Letci s nášivkou Czechoslovakia

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 407
1 2 3 4 >>
Po
Honza M. 7.10.2017 14:56 - č. 520
Honza M. Minulý týden ve středu v Anglii zemřel plk.v.v. Arnošt Polák, bývalý letec (radista/střelec) čs. 311. bombardovací perutě ve Velké Británii. Poslední předseda Free Czechoslovak Air Force Asociation (poslední předseda z řad veteránů). Čest jeho památce!

spelter 14.9.2017 10:31 - č. 519
spelter zpravy.idnes.cz/vitezslav-rosik-etiopie-hrob...

Vítězslav Rosík bojoval v řadách Royal Air Force proti Hitlerovi, po komunistickém převratu v roce 1948 musel z Československa prchnout znovu. Usadil se v Etiopii, kde také před více než šedesáti lety zemřel.
antifa 007 26.5.2017 20:28 - č. 518
Honza M. napsal(a) v č. 511:
"kdy létání u RAF bylo vnímáno jako politicky vhodné"
Mně zase šlo o to, že - v rámci dobových možností - publikoval už v době kdy létání u RAF bylo buď nevhodné, anebo přinejmenším podezřelé, protože na "špatné straně", ne když to bylo vnímáno jako vhodné.


Honza M. napsal(a) v č. 517:
"Fajtl svoji válečnou minulost nejen "uměl prodat", ale zdraví mu umožnilo aktivně se účastnit vzpomínkových akcí, vystupovat v médiích atd. Což u některých mohlo vést k mylnému dojmu, že byl tím nejdůležitějším Čechem u RAF "
Tak v tom bych pro změnu souhlasil - objemem publikační činnosti a veřejné publicity celkově (Fajtl byl snad jediný pilot jehož jméno znala - a to už od 60. let - i moje máma, která se jinak o letectví nezajímala) se mu tak nějak podařilo zastínit nejen další Čechoslováky u RAF, ale tak trochu i vlastní skutečné úspěchy - třeba Českopædie snad doteď uvádí, že "byl jeden z nejvýznamnějších Čechoslováků u RAF" (bez bližších detailů proč vlastně), na druhou stranu ale nezmiňuje mnohem prozaičtější fakt, že byl vůbec první ze tří kteří veleli jiné než československé peruti (a pravděpodobně dokonce první mimo příslušníků zemí Commonwealthu kdo dosáhnul velení 'britské' peruti).
Honza M. 25.5.2017 19:32 - č. 517
Honza M.
antifa 007 napsal(a) v č. 516:
"obvinit ho z nějakého nadměrného oportunismu je skutečně asi to poslední co by si zasloužil."
Tak z nadměrného oportunismu ho snad nikdo nevinil, nebo snad ano? A jestli to měla být reakce na můj příspěvek, tak jeho smyslem bylo, že Fajtl svoji válečnou minulost nejen "uměl prodat", ale zdraví mu umožnilo aktivně se účastnit vzpomínkových akcí, vystupovat v médiích atd. Což u některých mohlo vést k mylnému dojmu, že byl tím nejdůležitějším Čechem u RAF
antifa 007 24.5.2017 21:16 - č. 516
Honza M. napsal(a) v č. 511:
"Hlavně měl to štěstí, že se ve zdraví a duševní svěžesti dožil doby, kdy létání u RAF bylo vnímáno jako politicky vhodné. "
Fajtl začal publikovat snad už za války v Londýně, publikoval i těsně po válce, publikoval v 60. letech, pak zase publikoval od začátku 80. let (nejen vlastní věci, ale literárně upravoval k zveřejnění i vzpomínky dalších) - v podstatě vždy když mohl publikovat s rozumnou nadějí, že za to neskončí v TNP/ve vězení, a když mu to vydali. Rozdíl je v tom, že většinu doby před listopadem publikoval "opatrně" (buď žádné zmínky o "zrádných emigrantech" anebo bez zmínky že dotyční jsou - momentálně - označováni za zrádné emigranty), zatímco po listopadu '89 mohl konečně psát co chtěl, jak chtěl a o kom chtěl. Je možné že jeho pozdější literární produkce zastínila rozsahem tu předchozí, ale obvinit ho z nějakého nadměrného oportunismu je skutečně asi to poslední co by si zasloužil.
antifa 007 24.5.2017 21:03 - č. 515
Honza M. napsal(a) v č. 502:
"Pěkné. Jestlipak byli Britové stejně ohromení, když se dozvěděli, za jakých okolností zemřel Alan Turing, významný vědec, který se rovněž zapojil do boje proti chystané okupaci hitlerovským Německem, která byla díky lidem, jako byl on, odvrácena?? "

