Knihy a časopisy o 2. světové válce a vojenské historii

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
61-80 z 3072
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
Martin Dolejský 10.5.2015 11:03 - č. 3528
Vřele doporučuji knihu Norimberský deník od G. M. Gilberta. Jde o záznamy vězeňského psychologa, který hovořil se skupinou obžalovaných v procesu v Norimberku v letech 1945 a 1946. Kniha obsahuje zápisy ze soudního přelíčení, ale většinu zaujímají soukromé rozhovory, které Gilbert s obžalovanými vedl. Poodhalilo mi to řadu nových věcí, dozvěděl jsem se i něco o povahových vlastnostech vězňů. Například jsem netušil o náboženském "prozření" Hanse Franka a řadu dalších. V knize jsou uvedeny i výsledky IQ testů, které Gilbert s vězni prováděl.
egli 7.4.2015 20:06 - č. 3527
egli
Zvláštní vlak HVOA
Poznatky o štábním vlaku pro hlavního velitele čs. branné moci v mobilizaci a válce (1934-1938)

Štábní vlaky patřily v první polovině 20. století k celkem běžné výzbroji všech světových armád. Je ale naprosto neznámým faktem, že i prvorepubliková čs. branná moc pro svého hlavního velitele, armádního generála Ludvíka Krejčího, plánovala v případné válce zřídit zvláštní vlak jako záložní mobilní velitelské stanoviště. Tímto úkolem byly v letech 1934 - 1938 pověřeny Československé státní dráhy, které jej svědomitě vyřešily. Díky neblahým mnichovským událostem však vlak nikdy neopustil brány železničních dílen v Bubnech a jen proto mohl být dokonale zapomenut.

Obsah:

1/ Úvod
2/ Hlavní velitelství čs. branné moci
2.1 Vrchní velitel
2.2 Ministerstvo národní obrany
2.3 Hlavní štáb
2.4 Hlavní velitelství
2.5 Systemizace válečných počtů Hlavního velitelství
2.6 Mobilizační transport Hlavního velitelství
2.7 Hlavní velitelství za branné pohotovosti státu
2.8 Hlavní velitel armádní generál Ludvík Krejčí
3/ Zvláštní vlak HVOA
3.1 Požadavek Hlavního štábu na zvláštní vlak
3.2 První návrhy ministerstva železnic na adaptaci vlaku
3.3 Požadavky na úpravu vozu CDa pro vojenskou radiostanici
3.4 Ministerská porada o zvláštním vlaku
3.5 Zkoušky vozové radiostanice
3.6 Předběžný rozpočet adaptačních prací
3.7 Návrh elektroinstalace
3.8 Dodávka osvětlovacího agregátu
3.9 Finalizace návrhu adaptačních prací
3.10 Mobilizace a odstrojení vlaku
4/ Přehled dosud známých spisů o vlaku HVOA
5/ Poznámky, prameny, literatura

www.knihy-brigadyr.cz
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
karaya1 24.3.2015 20:09 - č. 3526
karaya1 egli: díky. Koukám, ono to je dokonce v německém originálu i v Národní knihovně! Jen mě pobavilo, pod jakým názvem to přeložili do angličtiny. Germany's Initial Conquests in Europe je skutečně jen hodně volným překladem původního Die Errichtung der Hegemonie auf dem europäischen Kontinent

Mimochodem, nechystáte se někdo na predplatne.lidovky.cz/akcni-nabidka/serial ? Docela mě to zaujalo, jen škoda, že nedají dopředu aspoň malý náhled.
egli 22.3.2015 18:26 - č. 3525
egli
karaya1 napsal(a) v č. 3524:
"Znáte někdo německou "oficiální historii" WW2? en.wikipedia.org/wiki/Germany_and_the_Second..."
Ano, Das Deutsche Reich und der Zweite Weltkrieg je standardní oficiální německá válečná historie, vychází už 35 let. Blíže znám 4. díl o útoku na SSSR. Kvalitních více než 1000 stran s mnoha tabulkami, mapami a grafy. Tažení pojímá nejen z operačního, ale i hospodářského a politického hlediska. Jenom škoda, že tento díl vyšel už v roce 1983, později by mohli využít více sovětských pramenů.
karaya1 22.3.2015 18:05 - č. 3524
karaya1 Znáte někdo německou "oficiální historii" WW2? en.wikipedia.org/wiki/Germany_and_the_Second... - vypadá to hodně zajímavě a minimálně jeden díl by mě eminentně zajímal - ale než za to utratím své peníze, tak by mě zajímalo, jestli to už někdo nečetl (na Amazonu na to jsou veskrze pozitivní reference).
Honza M. 20.3.2015 20:16 - č. 3523
Honza M.
egli napsal(a) v č. 3522:
"Na s. 57 propagandistické fotky ukazující bídu v Sudetech."
Ta sudetská bída je dobře vidět už na str. 55
egli 20.3.2015 18:20 - č. 3522
egli V časopisu LIFE, který je kompletně k dispozici na Google Books je i několik čísel věnovaných ČSR.

Číslo z 30. května 1938 má na titulce generála Syrového a značnou část obsahu věnuje Československu a sudetským Němcům. Na s. 57 propagandistické fotky ukazující bídu v Sudetech.
books.google.cz/books?id=3EoEAAAAMBAJ&amp;pr...

10. října 1938 o Mnichovu:
books.google.cz/books?id=jE0EAAAAMBAJ&amp;pr...

