Prvorepubliková armáda

Dotaz: Prvorepubliková armáda
Tazatel: wikin | Datum: 7. 10. 2006

Měl bych stejný dotaz jako měl pan Vojtěch o složení a výzbroji US ARMY, ale šlo by mi o složení a výzbroj čs. armády v roce 1938, tedy prvorepublikové, díky moc.

Autor: Jiří Neminář | Datum: 30. 7. 2007
Prvorepubliková armáda v roce 1938 se dělila na zbraně (pěchota, jezdectvo, dělostřelectvo, letectvo, ženijní vojsko, telegrafní vojsko) a služby (lékárnictvo, zdravotnictvo, hospodářské služby, proviantnictvo, remontnictvo, justice, atd.).

Složení bylo následovné: družstvo, četa, rota, prapor, pluk, (brigáda), divise, armádní sbor, armáda (nejprve se divise skládala ze dvou brigád o dovu plucích, pak se přešlo na pružnější formu takzvaných tříplukových divisí, tzn. brigáda byla vypuštěna). Poněkud odlišné organizaci podléhaly rychlé divise.

Rychlá divise se skládala z jezdecké a motorizované brigády. Jezdeckou brigádu tvořily dva až tři dragounské pluky, cyklistický prapor a jízdní dělostřelecký oddíl. Taktika dragounů spočívala v jezdeckých přesunech a pěším boji. Motorizovanou brigádu tvořily dva tankové prapory, dva prapory pěchoty na nákladních autech a motorizovaný dělostřelecký oddíl. Pod velitelství divise spadal motorizovaný předzvědný oddíl, rota obrněných automobilů a motocyklů, dvě roty protitankových kanónů a dvě roty protiletadlových kanónů. Stav rychlé divise činil cca 11 000 mužů, 2 800 koní, 98 tanků, cca 300 motocyklů, cca 1000 automobilů a 12 obrněných automobilů. V míru existovaly pouze tři pluky útočné vozby, které měly v případě války vytvořit čtyři rychlé divise. Což se také během mobilisace stalo. Brigády měly ovšem bojovat odděleně, což je vcelku logické, vzhledem k jejich bojovému určení. Bojová hodnota rychlé divise však byla tímto šizena.

V mírovém stavu bylo postaveno 48 pěších pluků, které vytvářely 21 divisí, 4 horské pluky, 11 hraničářských praporů a 5 hraničářských pluků (č. 4, 6, 17, 18 a 19). Během všeobecné mobilisace v září 1938 dosáhla pěchota válečných stavů. Bylo postaveno 38 pěších divisí. Byly vytvořeny improvizované hraničářské pluky č. 3 a 11. Lehké opevnění obsazovaly pluky ZLO (zajištění lehkých opevnění).

Letectvo: Základ Československého letectva spočíval v 6 leteckých plucích. Tři pluky byly smíšené (č. 1, 2, 3) jeden stíhací (č. 4) a dva bombardovací (č. 5 a 6). Letecký pluk se skládal ze tří perutí a jedné náhradní perutě. Peruť tvořily zpravidla tři letky. Typické složení smíšeného pluku: čtyři až šest pozorovacích letkek, dvě zvědné letky a čtyři stíhací letky.

Československá armáda byla vyzbrojena širokou škálou zbraní. Vyjmenovat všechny by bylo velice obsáhlé, takže zde uvádím alespoň ty základí a podstatné. Pěchotní výzbroj tvořily pistole vz. 24 a pušky systému Mauser vz. 24, lehké kulomety vz. 26. Těžké kulomety byly zastoupeny v původním rakouském vodou chlazeném kulometu vz. 07 Schwarzlose, později modifikovaném na vz. 07/24 a vz. 24, československá konstrukce na sebe nenechala dlouho čekat a Zbrojovka Brno přišla s TK vz. 35, ze kterého se později vyvinul vz. 37. Kanonovou výzbroj zajišťovaly KPÚV (kanon proti útočné vozbě) vz. 34 a vz. 37, oba ráže 37 mm. V opevnění se používaly 47mm kanony vz. 36.

Útočnou vozbu tvořily zejména tanky. V roce 1938 se ve výzbroji nacházely pouze lehké tanky, a to LT vz. 34 a LT vz. 35 v celkovém počtu 348 ks. Do budoucna se počítalo s ST vz. 39 a LT vz. 38. Podporu tankům, ale zejména pěchotě zajišťovaly obrněné automobily (OA vz. 27, OA vz. 30). Za zmínku také stojí naprosto neúčinné tančíky vz. 33, které v první polovině 30. let nahrazovaly úlohu tanků. Armáda byla vysoce hypomobilní takže podstatnou složku tvořily koně, ti jsou velmi opomíjení, ale bez nich by existence armády nebyla možná.

Autor: Martin Vlach | Datum: 30. 7. 2007
Otázka čistě pěchotní výzbroje je probírána také zde: https://www.fronta.cz/dotaz/pechotni-vyzbroj-csr

Organizace dělostřelectva:
bylo tvořeno dělostřelectvem
  • lehkým;
  • hrubým;
  • horským;
  • těžkým;
  • speciálním.
V roce 1938 byly jednotlivé dělostřelecké jednotky podřízeny přímo Zemským vojenským velitelstvím, velitelstvím sborů, divisí a rychlých divisí


  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.