P.O.W. - Váleční zajatci

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 725
1 2 3 4 >>
Po
Honza M. 18.3.2018 18:46 - č. 875
Honza M. Památníky na místech zajateckých a koncentračních táborů, kde byli vězněni lidé zajatí nebo uvěznění Němci, nejsou v Evropě ničím neobvyklým. Památníků na místech, kde byli drženi zajatí nebo uvěznění Němci zase až tolik není - když tak mě někdo opravte a poučte, ale já znám jen sekci památníku KT Sachsenhausen, kde byl tábor NKVD č. 7.

Například u nás v českých zemích, podle Tomáše Staňka, většina ze 600 táborů z doby okupace byla i po osvobození využívána jako zajatecký nebo internační tábor (viz www.fronta.cz/dotaz/nemecti-zajatci-po-valce...).

Ve Velké Británii se dodnes údajně dochovaly 3 zajatecké tábory z druhé světové, a minimálně ten v Cultybraggan ve Skotsku je dnes muzeem. V tomto táboře byl mimo jiné nějakou dobu držen Rudolf Hess, poté, co odletěl do Británie (www.fronta.cz/kalendar/hessuv-let-do-skotska) . Vyšetřovala se zde brutální vražda jednoho zajatce fanatickými nacistickými spoluvězni (na podobné téma natočili film Američani).

Co mě ale nejvíc zaujalo, jsou kresby táborového života, ne nepodobné kresbám Leo Haase (Nisko, Sachsenhausen, Mauthausen).

No a jako perlička: vzpomínkový pochod v dobových uniformách z nádraží v Comrie do tábora Cultybraggan. Tak mě napadlo, jestli se letos bude konat vzpomínkový pochod Brno-Pohořelice, neměl by tam být taky někdo v uniformách?

Asi se v létě zajedu podívat do Skotska, abych si rozšířil obzory.

Obrázky a popis tábora:

Pochod:





Honza M. 27.1.2015 16:40 - č. 874
Honza M. Pentagon donucen identifikovat zemřelé válečné zajatce:
www.msn.com/en-us/news/us/pentagon-finally-i...

Pvt. Arthur Kelder zemřel v roce 1942 jako válečný zajatec (POW) na Filipínách a byl pohřben v hromadném hrobě (14 mrtvých). Po válce Američani hrob otevřeli, čtyři muže identifikovali a poslali do USA, ostatní znovu pohřbili na místě jako "neznámé vojíny". Kelder tak oficiálně zůstal "nezvěstný" (MIA). Jeho bratranec vystopoval správný hrob a po létech sporů donutil JPAC (Úřad pro evidenci POW a MIA), aby provedlo analýzu DNA, která Kelderovy pozůstatky konečně identifikovala.

Kelderův bratranec není ovšem spokojený, chce, aby Pentagon rodině vydal víc, než jenom 4 kosti, a aby byly identifikovány i ostatní z 11 (nikoliv 10, jak bylo evidováno) pohřbených (a v dalších hrobech je cca 900 neidentifikovaných mrtvých Američanů).

Podle zjištění se JPAC "topí v problémech", není schopen přijmout nejnovější vědecké metody a je "paralyzován chabým vedením". Tomu odpovídají hubené výsledky - navzdory ročním výdajům 100 millionů $ je identifikováno průměrně pouze 72 vojáků ročně, přičemž v konfliktech 20. století měli Američani desetitisíce nezvěstných.
Thomas Hackett 18.8.2011 11:32 - č. 873
Thomas Hackett Mockrát děkuji za odkazy a informace
Z 16.8.2011 18:06 - č. 872
Z www.dtic.mil/cgi-bin/GetTRDoc?Location=U2&am...

Odkaz na práci zabývající se osudy zajaté americké zdravotní sestry.
Honza M. 16.8.2011 17:48 - č. 871
Honza M. Na těch fotkách jsou sice fotky amerického tábora pro zajaté Němce, ale i v německých zajateckých táborech byly ženy separovány od mužů. Případů zajatých příslušnic západních armád asi bylo minimum, takže nejspíš stačila pár zvláštních místností v některém baráku. Příslušnice RA a NOAJ byly dost často posílány do koncentračních táborů (zejm. Ravensbrück), nebo dávány do zvlášť ohrazených bloků zajateckého tábora.
Ale např. příslušnice AK (po potlačení varšavského povstání) byly postupně soustředěny v zajateckém táboře pro důstojníky Oberlangen (kde alespoň podle fotek byly podmínky poněkud lepší).

K zajatým rudoarmějkám:
dictionaryofwar.org/node/726
www.gerechte-der-pflege.net/wiki/index.php/P...
mywebs.su/blog/history/2524.html
www.epochtimes.ru/content/view/43972/34/

- tady na té poslední stránce mě zaujala informace, že ženy, zajaté v roce 1941 u Vjazmy (nebylo jich mnoho), byly ve zvláštím baráku zajateckého tábora u Smolenska a v červenci 1942 je Němci pustili na svobodu s podmínkou, že neopustí Smolensk.

