Branná povinnost - Waffen SS

Dotaz: Branná povinnost - Waffen SS
Tazatel: Jap | Datum: 14. 8. 2006

Dobrý den. V souvislosti s "přiznáním" Güntera Grasse o jeho angažovanosti u SS bych chtěl vědět, jak to bylo s odvody k Waffen-SS. Pro německé státní příslušníky platila branná povinnost jen do Wehrmachtu a dobrovolně mohli nastoupit k Waffen-SS nebo je to jinak?

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 27. 8. 2006
Člověk, který dosáhl odvodového věku (od poloviny války 17 let) se po obdržení povolávacího rozkazu musel hlásit buď u Wehrmachtu nebo Waffen-SS, tedy mohl si vybrat, ale u Waffen-SS ho nemuseli přijmout (viz např. příběhy některých branců v E. Blandford, Hitlerova druhá armáda, Brno 1997). Ke konci války už toto pravidlo výběru úplně neplatilo a člověk mohl být odveden přímo k Waffen-SS. V rozsudku norimberského tribunálu nad SS, jako zločineckou organizací, se uvádí, že zhruba třetina vojáků Waffen-SS na konci války byli odvedenci a tyto "odvedence, kteří byli povoláni do služby státem aniž by měli možnost volby a kteří se nepodíleli na zmíněných zločinech" z rozsudku vyloučil (viz rozsudek nad SS, i když týkalo se to hlavně některých zahraničních vojáků, např. Estonců)

U Grasse z jeho dosavadních vyjádření není jasné, zda se do Waffen-SS hlásil dobrovolně nebo ne (v 15 letech v roce 1943 se dobrovolně hlásil k ponorkovému loďstvu, tam nebyl přijat, poté byl asi rok v Říšské pracovní službě (RAD) a po dovršení 17 let měl být podle svého vyjádření 10. listopadu 1944 povolán do Waffen-SS, konkrétně k 10. SS Panzer Division Frundsberg, v dubnu 1945 byl zraněn a 8. května 1945 byl zajat americkou armádou v lazaretu v Mariánských lázních - viz zajatecká karta)