Protiletadlový raketový systém Parachute and Cable

Dotaz: Protiletadlový raketový systém Parachute and Cable
Tazatel: Josef Chytka | Datum: 16. 10. 2006

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. V jedné knize jsem se dočetl o baráži ocelových sítí, vystřelovaných pomocí raketových projektilů z lodí, jako jejich obrana proti náletům. Zajímalo by mě, jestli nevíte nějaké technické údaje, třeba jak vysoko se vystřelovaly atd. Kniha se jmenuje: Češi a slováci v RAF za druhé světové války. Děkuji.

Autor: Jakub Skalický | Datum: 30. 10. 2006

Dobrý den,

jednalo se o tzv. Parachute and Cable, tedy rakety vystřelované ať už z lodí či ze země. Jejich vývoj zadala Admiralita z důvodu nedostatku protiletadlových děl malých ráží. Vše fungovalo na jednoduchém principu. Poté, co raketě došlo palivo a ta následně dosáhla zenitu své dráhy, se otevřel padák, ocelové lano připevněné k raketě se odmotalo a vše se pomalu snášelo dolů. Tímto se měla vytvořit relativně efektivní dočasná balonová baráž. Nesené ocelové lano sice nebylo natolik silné, aby dokázalo přeseknout křídlo letounu, ovšem zcela stačilo na zamotání se do vrtule, zapletení se do řídících ploch nebo alespoň vychýlení pilota ze směru letu, a tím i zmaření náletu na cíl. Později se na konec lana přivazovala i malá mina (o hmotnosti 8,4 oz, tedy cca 238 g), která měla letoun zničit.

Existovalo několik různých verzí tohoto systému. Napřiklad systém Snare využíval raket ráže 50,8 mm s pohonnou složí 1,8 kg černého prachu, které dokázaly vynést lana do výšky 170 m (550 ft). Výkonnějšími raketami ráže 76,2 mm bylo možno dopravit lano o délce 60 m do výšek 6,5-7,5 km.

Uplatnění našly rakety hlavně při obraně lodí jak válečných, tak i civilních nákladních. Ovšem i pozemní jednotky vytvářely bateriemi raket PAC přehrady na přístupech k Londýnu a Doveru, najít je můžeme dokonce u obrany letišť. Nejčastěji byly z raket vytvořeny tři jakési linie po dvaceti kusech, což bylo považováno za dostatečně hustou baráž. Rakety se vyráběly od roku 1940, po r. 1943 z výzbroje mizí.

Určité skromné výsledky ale PAC přinesl: například 18. srpna 1940 má nejspíš na svědomí jeden Dornier Do 17 z 9./KG 76 útočící na letiště Kenley. V britských zpravodajských dokumentech dokonce existuje záznam o odposlechu německého pilota, který „zpozoroval, že z některých protiletadlových střel vypálených obráncem se oddělily dráty evidentně nesené padáky asi deset metrů od sebe“. Němci se ale nového zařízení nijak zvlášť bát nemuseli, výraznějších úspěchů nedosáhl a po zlepšení výrobní situace byl PAC nahrazen protiletadlovými děly menších ráží. 

Vzpomínky vojáků sloužících u těchto zvláštních zbraní je možno nalézt například zde:



  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.