Kupodivu byli (když celé okolnosti nakonec vyšly najevo), někteří zůstávají doteď. V případě Turinga šlo i o to, že v době kdy zemřel, tak byla jeho válečná činnost ještě tak tajná, že mu to u soudu (za čin v té době v Británii čistě kriminální, nikoli politický) nemohlo pomoct, protože se nesměla vůbec zmínit. A pak jsou tu ještě další rozdíly v okolnostech, které ale nemá smysl hlouběji diskutovat pokud někomu jde jen o argumentaci typu "vy zase mlátíte černochy".
DAVID M 18.5.2016 19:47 - č. 514
DAVID M Tak se zase po nějaké době objevuje zajímavá publikace Jiřího Rajlicha, tentokráte pojednávající o Otto Hanzlíčkovi, jak nám avizuje chebský SK viz. www.svetkridel.cz/index.php?id=knihydet&... Tak se již moc těším a jsem zvědav čím nás autor překvapí a co navíc se v knize dozvíme, pro co nebyl prostor v novém vydání Na nebi sladké Francie.
spelter 10.5.2016 12:11 - č. 513
spelter zpravy.idnes.cz/zemrel-jaroslav-hofrichter-d...

Ve věku nedožitých 96 let zemřel bývalý střelec 311. bombardovací perutě RAF Jaroslav Hofrichter. O jeho úmrtí v pondělí informoval Czech Spitfire Club.
Pisismik 20.4.2016 17:46 - č. 512
Honza M. napsal(a) v č. 511:
"Hlavně měl to štěstí, že se ve zdraví a duševní svěžesti dožil doby"Na rozdíl od ostatních, ti už byli mrtví. Navíc měl sloní paměť.

Na ty ostatní.
Honza M. 19.4.2016 19:53 - č. 511
Honza M.
Pisismik napsal(a) v č. 510:
"Fajtl opravdu nebyl jediný, kdo lítal u RAF. Ale dokázal to prodat."
Hlavně měl to štěstí, že se ve zdraví a duševní svěžesti dožil doby, kdy létání u RAF bylo vnímáno jako politicky vhodné.
Pisismik 18.4.2016 09:28 - č. 510
DAVID M napsal(a) v č. 487:
"Tento týden jsme si připomínali 70. výročí sestřelení Františka Fajtla nad okupovanou Francií. Při této příležitosti "
Fajtl opravdu nebyl jediný, kdo lítal u RAF. Ale dokázal to prodat.
egli 11.5.2015 20:07 - č. 509
egli Pietní akt k 60. výročí smrti čs. letce Vítězslava Rosíka v Addis Abebě:
www.mzv.cz/addisababa/cz/zpravy_a_udalosti/p...
jack aspirin 29.8.2014 13:47 - č. 508
Díky za uvedení na pravou míru, resp. uvedení situací které se skutečně staly a kvalifikovaný odhad o jakou událost tam mohlo jít.

Chápu to tedy zejména správně tak, že o (údajném) náhlém polním soudu a okamžité přípravě popravy za hangárem české zdroje nic neuvádějí?

Tom napsal(a) v č. 507:
"O disciplinovanosti příslušníků 310.sqn fakt nepochybuju."
Zde jsem se asi nedostatečně přesně vyjádřil - já nepochybuji o jejich disciplině obecně, spíš mi šlo o to jak je to často vnímáno či líčeno, resp. někdy tedy i pamětníky samými.

Tom napsal(a) v č. 507:
"Že Hess požíval všeobecný respekt, je taky nezpochybnitelné "

No tak - být z někoho vystrašený (frightened) je synonymem pociťování respektu buď v nekvalitním slovníku, při převedení obou slov na nejnižší společný jmenovatel za pomoci slovního spojení "mít z něj špundus", anebo v hodně nezdravé situaci.

Tom 23.8.2014 08:05 - č. 507
Tom Rozdělil bych to na několik věcí. O disciplinovanosti příslušníků 310.sqn fakt nepochybuju. Po tom, co zažili ve Francii drželi pohromadě i bez ohledu na vojenský dril. Že Hess požíval všeobecný respekt, je taky nezpochybnitelné - byl ikona už v ČSR (s Hamšíkem, Skálou, Novákem, Širokým aj.).

No a to hlavní - za Sinclairova působení u 310. vidím v Rajlichovi jedinou nehodu při přistání - Fechtnerovi prosedl Hurouš a byl při tom poškozen.

