Boje na Skandinávském poloostrově

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-21 z 21
Po
Krojc 17.1.2015 09:12 - č. 24
Krojc technet.idnes.cz/vrak-letadla-dornier-do-26-...
technet.idnes.cz/hitlerova-prvni-valecna-pro...
Ondraha 6.2.2006 20:04 - č. 23
Ondraha Máš pravdu, že SSSR neměl nikdo rád. Ale kdyby jim ty ropná pole zničili, začala by v SSSR ropná krize. Německé ekonomiky by se tahle událost moc nedotkla. Měli totiž zásoby ropy na několik týdnů vedení války dopředu. Takže by se vypořádali s Franciíí, pouze se zásobama. Dále se do Německa dovážela ropa z rumunských ropných vrtů a to většina. Následovala by to tak, jak se to stalo. Pokračování na sever Belgie,...,Norsko. Ve Finsku by se vypořádali s anglo-francouzským spiknutím. Zbývalo by Rusko. S jeho krizí na vedení války nebylo připraveno. Takže by bylo snadnou kořistí. Takhle to vidím já.
Langos 6.2.2006 19:48 - č. 22
Langos
Ondraha napsal v č. 21:
"Četl jsem to, ale nepochopil jsem ten význam. Vždyť by tím nahráli do karet Německu."
NO kdyby přišel SSSR o ta ropná pole, tak by to byl poměrně průšvih. I když nevim, jestli by se SSSR po tom složil. Kdyby ne, Stalin by vyhlásil válku VB a Francii a to by byl opravdu kotel. Nějakej ten expediční sbor spolu s Finy by asi nebyl takovej problém.
Hlavně šlo o to, že Sovětský svaz neměl nikdo rád, jak VB, Francie a USA, tak ani Německo a Japonsko, všichni ho chtěli zničit.
Ondraha 6.2.2006 18:39 - č. 21
Ondraha
Langos napsal v č. 20:
"kavkazská ropná pole zaútočí letadla"
Četl jsem to, ale nepochopil jsem ten význam. Vždyť by tím nahráli do karet Německu.
Langos 6.2.2006 14:34 - č. 20
Langos
Rixen napsal v č. 19:
"Je pravda, že se na pomoc Finsku ve válce se SSSR chystalo i 10 000 britských a francouzských vojáků?"
Když si přečteš jeden článek z fronty (východí fronta-anglofrancouzské plány proti SSSR nebo tak nějak), dozvíš se, že měli Britové a Francouzi v plánu pomoci Finsku a pak z Finska zaútočit pozemně proti Sovětskému svazu, zatímco na jih na kavkazská ropná pole zaútočí letadla.
Rixen 6.2.2006 14:31 - č. 19
Rixen Je pravda, že se na pomoc Finsku ve válce se SSSR chystalo i 10 000 britských a francouzských vojáků?
cinik 12.1.2005 17:25 - č. 18
cinik Dzin (9):

Už zase tyhle trapné formulace zamlčující bitvu v oblasti Tali-Ihantala, v níž byly síly Rudé armády poraženy a jejich postup na Karelské šíji zastaven... Že si nedáš pokoj...

Mimochodem, jejich postup ve Východní Karelii byl též zastaven hlavně proto, že nebyli s to pokračovat dál...
Hartmann 12.1.2005 15:27 - č. 17
Hartmann Není zle vůbec, rozumíme si
Hartmann 12.1.2005 13:32 - č. 15
Hartmann Tom: To byla jen malilinkatá, a naprosto nevýznamá část Norska. Tak malé území si asi ani nezalouží označit slovem část.
Tom napsal v č. 13:
"Dokonce tam snad existovala norská civilní správa a ustavovaly se tam norské jednotky"
Vždyť tam na severu obecně skoro nic není, natož na takovém fíčlu země, nebylo by tam co spravovat a z koho rekrutovat...
Ale máte pravdu, Norsko nebylo zcela pod kontrolou Němců, jak jsem psal, jen asi z 99,9%

Že území Norska na sever od Narviku nemá žádný význam věděli už Norové během operace Weserubung, kteří ho nakonec postoupili bez boje, přestože ještě měli možnost zde pokračovat v odporu.
guano 12.1.2005 10:49 - č. 14
guano Eagle: Sever Norska kolem Kirkenesu byl osvobozen v rijnu 1944 sovetskou armadou, na zbytku uzemi byla asi 200.000 nemecka armada az do kapitulace.