K zajatým Polkám
european-niners.net/index.php?id=87&no_c...
european-niners.net/index.php?id=87&no_c...
www.polishresistance-ak.org/16_Artikel_De.htm
egli 13.8.2011 21:33 - č. 870
egli
Thomas Hackett napsal v č. 869:
"Prosím, zajímalo by mě, jak to bylo s ženskými zajateckými tábory?"
V některých zajateckých táborech byly vyčleněny speciální části pro ženy.
Viz:
www.historylink101.com/ww2_color/WorldWarIIC...
Thomas Hackett 13.8.2011 17:49 - č. 869
Thomas Hackett Zdravím všechny , při prohlížení fotek jsem narazil na, vám jistě známou, fotografii zajatých amerických vojáků z prosince 1944. lh5.ggpht.com/_kIWY2DV0KnE/Symso7DslRI/AAAAA...

Zaujala mě osoba vpředu napravo. Pokuď se nemýlím, jedná se o ženu, což soudím dle zapnutí kabátu a celkovým vzhledem, hlavně rukou. Zřejmě se jedná o zajatce některé z týlových jednotek. Prosím, zajímalo by mě, jak to bylo s ženskými zajateckými tábory?
Glynwed 26.11.2010 21:58 - č. 868
Glynwed dada: Základní informace: home.arcor.de/kriegsgefangene/greatbritain/e...
dada 26.11.2010 20:28 - č. 867
do zajetí se dostal v itálii a byl v britském táboře kde žádal o zařazení k čsl.zahraniční armádě.velitel plukovník Podhora.Žádost byla vyřízena 11.5 1945.
Ero 26.11.2010 00:36 - č. 866
Ero
dada napsal v č. 865:
"můj otec byl od roku 1944 do 1947 v zajetí v egyptě ví někdo o tamních zaj. taborech???.Dík."
Trošku fazónku by to chtělo. Proč? Jak? Kým? atd.
dada 25.11.2010 22:10 - č. 865
můj otec byl od roku 1944 do 1947 v zajetí v egyptě ví někdo o tamních zaj. taborech???.Dík.
ja_62 14.1.2010 13:17 - č. 864
ja_62 cas.academia.edu/documents/0010/4499/olsakov...

Zajímavý článek k francouzským válečným zajatcům a nuceně nasazeným na našem území.
spelter 23.9.2009 14:18 - č. 863
spelter zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=223&r=ze_sv...

MF DNES, 23.9.2009
dead man 12.4.2009 22:46 - č. 862
dead man
Ivan1 napsal v č. 861:
"Ja viem, ale nemohol som si to odpustiť, nakoľko som sa podieľal na jeho tvorbe. "
Když se člověk nepochválí sám, nikdo to za něj neudělá.... Někdy...
Ivan1 12.4.2009 17:46 - č. 860
Článok o zmasakrovaní amerických černošských delostrelcov, ktorí v Ardenách padli do zajatia 1. tankovej divízie SS:

www.wereth.org/historical.new.htm

"The official report noted that the men had been brutalized, with broken legs, bayonet wounds to the head, and fingers cut off. It was apparent that one man was killed as he tried to bandage a comrade's wounds."
Honza M. 26.4.2008 10:40 - č. 859
Honza M.
Ivan1 napsal v č. 857:
"Po čertoch dobrý článok"
Podle standardů Wikipedie vypadá po čertech dobrý článek takto:
fr.wikipedia.org/wiki/Massacre_de_Baugnez
Dzin 23.4.2008 11:46 - č. 858
Dzin
89michael napsal v č. 856:
"Chcel by som sa opýtať, ako to bolo s tou dohodou, podľa ktorej mali Ameriačania a Briti odovzdať Rusom všetkých zajatých Nemcov, ktorí bojovali na východnom fronte ?"
Pokud je mi známo, takovou dohodu neměli. Mohlo se to týkat leda různým prominentním zajatců o které projevil SSSR zájem. Možná máš spíše na mysli dohodu podle které všichni občané SSSR sloužících v německých ozbrojených silách a pod. budou odevzdáni do SSSR.
89michael 28.2.2006 14:04 - č. 856
89michael Chcel by som sa opýtať, ako to bolo s tou dohodou, podľa ktorej mali Ameriačania a Briti odovzdať Rusom všetkých zajatých Nemcov, ktorí bojovali na východnom fronte ?
Eagle 3.12.2004 15:59 - č. 854
Eagle Cinik: Problém je v tom že Dzin se baví o tom jaký vliv mělo SSSR a B+F na rotpoutání, nikoli o tom čí jednání bylo horší (ohledně rozporu s lidskými právy), v této otázce s tebou souhlasím, SSSR spáchala tolik násilí že by se to dalo srovnávat i s Německem.

Ale určovat kdo měl větší vliv je podle mě blbost, vzhledem k tomu že nikdo nevidí do budouctnosti a nemůže vědět co ten druhý udělá. Přirovnal bych to k partii karet. Všichni mají stejný vliv na to kudy se bude hra ubírat.
cinik 3.12.2004 13:25 - č. 853
cinik To Tom (851):

To je nedorozumění...

Nikde nic nepíšu o slzách v očích. Já souhlasím, že se na nás prostě vykašlali a že to rozhodně nebylo košer. Jen mi to nepřijde jako srovnatelný zločin s chováním SSSR.
Hození přes palubu spojence nevidím jako relevantní pomoc.

Celý Mnichovský diktát pak měl jediný smysl - odůvodnit, proč nepomoci...
1-20 z 725
1 2 3 4 >>
Po