Stíhači Slovenského štátu

Dotaz: Stíhači Slovenského štátu
Tazatel: Večeřa Jaroslav | Datum: 30. 3. 2006

Při debatě se svým otcem o úspěšných československých pilotech sloužících v době II. světové války v cizích leteckých jednotkách jsme se shodli, že o pilotech v Anglii, Francii, Rusku atd. bylo napsáno hodně. Stejně jako o německých leteckých esech, ale ne o slovenských pilotech sloužících v Luftwaffe, případně jednotkách Slovenského štátu. Může mi někdo odpovědět na dotaz : Který z těchto slovenských pilotů byl nejúspěšnějším leteckým esem? Děkuji moc za odpověď.

Autor: Tomáš Adam | Datum: 31. 3. 2006

Hned na úvod nemohu souhlasit s tvrzením, že by se o slovenských letcích málo psalo. U nás to byl zejména již zaniklý časopis Plastic Kits Revue, ve kterém na toto téma vyšlo velké množství článků. Myslím, že již v prvním čísle v roce 1992 byl článek Juraja Rajnince "Skaza Pohotovostnej letky". V posledních letech na toto téma u nás publikuje pan Jiří Rajlich. Jde o články v časopisech Letectví, HPM, HaV nebo Revi. Z knižních publikací namátkou vzpomeneme opět Rajlichovu "Tatranští orli nad Kubání" nebo starší ale poměrně obsažnou práci Rajlich-Sehnal "Slovenští letci 1939-1945" z roku 1991.
Značné množství výtečných publikací a článků na toto téma vychází zcela pochopitelně na Slovensku (z poslední doby je i v ČR snadno dostupná publikace od HT Modelu "Letka 13").
Sluší se také připomenout, že mezi panem Rajlichem a některými jeho slovenskými kolegy se vede poměrně ostrá slovní potyčka - důvodem je rozdílná interpretace některých faktů.

Osudy letců Slovenského štátu byly během wwII velmi pestré. Bojově nasazeni byli nad Polskem, pak po boku Luftwaffe v SSSR, při obraně Slovenska před denními nálety amerických bombardérů z Itálie, mnozí z nich se poté přidali během SNP na stranu povstalců a někteří dokonce skončili válku v řadách 1. československé smíšené letecké divize během bojů na Ostravsku.

K otázce nejúspěšnějšího esa:

Nejvíce sestřelů dosáhl Ján Režňák v řadách "Letky 13", tj. 13. (Slowakei) Staffel/Jagdgeschwader 52 na východní frontě. Má na svém kontě potvrzeno 32 sestřelů sovětských letadel (údaje se v jednotlivých publikacích někdy rozcházejí).

Pokud jde o "čisté" počty:

45. letka sestřelila na B-534 6. září 1939 jeden polský pozorovací Lublin R-XIII
12. letka sestřelila na B-534 v září 1941 tři sovětské stíhačky I-16
13. letka u JG 52 sestřelila na Bf 109 od prosince 1942 do října 1943 celkem 215 sovětských letadel
Pohotovostná letka v roce 1944 nad Slovenskem má na kontě jeden čtyřmotorový bombardér B-24 a "neoficiálně" jeden německý Bf 110
Kombinovaná letka během SNP dosáhla šesti sestřelů (jeden FW 189 byl sestřelen pozorovatelem letounu Š-328)

Letci slovenské národnosti pochopitelně bojovali i na spojenecké straně. Mezi známé příslušníky RAF můžeme počítat např. Jána Ambruše a zejména Ottu Smika, naopak u 1. čs. samostatného stíhacího pluku v SSSR sloužil bývalý příslušník Letky 13 Ludovít Dobrovodský.



  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.