Naopak z doslechu mohl znát malér Sgt. Františka od 303. sqn. Ten skutečně tou dobou přistál bez vysunutí podvozku a řádně mu za to vyprali střeva.

Pokud ale všechno přefiltruju ve stylu Rádia Jerevan, pak bych sázel na událost z 10.9.1940, když byl poškozen Hurrucine (podvozek, chladič, křídlo) při pokusu o vzlet. V jeho kabině seděl mechanik AC2 Albín Pastor. Motivy a pozadí neznám, klučina skončil na nějakou dobu v base.
jack aspirin 22.8.2014 13:52 - č. 506
Stephen Bungay v The Most Dangerous Enemy (kap. 13: The Men) cituje ze vzpomínek F/Lt Gordona Sinclaira, britského velitele letky A 310. peruti počátkem její existence, na československé piloty:

The Czechs were totally disciplined. They did what was expected of them, though not necessarily what they were told to do, because they knew sort of instinctively what they were supposed to do. The young ones were very frightened of their commanding officer. One day, early on, one of these lads crashed a Hurricane in landing. The undercarriage buckled up. They quickly had a court martial among themselves and they were going to shoot him behind the hangar. Douglas Blackwood and I discovered what was going on and said:'You can't do that sort of thing. We run the show, not you.'
Mohl bych se pánů letadlovců dotázat o jakou událost přesně se jednalo, kdo byli jejími aktéry a co o dané situaci (pokud k ní vážně došlo) vlastně říkají dostupné české prameny? (Anebo původní - Bungay to cituje nepřímo, odkazem na nějakou jinou knihu.)

Já z toho mám celkem vzato spíše pocit, že zde jde o situaci kdy se naivní cizinci stali oběťmi toho druhu humoru, kterému se česky říkává kanadský.

Za překvapivé, ačkoliv nikoli zcela nepříjemně, považuju už to, že někdo označí Čechoslováky za "totally disciplined"- (a s instinkty válečníků) - takovou pověst jsme snad naposledy měli někdy za husitských válek, ale jinak se spíš kolektivně vnímáme jako lidé co nejvíc nezávislí na konvencích formální disciplíny, natož vojenské.


Ten velitel ze kterého měli mít mladší piloti takové obavy, major Alexander Hess (v Byli jsme v bitvě o Anglii) zmiňuje jak v Duxfordu učili Kanaďany z 242. peruti během různých veselých večírků vstávat do pozoru a salutovat při vhodných pasážích oblíbené vojenské a lidové písně "Hercegovina" - svým způsobem jsem rád, že se žádný zahraniční autor (zatím ještě) nezmocnil tohoto momentu, protože pověst Čechů coby fanatiků vojenského drilu by tím byla asi definitivně utvrzena.
Twiggy 25.4.2014 22:42 - č. 505
Twiggy Jen taková perlička.
Malinkatý ostrov Niue vydal 100 dolarovou minci s vyobrazením F. Peřiny.

www.ceskamincovna.cz/en/gold-investment-coin...
Krojc 10.3.2014 15:22 - č. 504
Krojc Britové se pochlapili:
zpravy.aktualne.cz/britove-v-praze-daruji-ce...
spelter 26.2.2014 09:42 - č. 503
spelter zpravy.idnes.cz/zemrel-letec-bitton-kratochv...
V úterý zemřel v britském Knutsfordu československý válečný letec Miroslav
Bitton-Kratochvíl. Bylo mu 95 let. Kratochvíl byl za druhé světové války
stíhačem 310. perutě britského královského letectva, bojoval v Sýrii a u
Tobruku.
Honza M. 23.11.2012 16:52 - č. 502
Honza M.
Ohromení Britové se o hrdinovi z bitvy o Británii, jenž stál v čele 1 500 československých letců RAF, domnívali, že zahynul v roce 1952 v komunistickém žaláři. "V padesátých letech minulého století o tom psali Britové s dodatkem, že za železnou oponou se dějí strašlivé věci. Janoušek byl pro ně jednou z ikon boje proti chystané okupaci hitlerovským Německem, která byla díky lidem, jako byl on, odvrácena..."
Pěkné. Jestlipak byli Britové stejně ohromení, když se dozvěděli, za jakých okolností zemřel Alan Turing, významný vědec, který se rovněž zapojil do boje proti chystané okupaci hitlerovským Německem, která byla díky lidem, jako byl on, odvrácena??
Tom 4.11.2012 19:08 - č. 500
Tom zpravy.idnes.cz/zemrel-valecny-hrdina-genera...
1-20 z 407
1 2 3 4 >>
Po

Diskuzní forum