3. dubna 1939 obsazení Čech a Moravy:
books.google.cz/books?id=lk0EAAAAMBAJ&amp;pr...
egli 19.3.2015 18:05 - č. 3521
egli JIří Padevět, autor Průvodce protektorátní Prahou, vydal Krvavé finále - 690 stran shrnujících masakry civilního obyvatelstva, zajatců a vězňů z transportů v posledních dvou měsících války na českém území.

Pár ukázek:
art.ihned.cz/c1-63707380-jiri-padevet-krvave...
Vondrovský 24.2.2015 14:28 - č. 3520
Vydavatelství FortPrint (www.pevnosti.cz) vydalo publikaci "Evropská opevnění dvacátého století". Je v ní popsáno asi 180 pevnostních a obranných linií, vzniklých či jen připravovaných od skončení I. světové války do současnosti. Kniha má 258 stran, z toho 42 s barevnými mapkami, a více než 160 fotografií a výkresů.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
karaya1 6.2.2015 07:41 - č. 3519
karaya1 Pánové, nemáte někdo Válka revue speciál jaro 2014 (www.epublishing.cz/valka-revue-special-jaro-2014)? Mělo by to celé být věnováno Bitvě o Británii. Ne že bych to celé chtěl číst, spíš by mě zajímalo, kdo jsou autoři textů. Díky.
Honza M. 8.1.2015 13:51 - č. 3518
Honza M. V nakladatelství Academia vyšlo "pokračování" odposlechů zajatých německých generálů (www.fronta.cz/kniha/neitzel-odposlechy) - tentokrát jde o odposlechy důstojníků i vojáků ze všech složek branné moci. Kromě teoretických a analytických pasáží obsahuje přepisy odposlechů rozhovorů na 24 různých témat: letecká válka, násilí, sex, holocaust, víra ve vítězství říše atd. Mj. i vyprávění příslušníka popravčí čety z protektorátu.

Sönke Neitzel - Harald Werzel: Vojáci. Protokoly o boji, zabíjení a umírání. Academia 2014, 528 stran.

www.academia.cz/vojaci.html
ebydos 28.10.2014 19:38 - č. 3517
Už jen to vylovení ze dna je obrovský kus práce . Nehledě na následné restaurování. Jak dlouho to tak může trvat? Zběžně jsem kouknul sem: www.vintagewings.ca/VintageNews/Stories/tabi... , ale délku restaurování neuvádí. Přijde mi to jako práce na půl života, ale to ja asi nadsazený . Rozhodně před takovýma lidma smekám. Připomělo mi to pána z Ořechova u Brna a jeho T 34 76 - skvělá i zevnitř. Předělaný ze servisní T34 85, ale to už odbíhám
Algernon 27.10.2014 20:32 - č. 3516
Díky! Na první pohled mi to přijde, že je možná v lepším stavu, než ten (jen nakonzervovaný) Halifax v Hendonu.
ebydos 27.10.2014 20:25 - č. 3515
Halifax nalezený v norském fjordu. Článek v AJ.
www.nrk.no/trondelag/rare-british-ww2-airpla...
egli 27.10.2014 17:29 - č. 3514
egli Vyšla kniha Ondřeje Červeného "Osvobození Žďárska". Autor prošel místní archivy a kroniky a na 530 stranách formátu A4 velmi podrobně popsal události posledních týdnů a dnů války v městech a obcích Žďárska, Novoměstska, Bystřicka, Velkomeziříčska a Velkobítešska. S mnoha fotkami.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Honza M. 23.10.2014 16:36 - č. 3513
Honza M. Už jste někdo tržel v ruce "Panzertales"? Hodí se to pro desetiletého kluka na Vánoce? (kluk umí anglicky, jsa poloameričan) Nebo je to příliš technické?
www.world-tank-museum.com/panzertales.html
zdenislav 19.10.2014 19:09 - č. 3512
Nemá někdo tip na knížku, kde jsou popisovány boje v okolí Demjansku 1942? Zajímám mě pohyb divizí ..., detaily potěší :) Díky.
ShawnRay 25.9.2014 17:11 - č. 3511
ShawnRay www.kosmas.cz/knihy/123728/rusove-ve-valce/

je to dobrá knížka a přichází s nějakými "originálními" tezeni jako např. Smrt Wehrmachtu, nebo jen popisuje chronologicky události jak knížky od M. Glantze a tedy to nemá cenu číst (protože Glantze mám načteného)???

btw. přečetl jsem
a velké zklamání. V podstatě se zabývá jen vojensko-bojovou stránkou a organizací všech sil na velitelské úrovni -a to ještě nezáživně. Vůbec tam není ekonomika a hospodářství (mimo Ploješťi), nějaké zhodnocení přínosu států osy v surovinách a lidských zdrojích, atd. Přijde mě, že se kniha dala shrnout do nějaké 20 stránkové studie. Ale k té strategické úrovni si slibuji víc už od zmíněného J. Overyho Proč Spojenci zvítězili a Architekti vítězství od Paula Kennedyho.
Glynwed 15.9.2014 12:25 - č. 3509
Glynwed V říjnu by měla vyjít nová kniha od Jan Lakosila Šumava krásná i smrtící (v dobových fotografiích a dokumentech), kde jednu část knihy budou tvořit dokumenty k plánovanému útoku německé 12. Armee na ČSR v říjnu 1938.
jack aspirin 29.8.2014 13:29 - č. 3508
Pokud je to stejného původu a kvalit, asi si měli zvolit motto z děl sira Terry Pratchetta: The Truth Shall Make Ye Fret.

61-80 z 3072
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po