobný jako u zdravých lidí.
karaya1 15.1.2011 08:43 - č. 448
karaya1 Twiggy: předpokládám, že máš na mysli tohle: www.fronta.cz/forum.php?tema=186#p176540 (přísp. 1433 s citací a dále), správně jsem si pamatoval, že se k ničemu konkrétnímu vlastně nedošlo, kromě toho, že barvoslepost není černobílé vidění
Twiggy 15.1.2011 01:57 - č. 447
Twiggy Ahoj, vnáším trochu zmatený dotaz.
Jednou se tady objevilo, že na jistou pozici v letadle se více hodili lidé barvoslepí.
Ví někdo co mám na mysli, díky?
spelter 26.11.2010 15:00 - č. 446
spelter Ve středu zemřel jeden z posledních veteránů československé bombardovací perutě RAF, plukovník Jan Wiener. Veterán druhé světové války podlehl dlouhé nemoci ve věku 90 let v pražské Ústřední vojenské nemocnici. V roce 2001 převzal z rukou prezidenta Václava Havla vyznamenání za zásluhy.
DAVID M 24.11.2010 21:02 - č. 445
DAVID M Tak zase po nějaké době bych rád upozornil na zajímavou knihu, která se objevuje v tomto předvánočním čase. Jedná se o příběh pilota a hrdina BoB Josefa Františka (Josef František - pokus o pravdivý příběh československého stíhače). Autorem knihy je PhDr. Jiří Rajlich a kniha vychází v chebském Světě křídel, kde vyšel i autorův cyklus Na nebi hrdého Albionu a sladké Francie. Kniha vyvrací mnoho zažitých mýtů, přináší objasnění činnosti Josefa Františka ve Francii, které bylo v minulosti zdrojem mnoha dohadů a rovněž množství do této chvíle nepublikovaných fotografií. Svým navazuje na autorem podobným způsobem psaný portrét dalšího z leteckých es - Otto Smika. Ačkoliv autorův životopis J. Františka, vyšel před necelým rokem v anglické verzi (Hurricane Ace Josef František - The true story) v české verzi je text i fotografická příloha navýšeny o skoro 50%.
spelter 28.5.2010 12:59 - č. 444
spelter zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=123&amp;r=z_dom...

MF DNES, 28.5.2010, Stát vrátil úspory, které v roce 1957 ukradl hrdinovi
Krojc 12.5.2010 10:22 - č. 443
Krojc To Joe CSC:

úsměvný překlep v mottu: We don´t forger je "My neděláme padělatele" . Jinak dobré, líbíte se mi.
Joe CSC 11.5.2010 16:42 - č. 442
Rád bych zběžně představil občanské sdružení Czech Spitfire Club, jehož jsem členem.
Základní ideu stručně shrnuje moto "We don't forger" - "My nezapomínáme".
Jednostránkové PDF (618 kB) se stručnou prezentací je ke stažení tady: www.czechspitfireclub.cz/ke_stazeni/Czech_Sp...

U příležitosti 65. výročí Dne vítězství jsme spustili novou verzi webových stránek na adrese www.czechspitfireclub.cz

Naším cílem je zprostředkovávat, především dnešní mladé generaci, pozitivní vzory a morální odkaz válečných československých letců.

Snažíme se uchovávat památku na tyto naše hrdiny živou, např. pomocí besed, sbíráním a výstavou dobové výstroje a předmětů, živou prezentací válečnách uniforem RAF,...

Naším stěžejním projektem je vybudovat a provozovat Historické letecké centrum Karla
Kuttelwaschera na jeho rodné Vysočině. Popis je na webu tady www.czechspitfireclub.cz/?sekce1=centrum


Pokud vás toto nastínění zaujalo, mrkněte prosím na náš web.
Za případnou jakoukoli podporu budeme rádi. Díky!
karaya1 8.5.2010 17:48 - č. 441
karaya1 zpravy.idnes.cz/slavny-valecny-stihac-perina...

Za pomník všechny palce nahoru, za mizernou novinářskou „práci“ (dá-li se tak nazvat kopírování z wikipedie) všechny palce dolů.
Honza M. 5.5.2010 21:16 - č. 440
Honza M. Jo, vlastně vyšla už koncem února, ale k dostání jen v prodejně vydavatelství UP. Ovšem dá se koupit přes internet.

Zrovna včera jsme ji v Brně křtili živou vodou

Oficiální fotky z akce:
www.vojenskaskola.cz/skola/uo/verejnost_medi...
Úplně dole je dokonce video
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
karaya1 5.5.2010 19:06 - č. 439
karaya1 Jen technická: k většině článků z MFD vyjde i jejich verze na idnes, viz zpravy.idnes.cz/wintonuv-vlak-ho-zachranil-p... – ta je lepší hlavně kvůli trvalosti (ty články z MFD jsou průběžně odstraňovány a přesouvány do archivu, idnes funguje kontinuálně), formátování, fotkám apod.

Osud Jiřího Kafky mi v mnohém připomíná Arnošta Poláka – Honzo, vyšla už vlastně jeho knížka vzpomínek i „na veřejnosti“?
spelter 5.5.2010 14:33 - č. 438
spelter zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=104&amp;r=ze_sv...

MF DNES 5.5.2010, Zachránil ho Winton, mohl bojovat s nacisty

Do Anglie se dostal legendárním vlakem vypraveným britským makléřem Nicholasem Wintonem. Jeho matka přežila věznění v koncentračním táboře Osvětim. Otec, předválečný předseda pražské židovské obce, pracoval pro exilovou vládu.A Jiří Kafka (86) bojoval. Patřil k mnoha českým vojákům židovského původu, kteří se během druhé světové války postavili nacistům se zbraní v ruce.
Tom 2.4.2010 18:21 - č. 437
Tom Určitě, budu rád.
ja_62 2.4.2010 17:50 - č. 436
ja_62 Myslím, že o obou se zmiňoval Jiří Rajlich v článku o našich letcích u Svobodných Francouzů (myslím, že se to jmenovalo "Tak trochu jiní Svobodní 'Francouzi'" - nebo podobně) kdysi v HPM. Jana Mariu Sládka si pamatuji jistě, druhým jménem si nejsem úplně jist, ale mám pocit, že oba měli již před válkou působit ve Francii jako dopravní piloti.

Pokud si to pamatuju dobře, tak psal, že létali jako piloti u Lignes Aériennes Militaires ("Air France Libre"). Mám se po tom podívat blíž?
Tom 2.4.2010 14:55 - č. 435
Tom Při listování starými LK jsem narazil v LK 7/91 na zajímavou informaci, že ve službách Svobodné Francie (pro čs. orgány i pro RAF byli údajně staří) létali jako instruktoři dva velezkušení předváleční dopravní piloti českého původu Jan M. Sládek a František Čermák. Sládka mám spojeného s už leteckou společností CIDNA (snad měl být dokonce šéfpilotem) ale jméno Čermák nemám kam zařadit. Oba po válce zůstali ve Francii a působili v Air France.
karaya1 24.3.2010 07:48 - č. 434
karaya1 zpravy.idnes.cz/stat-hrdinu-zabil-a-pak-okra...

To by si jeden hlavu ukroutil…
61-80 z 413
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po