Bílý prášek na zranění

Bílý prášek na zranění
Dotaz: Ondřej Vasil - 7. 8. 2006

Velice by mě zajímalo, jaký bílý prášek používali američtí medici ve druhé světové válce při krvavém zranění. Mohl být podobný tomu prášku (QuickClot), který je užíván nyní Američany v Iráku? Případně napište jeho složení. Děkuji předem za odpověď.

Světlý prášek, který sypou u.s. medici do krvácejících ran v některých válečných filmech (Zachraňte vojína Ryana) nebo románech (Hlava XXII) je (má jako že být) některý ze sulfonamidů - početné skupiny látek (derivátů organických sulfonových kyselin) s antibakteriálními účinky.

První z nich (Prontosil) byl objeven v Německu r. 1932, výroba dalších započala od r. 1936. V americké armádě patřil sulfonamid v podobě prášku nebo tabletek ke standardní výbavě lékárničky každého vojáka; jeho účelem bylo zabránit rozšíření infekce v otevřených ranách, nicméně větší množství prášku v ráně mohlo také napomoci srážení krve. Později byl vytlačen penicilínem (a neomycinem), avšak sulfonamidy se používají dodnes v případech alergie na penicilín (neomycin), pokud si bakterie na penicilín vytvořily rezistenci nebo na "plošnou" desinfekci (např. chloramin).

v.t.
http://home.att.net/~steinert/wwii.htm
http://www.vscht.cz/eds/knihy/uid_isbn-80-7080-495-5/pdf/305.pdf
http://en.wikipedia.org/wiki/Sulfonamides

Zmíněný "Quick Clot" (doslova: "rychlá sraženina") tvoří porézní granulky, zpravidla křemíkových sloučenin, které nasávají vodu a tím vysoce urychlují srážení krve a zabraňují vykrvácení při rozsáhlých poraněních. Podle výrobců má být materiál chemicky a biologicky zcela netečný.

v.t. http://www.newscientist.com/article.ns?id=mg18925435.800

Autor: Honza M. | Datum: 8. 8. 2006

Komentáře

  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.