Hartmann: Diky, to je vseobecne znamo (ten Island), slo mi o jednotku, ktera tam byla.
Tom 12.1.2005 06:11 - č. 13
Tom
Hartmann napsal v č. 12:
"Kapitulace Německa ho zastihla ještě zcela pod kontrolou Němců."
Část severních oblastí přece obsadili Rusové, ne? Dokonce tam snad existovala norská civilní správa a ustavovaly se tam norské jednotky. Alespoň myslím, že jsem to četl v nějakých dějinách Skandinávie.
Hartmann 12.1.2005 00:04 - č. 12
Hartmann
Eagle napsal v č. 11:
"Jak to bylo s norskem ? Kdy bylo osvobozeno ?"
Norsko nebylo osvobozeno, byť se uvažovalo, že se tam Spojenci vylodí (operace Jupiter). Kapitulace Německa ho zastihla ještě zcela pod kontrolou Němců.
guano napsal v č. 10:
"Nevite nekdo jaka britska jednotka(-ky) byla dislokovana za WWII na Islandu a na Faerskych ostrovech?"


Tak to bohužel nevím, ale Britové tam nebyli dlouho, protože je brzy vystřídali Američané, ještě před jejich vstupem do války.
FUJ06 napsal v č. 7:
"Jak by podle vás probíhalo tažení do švédska,kdyby se uskutečnilo."
Operace "Polární liška" by podle mého názoru pravděpodobně proběhla snadněji než Norské tažení, kvůli absolutní námořní nadvládě Němců na Baltu. Ale Švédsko Němci nepotřebovali obsadit - co od něj potřebovali, to měli.
Eagle 11.1.2005 15:30 - č. 11
Eagle Jak to bylo s norskem ? Kdy bylo osvobozeno ?
guano 19.4.2004 14:14 - č. 10
guano Nevite nekdo jaka britska jednotka(-ky) byla dislokovana za WWII na Islandu a na Faerskych ostrovech?
Dzin 1.3.2004 22:42 - č. 9
Dzin 9.6.44 byla zahajena delostrelecka a letecka podpora ofenzive v prostoru Leningradskeho frontu, 10.6. Soveti zahajili utok (21. armada), prekonali reku Sestru a postupuji podel vyborgske silnice. 11.6. utoci 23.armada a do 17.6. prolamuje finskou obranu. 20.6. dobyji Vyborg (Viipuri). 21.6. zahajuji utok v pasmu Karelskeho frontu (32. armada) a do 28.6. dosahuji mesta Perozavodsk. Do konce cervence resp. zacatku srpna je prakticky dosazena hranice po Zimni valce a Soveti zastavuji svuj postup. Pote je zahajeno jednani mezi Moskvou a Hesinkami a v zari jsou ukonceny bojove akce mezi Sovety a Finy.
Dzin 1.3.2004 22:28 - č. 8
Dzin To mate jednoduche. Soveti k utoku na Finy soustredili Leningradsky (21., 23. a 13. letecka armada) a Karelsky (7., 32. a 7. letecka armada) fronta pod velenim Govorova a Měreckova, Baltské lodstvo (Tribuc) a Ladožskou a Oněžskou flotilu. Celkem to bylo
390 tisic vojaku (+60 000 namorniku)
10 tisic del a minometu
800 tanku
1547 bojovych letadel

Finove proti tomu soustredili 15 divizi a 9 brigad, celkem
268 tisic vojaku
1930 del a minometu
110 tanku
248 bojovych letadel
FUJ06 1.3.2004 15:33 - č. 7
FUJ06 Jak by podle vás probíhalo tažení do švédska,kdyby se uskutečnilo.
guano 12.2.2004 08:43 - č. 4
guano Tom: Pekna fotka - to je z Iwo Jimy ?
FUJ06 11.2.2004 12:12 - č. 3
FUJ06 O tom jsem taky slyšel.

Těď spíš otázka pro pbradlera:Nevíš něoc o organizaci německých jednotek v Norsku a jeich sílu???
Tom 11.2.2004 12:10 - č. 2
Tom Tak o tom bych se taky rád něco dozvěděl, vyptával jsem se už tak před rokem. Nikdo nic. Jen teď nedávno v L+K psali o Il-2 z norského jezera ztraceném při těhle bojích. Vždycky o tom slyším jen v souvislosti podobnými případy. Prý je někde v Norsku muzeum, kde mají fragmenty ze sestřelené Pe-2.
FUJ06 11.2.2004 11:53 - č. 1
FUJ06 Nevíte něco o tažení Maršála Měreckova na severu Evropy,který později taky úspěšně provedl útok na dalném východě proti Japoncům???
1-21 z 21
Po